Jump to content

Το ξεκινησα.......


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους,

εχω ενα 60 lt πολυγωνικο ενυδρειο που τρεχει εδω και 3 μηνες περιπου.Απο ψαρια εχω 2 panda,2 platy kai 8 neon.Απο φυτα πολλες anubies,2 ψηλα δε ξερω τι και τωρα θα βαλω 2 κερατοφυλλα.Φωτα ανοιχτα 9 ωρες με χρονοδιακοπτη.

Αεραντλια με χρονοδιακοπτη μονο τα μεσανυχτα για 4 ωρες.

Ολες οι μετρησεις ειναι ενταξει με ph7,5 ,αμμωνια,νιτρωδη στο 0 και με τα νιτρικα...............?και αρχιζουν οι αποριες.

1.Κανω 2 τεστ για νιτρικα.Το ενα της sera και το αλλο της interpet.Το ενα μου δειχνει κιτρινο(αρα 0mg) και το αλλο κοκκινο (αρα πανω απο 100mg!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bowdown: )Ποιο να πιστεψω?το τεστ εχει γινει πανω απο μια φορα και παντα το ιδιο αποτελεσμα.Το νερο ειναι πεντακαθαρο,αν τα νιτρικα ηταν τοσο ψηλα δε θα ειχα αλγη?Δε θα ειχαμε θανατους?Δεν εχω τιποτα.Και 0 δεν ειναι καλο ετσι?Μπερδευτηκα.

2.Η λαμπα που ειχε ειναι 11w και η συσκευασια του ενυδρειου λεει max 11w.Δε μπορω να βαλω αλλη δηλαδη?Δε θελω να κανω τρυπες και να προσθεσω καποια αλλη αλλα αν δε γινεται αλλιως.......Οι anubies δε θελουν πολυ φως αλλα με τα υπολοιπα?Το υψος του ενυδρειου ειναι 44cm μειον 5cm το χαλικι.

3.Το φιλτρο που ειχε μεσα εχει ενα σφουγγαρι μαυρο και μακαρονι αγνωστης ποιοτητας και προελευσης.μπορω τωρα που εχει στρωθει να βαλω siporax και να προσθεσω υαλοβαμβακα?Και το μηχανικο και το βιολογικο ειναι σε 2 μικρα κουτακια.Δε χωραει τιποτα αλλο.Σκεφτομουν να κοψω λιγο το σφουγγαρι και να βαλω εκει τον υαλοβαμβακα. :thumbup: Γινεται?Καθαρισμα με τις αλλαγες μονο το σφουγγαρι σε νερο ενυδρειου φυσικα.Μια φορα βουτηξα και το βιολογικο (για τα χοντρα).

4.Πριν λιγες μερες εντοπισα και 3-4 νεογνα platy.Τα υπολοιπα δε ξερω τι γιναν.Και αυτα μαλλον θα φαγωθουν γι΄άυτο θελω να βαλω κερατοφυλλο.Η γεννηστρα εχει παραγγελθει.Πρεπει να τα απομονωσω για να τα ταισω artemia?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων,αν ξεχασα κατι πειτε μου.

Παντως επρεπε να παρω ενα τουλαχιστον 120lt. :thumbup: σιγα σιγα ομως.

Απο τη στιγμη που εβαλα ενυδρειο δεν εχω ξανανοιξει τη τηλεοραση. :thumbup:

Φωτο προσεχως.Ελπιζω να μη κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

To 7,5 pH αμέσως αποκλείει τα panda και τα neon που θέλουν κάτω από 7 (στο pH μια μονάδα κάτω σημαίνει 10 φορές πιο όξινο νερό οπότε μην υποτιμάς τη μισή μονάδα είναι σαν να λέμε νιτρικά 10 και νιτρικά 100...).

Θα σου πρότεινα να μείνεις στα πλάτυ και ίσως μαζί με γκάπυ και να απολαύσεις κίνηση, χρώματα και γέννες και όταν με το καλό πάρεις το 120άρι κάνεις ένα ωραίο ενυδρείο όξινου νερού και βάζεις κορυντοράκια, νέον και πολλά άλλα ψάρια.

Ακόμα κάτι, τα panda θέλουν τουλάχιστον να είναι παρέα 5++ ατόμων και η χρήση γεννήστρας έχει πολύ άσχημα αποτελέσματα για την μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ph το ξερω οτι ειναι ενα προβλημα,Ta neon ζουνε και με 7,2.Προσπαθω να το ριξω με co2 ταμπλετες και ενα αλλα ph minus προιον, δε θυμαμαι την εταρεια.Φυσικα πολυ σιγα,δε θελω αποτομες αλλαγες τιμων.Μετραω συνεχεια.Τα εβαλα λογω του μικρουμηκους τους,και το ενυδρειο ειναι μικρο τελικα για αυτα που θελω να κανω.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες απότομες αλλαγές τιμών, μην χρησιμοποιείς ζουμιά αλλά φυσικά υλικά όπως τύρφη και ξύλα για ενυδρείο.

Το 7,2 που το είδες? 7 είναι το όριο.

Αν μαλακώσεις το νερό, δεν θα ικανοποιούνται τα ζωοτόκα που θέλουν πάνω από 7 και πιό σκληρό νερό, γιαυτό σου λέω οτι πρέπει να διαλέξεις.

Επίσης είναι και τα panda που είναι ακόμα πιο ευαίσθητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες απότομες αλλαγές τιμών, μην χρησιμοποιείς ζουμιά αλλά φυσικά υλικά όπως τύρφη και ξύλα για ενυδρείο.

Το 7,2 που το είδες? 7 είναι το όριο.

Αν μαλακώσεις το νερό, δεν θα ικανοποιούνται τα ζωοτόκα που θέλουν πάνω από 7 και πιό σκληρό νερό, γιαυτό σου λέω οτι πρέπει να διαλέξεις.

Επίσης είναι και τα panda που είναι ακόμα πιο ευαίσθητα.

:thumbup: Επισης με την χρηση ζουμιων χαλανε και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο σφουγγαρι ειναι μαλλον ανθρακας,βγαλτο και βαλε στη θεση του αλλο υλικο

φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ανθρακας,ειναι σφουγγαρι.Εκοψα λιγο και προσθεσα υαλοβαμβακα.

Το 7,2 για τα νεον που ανεφερα παραπανω το ειδα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm

Δε με ενδιαφερουν οι γεννες γιατι το ενυδρειο ειναι μικρο και ηδη κολυμπαν 3 νεογνα.Παντως ηδη ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρειο,απλα δεν εχω πολλα λεφτα για την αγορα του αυτη τη στιγμη και οι πιο πολλες αγγελιες ειναι αθηνα.

Δε το ηξερα οτι τα ζουμια κανουν κακο στα φυτα.Η τυρφη κιτρινιζει το νερο γι'αυτο κατεληξα στην αλλη λυση.

Για τη λαμπα τι λετε?.Εχει μια 11w με max ta 11w (το λεει η συσκευασια του ενυδρειου.)Η διαμετρος του ενυδρειου ειναι 30 εκ.Μπορω να προσθεσω μια αλλη και ποια προτεινεται?Πιο πολυ για τα φυτα.Προσθεσα τη παρασκευη και ενα κερατοφυλλο και αλλη μια anubia nano.

Link to comment
Share on other sites

Ζητας βοηθεια αλλα δεν εχεις καμμια διαθεση ....να την δεχτεις.- :P

Link to comment
Share on other sites

...Το 7,2 για τα νεον που ανεφερα παραπανω το ειδα στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm...

- 7,2 ειναι το οριο (και αυτο τραβηγμενο). Δεν βλεπεις και το 6 πριν απο το 7,2 ? :P

Εισαι σιγουρος οτι δεν ανεβαινει ουτε λιγο (7,3)? Τοσο σταθερο πεχα ποιος το καταφερνει.

Οπως στα ειπε o Vicius ειναι, τωρα εσυ αποφασιζεις κανε οπως καταλαβαινεις.

-

Τα τεστ εχουν και ημερομηνια ληξης τσεκαρε τη, αλλιως εμπιστευσου τη μετρηση απο αλλο τεστ.

Τα νιτρικα δεν ειναι αμμεσα τοξικα (εως ενα οριο) οπως η αμμωνια και τα νιτρωδη.

Τα νιτρικα σκοτωνουν πιο αργα.

- Πιο δυνατο φως δεν θελουν τα νεον ουτε τα φυτα που εχεις.

- Το σκουρο νερο ειναι φυσικο χρωμα στο περιβαλλον που ζουν πολλα ψαρια στη Ν Αμερικη και γινεται απο τις ουσιες που υπαρχουν στο νερο (τανινες χουμικα οξεα) και που ειναι καταλληλες και απαραιτητες για τα ψαρια αυτα. Τος ουσιες αυτες τις εχουν η τυρφη και τα ενυδρειακα ξυλα.

- Ελπιζω για τα κορυ να εχεις αμμο ή πολυ ψιλο αμμοχαλικο (0,5mm) και οχι κοφτερο (στρογγυλεμενο δλδ).

- Σφουγγαρια μαυρου χρωματος ειναι 99% σφουγγαρια ανθρακα.

Εχουν δραση για ενα μηνα και μετα "μετατρεπονται" σε απλα βιολογικα σφουγγαρια οχι τοσο μεγαλης δυνατοτητας φιλοξενιας βιολογιας οπως τα μπλε χοντροτρυπα ομως.

Αν δεν ειναι καλης ποιοτητας υπαρχει μια περιπτωση καποια να επιστρεψουν οτι τοξικο μαζεψαν πισω στο νερο.

- Το "στρωσιμο" που ανεφερες γινεται στα υλικα του φιλτρου αν αλλαξεις τα υλικα ολα μαζι σταματαει να ειναι "στρωμενο" και το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστω ρε delta.Το εσωτερικο φιλτρο θα φαει σουτ.Πηρα απο το φιλο aiolo ενα fluval 105 και τρεχει εδω και 3 βδομαδες περιπου.

Για το μαυρο σφουγγαρι δε το ξερα. :D

Τα νεον και τα γατοψαρα θα τα δωσω και θα παρω γκαπυ.Δεν υπαρχουν καποια κορυ που αντεχουν πιο σκληρο νερο?Το ph δε πεφτει με τιποτα,μετρησα χτες και ειναι 8,εχω απελπιστει.Ουτε ψαρια πουμου αρεσουν μπορω να βαλω ουτε φυτα.Μηπως να το κανω αφρικανικο? :)

Τα αλλα τεστ που ειχα παρει απο ιντερνετ τα πεταξα,εχω μονο της sera.

diskus fan σορρυ ρε φιλε αν σε προσβαλα σε κατι και πραγματικα δε καταλαβα που αλλα ειμαι αρχαριος,ρωταω,οι υπολοιποι καναν υπομονη και βοηθησαν εσυ πεταξες μια μαλ :) ια ισα ισα να γραψεις κατι και ανεβουν τα post σου.Διαθεση εχω πιο πολυ απο σενα,εμπειρια δεν εχω.

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται αν εχεις υπομονη, επιμονη και .... χρηματα.

Πχ. αν παρεις συσκευη αντιστροφης οσμωσης εχεις οτι πεχα και σκληροτητες θελεις, σε συνδυασμο με χρηση τυρφης το κανεις μεχρι ριο νεγκρο το ενυδρειο. Ομως δεν ειναι αναγκη να τα βαλεις ολα στην αρχη δυσκολα.

Παιξε με πιο ευκολα ψαρια και χωρις επεξεργασια νερου και μετα αφου αποκτησεις γνωσεις και δεξιοτητες στη συντηρηση του ενυδρειου κανεις οτι τραβαει η ψυχη σου.

Επισης δεν εχεις δικιο οτι σε σκληρα και αλκαλικα νερα δεν θα υπαρχουν ψαρια που σου αρεσουν.

Περιβαλλον μπορει να μη βρεις του γουστου σου (αν σου αρεσουν τα πολυ φυτεμενα ενυδρεια κλπ), αφου πολλα φυτα δεν ευδοκιμουν σε τετοια νερα, αλλα ομορφα ψαρια θα βρεις πολλα και με πολυ ενδιαφερουσες συμπεριφορες.

Αν καποιος δεν θελει να του κοστισει το ενυδρειο ακριβα ή να μη μπλεξει με δυσκολες προετοιμασιες νερου, το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να μετρησει τις παραμετρους του νερου της βρυσης του και να στησει ενα ενυδρειο με απαιτησεις νερου, ιδιες με της βρυσης.

ΥΓ μην παρεξηγεις τον diskusfan, το παρατσουκλι του να ξερεις ειναι τσεκουρατος γιατι τα λεει χυμα (σε ολους).

Συνηθισε τον :).

Ριχνε και του και συ κανα φιλικο μπινελικι, δεν κανει κακο. :)

Υγ Κορυ οχι δεν υπαρχουν για τετοιο νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το cd της sera και εχει ενα κορυ (θα δω αναλυτικα το ονομα του) το οποιο αναφερει ph 7-8.

Μετρησα της βρυσης το νερο και ειναι το ιδιο με τις μετρησεις του ενυδρειου.Τωρα να μη τα παω τοσο καλα με τα χρωματα της sera test?Τι να πω?

Την osmosi τη σκεφτηκα,θα μου ριξει το ph ή μονο το kh?

Μου αρεσουν τα φυτεμενα κοινωνικα αλλα μαλλον θα το γυρισω στο αφρικανικο ή θα βαλω ξιφοφορους,γκαπυ και ισως κανενα γκουραμι?Τι λες?Περιμενω ενυδρειο 220 λιτρα και μπορει να παρω το fluval 405 απο τον φιλο malaw.Αν κανω μια αλλαγη με απιονισμενο 80-20 θα μου ριξει το ph?

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω κατεβασει το cd της sera και εχει ενα κορυ (θα δω αναλυτικα το ονομα του) το οποιο αναφερει ph 7-8.

2. Μετρησα της βρυσης το νερο και ειναι το ιδιο με τις μετρησεις του ενυδρειου.Τωρα να μη τα παω τοσο καλα με τα χρωματα της sera test?Τι να πω?

3. Την osmosi τη σκεφτηκα,θα μου ριξει το ph ή μονο το kh?

4. Μου αρεσουν τα φυτεμενα κοινωνικα αλλα μαλλον θα το γυρισω στο αφρικανικο ή θα βαλω ξιφοφορους,γκαπυ και ισως κανενα γκουραμι?Τι λες?Περιμενω ενυδρειο 220 λιτρα και μπορει να παρω το fluval 405 απο τον φιλο malaw.

5. Αν κανω μια αλλαγη με απιονισμενο 80-20 θα μου ριξει το ph?

Πολλα τα θεματα που εθεσες και σημαντικα.

1. Ασε το σιντι και αν θες να βλεπεις πληροφοριες για ψαρια κοιτα αυτο που ειναι το πιο αξιοπιστο

http://www.fishbase.gr/search.php

Αλλα επειδη ολοι κανουν λαθος κανε και μια διασταυρωση πληροφοριων και με αλλα

http://www.fishprofiles.com/

http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page

http://badmanstropicalfish.com/profile.html

για γατοψαρα http://www.planetcatfish.com/core/search.php

για Loaches http://www.loaches.com/species-index/

2. Δεν ειναι τα ματια σου το προβλημα, αλλα τα σερα δεν ειναι απο τα πιο αξιοπιστα τεστ βαση αναφορων στο φορουμ. Το οτι εχεις παρομοιες τιμες σε ενυδρειο και βρυση σημαινει τουλαχιστον οτι δεν υπαρχει κατι μεσα στο ενυδρειο που επιρρεαζει τις τιμες (πχ ασβεστολιθικο χαλικι ή πετρες κλπ)

3. Η ΑΟ βγαζει νερο με μηδενικες σκληροτητες (gH & kH) και πλασματικη ενδειξη pH.

Το pH εξαρταται αμεσα απο το kH οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πεφτει και το pH.

Μεχρι να ερθει σε μιξη με νερο βρυσης ή ενυδρειου μην εμπιστευεσαι μετρηση πεχα.

Θα χαμηλωσει και το πεχα λοιπον στο ενυδρειο εμμεσα, απλα ισως δεν φανει απο τις πρωτες μερες.

Σημαντικο: οπως παντα δεν επιτρεπονται αποτομες μεταβολες στις παραμετρους το νερου (πεχα, σκληροτητες, θερμοκρασια κλπ), γι'αυτο η "μεταβαση" σε νερο απο ΑΟ, πρεπει να γινεται σταδιακα.

Προτεινω μικρες αλλαγες καθε μερα 10% με νερο απο ΑΟ καταλληλα προετοιμασμενο αναλογα το ενυδρειο, ή αν δεν ειναι δυνατον να γινουν πολλες μικρες αλλαγες, τοτε στις μεγαλες αλλαγες ρουτινας να ανεβαινει σταδιακα το ποσοστο του νερου ΑΟ.

Λεω καταλληλα προετοιμασμενο γιατι το νερο απο ΑΟ ειναι "νεκρο" νερο, δλδ καθαρο νερο μεν αλλα χωρις τιποτα μεσα θρεπτικο. Αναλογα το ειδος των ψαριων λοιπον αλλα θελουν περισσοτερα μεταλικα αλατα (ηλεκτρολυτες) και αλλα λιγοτερα.

Αυτη η "προετοιμασια" μπορει να γινει ειτε με μιξη νερου βρυσης (που περιεχει τα απαρατητα αλατα και ιχνοστοιχεια) ειτε με αλατα εμποριου. Η καθε μεθοδος εχει τα υπερ και τα κατα με κυριοτερα οτι η μιξη με βρυσης δεν σου δινει σταθεροτητα στις τιμες αφου το νερο της βρυσης εχει καποια ασταθεια στις τιμες σε αλλες περιοχες λιγο σε αλλες πολυ, και δεν ειναι τελειως καθαρο νερο αφου μπαινει στη μιξη και νερο απο τη βρυση.

Με αλατα εμποριου εχει σταθεροτητα αλλα ειναι πιο πολυεξοδη αφου εκτος απο το κοστος των ηλεκτρολυτων και ιχνοστοιχειων, χρησιμοποιεις στο τελος και περισσοτερο νερο.

4. Αυτο ειναι θεμα επιλογης σου. Εμεις σου παραθετουμε τις δυνατοτητες που υπαρχουν και δινουμε ιδεες και εσυ αποφασιζεις.

5. Σε μικρα ενυδρεια σαν το δικο σου ειναι προτεινομενη λυση η χρηση απιονισμενου απο σουπερμαρκετ.

Μακροχρονα δεν συμφερει αφου οι συσκευες πλεον ειναι σε λογικες τιμες (απο 50-60€, ενω μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν 3-4πλασιες τιμες). (το 4λιτρο μπετονακι κοστιζει γυρω στα 0,65-0,70 λεπτα νομιζω)

Ομως μπορεις να πειραματιστεις με τετοιο νερο σε μικρο ενυδρειο και αποφασιζεις αν θελεις τελικα να ασχοληθεις σοβαρα στο μελλον και σε μεγαλυτερο ενυδρειο και με συσκευη.

Το μονο μειονεκτημα (εκτος τους κοστους σε μακροχρονη χρηση) ειναι οτι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την ποιοτητα του νερου στα μπετονακια. Οσα ειχα χρησιμοποησει εγω παντως στην αρχη της ενασχολησης μου με το σπορ φανηκαν να ειναι ΟΚ με μετρησεις κοντα στων συσκευων ΑΟ.

Ξεκινα να πειραματιστεις, οπως σου ειπα πιο πανω, καλυτερα με μικρες αλλαγες, πχ κανε μια 10% με μιξη 50-50, βρυση-ΑΟ.

Αν ειναι 50 λιτρα νερο (πρεπει να υπολογισεις ακριβως τα λιτρα νερου του ενυδρειου) αλλαξε 5 λιτρα.

Βαλε σε δοχειο 2.5 λιτρα απο βρυση και 2.5 απιονισμενο.

Ριξε αντιχλωριο και αστο για 2-3 ωρες, μετα βαλτο στο ενυδρειο πολυ αργα, οσο πιο αργα τοσο πιο καλα.

Κανε ακομα 4-5 τετοιες αλλαγες μερα παρα μερα και μετα μπορεις να συνεχισεις τη ρουτινα σου αλλαγων.

Κανε μετρησεις εντωμεταξυ (λιγο πριν την αλλαγη) για παρατηρηση και σιγουρια.

Αντιχλωριο το απιονισμενο δεν χρειαζεται κανονικα, αλλα αν χρησιμοποιεις αντιχλωριο που ειναι και slim protector, εχει ουσιες δλδ για την προστασια και αναπλαση της μεμβρανης του ψαριου, βαζε για ολα τα λιτρα, κανει καλο, μη το τσιγγουνευεσαι αυτο.

ΥΓ1 Τα κορυ ειναι απο νερα στη Ν Αμερικη που εχουν σε κανονικες συνθηκες οξυνο νερο (κατω απο 7)

ΥΓ2 το γκουραμι θελει κι αυτο ελαφρως μαλακο και οξυνο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο

Οταν βλεπεις σε ενα προφιλ οτι ενα ψαρι ζει πχ σε 6-8 πεχα μη θεωρεις οτι αν το βαλεις σε 8 pH ειναι ΟΚ.

Αυτα τα ορια που δινονται ειναι συνηθως :

α) το πεχα που εχει μετρηθει σε διαφορες περιοδους, στα νερα των βιοτοπων που ζει το ψαρι.

β) το πεχα που εχει παρατηρηθει να εχει αντεξει το ψαρι σε ενυδρειο.

Σκεψου τωρα τα εξης.

Στην α. περιπτωση αυτες οι τιμες δεν διαρκουν πολυ και τον περισσοτερο καιρο οι τιμες ειναι στη μεση δλδ, 7 pH. Επισης δεν σημαινει οτι επιζουν ολα τα ψαρια στη φυση μετα απο αυτη τη δοκιμασια.

Η φυση εχει το "δικαιωμα" και τη δυνατοτητα να "σκοτωσει" και μετα να αναπληρωσει τον πληθυσμο του ειδους, εμεις το εχουμε?

Στην β. περιπτωση, ποιος μας λεει οτι το ψαρι ζει καλα και οχι οτι απλα επιζει.

Και πως ξερει καποιος οτι αν το ειχε σε σωστες συνθηκες δεν θα ζουσε αλλα τοσα χρονια?

Κλασσικο παραδειγμα τα χρυσοψαρα, συνηθης δηλωση: "μου εζησε 1 χρονο στο ενυδρειο (με λαθος συνθηκες), καλα φαινοταν να περνουσε".

Δεδομενο: Τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν 30-40 χρονια.

Υπολογιζεται η φιλασθενεια που παρατηρειται σε αυτες τις συνθηκες?

Προτιμησε στα προφιλ να παιρνεις συνηθως για σωστη τη μεση των τιμων, και κανε και διασταυρωση πληροφοριων και απο αλλες πηγες.

Φυσικα μη ξεχναμε οτι πολλα απο τα ψαρια ειναι εκτροφης και εχουν "συνηθισει" να διατηρουνται σε συνθηκες διαφορετικες απο του βιοτοπου που ζουν τα "αγρια" ψαρια.

Ομως το DNA δεν ξεχνα τοσο γρηγορα.

Ακομα και στα ψαρια εκτροφης πρεπει σταδιακα (ειπαμε οχι αποτομες αλλαγες) να τα φερνουμε σε συνθηκες βιοτοπου.

Πολυ σημαντικο ειναι η εισαγωγη του ψαριου στο ενυδρειο να γινεται με προσαρμογη, νε ξερουμε τις παραμετρους του νερου που τα ειχε ο εκτροφεας/εμπορος και το νερο του ενυδρειου μας να ειναι ιδιο (στη περιπτωση που ειναι καινουριο και το ενυδρειο και τα ψαρια) ή αν ειναι διαφορετικο το νερο του ενυδρειου μας να τα βαζουμε με προσαρμογη (κανε αναζητηση).

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει θα το ξεκινησω σιγα σιγα με μιξη απιονισμενου και βρυσης και βλεπουμε.Το μαυρο σφουγγαρι το πεταξα και σε καμια βδομαδα θα βγαλω και το εσωτερικο φιλτρο και θα αφησω το fluval.Να γλυτωσουμε και χωρο.Θα παρω αλλα test αφου τα συγκεγκριμενα δεν ειναι αξιοπιστα.Προτεινεις καποια?

Προσπαθω να μη ποσταρω πολυ και να διαβαζω περισσοτερο.Θεματα υπαρχουνπολλα,λιγο ελευθερο χρονο θελει για ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για γλυκο νερο προτιμουν πολλοι τα APi (και εγω) ως πιο αξιοπιστα.

Στα τεστ σκληροτητας μονο ειναι λιγο δυσκολα να φανουν τα χρωματα, θα δοκιμασω και jbl στις σκληροτητες (εχω ακουσει καλα λογια) καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω,αρχισα τις αλλαγες με το απιονισμενο.Να παρω και το συστημα c02 που εχει η sera για τα μικρα ενυδρεια?Αξιζει?Αυτο που ριχνεις ταμπλετες μεσα σε μια πλαστικη σαν θηκη..Θελω να ριξω το ph για να μπορεσω να βαλω και αλλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω,αρχισα τις αλλαγες με το απιονισμενο.Να παρω και το συστημα c02 που εχει η sera για τα μικρα ενυδρεια?Αξιζει?Αυτο που ριχνεις ταμπλετες μεσα σε μια πλαστικη σαν θηκη..Θελω να ριξω το ph για να μπορεσω να βαλω και αλλα φυτα.

Οχι η μιξη με απιονισμενο φτανει για να ριξει και το πεχα γιατι το απιονισμενο εχει μηδενικη kH (ανθρακικη σκληροτητα) που ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το pH, με αποτελεσμα σταδιακα να πεσει και το pH.

Υπενθυμιση : Το απιονισμενο νερο ειναι "νεκρο" (δεν εχει τπτ δλδ θρεπτικο μεσα), δεν το βαζουμε ποτε σκετο, ή με μιξη με βρυσης ή με ηλεκτρολυτες και ιχνμοστοιχεια εμποριου και ποσοτητα αναλογα το ειδος των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...