Jump to content

Tι θα χρειαστώ...


Recommended Posts

Αγαπητοι συμφορουμίτες, σκεφτομαι εδω και καποιους μήνες να γεμίσω το σαλόνι μου, μιας και το 650λιτρο πήρε πόδι και με άφησε με ενα μεγάλο κενό αναμεσα απο κρυσταλιέρα και TV.

Στο θεμα μας τωρα.Επειδή στην ενυδρειακή μου πορεία ειχα σχεδον όλα τα είδη ενυδρειων (αφρικανες-full planted-δισκους-κοινωνικο κλπ) θελω σαν παιδι και γω να κανω βουτια αλμυρη.

Η σκεψη είναι η εξής.

Ενυδρειο 450 λιτρα (120 Χ 65 Χ 60) με σαμπ 300 λιτρα (110 Χ 50 Χ 55)Το σαμπ θα εχει τα παντα (μεχρι και διαμερισμα για περισυλλογή νερου απο ΑΟ για αναπλήρωση.)Το διαμερισμα του φρεσκου νερου θα ειναι 80 λιτρα αρα θα εχουμε περιπου 500+λιτρα θαλασσινού νερού.

Η κατασκευη θα γινει με εξωτερικη υπερχειληση κλπ.

Θελω γνωμες για εξοπλισμο σε σχεση αποδοσης τιμης.Ο εξοπλισμος θα αγοραστει με προοπτικη τοσο μαλακων οσο και σκληρων κοραλιων στο μελλον.

-skimer?

-κυκλοφορια?

-ψυξη?

-φωτισμος?

Αυτα ειναι τα βασικα.ο εξοπλισμος θα αγοραστει σε βαθος χρονου μεχρι τα Χριστουγεννα max.

Ηδη υπαρχουν αντλιες επιστροφης ,eliwell ,θερμαστρες.

Επίσης με προβληματιζει πολυ το θεμα ΜΗ και UV ακτινοβολια.Τι παιζει με το θεμα?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που θα σου πω ειναι προσωπικη γνωμη και ειμαι αρχαριος στο θαλασσινο νερο.

Η κατασκευη θα γινει με εξωτερικη υπερχειληση κλπ.Κοιτα για εσωτερικη αν μπορεις αλλιως εξωτερικη Tunze

Θελω γνωμες για εξοπλισμο σε σχεση αποδοσης τιμης.Ο εξοπλισμος θα αγοραστει με προοπτικη τοσο μαλακων οσο και σκληρων κοραλιων στο μελλον.

-skimer? H&S skimmer 200-2x1260

-κυκλοφορια? TUNZE Multicontroller 7095 +TUNZE Multicontroller 7095

-ψυξη? Teco TR 20

-φωτισμος? για MH σε βλεπω με 65 υψος αλλα αναλογος τι κοραλια θα βαλεις μεσα.Για μαρκα ειμαι υπερ Giesseman αλλα δεν θα ηθελες να ακουσει τιμη

Αυτα ειναι τα βασικα.ο εξοπλισμος θα αγοραστει σε βαθος χρονου μεχρι τα Χριστουγεννα max.

Ηδη υπαρχουν αντλιες επιστροφης ,eliwell ,θερμαστρες.

Επίσης με προβληματιζει πολυ το θεμα ΜΗ και UV ακτινοβολια.Τι παιζει με το θεμα?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το H&S skimmer 200-2x1260 (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι υπερβολή.

Πιστεύω ότι το 200-1260 θα σε καλύψει. (ο κατασκευαστής το δίνει για μέχρι 1500 λίτρα).

Νίκο_Κρικ, αυτά που του πρότεινες για κυκλοφορία δεν είναι κυκλοφορητές, αλλά controllers. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γραψε λαθος το ενα ηθελα να βαλω απλα μαλλον εκανα 2 φορες επικολληση χωρις να το δω.εναν controller και κυκλοφορητες οπως 6000 η 6100 δεν ξερω καλα.για το skimmer σωστο και αυτο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το σκιμμερ ειναι υπερβολη που λες, καλυτερα αυτο του amorealex η το H&S skimmer 150-F2001. Αφου λετε για το multicontroller παρε και 3 6055νανοστρεαμ τις tunze και εισαι μια χαρα.Αμα χρειαστει βαζεις ακομα μια αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι 6055 συνδεονται με controller?

Απο σκιμερ μαλλον κλεινω πριος το Η&S 150.To ΤR20 το θεωρω τεραστια υπερβολη.Θα κινηθω στο 15 λογικα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

ναι οι 6055 συνδεονται... ναι το tr 20 και εγω υπερβολη το βλεπω,μια χαρα εισαι με το 15.

Link to comment
Share on other sites

Το TR15 στα συνολικά σου λίτρα θα δουλέψει αλλά οριακά.Μην ξεχνάς οτι είμαστε στην Ελλάδα και το κλίμα ειναι αρκετά θερμό.Στην θεση σου θα διάλεγα το TR20 μικρή διαφορά τιμής που θα την κερδίσεις απο την λιγότερη συνολική κατανάλωσή που θα έχεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...