Jump to content

επιτελους τελος


passengerdm

Recommended Posts

Μετα απο 3 μηνες φτασαμε στην ολοκληρωση νομιζω.

Ενυδρειο rio 300 (300 litra) μαλλον ινδονησιακο μου βγηκε το ενυδρειο τελικα.

Μετρησεις:

ph=7

kh=10

gh=8

nh3=0

no2=0

no3=2

tem=28 c

Κατοικοι:

3 tiger barb,3 tiger albino,6 puntius sp,6 zebra danio,1 botia striata,3 silver dollar,2 gourami dwarf και 2 silver shark,2 hypostomus plecostomus.

Φυτα :

1 anoubia nana,2 achinodorus argentinensi(υπηρχε και 1alternanthera αλλα πλεον εμειναν μονο τα κοτσανια)

φιλτρα.

εσωτερικο του rio και ενα eheim 2213.

Αυτα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα δολλαρια βγαλτα.ειναι φουλλλλλλ φυτοφαγα.

επισης προσπαθησε να μειωσεις και τη θερμοκρασια,τουλαχιστον στους 26.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Και αν όποτε μπορέσεις ανέβασε καμία φωτογραφία για να έχουμε και οπτική επαφή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για τα δολαρια το καταλαβα αμεσως αλλα δεν σωσαμε το φυτο,η αληθεια ειναι πως τα φυτα τα θελω μονο να καλυψω τα φιλτρα κυριως του ενυδρειου (δεν βρισκω πουθενα ενα κερατοφυλλο :thumbup: ), οστοσο μου αρεσουν σαν ψαρακια και λεω να τα κρατησω και ας περιοριστω στα ανθεκτικα και καπως αχαρα φυτακια.Foto ελπιζω συντομα επειδη πλησιαζει και γαμος :thumbup: και οπως καταλαβενετε υπαρχει οργασμος εργασιων. η θερμοκρασια ειναι αποτελεσμα του καυσωνα,αρχικα εχω βγαλει τα καπακια και στο μελλον θα δω μηπως κανω την πατεντα με τα ανεμηστιρακια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ουτε το κερατοφυλλο θα αντεξει(θα το εξαφανισουν μεσα σε λιγα λεπτα),αλλα ουτε και οι ανουμπιες θα αντεξουνε.

αν δεν σε ενδιαφερουν τα φυτα αλλα τα θελεις μονο για να κρυψεις εξοπλισμο,βαλε καλυτερα ψευτικα(αφου σου αρεσουν τα συγκεκριμενα ψαρια..).

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα δεν μου πιραζουν τα φυτα που εχω μεσα (εκτος απ'αυτο που εφαγαν ηδη) ,το θεμα με τα δολλαρια ειναι οτι τρελενονται με τις ταμπλετες τροφης,οτι ωρα και αν τις ριξω.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και τα kH, pH

Με τι μετρας?

Η βρυση εχει τοσο αλκαλικο νερο ή κατι ασβεστολιθικο υπαρχει στο ενυδρειο και ανεβαζει τις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και τα kH, pH

Με τι μετρας?

Η βρυση εχει τοσο αλκαλικο νερο ή κατι ασβεστολιθικο υπαρχει στο ενυδρειο και ανεβαζει τις τιμες?

Αλκαλικο??? για ελα απο τα μερη μας να δεις κατι 8ρια και βαλε.. :thumbup:

Ξαναλεω πρεπει να φυγουν το συντομοτερο τα silver shark. και τα δολαρια καλο θα ηταν να φυγουν γιατι δεν θα αφησουν τπτ. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλκαλικο??? για ελα απο τα μερη μας να δεις κατι 8ρια και βαλε.. :thumbup:

Ξαναλεω πρεπει να φυγουν το συντομοτερο τα silver shark. και τα δολαρια καλο θα ηταν να φυγουν γιατι δεν θα αφησουν τπτ. :thumbup::thumbup:

Συμφωνω σε ολα.

Οσο για το πεχα, ο φιλος μας ειναι απο αττικη, δεν νομιζω να υπαρχει τοσο ψηλο σε καποια περιοχη της αττικης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις (ph,kh,gh) γινονται με stick denerle kai για αμμωνια και νιτρικα με υγρα τις tropic marin.Tα υλικα που εχω μεσα ειναι χαλικι ψιλο,ξυλα,και κατι πετρες απο γνωστο ενυδριομαγαζο των αθηνων.Η αληθεια ειναι πως δεν εκανα το τεστ με το ακουαφορτε αλλα οι μετρησεις μου οσο αναφορα το ph,kh,gh ειναι ιδιες απο την πρωτη μερα που ξεκινησα.Οσο ανφορα τα δολλαρια δεν με ενοχλει να φανε και τα υπολοιπα φυτα αν αυτο βεβαια τα κανει να νιωθουν καλυτερα και τους αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

καλα θα ηταν να επερνες ολα τα τεστ υγρα και οχι στικς.

κριμα τα καιμενα τα φυτα.. :thumbup:

και θα εχεις ενυδρειο χωρις φυτα.. δν τους προσφερεις κριψονες και σιγουρια ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα πως θα μεινει το ενυδρειο χωρις φυτα και κρυψωνες :thumbup: ,ειπα οτι δεν με ενοχλει να τρωγοντια τα φυτα επειδη θα αντικαθιστονται με καινουργια.Παντως οπως εχω ηδη αναφερει δεν φαινονται να αρεσουν οι ανουμπιες στα δολαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...