Jump to content

προβλημα με Anubia


Recommended Posts

μεσα σε δυο μερες η μια απο τις 3 anubia που εχω εχει αρχισει και εμφανιζει στα φυλλα τις καφε μικρες κυλιδες και μετα απο λιγες ωρες τριπαει το φυλλο. εχει αρχισει και τρωει σιγα σιγα ολη την anubia. απο τι μπορει να προερχετε αυτο??? τροπος αντιμετωπισης??? να επισημανω οτι την εχω μεσα στο ενυδρειο πανω απο δυο μηνες και ειχε πολυ καλα σημαδια αναπτυξης.

post-12095-1244911303_thumb.jpgpost-12095-1244911318_thumb.jpgpost-12095-1244911344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει λιγο με χλωρωση.

δεν μας ειπες τις υπολοιπες συνθηκες.θερμοκρασια,φως,λιτρα,καθε ποτε αλλαγες νερου,λιπανση κλπ..

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100λ. εχει μια λαμπα 25w τις osram (αυτη ειχε απο την αρχη) θερμοκρασια κανονικα 25* αλλα λογω καλοκαιριου την εχω δει και 29* αλλαγες καθε βδομαδα 35 λιτρα αλλαγη προετοιμασμενο απο την προηγουμενη με αντιχλωριο και κυκλοφορητη λιπανση χρησιμοποιω τις aqua medic το floreal και το ferreal αρραια και που αν δω καποιο σημαδι εξασθενησης. απο φιλτρανση εχει το εσωτερικο απο την μανα του biobox2 με σφουγγαρια και βιολογικο τις jbl και ενα 2213 γεματο subtrat pro.

η anubia ειναι φυτεμενη μονο το ριζωμα τις και οχι ο κορμος που πεταει τα φυλλα....ολες με αυτον τον τροπο ειναι φυτεμενες αλλα η αλλες δεν εχουν καποιο ιδιο σημαδι.

στον οδηγο ασθενιων ειδα μια αρρωστια που την ονομαζει ασθενεια κρυπτοκορυνων. πριν μια βδομαδα προσθεσα μια κρυπτοκορυνα με μικρα τετοια σημαδια πανω τις. υπαρχει περιπτωση να επιρεαστηκε η anubia απο αυτην???

Link to comment
Share on other sites

Ριζωμα ειναι αυτο το χοντρο πρασινο οριζοντιο κλωναρι απο το οποιο φευγουν τα ριζιδια που πανε κατω και τα φυλλα που πανε πανω.

Αυτο πρεπει να ειναι εκτος βυθου.

anub1mh.jpg

Δες και ενα βιντεακι για φυτα, στο 02'.15'' λεει και για την ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν το ηξερα....το ριζωμα ειναι εκτος. μονο απο τα ριζιδια κρατιεται στον βυθο. τι μπορει να φταιει???? να κοψω το φυλλο που ειναι μολυνσμενο για να μην προχωρησει στα αλλα φυλλα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει κινδυνος μολυνσης.

Δεν ειναι ασθενεια (με την ευρεια εννοια) η "ασθενεια" των κρυπτοκορυνων να κολλησει και τα αλλα φυτα, .

Οφειλεται μαλλον σε καποιες συνθηκες του νερου ή του φωτος και οχι σε καποιο μικροβιο.

Δες εδω http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι κρυπτοκορινες μου εχουν περασει την "ασθενεια" των κρυπτοκορυνων ανεβαζω δυο φωτο για να μπορεσεις να συγκρινεις. Η "ασθενεια" εχει ως εξης : Ξεκιναει απο κεποιο σημειο του φυλλου, μοιαζει σαν ζελε και μεσα σε μια δυο μερες απλωνεται σε ολο το φυλλο, το οποιο τελικα λειωνει και διαλυεται. Αν κρινω απο τις φωτογραφειες σου, δεν μοιαζει καθολου. Επισης δεν γνωριζω αν προσβαλει και αλλα ειδη εκτος απο κρυπτοκορινες.

Γενικα τρυπες και καφε κυλιδες στα φυλλα σημαινει ελλειψη καλιου (Κ) Potassium.

post-9106-1245015065_thumb.jpgpost-9106-1245015121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πραγματι δεν μοιαζει με τις φωτογραφιες που ανεβασες. γνωριζει κανεις το συγκεκριμενο λιπασμα που χρησιμοποιω αν εχει στην συνθεση του δοση καλιου??? εχω και ταμπλετες βυθου τις jbl να βαλω μια στην ριζα τις anubia μηπως και την βοηθησει??? τι αλλο προτηνετε να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι?

http://www.aqua-medic.de/freshwater/en/1/floreal%20%2Biod/

http://www.aqua-medic.de/freshwater/en/1/f...l%20%2Bspureal/

Αν ναι εχουν αλλα σε μικρες ποσοτητες

Το καλιο ειναι υο μονο λιπασμα που μπορει να μπαινει αφθονο (βαση μεγιστης δοσολογιας) αφου δεν δημιουργει αλγες οπως ο σιδηρος πχ.

Πολλοι εχουν εχτρα καλιο και ριχνουν οταν υπαρχουν δειγματα ελλειψης (πχ τρυπες)

Ενα προιον ειναι το seachem potassium

Περιεργο παντως να εχουν αναγκη εξτρα καλιου οι ανουμπιες.

Μηπως εχει καποιος φυτοφαγο ψαρι μεσα? αλλα τι λεω δεν την τρωνε την ανουμπια ουτε οι αφρικανες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα ειναι. το κακο ειναι οτι δεν βρισκω τιποτα απο seachem εδω κοντα. σκεψου οτι ο petshopas εδω κοντα μου δεν ηξερε καν την seachem. πρεπει να κατεβω κηφησια μου φενεται να κανουμε λιγο παιχνιδι :thumbup: φυτοφαγο ψαρι δεν εχω οχι.

Link to comment
Share on other sites

ααααα κατι που μποορει να φταιει!!! υπαρχει περιπτωση ο ενργος ανθρακας να αποροφηση στοιχεια και να "στεγνωσει" το ενυδρειο απο ιχνοστοιχεια και αλλα??? το λεω αυτο γιατι πριν 15 μερες μπηκε σε λειτουργεια το εξωτερικο φιλτρο. κατω κατω εχει ενα μπλε σφουγγαρι μετα εναν υαλοβαμβακα μετα full subtrat pro και πανω πανω ενα λεπτο σφουγγαρι ανθαρακα. λετε να φταιει ο ανθρακας??? δεν ειχα προσθεσει ανθρακα σε αυτο το ενυδρειο, δεν ξερω αν σχετιζεται....απλα το διαβασα σε καποια post και λεω μηπως φταιει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

τον αφαιρεσα....λες να ηταν αυτο :thumbup::thumbup: :thumbup:

Περιμενουμε να μας πεις σε 15-20 μερες που θα φανουν αποτελεσματα στο φυτο .

Μη το ξεχασεις να γραψεις τις παρατηρησεις σου.

Γι'αυτο αλλωστε υπαρχει το φορουμ.

Αν βρεις τη λυση πες την να υπαρχει καταχωρημενη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εννοειται....περιμενω εξελιξη απο το φυτο και θα σας αναφερω την οποια βελτιωση!!! σημερα προσθεσα και αλλη μια νανα μεγαλη.....να δω και αυτη πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

...εμενα οι nano ανουμπιες (2) στην αρχη τις ειχα φυτεψει ...δεν παρατηρουσα προοδο η μια μαλιστα ειχε παρει την κατω βολτα ....καποια στιγμη πηρα την αποφαση να τις δεσω σε μια πετρουλα απο τοτε (εδω και ενα μιση μηνα ) πετανε συνεχεια φυλαρακια και εχουν ερθει στα ισια τους ..δες μηπως ειναι και αυτο :thumbup: :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω να τις δεσω πανω σε καμια πετρα.....να σου πω την αληθεια φοβηθηκα απο την αρχη να τις φυτεψω αλλα τις ειχα 3 μηνες και πεταγαν φυλλα κανονικα.....γνωριζει κανεις σε ποσο περιπου καιρο αναπτυσεται το οριζοντιο ριζωμα τις???

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω να τις δεσω πανω σε καμια πετρα.....να σου πω την αληθεια φοβηθηκα απο την αρχη να τις φυτεψω αλλα τις ειχα 3 μηνες και πεταγαν φυλλα κανονικα.....γνωριζει κανεις σε ποσο περιπου καιρο αναπτυσεται το οριζοντιο ριζωμα τις???

Κοιτα ειμα καινουριος και εγω στο σπορ σαν και εσενα ..αλλα θα παρεις τεραστια ανταμοιβη οταν η ανουμπια σου βγαλει το πρωτο ανθακι! :bowdown: ..δεν ξερω αν θα εχεις 100% αποτελεσμα παντως οι ανουμπιες ειναι πολυ ανθεκτικα φυτακια τις εχω λατρεψει παρολες τις αλγες που μου εχουν εμφανισει! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...παρολες τις αλγες που μου εχουν εμφανισει! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Τις εχεις κατω απο δυνατο φως και δεν υπαρχουν πιθανως ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης να απορροφουν τα παραπανω θρεπτικα που υπαρχουν στο νερο, σε συνδυασμο με χαμηλο ποσοστο διοξειδιου στο νερο?

βαλτες σε σκια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

......γνωριζει κανεις σε ποσο περιπου καιρο αναπτυσεται το οριζοντιο ριζωμα τις???

αυτο δεν σταματαει να μεγαλωνει ποτε.

μεγαλωνει αργα και συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

Τις εχεις κατω απο δυνατο φως και δεν υπαρχουν πιθανως ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης να απορροφουν τα παραπανω θρεπτικα που υπαρχουν στο νερο, σε συνδυασμο με χαμηλο ποσοστο διοξειδιου στο νερο?

βαλτες σε σκια :thumbup:

Βασικα Σπυρακο (..ελπιζω να μην παρεξιγηθω φιλε μου) :thumbup: ..εχω πολλα περισια φωσφορου σε συνδιασμο με νιτρικα αφου το ενυδρειο μου ειναι χωρις ψαρια το θεμα ειναι ομως οτι εχω βαλει μεσα καποια απετιτικα φυτουλια και μαλλον αναγκαστικα θα πρεπει να αναιβω σε βατ ..ελπιζω με τον καιρο να φτιαξει το πραγμα ...αυτο που λες ειναι 100% σωστο φιλος ..περιμενω ενα ολοκληρωμενο συστημα λιπανσης απο εναν καλο μου φιλο ..να δω τι θα γινει απλα θελω να σε ρωτησω

......αν εβαζα μεσα τυρφη και γινοταν ποιο μαλακο το νερο ..ετσι θα ειχα χαμηλο PH σε συνδιασμο που μου ειχες διξει παλιοτερα εναν πινακα ..κρατοντας την ιδια παροχη CO2 λες να μειωνα καπολου την αλγη? :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

.........αν εβαζα μεσα τυρφη και γινοταν ποιο μαλακο το νερο ..ετσι θα ειχα χαμηλο PH σε συνδιασμο που μου ειχες διξει παλιοτερα εναν πινακα ..κρατοντας την ιδια παροχη CO2 λες να μειωνα καπολου την αλγη? :thumbup::thumbup:

Καταρχην το μαλακο νερο δεν ειναι το ιδιο με το χαμηλο πεχα (αυτο ειναι οξυνο νερο).

Οχι πως δεν θα κανει και οξυνο το νερο η επεξεργασια με τυρφη, απλα το ανφερω προς διευκρινηση για ολους.

Μετα, το πινακακι μετρησης διοξειδιου απ΄τι ξερω ισχυει για νερο που δεν εχει επεξεργαστει με χουμικα τανινες κλπ και εχει κατεβει η οξυτητα ετσι, αλλα μονο με διοξειδιο.

Μπορει να προμηθευτεις μετρητες διοξειδιου για πιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το μαλακο νερο δεν ειναι το ιδιο με το χαμηλο πεχα (αυτο ειναι οξυνο νερο).

Οχι πως δεν θα κανει και οξυνο το νερο η επεξεργασια με τυρφη, απλα το ανφερω προς διευκρινηση για ολους.

Μετα, το πινακακι μετρησης διοξειδιου απ΄τι ξερω ισχυει για νερο που δεν εχει επεξεργαστει με χουμικα τανινες κλπ και εχει κατεβει η οξυτητα ετσι, αλλα μονο με διοξειδιο.

Μπορει να προμηθευτεις μετρητες διοξειδιου για πιο σιγουρα.

α καταλαβα ... :thumbup: εχω τον μετριτη της Seachem διχνει συνεχως ανεπαρκης τι να κανω? :thumbup:

(το ερωτημα ειναι ρητορικο ) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...