Jump to content

Φυτεμένο κοινωνικό Rio 400


akranidis

Recommended Posts

Update___

post-8556-1251209100_thumb.jpg

Προστέθηκαν άλλες δύο T8, φτάσαμε στα 6x36=216w

Αλλάχθηκε η φωτοπερίοδος σε:

4-10 -> 2 grolux

5-11 -> 2 aquastar

6-12 -> 2 grolux

Εφύγε η περισσότερη moss στο κέντρο,

ένας εχινόδωρος και 1-2 anubias var. nana, προστέθηκε ένα νούφαρο :( ,

αλλάχθηκε η θέση των ξύλων στο κέντρο και γενικώς άνοιξε λίγο το τοπίο.

Ωραιος :(

Link to comment
Share on other sites

Update___

post-8556-1251209100_thumb.jpg

Προστέθηκαν άλλες δύο T8, φτάσαμε στα 6x36=216w

Αλλάχθηκε η φωτοπερίοδος σε:

4-10 -> 2 grolux

5-11 -> 2 aquastar

6-12 -> 2 grolux

Εφύγε η περισσότερη moss στο κέντρο,

ένας εχινόδωρος και 1-2 anubias var. nana, προστέθηκε ένα νούφαρο :( ,

αλλάχθηκε η θέση των ξύλων στο κέντρο και γενικώς άνοιξε λίγο το τοπίο.

Μια κούκλα είναι φιλε, να το χαίρεσαι :(

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές να το κάνω,

αλλά με ενοχλεί η μονοτονία του (και κυρίως στο έτερον ήμισυ :( )

και το βρίσκω αφύσικο.

Έχει αρκετές κρυψώνες και μου φαίνεται πως δεν είναι απαραίτητο.

Κάποιος έλεγε για ύφασμα αντί χαρτόνι, πως φαίνεται πιο φυσικό,

αλλά δεν το έχω δει ούτε το δοκίμασα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να πω 2 λογακια στη γυναικα σου.... :(

βαλε μαυρο φοντο,και βγαλε πολλες φωτος.

θα περιμενω και συμμετοχη σου στον παγκοσμιο διαγωνισμο του χρονου....

αντε και ειναι γουρλιδικο το ενυδρειο σε τετοια.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια με πιο καθαρή εικόνα

ακυρο μικρή βγήκε... στο επόμενο πόστ.

Θα το βάλω το φόντο... το αποφάσισα.

Τώρα πρέπει να αποφασίσω να μην μου αλλάξει γνώμη... :)

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

:thumbup::thumbup:

Αυτα ειναι.

Κι εμενα μ'αρεσει χωρις μαυρο φοντο συμφωνω με τη συζηγο.

Με την καφε αποχρωση που εχει το τοιχος πισω, με το φωτισμο, ηταν ωραιο.

Ισως με πιο σκουρο καφε να ηταν ακομα πιο ωραιο.

Τι αλλαγες εχουν γινει στα ψαρια?

Τι παρατηρησεις εχεις κανει πανω στη συμβιωση Altum με μικρα τετρα και clown?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup:

Αυτα ειναι.

Κι εμενα μ'αρεσει χωρις μαυρο φοντο συμφωνω με τη συζηγο.

Με την καφε αποχρωση που εχει το τοιχος πισω, με το φωτισμο, ηταν ωραιο.

Ισως με πιο σκουρο καφε να ηταν ακομα πιο ωραιο.

Τι αλλαγες εχουν γινει στα ψαρια?

Τι παρατηρησεις εχεις κανει πανω στη συμβιωση Altum με μικρα τετρα και clown?

Σπύρο η σύζυγος άλλαξε γνώμη αφού το είδε και της μίλησα και για το όφελος που έχει για τα ψάρια το μαύρο φόντο :blink:

Από ζωντανά είχαμε την πρώτη επιτυχημένη γέννα, αμέσως μετά την απώλεια ενός σκαλαρίου λόγω προβλήματος στην νηκτική μεμβράνη, και μια μόλυνση στο μάτι σε ένα άλλο σκαλάρι που από τότε έχει αναρρώσει πλήρως, χάρη στην πολύτιμη βοήθεια των μελών του ΑΖ (ένα ευχαριστώ προσωπικά στον Σταμάτη).

Τα 2 κλόουν έχουν μεγαλώσει και ιδιαίτερα το μεγάλο έχει γίνει τέρας(!), στις διαστάσεις εκείνου που έχασα πέρυσι. Είναι πολύ κοινωνικά ζώα, κάνουν παρέα με όλα τα άλλα είδη στο ενυδρείο χωρίς προβλήματα

και παραβγαίνουν από την μία άκρη της γυάλας ως την άλλη :D Από την άλλη δεν έχω εμπειρία ομάδας κλόουν με περισσότερα ψάρια για να συγκρίνω συμπεριφορές.

Μόνη παραφωνία επι του παρόντος η μικρή ομάδα των Cory (4 μέλη) που δεν αξιώθηκα ακόμη να αυξήσω σε πλήθος. Θα γίνει και αυτό όμως, δεν βιάζομαι, υπάρχει χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

Τα Altum που ρώτησες (πιθανώς false Altum αλλά πάντα πανέμορφα) είναι οι άρχοντες του ενυδρείου. Διεκδικούν το χώρο τους και τον υπερασπίζονται, ειδικά το ζευγάρι που γέννησε. Δεν δημιουργούν φασαρίες με τα υπόλοιπα ψάρια παρά μόνο αναμεταξύ τους, και αυτό μόνο όταν είναι για καιρό ήρεμα. Υποψιάζομαι ότι το κάνουν για να μην βαριούνται :thumbup: Ακόμα και τότε όμως, αρκεί να κουνήσει κάποιος το χέρι απειλητικά κοντά στο τζάμι για να κοπαδιάσουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Τα Altum που ρώτησες (πιθανώς false Altum αλλά πάντα πανέμορφα) είναι οι άρχοντες του ενυδρείου. Διεκδικούν το χώρο τους και τον υπερασπίζονται, ειδικά το ζευγάρι που γέννησε. Δεν δημιουργούν φασαρίες με τα υπόλοιπα ψάρια παρά μόνο αναμεταξύ τους, και αυτό μόνο όταν είναι για καιρό ήρεμα. Υποψιάζομαι ότι το κάνουν για να μην βαριούνται :thumbup: Ακόμα και τότε όμως, αρκεί να κουνήσει κάποιος το χέρι απειλητικά κοντά στο τζάμι για να κοπαδιάσουν αμέσως.

Τα τετρας τα "εξαφανιζουν"?

Link to comment
Share on other sites

Τα τετρας τα "εξαφανιζουν"?

Οι καρδινάλιοι (που κοπαδιάζουν με τα νέον) μένουν συνήθως μέσα στις φυλλωσιές και τα σκαλάρια δεν τους προσέχουν καν. Τους ροδόστομους επίσης δεν τους πειράζουν, ίσως γιατί είναι πολλοί σε αριθμό. Εκτός της ώρας ταΐσματος επικρατεί γενικώς μια ισορροπία δυνάμεων, μέχρι και το γατόψαρο κάνει τελευταία τις βόλτες του με τις λάμπες ανοιχτές.

Υ.Γ.

Α, ξέχασα τα δύο λευκά τέτρα (μοιάζουν με χήρες αλλά μου είπαν ότι είναι βαμμένα :thumbup: ) από συνχομπίστα που μου τα πρόσφερε πέρυσι για κλαδέματα moss.

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

ομορφιες,αλεξανδρε,ομορφιες... :thumbup:

ΥΓ.τα αλτουμ σου ειναι οντως τα faulse,αλλα η συμπεριφορα και ο υπερμετρος τους εγωισμος τα κανει ξεχωριστα και ιδιαιτερα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαμε προβλέψει όλοι, το ενυδρείο αυτό, μετά από 6-8 μήνες ανέδειξε τα "κάλλη" του. Πανέμορφο και ισορροπημένο χωρίς όμως να μοιάζει στημένο, δηλαδή έχει και μία αίσθηση "περιποιημένης αταξίας" που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ειδικά η αριστερή πλευρά μου αρέσει πολύ, το κλαρί από πάνω δείχνει ωραίο (Hygrophila?). Θα το σκεφτόμουν στη θέση σου να έβαζα ακόμη ένα ξύλο ως συνέχεια του υπάρχοντος, με ρίζες να δείχνουν λίγο ακόμη προς τα δεξιά. Αλλά με προσεχτική επιλογή ώστε να έχει ωραίες ρίζες (αυτή την περίοδο δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις τέτοιο στη Θεσσαλονίκη).

:thumbup::thumbup::D:blink::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια του ενυδρείου μου κι εγώ σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια :thumbup:

Κώστα είχες απόλυτο δίκιο για τα περισσότερα λίτρα, άλλη εμπειρία εντελώς.

Αντρέα αναλυτικότατος και εύστοχος, σε ευχαριστώ για την κριτική σου. Τα κλαδιά είναι από τον εχινόδωρο. Είμαι σε δίλημμα να τα μοιράσω σε ρίζες ή να τα αφήσω έτσι. Μάλλον θα κάνω και τα 2, θα αφήσω ένα κλαδί να αναπτύσσεται και τα υπόλοιπα θα τα μοιράσω.

mod η προσπάθεια ήταν τους πρώτους μήνες να μπει τεχνικά μια καλή βάση ώστε να ελαχιστοποιηθεί η ενασχόληση με τις διάφορες ρουτίνες, και αισθητικά να διαρρυθμιστεί ώστε στο μάτι να μην φαίνεται "στημένο" αλλά όσο πιο φυσικά "τυχαίο". Από τότε το μόνο που κάνω είναι τάισμα, αλλαγές νερού, προσθέτω που και που λιπάσματα και όταν έχω όρεξη, κλάδεμα και καθάρισμα των τζαμιών.

Η μεγαλύτερη απόλαυση που μου δίνει είναι να παρατηρώ πως αλλάζει με τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια του ενυδρείου μου κι εγώ σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια :D

Κώστα είχες απόλυτο δίκιο για τα περισσότερα λίτρα, άλλη εμπειρία εντελώς.

Αντρέα αναλυτικότατος και εύστοχος, σε ευχαριστώ για την κριτική σου. Τα κλαδιά είναι από τον εχινόδωρο. Είμαι σε δίλημμα να τα μοιράσω σε ρίζες ή να τα αφήσω έτσι. Μάλλον θα κάνω και τα 2, θα αφήσω ένα κλαδί να αναπτύσσεται και τα υπόλοιπα θα τα μοιράσω.

mod η προσπάθεια ήταν τους πρώτους μήνες να μπει τεχνικά μια καλή βάση ώστε να ελαχιστοποιηθεί η ενασχόληση με τις διάφορες ρουτίνες, και αισθητικά να διαρρυθμιστεί ώστε στο μάτι να μην φαίνεται "στημένο" αλλά όσο πιο φυσικά "τυχαίο". Από τότε το μόνο που κάνω είναι τάισμα, αλλαγές νερού, προσθέτω που και που λιπάσματα και όταν έχω όρεξη, κλάδεμα και καθάρισμα των τζαμιών.

Η μεγαλύτερη απόλαυση που μου δίνει είναι να παρατηρώ πως αλλάζει με τον χρόνο.

Γεια σου Σαλονικα, βλέπω πως είσαι και μερακλής εκτός και από εξηγημένος, και επίσης βλέπω την java που μου έστειλες!

Πως την έχεις στρώση τόσο όμορφα; Την κουρεύεις συχνά, έχεις να μου προτείνεις κάποια μέθοδο η συμβουλή ως προς αυτά;

Και πάλι ευχαριστώ φίλε! :thumbup::blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σαλονικα, βλέπω πως είσαι και μερακλής εκτός και από εξηγημένος, και επίσης βλέπω την java που μου έστειλες!

Πως την έχεις στρώση τόσο όμορφα; Την κουρεύεις συχνά, έχεις να μου προτείνεις κάποια μέθοδο η συμβουλή ως προς αυτά;

Και πάλι ευχαριστώ φίλε! :thumbup::D:thumbup:

Παρακαλώ φίλε και περιμένω να δω το δικό σου μεράκι όποτε αποφασίσεις να το παρουσιάσεις.

Την java την έδεσα αρχικά στο ξύλο με λίγη σκούρη κλωστή γύρω-γύρω. Με τα κλαδέματα έγινε όπως το βλέπεις. Και μην φανταστείς προσεγμένο κλάδεμα, απλά την ξήλωνα από όπου μου φαινόταν πως περίσσευε. Το μόνο που θα σου πρότεινα να προσέξεις είναι τα σκόρπια θαμνάκια java που θα βρίσκεις μετά από καιρό σε διάφορα μέρη στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ φίλε και περιμένω να δω το δικό σου μεράκι όποτε αποφασίσεις να το παρουσιάσεις.

Την java την έδεσα αρχικά στο ξύλο με λίγη σκούρη κλωστή γύρω-γύρω. Με τα κλαδέματα έγινε όπως το βλέπεις. Και μην φανταστείς προσεγμένο κλάδεμα, απλά την ξήλωνα από όπου μου φαινόταν πως περίσσευε. Το μόνο που θα σου πρότεινα να προσέξεις είναι τα σκόρπια θαμνάκια java που θα βρίσκεις μετά από καιρό σε διάφορα μέρη στο ενυδρείο.

Εγώ είμαι πολύ πίσω Αλέξανδρε με τα φυτά ακόμα, για να καταλάβεις έχω μόνο την moss kai caboba Carolina για την ώρα και παρατηρώ για να μάθω 5 πράγματα και στην πράξη. Η αλήθεια είναι πως μου έχει σκορπίσει λίγο η μος γιατί δεν βρήκα τον χρόνο να την δέσω καλά και μου φεύγει από όλες τις μεριές. Η μος μεγαλώνει συνέχεια; Και σε τι ρυθμούς;

Έχει κάτι παραδείγματα στο YouTube που έχω πάθει πλάκα. Αυτο ειναι ενα απτα τοσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ πίσω Αλέξανδρε με τα φυτά ακόμα, για να καταλάβεις έχω μόνο την moss kai caboba Carolina για την ώρα και παρατηρώ για να μάθω 5 πράγματα και στην πράξη. Η αλήθεια είναι πως μου έχει σκορπίσει λίγο η μος γιατί δεν βρήκα τον χρόνο να την δέσω καλά και μου φεύγει από όλες τις μεριές. Η μος μεγαλώνει συνέχεια; Και σε τι ρυθμούς;

Έχει κάτι παραδείγματα στο YouTube που έχω πάθει πλάκα. Αυτο ειναι ενα απτα τοσα.

Πραγματικά πολύ όμορφα ενυδρεία αυτά στο youtube.

Τι να κάνεις όμως... τα ενυδρεία είναι πάντα πιο όμορφα στο γυαλί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Πραγματικά πολύ όμορφα ενυδρεία αυτά στο youtube.

Τι να κάνεις όμως... τα ενυδρεία είναι πάντα πιο όμορφα στο γυαλί :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...