Jump to content

Τα φραγκάκια του Klaz


Recommended Posts

Λοιπόν όπως αρκετοί γνωρίζετε, στη χτεσινή συνάντηση στο Cafe Olympico, μου δόθηκαν δύο δοχεία με κοραλλάκια (ή όπως αλλιώς τα λένε αυτοί οι ανώμαλοι οι θαλασσινοί), μετά από παράκληση ενός γνωστού κρυφο-αφρικάνου ονόματι Klaz, για να τα μεταφέρω στη Θεσσαλονίκη.

Για την ιστορία, τα κοραλλάκια προσφέρθηκαν από τους Navy και Dias.

Ο πρώτος ευγενώς προσφέρων τοποθέτησε το κοραλλάκι σε δοχείο KENT όπως αυτό μισογεμάτο με νερό) ο δε δεύτερος τοποθέτησε την προσφορά του σε ΟΥΡΟΣΥΛΛΕΚΤΗ όπως είναι αυτός.

Το έργο ξεκινάει με την άφιξή μου στο αεροδρόμιο στις 22:15 για αναχώρηση (στις 23:15).

Πράξη πρώτη. Όπου ο aquazonistas προσπαθεί να περάσει στη ζούλα τα δύο δοχεία.

Περνώντας από τον έλεγχο χειραποσκευών φυσικά οι ακτίνες αποκαλύπτουν δύο περίεργα δοχεία με υγρά.

Ο ουροσυλλέκτης λόγω και της αυτοκόλλητης ταινίας που τον περιέβαλλε κατά το ήμισυ αλλά και του μικρού του μεγέθους πέρασε σχεδόν απαρατήρητος (ψέλλισα κάτι ως περιεχόμενο αλλά την προσοχή την κέντρισε το άλλο δοχείο). Το δοχείο ΚΕΝΤ δεν περνούσε με τίποτε γιατί είχε πάνω από 100 ml υγρό (άσχετα αν είχα αδειάσει πρωτύτερα λιγάκι) και δεύτερον διότι το περιεχόμενο του έμοιαζε απειλητικό. Λέω ότι είναι ένα απλό κοράλλι σε αλατόνερο αλλά κανείς δεν συγκινείται.

Με στέλνουν στο check in για να το δώσω εκεί να πάει στο "αμπάρι" εάν και εφόσον γίνεται.

Βγαίνω, πάω πίσω στο check in, επιδεικνύω το βαζάκι KENT με το κουνάμενο κοράλλι και μου λένε ότι θα το παίρνανε στο αμπάρι μαζί με τα εύθραυστα αν το είχα βάλει σε μία τσάντα-αποσκευή.

Κάνω μία βόλτα (ώρα 10:25) σχεδόν όλα κλειστά εκτός από το LongChamp, αλλά σκέφτομαι ότι πολύ του πάει να αγοράσω τη φτηνότερη τσαντούλα από το παραπάνω φαρμακείο με μόλις 100 ευρώ για το κοράλι του klaz.

Πράξη δεύτερη. Όπου ο aquazonistas προσπαθεί να πείσει τον έλεγχο με παρακαλετά και κακομοιριές.

Ξαναμπαίνω στην ουρά για τον έλεγχο χειραποσκευών, ξαναπερνώ από τις ακτίνες μαζί με τα κοραλλάκια, ξαναεμφανίζονται οι τύποι και τους λέω τον πόνο μου ενώ τους προειδοποιώ ότι πρόκειται για ζωντανό οργανισμό (και δεν του φαίνεται, ανώμαλοι θαλασσινοί) και ότι το κρίμα στο λαιμό τους και ότι αν δεν με πιστεύουν ότι είναι απλό και άκακο αλατόνερο μπορώ να κάνω γαργάρες με αυτό μπροστά τους.

-Η απάντηση: Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ρωτήστε την προϊσταμένη της Aegean.

Παίρνω κακόμοιρο ύφος, πλησιάζω, ξανά πάλι το ίδιο τροπάρι και η απάντηση:

- Γιατί δεν αγοράζετε ένα περιοδικό από αυτά που έχουν μέσα δώρο τσάντες (αφού οι LongChamp σας φαίνονται ακριβές φτωχέ ξεφτίλα) να το βάλετε μέσα και να το δώσετε να πάει στο αμπάρι; Εμείς θα σας περιμένουμε με το αεροπλάνο (ε ρε Klaz μεγάλη η χάρη σου).

Βγαίνω για δεύτερη φορά έξω, πάω στο ψιλικατζίδικο, επιλέγω ένα περιοδικό που δεν θυμάμαι ούτε τον τίτλο του (αλλά πάντως δεν θα το διάβαζα φανερά) το οποίο συνοδεύεται από μία σχετικά όχι πολύ παρδαλή τσάντα, τρέχω πίσω στο chek in, καθώς τρέχω έχω βάλει μέσα το βαζάκι, έχω κλείσει το τσαντάκι και φτάνω μπροστά στα δύο κορίτσια που είχα δει και πριν (έχω πλέον γίνει θέαμα).

Αντίδραση: Α εσείς πάλι...Ρωτήσαμε την προϊσταμένη μας και μας είπε ότι ούτως ή άλλως δεν μεταφέρουμε κοράλια μόνο γατιά και σκυλιά.

- Γιατί ρε παιδιά είναι πολύ ζωηρό το κοράλλι και θα κάνει φασαρία στο αμπάρι?

Αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα. Συνεχιζω:

-Κορίτσια ξέρετε κανέναν άλλο ανώμαλο με θαλασσινό ενυδρείο (τουλάχιστον να μην πάει αδιάβαστο το κοραλλάκι) ?

Αντίδραση από τη μια εκ των δύο:

-Αχ ναι ο μπαμπάς μου (έχει γεμίσει ο τόπος με περίεργους θαλασσινούς) έχει τέτοιο ενυδρείο σπίτι για τέτοιο είναι?

- Απάντηση : Πως σε λένε παιδί μου ?

- Αμαλία

- Λοιπόν Αμαλία επειδή σε συμπάθησα, μόλις κέρδισες ένα κοραλλάκι για το ενυδρείο του μπαμπά σου προσφορά από τον Navy που δεν τον ξέρεις και θα το κλαίει ο klaz που επίσης μάλλον απίθανο να τον γνωρίσεις ποτέ.

Πράξη τρίτη Όπου παραλίγο να μας πάρουν και τον ουροσυλλέκτη

Επιστρέφω για τρίτη φορά στον έλεγχο χειραποσκευών και σκέφτομαι "κοίτα να δεις ότι τώρα τρίτη και φαρμακερή θα με ρωτήσουν πιο επισταμένα και για το περιεχόμενο του ουροσυλλέκτη (ώρα 11:00 πλέον)

Φτάνω στην ουρά για τρίτη φορά, έρχεται η σειρά μου, δίνω πάλι τα πράματα (μαζί και το περιοδικό που μου έμεινε αμανάτι μαζί με τη γελοία τσάντα) , περνούν από τις ακτίνες, ουπς!!

- Παρακαλώ τι περιέχει αυτό τα μπουκαλάκι?? (δεν σας τόλεγα?)

Απάντηση: (Σιγά μην πω ότι είναι κοράλλι)

-Είναι ένα είδος μανιταριού σε ξύδι.

Αντίδραση ελεγκτή: Μπλιαχ πάρτε το από δω φύγετε.

Φτάνω προτελευταίος στην πύλη (πάντα κάποια κυρία θα φτάνει αργοπορημένη τελευταία επειδή ψώνιζε αρώματα, μαζί κι εγώ μ' αυτήν) και μπαίνω στο αεροπλάνο με τον ουροσυλλέκτη μου.

Αυλαία

Ηθικό δίδαγμα

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΕΦΕΡΕΤΕ ΦΡΑΓΚΑΚΙΑ ή ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΟΥΡΟΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΦΤΙΖΕΤΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΣΕ ΞΥΔΙ

Φιλικά

Ανδρέας

ΥΓ

Νομίζω ότι αυτό είναι το δεύτερο πιο μακροσκελές μου μήνυμα στο Aquzone

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

PINNED ΕΔΩ KAI ΤΩΡΑ!!!!!

ΕΠΙΚΟ ΠΟΣΤ!!!

Ερωτήσεις:

1) Η Αμαλία.... καλό "κορμί"???

2) Παίζει ο μπαμπάς της Αμαλίας να είναι Aquazone-ίστας?

3) Η τσάντα τι απέγινε? Αν είναι σε χρώμα λιλά την θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιαση το ενυδρειο του μπαμπα της αμαλιας

ΤΩΡΑ

:thumbup:

Εγώ προτιμώ παρουσίαση της Αμαλίας!!!

Link to comment
Share on other sites

....................... :thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown: Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο...!!!!!!!!

πωπω φιλαρακι μου τι περασες.....αν ξεραμε οτι θα ηταν ετσι...δεν θα εμπαινες βρε αντρεα μου σε τετοια ταλαιπωρεια... :P

και παλι σ'ευχαριστω δημοσια οπως και τους αγαπημενους χορηγους των ανωμαλων ορεξεων μου.... :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

όλη την φασαρία την έκανε η Αμαλία για να σε αναγκάσει να της αφήσεις το κοράλλι.... :thumbup::thumbup::thumbup:

Κωστή για φραγκάκια ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Κωστή για φραγκάκια ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ..... :thumbup:

μαζευε απο τωρα δοχεια....μεχρι τελος του μηνα θα ειμαι εκει..... :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

πω ρε φιλε....

τελικα το περιοδικο το διαβασες???????

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν τα εβαζες τα μπουκαλακια μαζι με μπουκαλακια καλλυντικων να περναγαν,μεσα σε αεροστεγης συσκευασιες, μιας και εχουν προβλημα με τα υγρα.!! Με αυτο τον τροπο ειχα περασει λαδι και ελιες για Ταιλανδη!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες Ανδρέα φυτά θα έλεγες ότι είναι η σαλάτα της γιαγιάς και τέλος. Τη ήθελες να μπλέξεις με τους θαλασσινούς…, τα θελες και τα ‘παθες.

Να ξέρεις θα γίνεσαι ´´βαποράκι´´ μόνο για τους γλυκός και όχι για θαλασσινούς και ιδιαίτερα για προδότες πρώην γλυκούς. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν τα εβαζες τα μπουκαλακια μαζι με μπουκαλακια καλλυντικων να περναγαν,μεσα σε αεροστεγης συσκευασιες, μιας και εχουν προβλημα με τα υγρα.!! Με αυτο τον τροπο ειχα περασει λαδι και ελιες για Ταιλανδη!!

Αγαθά που είναι υγρά πρέπει να αγοραστούν απο το αεροδρόμιο και να σφραγιστούν στη ειδική διαφανή τσάντα με την ένδειξη που λέει οτι θα ανοικτεί όταν ο επιβάτης θα φτάσει στο προορισμό του.Η μόνη περίπτωση να περάσουν υγρά είναι να τα βάλει ο επιβάτης στη τσάντα του που θά πάει στο αμπαρι του αεροπλάνου,βέβαια και αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο γιατί εχω την εντυπωση οτι κάποιος έλεγχος γίνεται και σε αυτές τις τσάντες αλλά είναι πιο εύκολα.Οτι κρατάς μαζι σου δεν πρέπει να έχει υγρά απλά υπάρχει ενα maximum οριο ,το οποίο έιναι μικρό γιαυτό πέρασε ο περίφημος ουροσυλλέκτης .

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιο απλη λύση

δεν βγάζεις τους ουροσυλέκτες από τις τσέπες σου

Link to comment
Share on other sites

....................... :thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown: Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο...!!!!!!!!

πωπω φιλαρακι μου τι περασες.....αν ξεραμε οτι θα ηταν ετσι...δεν θα εμπαινες βρε αντρεα μου σε τετοια ταλαιπωρεια... :P

και παλι σ'ευχαριστω δημοσια οπως και τους αγαπημενους χορηγους των ανωμαλων ορεξεων μου.... :bowdown::thumbup:

ΑΑΑΑΑΑ βρε Κλαζ μεγαααααααααααλη η χαρη σου!!!!! τι τραβηξε ο ανθρωπος καλε;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει οτι το ενυδρειο του μπαμπα της Αμαλιας

εχει φραγκακια με χρυσοψαρα μαζι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο σχολιο :thumbup:

Κατι μου λεει οτι το ενυδρειο του μπαμπα της Αμαλιας

εχει φραγκακια με χρυσοψαρα μαζι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Άλλη μια φορά να το κάνεις θα γράψεις βιβλίο... :)

Link to comment
Share on other sites

ολα για καλο γινονται δεν πειραζει ,εισωραιος :) στις αποσκευες αν τα εβαζες στις αποσκευες μαλλον περναγαν

Link to comment
Share on other sites

ολα για καλο γινονται δεν πειραζει ,εισωραιος :) στις αποσκευες αν τα εβαζες στις αποσκευες μαλλον περναγαν

Δεν είχα όμως αποσκευές :):):P Αναγκάστηκα να αποκτησω για να τα βάλω μέσα αλλά δεν μου έγινε το χατήρι !! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...