Jump to content

Είναι απαραίτητα τα τεστ


Recommended Posts

Πόσο, αναγκαία να το πω; Υποχρεωτικά να το πω; είναι αυτά τα test. Και το ερώτημα αυτό προέρχεται από την εξής ιστορία. Έχω ένα ενυδρείο που απέκτησα το Οκτώβριο που μας πέρασε, αφού πήρα οδηγίες από το μαγαζί για τα ήδη (γλυκού, αλμυρού, τροπικά κλπ.) για πια ψάρια κάνουν καλή παρέα με πια, πως θα στρώσω το νερό και όλα τα σχετικά, αποφάσισα ότι ένα 180lit με ζωοτόκα χωρίς ζωντανά φυτά θα ήταν κάτι απλό και εύκολο να αρχίσω.

Αφού λοιπόν κάνω όλα τα σχετικά ήρθε η ώρα να βάλω τα πρώτα μου ψαράκια. Πήρα ξιφοφόρους και μόλη στις αναλογίες που μου είπαν ( 1 αρσενικό 3 θηλυκά), μέσα στην πρώτη βδομάδα έχασα δύο, χωρίς να ξέρω γιατί, πάω στο μαγαζί να πάρω άλλα ψάρια και να ρωτήσω. Τότε έμαθα ότι τα ψαριά μου ίσως στρεσάρονται και πρέπει να πάρω ένα (stress coat+). Μετά άρχισαν να ασπρίζουν και να λιώνει η ουρά (χάνω άλλα 2-3), πάω ξανά, και μου λένε “έκανες μετρήσεις ;” ???? πόσο είναι το PH πόσο η αμμωνία ποσό το ένα πόσο το άλλο…. Με τα πολλά έφυγα από το μαγαζί με τεστ για PH για σκληρότητα για νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνίες κλπ. κλπ. Έκανα τα τεστ μου κάθε 3-4 μέρες για να παρακολουθώ το νερό όπως μου είπαν να δούμε τη φταίει, (πληροφοριακά είχα PH 7.5-8, KH 7-10, GH 10, NO2 και NO3 σχεδόν 0 και τα NH3, NH4 ελάχιστα) βέβαια τα ψάρια πηγαίνανε το ένα πίσω από το άλλο, (έπαιρνα τη Δευτέρα 5, μέχρι την Παρασκευή τα 3 μας αφήναν χρόνους ) Τέλος παντον για να μην γράψω και έκθεση πείρα φάρμακα να κάνω θεραπεία (Baktopur), πείρα τύρφη πείρα κάτι άλλα EXIT , eSHa 2000, βιταμίνες…… (ένα ντουλάπι σκέτο φαρμακείο). Από τον Οκτώβρη μέχρι τον Ιανουάριο το ίδιο έργο. Ώσπου μία μέρα πάω σε ένα μαγαζί (άσχετο με υπολογιστές) και ο ιδιοκτήτης έχει ενυδρείο πιάνουμε την κουβέντα και μαθαίνω ότι δεν είναι κανένας άσχετος (πάνω από 15 χρόνια στο άθλημα), και μου είπε τα εξής «Το ψάρι θα φτιάξει το νερό μόνο του, όλα αυτά τα τεστ είναι για να πουλάνε τα μαγαζιά, όσο αγχώνεσαι εσύ με τα τεστ τα ψάρια θα στρεσαροντε γιατί σε καταλαβαίνουν και θα ψοφάνε, άλλαζε το νερό , βάζε άνθρακα και όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα θα χάνεις και ψάρια αλλά μην κανείς έτσι.». Σταμάτησα τα τεστ και όχι μόνο σταμάτησα να χάνω αλλά είχα και γεννητούρια.

Ποιος έχει δίκιο;;;;;;;;

Πριν κανα δυο βδομάδες άρχισα να έχω πολύ καφέ άλγη κάτω στο χαλίκι , πήγα στο μαγαζί να πάρω φίλτρα και ρώτησα και γι΄αυτό και η απάντηση ήταν «Φωσφορικά μετρησες;» ………………….

Τι κάνω τώρα; Μπαίνω πάλι στο τρυπάκι με τα τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οτι καταλαβα τα ψαρια δεν πεθαιναν απο το στρες ουτε απο καποια αρρωστια αλλα απο το ενυδριο το οποιο ηταν αστρωτο....Τα τεστ μας χρειαζονται παντα ωστε ετσι να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε...

Οσο για την αλγη ισως να οφειλετε σε λαθος φωτισμο η απο το πολυ το ταισμα να εχουν ανεβει τα νιτρικα...Και τα φωσφορικα παιζουν ρολο αλλα δεν νομιζω να ειναι MUST το τεστ φωσφορικων...Σιγουρα θα πρεπει αν υπαρχει σε περιπτωση που αντιληυθει προβλημα με φωσφορικα..

Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο φωτισμό και την ίδια ποσότητα φαγητού εχω από την αρχή. Το μόνο που άλλαξε τώρα τελευταία είναι η θερμοκρασία που με τις ζεστές έφτασε και τους 31 (το μονό που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να φταίει) τώρα έχω ανοίξει τα καπάκια πήρα και ανεμιστήρα και ξανά έπεσα τους 26-27.

Να περιμένω λίγο μήπως φύγει;

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αμμωνίας, νιτρικών και νιτρίτη είναι απαραίτητα τους πρώτους μήνες στρωσίματος του ενυδρείου για να ξέρεις το πότε θα βάλεις ψάρια μέσα. Εσύ πήρες ενυδρείο, πήρες και ψάρια και τα εξέθεσες σε δηλητήριο, οπότε είχες απώλειες.

Από κει και πέρα τεστ pH, kH, Gh είναι απαραίτητα για να ξέρεις τί νερό έχει το δίκτυό σου ή τί νερό φτιάχνεις στην προετοιμασία σου πριν το ρίξεις στο ενυδρείο σου, ώστε να κάνεις την σωστή επιλογή ψαριών.

Τα υπόλοιπα τεστ (φωσφορικών, σιδήρου κλπ κλπ) δεν είναι για όλα τα ενυδρεία. Αφορούν ως το επί το πλείστον φυτεμένα και μάλιστα απαιτητικά ενυδρεία.

Για να συνοψίσουμε... Το να μη μετράς και να μη ξέρεις τί σου γίνεται είναι λάθος. Όπως επίσης είναι λάθος να ρίχνεις πολλά και διάφορα ζουμιά/φάρμακα μέσα στο ενυδρείο σου!

Το ενυδρείο είναι ένα μικρός κόσμος μέσα σε τζάμια! Κάθε κίνηση σου (μικρή ή μεγάλη) μπορεί να έχει από μικρή έως τεράστια επιρροή στο όλο σύστημα. Ακόμα και η προσθήκη ενός φυτού, μίας πέτρας, ενός ξύλου μπορούν να επηρεάσουν δραστικά τις τιμές του νερού σου!

Αν έχεις καφέ άλγη, κάνε ένα search μέσα στο φόρουμ και θα βρεις τις απαντήσεις σου και δεν θα χρειαστεί να πάρεις τεστάκια!

Link to comment
Share on other sites

.... αφού πήρα οδηγίες από το μαγαζί για τα ήδη (γλυκού, αλμυρού, τροπικά κλπ.) για πια ψάρια κάνουν καλή παρέα με πια, πως θα στρώσω το νερό και όλα τα σχετικά, αποφάσισα ότι ένα 180lit με ζωοτόκα χωρίς ζωντανά φυτά θα ήταν κάτι απλό και εύκολο να αρχίσω.

Και δεν σου ειπε οτι πλατυ και μολυ υβριδιζουν στο ιδιο ενυδρειο?

Εσυ καλα αποφασισες (αν και θα μπορουσες να βαλεις 2-3 ειδη ευκολα φυτα που θα εκαναν καλο και στο νερο τραβωντας δηλητηρια)

Αφού λοιπόν κάνω όλα τα σχετικά.....

Ποια ειναι τα "σχετικα" που εκανες?

Το εστρωσες?

Οι μετρησεις (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3) ειναι το μονο μεσο που θα σε κανει να καταλαβεις οτι εστρωσε το φιλτρο και ζει βιολογια μεσα του που καθαριζει το νερο απο του ρυπους.

....Ώσπου μία μέρα πάω σε ένα μαγαζί (άσχετο με υπολογιστές) και ο ιδιοκτήτης έχει ενυδρείο πιάνουμε την κουβέντα και μαθαίνω ότι δεν είναι κανένας άσχετος (πάνω από 15 χρόνια στο άθλημα), και μου είπε τα εξής «Το ψάρι θα φτιάξει το νερό μόνο του, ΘΕΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ ειναι αξιο για τη συλλογη που κανει ο τρουπης. :thumbup::thumbup::thumbup:

όλα αυτά τα τεστ είναι για να πουλάνε τα μαγαζιά, όσο αγχώνεσαι εσύ με τα τεστ τα ψάρια θα στρεσαροντε γιατί σε καταλαβαίνουν και θα ψοφάνε, άλλαζε το νερό , βάζε άνθρακα και όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα θα χάνεις και ψάρια αλλά μην κανείς έτσι.». Σταμάτησα τα τεστ και όχι μόνο σταμάτησα να χάνω αλλά είχα και γεννητούρια.

Ποιος έχει δίκιο;;;;;;;;

Πριν κανα δυο βδομάδες άρχισα να έχω πολύ καφέ άλγη κάτω στο χαλίκι , πήγα στο μαγαζί να πάρω φίλτρα και ρώτησα και γι΄αυτό και η απάντηση ήταν «Φωσφορικά μετρησες;» ………………….

Τι κάνω τώρα; Μπαίνω πάλι στο τρυπάκι με τα τεστ;

μπες πρωτα στο τρυπακι του διαβασματος και θα καταλαβεις αν και ποτε χρειαζονται τεστ ή οτιδηποτε αλλο.

Ξεκινα με αυτα τα βασικα αρθρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν τι θα πει « υβριδίζουν » (τα μόνα υβριδικά που ξέρω είναι αυτοκίνητα).

Τα σχετικά είναι ότι μου είπαν να κάνω, 1 Οκτωβρίου έβαλα νερό, έβαλα βακτήρια (και μάλιστα μου δώσανε ένα που θεωρητικά θα μπορούσα να βάλω ψάρια την επόμενη μέρα), να ρίχνω κανένα φιλαράκι τροφή για υπάρχει δημιουργία αμμωνίας και τροφή για τα βακτήρια (καλά τα λέω; ) και ψάρια έβαλα μετά της 15

(τέσσερις ξιφοφόρους). Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείτε λάθος στρώσιμο άλλα από Οκτώβρη μέχρι αρχές Ιανουαρίου (που είχα πρόβλημα) είναι 3 ½ μήνες, πόσο θέλει ένα στρώσιμο. Χρόνο; Όσο για το ‘ΘΕΪΚΟ ΣΧΟΛΙΟ’ ίσως σε κάποιους να ακούγεται γελοίο και να είναι άξιο για συλλογή, πάντως ο άνθρωπος νάνε καλά έκατσε να μου εξηγήσει κάποια πράγματα για να μάθω. Δεν με έστησε στα τρία μέτρα για κάποια λάθη που μπορεί να έκανα ούτε να με ειρωνευτεί, γιατί να σου πω την αλήθεια, αυτό αισθάνθηκα όταν διάβασα την απάντηση σου (θέλω να πιστεύω ότι έχω λάθος, ίσως φταίνε τα κόκκινα γράμματα) Πάντως δεν πήγα να πάρω ενυδρείο έτσι για να κάνω την πλάκα μου, ούτε χαίρομε να βασανίζω ψάρια. Απλά δεν ήξερα ότι να έχεις ενυδρείο είναι κάτι παραπάνω από μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο που είχα όταν ήμουν μικρός. Στο τρυπάκι του να διαβάζω έχω μπει εδώ και καιρό, γι΄ αυτό και ήρθα στο aquazone, για να μπορώ να διαβάζω άρθρα και απορίες άλλων που μπορεί να είναι και δικές μου. Οπότε από αυτά που μου γραφείς θα κρατήσω το link στο τέλος που το βρήκα πολύ ενδιαφέρων και κατατοπιστικό. Σ’ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα σε συμβούλεψαν οι υπόλοιποι φίλοι,αλλά θα προσθέσω και το ενδεχόμενο τα ψάρια να είχαν κάποιο πρόβλημα απο εκεί που τα πήρες....Τα παρατήρησες μεσα στο ενυδρείο,πρωτού τα πάρεις;Απλά το θέτω και αυτό ως 'ενα μικρό ενδεχόμενο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν τι θα πει « υβριδίζουν » (τα μόνα υβριδικά που ξέρω είναι αυτοκίνητα).

Τα σχετικά είναι ότι μου είπαν να κάνω, 1 Οκτωβρίου έβαλα νερό, έβαλα βακτήρια (και μάλιστα μου δώσανε ένα που θεωρητικά θα μπορούσα να βάλω ψάρια την επόμενη μέρα), να ρίχνω κανένα φιλαράκι τροφή για υπάρχει δημιουργία αμμωνίας και τροφή για τα βακτήρια (καλά τα λέω; ) και ψάρια έβαλα μετά της 15

(τέσσερις ξιφοφόρους). Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείτε λάθος στρώσιμο άλλα από Οκτώβρη μέχρι αρχές Ιανουαρίου (που είχα πρόβλημα) είναι 3 ½ μήνες, πόσο θέλει ένα στρώσιμο. Χρόνο; Όσο για το ‘ΘΕΪΚΟ ΣΧΟΛΙΟ’ ίσως σε κάποιους να ακούγεται γελοίο και να είναι άξιο για συλλογή, πάντως ο άνθρωπος νάνε καλά έκατσε να μου εξηγήσει κάποια πράγματα για να μάθω. Δεν με έστησε στα τρία μέτρα για κάποια λάθη που μπορεί να έκανα ούτε να με ειρωνευτεί, γιατί να σου πω την αλήθεια, αυτό αισθάνθηκα όταν διάβασα την απάντηση σου (θέλω να πιστεύω ότι έχω λάθος, ίσως φταίνε τα κόκκινα γράμματα) Πάντως δεν πήγα να πάρω ενυδρείο έτσι για να κάνω την πλάκα μου, ούτε χαίρομε να βασανίζω ψάρια. Απλά δεν ήξερα ότι να έχεις ενυδρείο είναι κάτι παραπάνω από μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο που είχα όταν ήμουν μικρός. Στο τρυπάκι του να διαβάζω έχω μπει εδώ και καιρό, γι΄ αυτό και ήρθα στο aquazone, για να μπορώ να διαβάζω άρθρα και απορίες άλλων που μπορεί να είναι και δικές μου. Οπότε από αυτά που μου γραφείς θα κρατήσω το link στο τέλος που το βρήκα πολύ ενδιαφέρων και κατατοπιστικό. Σ’ ευχαριστώ.

Τα κοκκινα γραμματα (ή καποιο αλλο χρωμα τεσπα) γραφονται για να ξεχωριζουν τα λογια του καθενος.

Τα σχολια μου δεν ηταν ειρωνικα αλλα μαλλον καυστικα, γιατι στηριχτηκες σε πληροφοριες που ειχαν λαθη και φαινεται να τα υποστηριζεις (φυσικο αυτο αφου φαινομενικα σε "εσωσαν") και μαλιστα να απαξιεις τα τεστ που κανουμε στο νερο βγαζοντας τα αχρηστα και οτι "το ψαρι θα φτιαξει το νερο".

Δεν ειπα επισης οτι σαρεσει να βασανιζεις τα ζωντανα.

Πως θα το εκανα αλλωστε απο τη στιγμη που δεν γινεται εν γνωση σου.

Δεν γραφω για να ειρωνευομαι αλλα για να βοηθαω οσο μπορω με τις λιγες γνωσεις που εχω.

Το να σε αφησω να νομιζεις οτι ολα ειναι ροδινα και ανθηρα ειναι το πιο ευκολο, δεν θα χασω και το χρονο μου, το πολυ πολυ να γραψω και ενα "καλως ηρθες" και ενα "πολυ ομορφο το ενυδρειο σου" και να γινω και εγω ενας καλος φιλος.

Αν ψαξεις στο διαδυκτιο θα βρεις τι σημαινει το υβριδιο.

ΨαριΑ σε νερο με αμμωνια και νιτρωδη δεν βαζουμε.

Εδω κολλαει και το τεστ, πως θα ξερεις οτι το νερο δεν εχει αμμωνια και νιτρωδη χωρις τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...