Jump to content

Παρουσιαση: Υφαλμυρο μποστανι


Raven

Recommended Posts

Αυτο το ενυδρειακι τρεχει 3 μηνες τωρα και η αφορμη για το στησιμο του αποτελεσε η αγορα 2 Bumblebee gobys. Επειτα απο αναζητηση ανακαλυψα οτι δεν ηταν τα xanthozona που κανουν και σε γλυκο οποτε επρεπε να τους παρεχω ενα υφαλμυρο περιβαλλον για να ειναι στις συνθηκες που αγαπουν.

Αφου το εστησα αποκτησα 2 goby ακομα , καθως και μια 3αδα απο Endlers που κι αυτα κανουν μια χαρα στο υφαλμυρο νερο.

Το ενυδρειακι το κολλησα μονος μου και ειναι 24 λιτρα. Τα Goby ηδη εχουν γεννησει μια φορα αλλα τα μικρα τους τα εφαγαν σχεδον αμεσως. Τα Endlers γεννησαν κι αυτα και χαριστηκαν σε φιλους. Τωρα περιμενω και την δευτερη γεννα τους.

Μερικα στοιχεια του ενυδρειου:

ΡΗ>8

ΝΟ3 10-15 ppm

ΡΟ4 0,5-1,0ppm

Αλατοτητα 1003

Εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι

Θερμοκρασια 27

Φωτισμος: 25 Watt λαμπα PL

Διακοσμηση: Νεκρος βραχος, ξυλα mopani, αχιβαδες, χαλικι ,αμμος.

CO2-οχι

Λιπανση: 2 ml Seachem flurish καθε 7 μερες.

Φυτα: Java fern, java moss, Ceratopteris thallictroides, Echinodorus tenellus, κερατοφυλλο.

Κατοικοι: 4 Βumblebee gobys, 3 Endlers (+1 μωρο), 3 Cherry γαριδες, 1 Zebra snail, Melanoides tuberculata, Physa fontinalis.

Το καρατοφυλλο ειναι εκει μονο για να γεννησουν τα Endlers και μετα θα απομακρυνθει μαζι με τα μωρα.

Oι cherry επεσαν μεσα κατα λαθος με το μπολιασμα του φιλτρου και οχι μονο επιβιωσαν και προσαρμοστηκαν στο αλατι , αλλα εχουν παρει το πιο λαμπερο κοκκινο χρωμα που εχω δει ποτε!!

post-6932-1245004802_thumb.jpgpost-6932-1245004626_thumb.jpgpost-6932-1245004660_thumb.jpgpost-6932-1245004692_thumb.jpgpost-6932-1245004727_thumb.jpgpost-6932-1245004762_thumb.jpgpost-6932-1245004833_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μπροστά το ενυδρείο σου φίλε Raven!

Συγχαρητήρια για τις ιδέες και για τις παρατηρήσεις που μοιράζεσαι μαζί μας!

Φοβερά τα γκόμπυ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο αυτό για τις cherry, ίσως θα έπρεπε και άλλα παιδιά που διατηρούν ενυδρεία με cherry μόνο να το δοκίμαζαν!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ήρθε, δεν κάνεις καμιά απόπειρα για αναπαραγωγή άμανο? ή θέλουν υψηλότερη αλατότητα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου ήρθε, δεν κάνεις καμιά απόπειρα για αναπαραγωγή άμανο? ή θέλουν υψηλότερη αλατότητα?

αυτο με τις chery δεν το ηξερα ? ...Μπραβο Αλεξανδρε Μαστορα! :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο αυτό για τις cherry, ίσως θα έπρεπε και άλλα παιδιά που διατηρούν ενυδρεία με cherry μόνο να το δοκίμαζαν!

Γιατι ?? αφου οι red cherry ειναι γαριδες γλυκου νερου; εμενα επεσαν κατα λαθος οταν ηταν ψειρες ακομη. Και βεβαια δεν αναπαραχθηκαν ποτε, αν και υπαρχει και αρσενικο ! Ισως γιατι δεν ειναι οι συνθηκες καταλληλες λογω αλατοτητας. Το κοκκινο χρωμα μην σας μπερδευει...οφειλεται αλλου. Κατι ψαχνω τον τελευταιο καιρο... Συγκεκριμενα προσπαθω να ερευνησω τι σχεση υπαρχει στην απωλεια χρωματος, την ενδογαμια μετα απο την 13η γενεα , το περιβαλλον, την τροφη κλπ. Εχω παρατηρησει οτι σε νεο ενυδρειο ο πληθυσμος ειναι κοκκινος και τα θηλυκα φτανουν σε μεγαλα μεγεθη (οπως αυτο της φωτο). Μετα απο αυξηση του πληθυσμου ομως και αλεπαλληλες διασταυρωσεις, τεινουν να χασουν το εντονο χρωμα και δεν φαινονται να φτανουν στην ενηλικιωση, με αποτελεσμα να εχουμε πολλες αλλα μικρες γαριδες και λιγα ενηλικα.Λιγες απο αυτες εχουν το εντονο κοκκινο. Το εχει παρατηρησει κανεις σας αυτο; Με χομπιστες του εξωτερικου παντως που μιλαω, εχουν το ιδιο προβλημα.

Δεν ειμαι γενετιστης, αλλα μου φαινεται πολυ απιθανο να οφειλεται σε ενδογαμια και εκφυλισμο. Ο λογος ειναι οτι αν κανεις παρει μερικες απο αυτες τις ατονες cherry και τις βαλει σε νεο ενυδρειο,αποκτουν και παλι εντονο χρωμα και μεγαλωνουν στο τελικο μεγεθος.

Τώρα μου ήρθε, δεν κάνεις καμιά απόπειρα για αναπαραγωγή άμανο? ή θέλουν υψηλότερη αλατότητα?

Vicious , οι αμανο ειναι αλλη ιστορια και θελουν πολλη γνωση και προετοιμασια για να καταφερεις να κρατησεις γονο. Θελουν θαλασσινο νερο το οποιο να εχει πιασει αλγες (πρασινο νερο) , τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχαν με την αιωρουμενη αλγη Danionella salina. Στην περιπτωση αυτη λοιπον ριχνεις τους ναυπλιους μεσα και σταυρωνεις τα χερια. Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο απο τροφη.

Εχω εγκυες αμανο, εχω και ετοιμο πρασινο θαλασσινο νερο. Αυτο που δεν εχω ειναι ενα ενυδρειακι να απομονωσω τις μητερες αμανο για να απελευθερωσουν τις λαρβες. Ειμαι τιγκα στις γεννες και δεν εχω αλλο χωρο. Ισως το προσπαθησω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Raven πολύ όμορφο το ενυδρειο σου.

Απίθανοι τύποι τα Bumblebee gobys είχα και εγώ 6 σε ένα 70αρι ενυδρειο με γλυκό νερό και γέννησαν 2-3 φορές χωρίς όμως να μεγαλώσουν τα μωρά, αυτό που με είχε προβληματίσει ήταν οτι έτρωγαν μόνο Bloodworms γιαυτό τελικά και τα έδωσα, δεν μπορούσα να τα ταΐσω όταν έλειπα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, σκοτεινό aquascaping!

Ειδικά ή "σπηλιά" κάτω δεξιά.

Λες και είναι καρτέρι κάποιου θηρευτή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...