Jump to content

Διαφορα τιμης Τ5.


Giwrgos

Recommended Posts

Λοιπον ψαχνοντας να φτιαξω και εγω φωτιστικο για το ενυδρειο μου γυρισα 2 -3 μαγαζια και ρωτησα.

1. Η λαμτα η Τ5 35w 85 ποντους μηκος εχει γυρω στα 40 ευρο σε ενυδρειακο μαγαζι. Σε ηλεκτρολογικα που ρωτησα την βρηκα γυρω στα 3 με 4 ευρο.

Ειναι ιδιες λαμπες???? Κανουν για ενυδρειο???

4 ευρο ειχε αυτη με τα 4000kelvin αλλα και για 7000kelvin μου ειπε οτι πανω κατω εκει πεζουν.

2. Εψαχνα και για ballast γιατι μονο την βαση και τα ακροφυσια εχω και βρηκα ενα το οποιο ντιμαρετε κιολας γυρο στα 32 ευρο.

Αυτο με το ντιμαρισμα το εχει κανει κανεις??? Θελει κι αλλα συμπραγαλα????

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε Γιώργο,

για τη διαφορά μεταξύ λαμπτήρων από ηλεκτρολογικό κατάστημα ή από ενυδρειακό, έχει άμεση συνάρτηση με τον αριθμό και τα είδη φυτών που θα έχεις στο ενυδρείο σου! Αν μιλάμε για λίγες ρίζες ή για φυτά χαμηλών απαιτήσεων, τότε οι λάμπες από ηλεκτρολογικά θα σου είναι μια χαρά! Τα περισσότερα kelvin δίνουν πιο ψυχρό φως κοντά στο ημέρας και δημιουργούν πιο ''φυσικό'' περιβάλλον στο ενυδρείο!

Το απλό ηλεκτρονικό ballast που δεν ντιμάρεται έχει τα μισά χρήματα, οπότε αν δε σκοπεύεις να χαμηλώνεις το φωτισμό σου πάρε το απλό. Αν πάρεις το ντιμαριζόμενο τότε από εξτρά θα χρειαστείς μόνο το ντίμερ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο εχω ελαχιστα φυτα με ελαχιστες απαιτησεις.....π.χ. anubia

Το ολο σκηνικο με το ντιμερ μποορει να γινει αυτοματα ή μονο χειροκινητα???

Δλδ με το αναμα της λαμπας γινεται να αναβει σιγα σιγα μονο του και οταν ειναι να σβηνει να χαμηλωνει παλυ μονο του????

Αφου οπως ολοι θα του εχω timer.....

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον ποσα kelvin προτεινεις??? σε 35w και 85cm λαμπα????

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι ξέρω δυστυχώς το ντιμάρισμα γίνεται χειροκίνητα. Αν θες κάτι σαν ανατολή-δύση θα πρέπει εκτός από dimmable ballast να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...ght-dimmer.html . Αν κατέχεις από ηλεκτρονικά, νομίζω είχα δει παλιότερα και εδώ ένα άρθρο στο οποίος κάποιος έδινε ένα σχεδιάγραμμα με το κύκλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι ξέρω δυστυχώς το ντιμάρισμα γίνεται χειροκίνητα. Αν θες κάτι σαν ανατολή-δύση θα πρέπει εκτός από dimmable ballast να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...ght-dimmer.html . Αν κατέχεις από ηλεκτρονικά, νομίζω είχα δει παλιότερα και εδώ ένα άρθρο στο οποίος κάποιος έδινε ένα σχεδιάγραμμα με το κύκλωμα...

Καταλαβα....θα το κοιταξω!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον ποσα kelvin προτεινεις??? σε 35w και 85cm λαμπα????

Προτείνω λάμπα σε ψυχρό φως ημέρας με πολλά Klevin, πάνω από 5000, εκτός εαν έχεις ενυδρείο blackwater όπου εκεί προτείνω από 3000 και κάτω! :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω λάμπα σε ψυχρό φως ημέρας με πολλά Klevin, πάνω από 5000, εκτός εαν έχεις ενυδρείο blackwater όπου εκεί προτείνω από 3000 και κάτω! :thumbup:

Καπου εκει το υπολογιζα και εγω...στους 4000 ή 5000 kelvin.

Thanks Γιωργαρε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...