Jump to content

σκιουρακια


Recommended Posts

γεια!εκανα αυτο το θεμα διοτι μια φιλη ενδιαφερεται να αγορασει σκιουρακι και με ρωτησε αν ξερω καποια πληροφορια σχετικα με το ποσο θα κοστισει το κλουβι και το σκιουρακι?τι τρωνε?κλπ....μηπως καποιος ξερει να με βοηθησει?μιλαω παντα για τα σκιουρακια τα σιβηριανα που πουλανε σχεδον ολα τα πετσοπσ......

περιμενω τις απαντησεις καποιου γνωστη πανω στο θεμα,ή καποιου που ξερει κατι σχετικο..... ευχαριστω προκαταβολικα! :thumbup:

Υ.Σ.συγγνωμη που εκανα τετοιο θεμα για κατι τελιως ασχετο με ενυδρεια και ψαρια αλλα σκεφτηκα πως εδω ισως βρω τις πληροφοριες που χρειαζομαι.. :thumbup:

φιλικα,

Ιωαννα.

Link to comment
Share on other sites

...

post-8853-1245163844_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Jaonna εγώ είχα μέχρι πέρσι ένα Hamster τον "Ζαχαρία" αλλά μεγάλωσε και μας άφησε χρόνους. :thumbup:

Τα σκιουράκια θέλουν περίπου τα ίδια πράγματα με τα hamster.

Σκιουράκι από 50-60 euro (δεν ξέρω αν πρέπει να είναι τουλάχιστον ζευγάρι... αλλά λογικά...)

Το κλουβί πρέπει να έχει ύψος γιατί τους αρέσει να τρέχουν και να εξερευνούν.

τιμή ανάλογα τι θα πάρεις.(30 euro - άγνωστο)

Ρόδα (οπωσδήποτε) μεταλλική όχι πλαστική γιατί την τρώνε και κάνει φασαρία όταν τρέχουν (5-10 euro)

Για το πάτωμα του κλουβιού ιδικό πριονίδι από pet μεγάλη σακούλα (10 περίπου αλλαγές κρατάει 7 euro)

ξηρά τροφή- καρποί για σκιουράκια από pet πάντα. τιμές διάφορες αναλόγως την ποιότητα.

Ταΐστρα φαγητού και νερού. Η ταΐστρα νερού έχει ένα μεταλλικό "μπαλάκι" στην άκρη του σωλήνα για να τρέχει νερό όσο θέλει να πιει κάθε φορά.

Σωλήνες για διακοσμητικά και παιχνίδι, παίζουν πολύ και τα χρειάζονται.

Και μία πλαστική μπάλα που βάζεις το σκιουράκι μέσα όταν θες να καθαρίσεις το κλουβί, για να μην το χάσεις και τρέχει μέσα στη μπάλα στο δωμάτιο.

Αυτά είναι τα βασικά. Από κει και πέρα ότι θες άλλο, υπάρχουν ένα σορό παιχνίδια και τροφές, κέικ μπισκοτάκια κ.α

To σπίτι του Ζαχαρία άδειο :thumbup:

post-8853-1245163844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Jaonna εγώ είχα μέχρι πέρσι ένα Hamster τον "Ζαχαρία" αλλά μεγάλωσε και μας άφησε χρόνους. :thumbup:

Τα σκιουράκια θέλουν περίπου τα ίδια πράγματα με τα hamster.

Σκιουράκι από 50-60 euro (δεν ξέρω αν πρέπει να είναι τουλάχιστον ζευγάρι... αλλά λογικά...)

Το κλουβί πρέπει να έχει ύψος γιατί τους αρέσει να τρέχουν και να εξερευνούν.

τιμή ανάλογα τι θα πάρεις.(30 euro - άγνωστο)

Ρόδα (οπωσδήποτε) μεταλλική όχι πλαστική γιατί την τρώνε και κάνει φασαρία όταν τρέχουν (5-10 euro)

Για το πάτωμα του κλουβιού ιδικό πριονίδι από pet μεγάλη σακούλα (10 περίπου αλλαγές κρατάει 7 euro)

ξηρά τροφή- καρποί για σκιουράκια από pet πάντα. τιμές διάφορες αναλόγως την ποιότητα.

Ταΐστρα φαγητού και νερού. Η ταΐστρα νερού έχει ένα μεταλλικό "μπαλάκι" στην άκρη του σωλήνα για να τρέχει νερό όσο θέλει να πιει κάθε φορά.

Σωλήνες για διακοσμητικά και παιχνίδι, παίζουν πολύ και τα χρειάζονται.

Και μία πλαστική μπάλα που βάζεις το σκιουράκι μέσα όταν θες να καθαρίσεις το κλουβί, για να μην το χάσεις και τρέχει μέσα στη μπάλα στο δωμάτιο.

Αυτά είναι τα βασικά. Από κει και πέρα ότι θες άλλο, υπάρχουν ένα σορό παιχνίδια και τροφές, κέικ μπισκοτάκια κ.α

ευχαριστω πολυ!απο οτι ξερω τα σκιουρακια δεν χρειαζεται να ειναι ζευγαρι...οσο για το κλουβι γνωριζω πως πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλο...(η τιμη ενος μικρου κλουβιου εδω κανει 49 Ε!)δηλαδη οι διαστασεις του κλουβιου ποσο περιπου πρεπει να ειναι??υπαρχει περιπτωση το κλουβι να το φτιαξει η ιδια αντι να αγορασει?

ευχαριστω για τη βοηθεια,

φιλικα,

Ιωαννα. :thumbup:

Υ.Σ λυπαμαι για τον Ζαχαρια τον κακομοιρη!ωραιο σπιτι ειχε!

Έγινε επεξεργασία - joanna pap
Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι πιστευω πως σε ενα μικρο κλουβακι δεν θα μπορεσει να επιζησει το σκιουρακι..Και τονιζω να επιζησει..Αν θελει η φιλη σου να εχει ενα σκιουρακι που πρωτα πρεπει να χεραιται αυτο τοτε θα πρεπει να παει σε μεγαλο κλουβι....Διαστασεις συγκικριμενα δεν ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοια ζωα..Παντως στην ξαδερφη μου της λεω να φραξει ενα κοματι του κηπου της και να το κανει χωρο γα το κουνελι..Αλλα αυτη εκει κολημενη με το κλουβι...(Τι να πει κανεις..?)

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι πιστευω πως σε ενα μικρο κλουβακι δεν θα μπορεσει να επιζησει το σκιουρακι..Και τονιζω να επιζησει..Αν θελει η φιλη σου να εχει ενα σκιουρακι που πρωτα πρεπει να χεραιται αυτο τοτε θα πρεπει να παει σε μεγαλο κλουβι....Διαστασεις συγκικριμενα δεν ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοια ζωα..Παντως στην ξαδερφη μου της λεω να φραξει ενα κοματι του κηπου της και να το κανει χωρο γα το κουνελι..Αλλα αυτη εκει κολημενη με το κλουβι...(Τι να πει κανεις..?)

συμφωνω μαζι σου!κι εγω τη ρωταω πώς δεν λυπαται ενα τετοιο αγριο ζωακι που ειναι φτιαγμενο να τρεχει στα δεντρα της αγριας φυσης,κι εκεινη αμα παρει θα το βαλει σε μικρο κλουβακι?αλλα σωστα...τι να πει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι πιστευω πως σε ενα μικρο κλουβακι δεν θα μπορεσει να επιζησει το σκιουρακι..Και τονιζω να επιζησει..Αν θελει η φιλη σου να εχει ενα σκιουρακι που πρωτα πρεπει να χεραιται αυτο τοτε θα πρεπει να παει σε μεγαλο κλουβι....Διαστασεις συγκικριμενα δεν ξερω μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε με τετοια ζωα..Παντως στην ξαδερφη μου της λεω να φραξει ενα κοματι του κηπου της και να το κανει χωρο γα το κουνελι..Αλλα αυτη εκει κολημενη με το κλουβι...(Τι να πει κανεις..?)

συμφωνω μαζι σου!κι εγω τη ρωταω πώς δεν λυπαται ενα τετοιο αγριο ζωακι που ειναι φτιαγμενο να τρεχει στα δεντρα της αγριας φυσης,κι εκεινη αμα παρει θα το βαλει σε μικρο κλουβακι?αλλα σωστα...τι να πει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

κανε της δωρο ενα μικρο ενυδρειο με γκαπακια και σιγουρα θα αλλαξει γουστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Από διαστάσεις δεν ξέρω πόσο χρειάζεται. Σίγουρα το μεγαλύτερο που μπορεί να αντέξει η τσέπη της φίλης σου. Και από το να βιαστεί να πάρει ένα μικρό καλύτερα να το καθυστερήσει και ένα μήνα να μαζέψει για κάτι μεγαλύτερο. :thumbup:

Για να φτιάξει δεν ξέρω, άμα μπορεί ας το προσπαθήσει, πάντως μια φορά πιο φτηνά θα της έρθει.

Το κακό που έχουν τα σκιουράκια είναι άπαξ και σου φύγει... έφυγε. Ενώ τα hamster πάνε σε μια γωνία και κουρνιάζουν...

τουλάχιστον εμένα έτσι έκανε. έτρεχε έτρεχε και μετά βαριόταν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει σε μια παλια μου σχεση ενα μεγαλο με 2 σκιουρακια.επρεπε να ειναι 2 γιατι το απο οτι μου ειπαν το ενα μελανχωλει δεν τρωει δεν δεν δεν και die συντομα.1,5 χρονο κρατησαν με τρελη φροντιδα.δεν κρατανε πολυ εχω μαθει αλλα μπορει να ειναι και ραδιο αρβυλα.αργοτερα τις αγορασα ενα mini reef οποτε εκει δεν μου χαλαγε χατιρι.χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

1,5 χρονο κρατησαν με τρελη φροντιδα.

Και πάλι καλά που έζησε 1.5 χρόνο, τόσο ζουν. Δυστυχώς πάνω που αρχίζεις και τα μαθαίνεις... :thumbup:

Αλλά είναι το κάτι άλλο. Πολύ γέλιο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!χθες που πηγα σε ενα πετσοπ εξω απτην πολη ειχε ενα ταιραστιο γυρω στο ενα μετρο υψος κλουβι για σκιουρακια και της ειπα αν θελει να παει να το δει και η ιδια..το προβλημα(μαλλον)ειναι οτι ειναι πολυ πολυ ακριβο!αλλα οταν παιρνεις καποιο ζωο πρεπει να το σκεφτεσαι αυτο... ο πετσοπας μ ειπε πως δεν χρειαζεται να παρω κλουβι μεγαλο για σκιουρακια αλλα αν εχω κανενα μικρο απο κανα καναρινι ή καποιο αλλο πουλι,γινεται να το φτιαξω και να μενει εκει το σκιουρακι!!!ελεος ομως!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλά που έζησε 1.5 χρόνο, τόσο ζουν. Δυστυχώς πάνω που αρχίζεις και τα μαθαίνεις... :thumbup:

Αλλά είναι το κάτι άλλο. Πολύ γέλιο

καλα τοσο λιγο ζουνε???εγω νομιζα και εχω διαβασει πως ζουν γυρω στα 8-9 χρονια.... :thumbup: κριμα...

Link to comment
Share on other sites

καλα τοσο λιγο ζουνε???εγω νομιζα και εχω διαβασει πως ζουν γυρω στα 8-9 χρονια.... :thumbup: κριμα...

Γιατι δεν της λες να παρει ενα ενυδριακι..??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν της λες να παρει ενα ενυδριακι..??

ή ενα πατινι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν της λες να παρει ενα ενυδριακι..??

καλα λετε βρε παιδια..! :thumbup: θα της το προτεινω και θα δειξει αν θα θελει ή οχι...παντως ειχε απο οτι ξερω και στο παρελθον 2-3 χρυσοψαρα.....ΑΛΛΑ σε γυαλλα!!!!!!!τι μου το θυμησατε τωρα????!!!!! :thumbup::thumbup:

τελωσπαντων εγω θα της το πω,αν θελει οκ αν οχι ε,τι να κανω πια?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...