Jump to content

Έχασα ηδη 3 ψαρια!!! Τι κανω τωρα??


Recommended Posts

Δυστχως ως νεος κι εγω εκανα το γνωστο λάθος....πηρα ψαρακια (clown) που δεν κανουν για τα λιτρα μου. Γιατι πληροφορηθηκα από κακό πετ σοπα

Δυστηχως μεχρι να βρω νεο σπιτι για τα μικρα... τα εχασα απο την ιδια ασθενια!!!

White spot, Ichthyophthirius Multifiliis πρεπει να ειναι η ασθενεια.

Δοκιμασα να τα θεραπευσω με αλατι μαγειρικής οπως αναφερεται σε αλλο ποστ.

Ομως τελικα δεν τα καταφερα!!!

Σημερα βρηκα τα 2 νεκρα και το 3 καπου εχει θαυτει στην αμμο!!!

Το κακο ειναι οτι το νερο μυριζε πολυ εντονα... εχει αρκετο αλατι αφου ετσι υποτιθεται θα θεραπευονταν, η αμμωνια είχε φτασει στο 1!!!

Νομιζω πως είδα μικρα και λίγα απρα στιγματα σήμερα και στα άλλα ψαρακια.

Τι κανω??

Πως θα φύγει το αλατι??

Τα Ich??

Πως θα σωσω τα άλλα ψαρακια??

έκανα ήδη μια αλλαγή και έβαλα streess zyme και stress coat οσο αναλογουν στα λίτρα του ενυδρείου και όχι του νερου που αλλαξα.

Τι να κάνω για να μην παθουν τιποτα και τα άλλα ψαρακια???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να αρχισεις το διαβασμα...?

το εχ πει χιλιαδες φορες πως καλο ειναι να γνωριζουμε το ζωο πριν το αγορ;ασουμε και οχι μετα.....

το πετ σοπ δεν σου φταιει κατα τη γνωμη μου,αν γνωριζες τι χρειαζεται για τα συγκεκριμενα ζωα.

ανεβασε λιγακι τη θερμοκρασια για καμμια βδομαδα,και στη συνεχεια μικρες και συχνες αλλαγες νερου για να διωξεις τελειως το αλατι.

το παθημα πρεπει να σου γινει μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα συμπλήρωσε τη "Φόρμα Διάγνωσης Ασθενειών" και καμμιά φωτό θα βοηθήσει...

Όταν λες το 3ο έχει θαφτεί;;; Αν είναι νεκρό να το βρεις και να βγει το συντομότερο.

Και διευκρίνισε για το ότι μυρίζει; Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

να αρχισεις το διαβασμα...?

το εχ πει χιλιαδες φορες πως καλο ειναι να γνωριζουμε το ζωο πριν το αγορ;ασουμε και οχι μετα.....

το πετ σοπ δεν σου φταιει κατα τη γνωμη μου,αν γνωριζες τι χρειαζεται για τα συγκεκριμενα ζωα.

ανεβασε λιγακι τη θερμοκρασια για καμμια βδομαδα,και στη συνεχεια μικρες και συχνες αλλαγες νερου για να διωξεις τελειως το αλατι.

το παθημα πρεπει να σου γινει μαθημα.

Έγινε φιλε μου....

Η θερμοκρασια ήταν στους 30 για 4 μερες... όσες είναι και το αλατι στο ενυδρειο.

Να συνεχισω τη θερμοκρασια ψηλα για πόσες μέρες??

Όταν ρώτησα τον"ειδικο" μου ειπε στο νετ τα περισσότερα είναι βλακειες, ακου εμας που ξερουμε!!!

Και την πάτησα, αλλα φταιω κι εγω σαφως.

Με τα άλλα ωαρια τι κανω αν πραγματι έχουν ασπρα στιγματα??

Να βάλω κάποιο φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

φαρμακο οχι.ασε την 30αρα αλλες 3-4 μερες τουλαχιστον,και μετα μειωσε την σταδιακα μεχρι τους 25-26.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φάρμακο για το Ich αλλά θα σου καταστρέψει τη βιολογία...γι αυτό πάλεψέ το όπως σου λέει ο Klaz και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

φαρμακο οχι.ασε την 30αρα αλλες 3-4 μερες τουλαχιστον,και μετα μειωσε την σταδιακα μεχρι τους 25-26.

Αλλαγες καθε πότε, πόσο και απο πότε να κάνω??

Το είχα πει το πρόβλημα μου από ακόμα και στη συνάντηση και η άποψη των περισσοτερων ήταν να τα κανω καλα και να τα δώσω... αλλα δεν προλαβα.

Link to comment
Share on other sites

2-3 φορες τη βδομαδα ενα 20% για να φυγει το αλατι,και αυτα `μολις ερθεις σε νορμαλ θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

2-3 φορες τη βδομαδα ενα 20% για να φυγει το αλατι,και αυτα `μολις ερθεις σε νορμαλ θερμοκρασιες.

Σαββατο που εφτασε το νερο στους 30 εριξα και το αλατι.

Σαββατο να κατεβασω τη θερμοκρασια σταδιακά με αλλαγες πάλι??

Πως θα είμαι σίγουρος ότι το ick δεν υπαρχει πια στο ενυδρείο??

Σε κάθε μικρο αλλαγη να βάζω και βακτήρια και αντιχλώριο??

Link to comment
Share on other sites

το μαγειρικο αλατι το εχει κανει και μια φιλη μου καποτε αλλα εχει σπουδασει υχθιοκαλλιεργιες και βαση μαθηματικων τυπων εφτιαξε μειγμα αλμυρου νερου σε ξεχωριστη γυαλλα και εκανε το ψαρι μπανιο μονο για λιγο. οχι ετσι. η λογικη ειναι οτι οι παθογονοι οργανισμοι του γλυκου νερου δεν επιβιωνουν στο αλμυρο. δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, αλλα ετσι μου ειπε και τελικα το αγγελοψαρο της τα καταφερε αφου πρωτα τα ειδε ολα με την αλμυρα!!!

να βρεις το τριτο νεκρο ψαρι οπωσδηποτε γιατι θα ανεβασει αμμωνια.

να κανεις μετρησεις και αν δεις ανεβασμενες τιμες αμμωνιας νιτρικων κτλ τοτε το ψαρακι αυτο ειναι ακομη μεσα και θα παθεις και αλλα αν δεν το βρεις.

μην ανακατεψεις το βυθο

κατα τ'αλλα συμφωνω με το κλαζ. προσεχε οι αλλαγες να ειναι σωστες (ιδια θερμοκρασια φρεσκου νερου, με αντιχλωριο) και να μην στρεσσαρεις τα ψαρακια. εξασθενει το ανισοποιητικο τους συστημα.

α, και ανεβασε καμια (οσο το δυνατον καλυτερη) φωτο μαζι με τη φορμα, ωστε να δουν τα παιδια και να σε βοηθησουν οσο το δυνατον με πιο αξιοπιστο τροπο. πως εισαι σιγουρος για την ασθενεια που λες?

ρε συ κλαζ μη μαλωνεις το φιλο. ολοι τα κανουμε..... ειδικα στην αθηνα μας πειραζει και το νεφος!!

Link to comment
Share on other sites

Και βρές επίσης σύντομα το αγνοούμενο ψάρι...Υπομονή και αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, γιατί ενδεχομένως με την αναστάτωση και την υπάρχουσα μόλυνση που αναφέρεις να χάσεις και κάποιο ψάρι ακόμα.Πάρε το χρόνο σου.διάβασε και εμπιστέψου τις γνώσεις στο μέλλον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε.τα ζητας ολα ετοιμα στο πιατο.γιατι δεν διαβαζεις σε αλλα παλια ποστ απο αλλους χομπιστες το πως μπορουμε να θεραπευσουμε το ικ...?

δεν ειναι και καμμια δυσκολη αρρωστεια...

αν δεν υπηραχανκαι τα παλια ποστ οπου μπορουμε να ψαξουμε και να ανατρεξουμε δεν θα γινοταν μπακαπ στον σερβερ....καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε.τα ζητας ολα ετοιμα στο πιατο.γιατι δεν διαβαζεις σε αλλα παλια ποστ απο αλλους χομπιστες το πως μπορουμε να θεραπευσουμε το ικ...?

δεν ειναι και καμμια δυσκολη αρρωστεια...

αν δεν υπηραχανκαι τα παλια ποστ οπου μπορουμε να ψαξουμε και να ανατρεξουμε δεν θα γινοταν μπακαπ στον σερβερ....καλο διαβασμα.

Τα διαβασα και τα ακολουθησα, απλα επειδη είχα τις απώλειες ειπα κατοπιν συμβουλης σε πμ moderator να ανοιξω νεο θεμα.

Το τριτο ψαι ειναι σχεδον αδυνατο να βρεθει λόγο aquascape. Έχει πολλές πέτρες και άπειρες κρυψώνες!!

Το ψαρακι 3-4cm οπότε πρεπει να γίνει ανω κατω όλο το ενυδρειο, κατι που δε θα είναι καλό για τα ψαρια.

Υστερα λοιπόν από το διαβασμα, θα συνεχισω την ψηλή θερμοκρασια στο συνολο 7 ημερων και μετα θα κανω μικρες αλλαγες 3 φορες την εβδομαδα για 2 εβδομαδες ελπιζοντας να καταστρεψουμε την ασθενεια και να επαναφερουμε το ενυδρειο!!

Το ότι ρωταμε δε σημαινει οτι δεν διαβαζουμε, αλλα οτι δεν καταλαβαινοουμε τι ειναι λαθος και τι σωστό!

Ή Οτι το δοκιμασαμε και δεν πέτυχε.... ή τελος παντων να επιβεβαιωσουμε και από τους ειδικούς και εμπειρότερους οτι αυτο που κανουμε ειναι το σωστό!!!

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα ως εκπαιδευτικός ξερω πως δεν ειναι κακό να διασταυρωνουμε αυτα ποου μαθαίνουμε αλλα και πως δεν είναι κακό να μεταδίδουμε τη γνώμη μας όποτε και αν μας ζητηθεί, έστω και αν επαναλαμβανεται η ιδια ερωτηση 1.000,000 φορες.

Ευχαριστω που με διαβαστε και που μου απαντησατε.

Link to comment
Share on other sites

ολοι εδω μεσα εχουμε την τρελλα μας,και καθως η γνωση ποτε δεν σταματαει προσπαθουμε ο καθενας μας οπως και οποτε μπορει να βοηθαει για το καλυτερο στο χομπι μας.

σε μενα τα τελευταια χρονια τυχαινει να εχει γινει επαγγελμα το συγκεκριμενο μου χομπι.

φαντασου λοιπον αγαπητε μου φιλε ποσο κουραστικο ειναι να επαναλαμβανομαι ολη την ημερα,αλλα και τη νυχτα στο πληκτρολογιο λεγοντας τα ιδια πραγματα.γιαυτο υπαρχει λοιπoν και το AZ οπου μπορεις να ανατρεξεις σε παραπλησιες παλαιοτερες ερωτησεις αλλων χομπιστων και εκει να βρεις και τις απαντησεις που θελεις.

ολοι μας ομως προτιμουμε την πιο ευκολη λυση.κατευθειαν ποστ και μαλιστα πολλες φορες βιαζομαστε κιολας...

δεν ειναι ετσι,και οπως προειπα αν στην λεξη αναζητηση βαλεις την λεξη ''ικ'' θα βρεις κατεβατα,και παμπολλες συζητησεις επι του θεματος.

αν το ειχες κανει δεν θα ειχες λογο να γινει αυτο το ποστ.θα ειχες ηδη παρει τις απαντησεις σου.

*ολα αυτα δεν τα λεω για να σου ''την πω'' αλλα καποτε πρεπει να λεμε και τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.

φιλικα.

Klaz. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ολοι εδω μεσα εχουμε την τρελλα μας,και καθως η γνωση ποτε δεν σταματαει προσπαθουμε ο καθενας μας οπως και οποτε μπορει να βοηθαει για το καλυτερο στο χομπι μας.

σε μενα τα τελευταια χρονια τυχαινει να εχει γινει επαγγελμα το συγκεκριμενο μου χομπι.

φαντασου λοιπον αγαπητε μου φιλε ποσο κουραστικο ειναι να επαναλαμβανομαι ολη την ημερα,αλλα και τη νυχτα στο πληκτρολογιο λεγοντας τα ιδια πραγματα.γιαυτο υπαρχει λοιπoν και το AZ οπου μπορεις να ανατρεξεις σε παραπλησιες παλαιοτερες ερωτησεις αλλων χομπιστων και εκει να βρεις και τις απαντησεις που θελεις.

ολοι μας ομως προτιμουμε την πιο ευκολη λυση.κατευθειαν ποστ και μαλιστα πολλες φορες βιαζομαστε κιολας...

δεν ειναι ετσι,και οπως προειπα αν στην λεξη αναζητηση βαλεις την λεξη ''ικ'' θα βρεις κατεβατα,και παμπολλες συζητησεις επι του θεματος.

αν το ειχες κανει δεν θα ειχες λογο να γινει αυτο το ποστ.θα ειχες ηδη παρει τις απαντησεις σου.

*ολα αυτα δεν τα λεω για να σου ''την πω'' αλλα καποτε πρεπει να λεμε και τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη.

φιλικα.

Klaz. :thumbup:

Έχεις δικιο, και μαλιστα κατω από το δικό μου έχει αλλα 3 ποπυ εχουν το ιδιο πρόβλημα.

Πριν 2 μερες εβαλα και τη Ψηφοφορία:

"Ichthyophthirius Multifiliis και αλατι μαγειρικης. Μύθος ή πραγματικότητα?"

για να μας πουν την εμπειρια τους οι όλοι.

Ακουληθησα κατα γράμμα αυτό το site που οι περισσότεροι το έχουν ευαγγελιο, και νομιζω καλα κανουν. :thumbup:

Οπότε, όπως καταλαβαινεις, κατι εχω διαβασει.

Το ξερω οτι δε θες να την πεις προσωπικα σε μενα, αλλα σε καθε εναν που κανει αυτο που προανεφερες, αλλα σου εξηγησα πως Το ότι ρωταμε δε σημαινει οτι δεν διαβαζουμε, αλλα οτι δεν καταλαβαινοουμε τι ειναι λαθος και τι σωστό! Ή Οτι το δοκιμασαμε και δεν πέτυχε.... ή τελος παντων να επιβεβαιωσουμε και από τους ειδικούς και εμπειρότερους οτι αυτο που κανουμε ειναι το σωστό!!!

Φιλικα, ο μοναχικός της συγγεντρωσης, nikoloutso :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να ανοιξεις το θεμα νωριτερα,να συμπληρωσεις την φορμα οι οποια πολεες φορες βοηθαει,να βαλεις

φωτογραφιες για να παρεις σωστες απαντησεις.Στα γραφω αυτα γιατι υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ικ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστχως ως νεος κι εγω εκανα το γνωστο λάθος....πηρα ψαρακια (clown) που δεν κανουν για τα λιτρα μου. Γιατι πληροφορηθηκα από κακό πετ σοπα

Δυστηχως μεχρι να βρω νεο σπιτι για τα μικρα... τα εχασα απο την ιδια ασθενια!!!

White spot, Ichthyophthirius Multifiliis πρεπει να ειναι η ασθενεια.

Δοκιμασα να τα θεραπευσω με αλατι μαγειρικής οπως αναφερεται σε αλλο ποστ.

Ομως τελικα δεν τα καταφερα!!!

Σημερα βρηκα τα 2 νεκρα και το 3 καπου εχει θαυτει στην αμμο!!!

Το κακο ειναι οτι το νερο μυριζε πολυ εντονα... εχει αρκετο αλατι αφου ετσι υποτιθεται θα θεραπευονταν, η αμμωνια είχε φτασει στο 1!!!

Νομιζω πως είδα μικρα και λίγα απρα στιγματα σήμερα και στα άλλα ψαρακια.

Τι κανω??

Πως θα φύγει το αλατι??

Τα Ich??

Πως θα σωσω τα άλλα ψαρακια??

έκανα ήδη μια αλλαγή και έβαλα streess zyme και stress coat οσο αναλογουν στα λίτρα του ενυδρείου και όχι του νερου που αλλαξα.

Τι να κάνω για να μην παθουν τιποτα και τα άλλα ψαρακια???

Να γιατι πρεπει να υπαρχει καραντινα και οχι μονο.

Παραλληλα με την αγωγη χρησιμοποιησε βιταμινες να βοηθησεις το ανοσοποιητικο τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλαβει σε ποια ακριβως φαση βρισκεται η θεραπεια σου τα γραφω αναλυτικα.

Αλατι 3 γραμ/ανα λιτρο νερου για 10 μερες.

Θερμοκρασια 29-30.

Αλλαγες νερου κανονικα δεν κανουμε ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με αμμωνιακλπ.

Μετα τις 10 μερες σταδιακη μείωση της θερμοκρασιας (1 βαθμο/ημερα)

Εγω μετα απο θεραπεια με αλατι αρχιζω κανονικα το προγραμμα αλλαγων νερου, δηλαδη περιπου 30%/εβδομαδα.

Οποια διευκρινηση θελεις, ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

το μαγειρικο αλατι το εχει κανει και μια φιλη μου καποτε αλλα εχει σπουδασει υχθιοκαλλιεργιες και βαση μαθηματικων τυπων εφτιαξε μειγμα αλμυρου νερου σε ξεχωριστη γυαλλα και εκανε το ψαρι μπανιο μονο για λιγο. οχι ετσι. η λογικη ειναι οτι οι παθογονοι οργανισμοι του γλυκου νερου δεν επιβιωνουν στο αλμυρο. δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο, αλλα ετσι μου ειπε και τελικα το αγγελοψαρο της τα καταφερε αφου πρωτα τα ειδε ολα με την αλμυρα!!!

Αυτη η θεραπεια που αναφερεις κατα την γνωμη μου ειναι τελειως λαθος !

Οπως και ο ιδιος λες πρεπει να προσεχουμε να μην στρεσαρουμε τα ψαρια μας. Καταλαβαινεις τι ωραια που περασε το αγγελοψαρο με το κυνηγι για να το πιασει ετο ενυδρειο και το βαλε βγαλε στα δυο ενυδρεια ! Ολα αυτα βεβαια σε περιπτωση που εχουμε εναλλακτικη θεραπεια, οπως στην περιπτωση του ick.

Δεν ξερω αν εχεις διαβασει το site του Γη & Υδωρ οπου λεει τα παντα για την ασθενεια αυτη.

Καταρχην διαβασε τον βιολογικο κυκλο του παρασιτου.

Στη συνεχεια λεει μεταξυ αλλων : " Έχει διαπιστωθεί ότι τα παράσιτα Ichthyophthirius multifiliis δεν αντέχουν σε συγκεντρώσεις αλατιού πάνω από ένα όριο, το οποίο όμως είναι ασφαλές για τα περισσότερα ψάρια. Αυτό βέβαια ισχύει μόνο στην φάση που δεν βρίσκονται μέσα στο δέρμα των ψαριών, αλλά έχουν μπει στο νερό. Αν προσθέσουμε αλάτι στο νερό του ενυδρείου και ταυτόχρονα ανεβάσουμε την θερμοκρασία κοντά στους 30°C για να επιταχύνουμε τον κύκλο ζωής του παράσιτου, συνήθως τα εξουδετερώνουμε με ασφάλεια. "

Το οποιο σημαινει οτι το παρασιτο ειναι απροσβλητο (τουλαχιστον απο αυτη την θεραπεια) οταν ειναι στο δερμα του ψαριου. Οταν δηλαδη ειναι ορατα τα ασπρα στιγματα πανω στο ψαρι. Σκοπος της θεραπειας ειναι να σκοτωθουν τα νεαρα παρασιτα οταν κολυμπουν ελευθερα στο νερο και ψαχνουν να βρουν καποιο ψαρι για να προσκολληθουν επανω του. Μονο τοτε ειναι ευαλωτο το παρασιτο. Συνεπως η χρηση αλατιου και η ανοδος της θερμοκρασιας πρεπει να γινονται μεσα στο ενυδρειο μας για να το καθαρισουμε απο τα νεαρα παρασιτα.

Ελπιζω να εγινα αντιληπτος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει και στο site :

" Κανονικά σε 2-3 μέρες βλέπουμε ότι έχουν εξαφανιστεί τα λευκά στίγματα από τα ψάρια. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει λυθεί και το πρόβλημα. Πρέπει να αφήσουμε ακόμα μια εβδομάδα το αλάτι και την υψηλή θερμοκρασία παρατηρώντας τα ψάρια. Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι οι φάσεις κατά τις οποίες το παράσιτο είναι ευάλωτο από το αλάτι (αλλά και ότι άλλο φάρμακο χρησιμοποιήσουμε) είναι όταν αποκολλάται από το ψάρι μέχρι να βρεθεί στην φάση που δημιουργεί την κάψα και όταν τα νέα παράσιτα κολυμπούν ψάχνοντας κάποιο ψάρι για να το προσβάλουν. "

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι το συμφωνω ή οχι, ειπα οτι το εκανε μια γνωστη μου που εχει καποιες περισσοτερες γνωσεις απο εμενα. εγω θα δισταζα να το κανω. επισης δεν ειπα οτι ειχε ικ. δεν θυμαμαι τι ειχε το ψαρι.

το αγγελοψαρο παντως παγιδευεται ευκολα και γρηγορα, ειδικα αν ειναι αρρωστο και το βασανηστηριο της αποχης διαρκει λιγο. πιστευω οτι προκειμενου να παθουν κατι τα υπολοιπα ψαρια απο το φαρμακο που θα χορηγηθει ή να κολησουν, καλο θα ειναι το αρρωστο να πηγαινει νοσοκομειο με τη μια. εξαρταται και τη παθηση βεβαια.

οσο για το ικ που αναφερεις :thumbup::thumbup: . απλα καπου εχω διαβασει οτι το παρασιτο ζει σε ολα τα ενυδρεια, παντα, στο πυθμενα. ισως κανω και λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω καταλαβει σε ποια ακριβως φαση βρισκεται η θεραπεια σου τα γραφω αναλυτικα.

Αλατι 3 γραμ/ανα λιτρο νερου για 10 μερες.

Θερμοκρασια 29-30.

Αλλαγες νερου κανονικα δεν κανουμε ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με αμμωνιακλπ.

Μετα τις 10 μερες σταδιακη μείωση της θερμοκρασιας (1 βαθμο/ημερα)

Εγω μετα απο θεραπεια με αλατι αρχιζω κανονικα το προγραμμα αλλαγων νερου, δηλαδη περιπου 30%/εβδομαδα.

Οποια διευκρινηση θελεις, ρωτα...

Εριξα αλατι σε 4 δοσεις κάθε 3-4 ώρες, 1 δόση=1 κουταλια ανα 10λιτρ.

Εριξα δηλαδη σχεδον ενα σακούλι "καλας" στο ενυδρείο!!!

Οπως λεει και στο site που σας παρεπεμψα.

Αυτό έγινε το σάββατο. Από παρασκευη η θερμοκρασία είναι στους 30.

Στα ψαράκια δεν είδα βελτίωση, και χθες δεν άντεξαν και τα βρήκα νεκρα.

Το νερό μύριζε λίγο άσκημα, σαν "ψοφιμι" ας πούμε.

Δεν ξέρω αν φταίει η θερμοκρασία ή τιποτα βακτηρια, αλλα μόλις αφαιρεσα τα 2 νεκρα ψαρια, έκανα μια αλλαγή με νερό στους 30 επίσης για να μην έχουμε πρόβλημα.

Το τρίτο είναι κάπου στις απειρες φωλιες θαμενο, γιαυτό δεν έβαλα φώτο.

Πάντως από τις φωτο που είδα σε άλλα ποστ του φορουμ, είμαι σίγουρος πως είναι αυτή η ασθένεια.

Η ερώτηση λοιπόν παραμένει, το αφήνω ώς έχει και μόλις κλήσει 10 μερες κάνω αλλαγη κανονικα και κατεβαζω σταδιακα θερμοκρασια?

Αν δω ασπρα στιγματα και στα άλλα ψαράκια να νανυσηχίσω??

Πως σκοτώνεται τελείως αυτό το ick??

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει και στο site :

" Κανονικά σε 2-3 μέρες βλέπουμε ότι έχουν εξαφανιστεί τα λευκά στίγματα από τα ψάρια. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει λυθεί και το πρόβλημα. Πρέπει να αφήσουμε ακόμα μια εβδομάδα το αλάτι και την υψηλή θερμοκρασία παρατηρώντας τα ψάρια. Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι οι φάσεις κατά τις οποίες το παράσιτο είναι ευάλωτο από το αλάτι (αλλά και ότι άλλο φάρμακο χρησιμοποιήσουμε) είναι όταν αποκολλάται από το ψάρι μέχρι να βρεθεί στην φάση που δημιουργεί την κάψα και όταν τα νέα παράσιτα κολυμπούν ψάχνοντας κάποιο ψάρι για να το προσβάλουν. "

Αυτο το site ακολουθησα για την αντιμετώπιση, όπως αναφερω και παραπάνω, αλλα μετα από 3 μερες ήταν χειρότερα το πραγματα!!!

ΚΑι τελικα, δεν επεζησε κανενα από τα 3 αυτα ψαρια.

Αυτο που με καιει είναι να μην πάθουν τπτ και τα υπολοιπα.

Το ξέρω ότι οι clown είναι πιο ευαλωτοι στις "δερματικες" ασθενειες αφού έχουν ελαχιστα εως καθόλου λεπια.

Επίσης το κακό είναι οτι το καταλαβα αργα... στην αρχη νόμιζα ότι επειδη τριβανταν συνεχεια στην άμμο.... οτι κολλούσε η άμμος πανω τους!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχουν μεινει στο ενυδρειο?

Απο αμμωνια κλπ πως πας?

Τα υπολοιπα ψαρια πως ειναι?

Μολις παω σπιτι θα μετρησω αμμωνια πριν ταισω, βασικα, να ταισω??

ΘΑ τα δω και θα αναφερω αν έχουν ή όχι στιγματα.

Παντως χθες τα ανυσηχησα πολύ και το πρωί ήταν όλα κρυμένα.

Έχει μέσα 2 frontozes 4-5cm, έναν plecο anci(κατι), και 2 parrot 4-5cm.

To ξέρω ότι είναι μικρό το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια, αλλα τα 2 (parrot) μου τα εφεραν δωρο και θα τους βρω σπιτι συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...