Jump to content

Έχασα ηδη 3 ψαρια!!! Τι κανω τωρα??


Recommended Posts

Ρε συ nikoloutso σορρυ κιολας αλλα ολη την μερα διαβαζεις στο φορουμ..??Πως εβαλες Parrot-Frontoza-Pleco μαζι..??Ειναι οτι να ναι ο συνδιασμος.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μολις παω σπιτι θα μετρησω αμμωνια πριν ταισω, βασικα, να ταισω??

ΘΑ τα δω και θα αναφερω αν έχουν ή όχι στιγματα.

Παντως χθες τα ανυσηχησα πολύ και το πρωί ήταν όλα κρυμένα.

Έχει μέσα 2 frontozes 4-5cm, έναν plecο anci(κατι), και 2 parrot 4-5cm.

To ξέρω ότι είναι μικρό το ενυδρειο για αυτα τα ψαρια, αλλα τα 2 (parrot) μου τα εφεραν δωρο και θα τους βρω σπιτι συντομα.

....οι frontozes ΔΕΝ μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία και θέλουν διαφορετικές συνθήκες απο anci strus ?

για τα παπαγαλόψαρα τι να πω , καλο είναι να μην τα παίρνουν οι χομπιστες αλλά όταν κάποιοι τα θέλουν τόσο πολύ να τα πέρνουν αλλά να τους παρέχουν τουλάχιστον κατάλληλες συνθήκες...

(είναι σαν να έχεις βάλει μέσα σε ένα δωμάτιο: ελέφαντες, πολικές αρκούδες και κανγκουρό , είναι όλα όμορφα αλλά... δεν)

Σου προτείνω, να αλλάξεις σύνθεση στο ενυδρείο σου, γιατι θα έχεις συνεχώς προβλήματα,

αν έχεις αμμωνία μην ταίσης,περιμένουμε νέα, φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

....οι frontozes ΔΕΝ μπαίνουν σε μικρά ενυδρεία και θέλουν διαφορετικές συνθήκες απο anci strus ?

για τα παπαγαλόψαρα τι να πω , καλο είναι να μην τα παίρνουν οι χομπιστες αλλά όταν κάποιοι τα θέλουν τόσο πολύ να τα πέρνουν αλλά να τους παρέχουν τουλάχιστον κατάλληλες συνθήκες...

(είναι σαν να έχεις βάλει μέσα σε ένα δωμάτιο: ελέφαντες, πολικές αρκούδες και κανγκουρό , είναι όλα όμορφα αλλά... δεν)

Σου προτείνω, να αλλάξεις σύνθεση στο ενυδρείο σου, γιατι θα έχεις συνεχώς προβλήματα,

αν έχεις αμμωνία μην ταίσης,περιμένουμε νέα, φιλικά Χρήστος

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προεχει το να σωσουμε τα υπολοιπα ψαρια, να απομακρυνθει η ασθενεια.

ΝΗ3/4: 0.1

ΝΟ2: 0.5

ΝΟ3: 30

PH: 7.8

:thumbup:

Ολα πανω από τα όρια κατα πολύ!!

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,επειδη αρχιζω να φουντωνω,και επειδη οπως μας ειπες διαβαζεις σχετικα με το χομπι κλπ......ΠΟΙΟΣ η ΠΟΥ το διαβασες οτι ριχνουμε αλατι καλας (η καποιας αλλης μαρκας)μαγειρικο μεσα στο ενυδρειο σου..????

(καλα την ψιλιαστηκα στο αλλο ποστ που ανοιξες,οτι εκανες ξερη.... :thumbup: ).

το αλατι που βαζουμε για θεραπεια στο ενυδρειο γλυκου νερου ειναι η αλατι ενυδρειακης χρησης για γλυκο νερο,η αν δεν βρουμε τοτε βαζουμε χοντρο αλατι τυροκομικης χρησης το οποιο δεν εχει ιωδιο,και δεν εχει υποστει την επεξεργασια που εχει το αλατι μαγειρικης....

τι να πω..... :thumbup:

που να μην διαβαζες κιολας,τι θα εριχνες...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,επειδη αρχιζω να φουντωνω,και επειδη οπως μας ειπες διαβαζεις σχετικα με το χομπι κλπ......ΠΟΙΟΣ η ΠΟΥ το διαβασες οτι ριχνουμε αλατι καλας (η καποιας αλλης μαρκας)μαγειρικο μεσα στο ενυδρειο σου..????

(καλα την ψιλιαστηκα στο αλλο ποστ που ανοιξες,οτι εκανες ξερη.... :thumbup: ).

το αλατι που βαζουμε για θεραπεια στο ενυδρειο γλυκου νερου ειναι η αλατι ενυδρειακης χρησης για γλυκο νερο,η αν δεν βρουμε τοτε βαζουμε χοντρο αλατι τυροκομικης χρησης το οποιο δεν εχει ιωδιο,και δεν εχει υποστει την επεξεργασια που εχει το αλατι μαγειρικης....

τι να πω..... :thumbup:

που να μην διαβαζες κιολας,τι θα εριχνες...

"Κατάλληλο αλάτι για αυτή την θεραπεία είναι το κοινό μαγειρικό αλάτι, κατά προτίμηση χοντρό σε μεγάλες συσκευασίες, αφού αυτό είναι και πιο λίγο κατεργασμένο και άρα με λιγότερα βελτιωτικά ροής και άλλα χημικά πρόσθετα. "

Δεν αναφερει ΜΟΝΟ χοντρο.

Και το γραφει ΕΔΩ

Τωρα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,επειδη αρχιζω να φουντωνω,και επειδη οπως μας ειπες διαβαζεις σχετικα με το χομπι κλπ......ΠΟΙΟΣ η ΠΟΥ το διαβασες οτι ριχνουμε αλατι καλας (η καποιας αλλης μαρκας)μαγειρικο μεσα στο ενυδρειο σου..????

(καλα την ψιλιαστηκα στο αλλο ποστ που ανοιξες,οτι εκανες ξερη.... :thumbup: ).

το αλατι που βαζουμε για θεραπεια στο ενυδρειο γλυκου νερου ειναι η αλατι ενυδρειακης χρησης για γλυκο νερο,η αν δεν βρουμε τοτε βαζουμε χοντρο αλατι τυροκομικης χρησης το οποιο δεν εχει ιωδιο,και δεν εχει υποστει την επεξεργασια που εχει το αλατι μαγειρικης....

τι να πω..... :thumbup:

που να μην διαβαζες κιολας,τι θα εριχνες...

Θεωρω οτι μου την είχες στημενη στη γωνια, χωρις αυτο να ειναι απολυτα κακό, αφου έκανα λάθη αλλα όχι τοσο τραγικα πιστευω.

Το θεμα όμως είναι θελεις απλα να μου την "πεις" ή να βοηθήσεις τα ψαρακια??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο τι στιγμη που εχεις αμμωνια και νιτρωδη πρεπει να κανεις και αλλαγή νερου. ΑΠο οτι φαινεται το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα...

Απλα στο νερο που θα προσθεσεις θα βαλεις εκτος απο αντιχλωριο και το αντιστοιχο αλατι (1γραμ/λιτρο νερου). Τωρα αυτα με τα κουταλια εμενα δεν μου αρεσουν καθολου αλλα δεν ξερω αν εχεις αλλη δυνατοτητα.

Πληροφοριακα παντως, το alexpak εχει κατι καταπληκτικες ζυγαριες ακριβειας με καμια 15αρια ευρω που εμενα μου εχουν λυσει τα χερια.

ΥΓ1: Οταν τελειωσει αυτη η περιπετεια διωχνεις ΟΛΑ τα ψαρια (εκτος ισως απο το ancistrous και για το οποιο θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα) και ξεκινας απο την αρχή.

ΥΓ2: Ευαγγελια υπαρχουν μονο στην εκκλησια....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα όμως είναι θελεις απλα να μου την "πεις" ή να βοηθήσεις τα ψαρακια??

αν ηθελα να σου τη πω,θα μπορουσα και με πμ.αν δεν ξερεις το ποιον μου,ψαξε και λιγο στον γουγλη,για να δεις ποιος και τι ειμαι...

επι του παροντος και για να μαθαινουν και οι υπολοιποι αρχαριοι απο τα λαθακια που λογικο ειναι (ορισμενες φορες να συμβαινουν),ακολουθησε πιστα τις συμβουλες του φιλου zorba και τα ξαναλεμε.

ΥΓ.ολοι οσοι προσπαθουμε εδω μεσα με συμβουλες και με ξενυχτια να βοηθησουμε τους υπολοιπους αρχαριους στο χομπι,δεν το κανουμε με αμοιβη,απλα κουβαλαμε μπολικη τρελλα και μερακι. :thumbup:

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο τι στιγμη που εχεις αμμωνια και νιτρωδη πρεπει να κανεις και αλλαγή νερου. ΑΠο οτι φαινεται το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα...

Απλα στο νερο που θα προσθεσεις θα βαλεις εκτος απο αντιχλωριο και το αντιστοιχο αλατι (1γραμ/λιτρο νερου). Τωρα αυτα με τα κουταλια εμενα δεν μου αρεσουν καθολου αλλα δεν ξερω αν εχεις αλλη δυνατοτητα.

Πληροφοριακα παντως, το alexpak εχει κατι καταπληκτικες ζυγαριες ακριβειας με καμια 15αρια ευρω που εμενα μου εχουν λυσει τα χερια.

ΥΓ1: Οταν τελειωσει αυτη η περιπετεια διωχνεις ΟΛΑ τα ψαρια (εκτος ισως απο το ancistrous και για το οποιο θα τα πουμε οταν ερθει η ωρα) και ξεκινας απο την αρχή.

ΥΓ2: Ευαγγελια υπαρχουν μονο στην εκκλησια....

Πριν την ιστορια με την ασθενεια ειχα κηδενικες ενδειξεις στις μετρήσεις.

Συνεχίζω με το ίδιο αλατι?? Το κοινο μαγειρικής, έτσι?? Χοντρο δεν εχω.

Αλλαγη πάλι το 1/3??

Τα σφουγγαρια του φίλτρου τα ξεπλαίνω καθόλου??

Υ.Γ.: To ενυδρειο στήθηκε για μια τραδα labidochromis όπως αναφερει ο Διας εδω

Τα ψαρια δεν τα πήρα, μου τα έφεραν δώρο. Οι Frontoza απο γένα και τα άλλα τα έδωσαν για τα λιτρα μου και σε "σωστή" συμβατότητα σε αυτόν που μου τα έφερε.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πριν την ιστορια με την ασθενεια ειχα κηδενικες ενδειξεις στις μετρήσεις.

Συνεχίζω με το ίδιο αλατι?? Το κοινο μαγειρικής, έτσι?? Χοντρο δεν εχω.

Αλλαγη πάλι το 1/3??

Τα σφουγγαρια του φίλτρου τα ξεπλαίνω καθόλου??

Υ.Γ.: To ενυδρειο στήθηκε για μια τραδα labidochromis όπως αναφερει ο Διας εδω

Τα ψαρια δεν τα πήρα, μου τα έφεραν δώρο. Οι Frontoza απο γένα και τα άλλα τα έδωσαν για τα λιτρα μου και σε "σωστή" συμβατότητα σε αυτόν που μου τα έφερε.

Βάλε ενυδρειακό αλάτι καλύτερα.Διάλεξε ένα είδος ψαριού,που να ''χωράει'' στα λίτρα σου και διαμόρφωσε ανάλογο set up.Φροντόζες και παπαγαλόψαρα να φύγουν σύντομα.Στο φίλτρο εχεις μόνο σφουγγάρια;;Αν ναι,βάλε απαραιτήτος siporax(στο προτείνω) ή substrat pro

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο Δημητρης, καλο ειναι να παρεις ενυδρειακο αλατι (ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ πχ της API, μην σου πασαρουν αλατι για θαλασσινο).

Το φιλτρο μην το πειραζεις καθολου σε αυτη τη φαση.

Οταν τελειωσουν ολα να συζητησουμε την συνεχεια.

Και ΜΗΝ δεχεσαι "δωρα" για το ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενυδρειακό αλάτι καλύτερα.Διάλεξε ένα είδος ψαριού,που να ''χωράει'' στα λίτρα σου και διαμόρφωσε ανάλογο set up.Φροντόζες και παπαγαλόψαρα να φύγουν σύντομα.Στο φίλτρο εχεις μόνο σφουγγάρια;;Αν ναι,βάλε απαραιτήτος siporax(στο προτείνω) ή substrat pro

Αυτη τη στιγμη εχω προσβαση μόνο σε μαγειρικό.

Να το βάλω ή όχι?

Παντως η αλαγή επήγει, αφου εχω πολυ ψηλες μετρήσεις.

Ειναι το φίλτρο juwel το εργοστασιακό. Εχει και σφουγγαρια και πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που εισαι οτι ζημια ηταν να προκαλεσουν τα προσθετα του αλατιου εχει γινει ηδη, οποτε ΕΓΩ θα το εκανα.

Κανε μια αλλαγη καμια 20αρια λιτρα τωρα και αυριο προμηθευσε το καταλληλο αλατι (και τη ζυγαρια :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που εισαι οτι ζημια ηταν να προκαλεσουν τα προσθετα του αλατιου εχει γινει ηδη, οποτε ΕΓΩ θα το εκανα.

Κανε μια αλλαγη καμια 20αρια λιτρα τωρα και αυριο προμηθευσε το καταλληλο αλατι (και τη ζυγαρια :thumbup: )

Αλατι για ενυδρειο υποθετω.

Αυτο θα κανω.

Παντως σας ευχαριστω μαγκεσ.... αν και με κραζετε. :thumbup:

Ποτε ταιζω??

Και τωρα θα βάλω 120γρ αλατι?? Μονο??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ρωτησω.

Αν βάλω τωρα στο φιλτρο έξτρα ενα καλτσακι που εχω σφραγιστο ανθρακα θα βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

γενικα να κανεις οτι σου λενε τα παιδια και βαση αυτων, να εχεις και δικη σου κριση.

το αλατι πιστευω οτι καλο θα ειναι να το δυαλησεις πρωτα σε ενα ποτηρι νερο. δεν ξερω πως ειναι το ενυδριακο, αν εχω λαθος να με διορθωσουν οι φιλοι μας.

μα καλα ρε παιδι μου, εσυ εισαι σχολαστικος, πως τη πατησες ετσι?

αλλα αφου εχεις βαλει ηδη αλατι, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να βαλεις και αλλο. η θερμοκρασια αρκει, τις περισσοτερες φορες αν ειναι ικ.

ταισε σε 2 ημερες (?) σκοπος ειναι να μην παραγουν τα ψαρια ακαθαρσιες και επιβαρυνουν το νερο.

οταν πας στο πετ σοπ παρε και βιταμινες.

τον ανθρακα θα τον βαλεις μονο οταν θελεις να αφαιρεσεις καποιο φαρμακο ή καποια βλαβερη ουσια απο το νερο.

και αφησε το συστημα σου να ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites

γενικα να κανεις οτι σου λενε τα παιδια και βαση αυτων, να εχεις και δικη σου κριση.

το αλατι πιστευω οτι καλο θα ειναι να το δυαλησεις πρωτα σε ενα ποτηρι νερο. δεν ξερω πως ειναι το ενυδριακο, αν εχω λαθος να με διορθωσουν οι φιλοι μας.

μα καλα ρε παιδι μου, εσυ εισαι σχολαστικος, πως τη πατησες ετσι? Ελα ντε?

αλλα αφου εχεις βαλει ηδη αλατι, δεν καταλαβαινω γιατι σου λενε να βαλεις και αλλο. η θερμοκρασια αρκει, τις περισσοτερες φορες αν ειναι ικ.

ταισε σε 2 ημερες (?) σκοπος ειναι να μην παραγουν τα ψαρια ακαθαρσιες και επιβαρυνουν το νερο.

οταν πας στο πετ σοπ παρε και βιταμινες.

τον ανθρακα θα τον βαλεις μονο οταν θελεις να αφαιρεσεις καποιο φαρμακο ή καποια βλαβερη ουσια απο το νερο.

και αφησε το συστημα σου να ηρεμησει.

Τωρα δεν θα αφαιρεθουν τα ΝΟ2+3 με τον ανθρακα.

Παντως τα ψαρια τρωνε τη valisneria αυτη τη στιγμη που μιλαμε!!

Αλατι να προσθεσω σημρα ή αυριο που θα έχω ενυδρειακο τελικα? :thumbup:

Φρεσκο νερο παντως εχω ήδη βαλει να ετοιμαζεται με το STRESS COAT+.

Και είναι και αυτό ήδη στους 30 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν θα αφαιρεθουν τα ΝΟ2+3 με τον ανθρακα.

Παντως τα ψαρια τρωνε τη valisneria αυτη τη στιγμη που μιλαμε!!

Αλατι να προσθεσω σημρα ή αυριο που θα έχω ενυδρειακο τελικα? :thumbup:

Φρεσκο νερο παντως εχω ήδη βαλει να ετοιμαζεται με το STRESS COAT+.

Και είναι και αυτό ήδη στους 30 βαθμους.

Μου ήρθε σε πμ η άποψη:

Αφου τα ψαρια που είχαν το πρόβλημα δεν είναι πλέον στο ενυδρείου αφου δεν αντεξαν, να σταματήσω τη θεραπεια για να επανελθει η ηρεμια στο ενυδρειο.

Συμφωνειται οι ειδικοι??

Link to comment
Share on other sites

Στη φαση που εισαι οτι ζημια ηταν να προκαλεσουν τα προσθετα του αλατιου εχει γινει ηδη, οποτε ΕΓΩ θα το εκανα.

Κανε μια αλλαγη καμια 20αρια λιτρα τωρα και αυριο προμηθευσε το καταλληλο αλατι (και τη ζυγαρια :thumbup: )

Tι ζημια μπορουν να προκαλεσουν τα προσθετα του αλατιου; Ξερουμε κατι συγκεκριμενο ή απλα για να κοιμομαστε ησυχοι;

Link to comment
Share on other sites

Tι ζημια μπορουν να προκαλεσουν τα προσθετα του αλατιου; Ξερουμε κατι συγκεκριμενο ή απλα για να κοιμομαστε ησυχοι;

μπορουν πχ να καψουν τους ιστους και τις βλενογονους αδενες των ψαριων σου....θελεις κι αλλα....?
Link to comment
Share on other sites

μπορουν πχ να καψουν τους ιστους και τις βλενογονους αδενες των ψαριων σου....θελεις κι αλλα....?

Αν ξερεις και αλλα και εχεις την καλη διαθεση γιατι όχι ; Αλλωστε για να μαθαινω ρωταω ...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σε πμ η άποψη:

Αφου τα ψαρια που είχαν το πρόβλημα δεν είναι πλέον στο ενυδρείου αφου δεν αντεξαν, να σταματήσω τη θεραπεια για να επανελθει η ηρεμια στο ενυδρειο.

Συμφωνειται οι ειδικοι??

συγνωμη

τα ψαρακια που εχει το ενυδρειο μεσα δεν εχουν προβλημα τωρα? αν ειναι ετσι εγω προτινω να σταματησεις καθε θεραπεια

καμια φορα αρρωσταινου απο αδυναμο ανοσοποιητικο συστημα εξ' αιτιας του στρες

ας που και οι υπολοιποι, αλλα απαντησε πρωτα γιατι καταλαβα οτι εχουν και αλλα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει και στο site :

" Κανονικά σε 2-3 μέρες βλέπουμε ότι έχουν εξαφανιστεί τα λευκά στίγματα από τα ψάρια. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει λυθεί και το πρόβλημα. Πρέπει να αφήσουμε ακόμα μια εβδομάδα το αλάτι και την υψηλή θερμοκρασία παρατηρώντας τα ψάρια. Εκείνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι ότι οι φάσεις κατά τις οποίες το παράσιτο είναι ευάλωτο από το αλάτι (αλλά και ότι άλλο φάρμακο χρησιμοποιήσουμε) είναι όταν αποκολλάται από το ψάρι μέχρι να βρεθεί στην φάση που δημιουργεί την κάψα και όταν τα νέα παράσιτα κολυμπούν ψάχνοντας κάποιο ψάρι για να το προσβάλουν. "

Μου ήρθε σε πμ η άποψη:

Αφου τα ψαρια που είχαν το πρόβλημα δεν είναι πλέον στο ενυδρείου αφου δεν αντεξαν, να σταματήσω τη θεραπεια για να επανελθει η ηρεμια στο ενυδρειο.

Συμφωνειται οι ειδικοι??

Συγνωμη φιλε, αλλα αυτα που σου γραφουμε εδω και τα link που λες πως ειναι ευαγγελιο τα διαβαζεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...