Jump to content

Σε περίπτωση θανάτου τι κάνουμε;


Recommended Posts

Καλημέρα,

όταν συμβεί ένας θάνατος ψαριού, γνωρίζω ότι πρέπει να το βγάζουμε άμεσα έξω. Όμως, όταν πρόκειται για ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλές φυσικές κρυψώνες (πέτρες, ξύλα) είναι δύσκολο να το εντοπίσεις. Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνεις;;

Αν προσπαθήσεις να το ψάξεις βάζοντας τα χέρια σου μέσα, τότε στρεσάρεις τα ψάρια και ανακατεύεις το βυθό, τις ρίζες κτλ.

Αν το αφήσεις μέσα, τότε ελοχεύει κίνδυνος για τα υπόλοιπα ψάρια.

Τα apple snail θα βοηθούσαν σε αυτή τη περίπτωση;

Ευχαριστώ και αναμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα βοηθουσαν γιατι τα τρωνε.Δεν συμαινει ομως οτι δεν θα το ψαξεις ,θα το ψαξεις και αν δεν το βρεις ηλπισε να το φανε γρηγορα γαι να μην σου σηκωσει αμμωνια.Εδω μιας φιλης μου ψοφισε ενα νεον και δεν το ειδε , μεχρι να το βρει το ειχε φαει.Αν και δεν το εφαγε ολοκληρο ,αλλα μονο το κρεας το κοκκαλο το αφησε. :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nα ψαξεις στην εισοδο του φιλτρου. :thumbup:

Κανε μερτησεις να δεις το λογο του θανατου. :thumbup:

Παιζει ρολο και το μεγεθος του ψαριου(αλλο το γκαπι,αλλο ο δισκος ) :thumbup:

Ενα γκαπι σε λιγα λεπτα της ωρας εχει φαγωθει.Ενας δισκος ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

εχεις μεσα σαλιγκαρακια π σου κανουν ολη την "βρομικη" δουλεια. :thumbup::thumbup:

Εννοείς το μεγάλο apple snail που έχω ή τα πολλά μικρά εκνευριστικά σαλιγκαράκια που πολλαπλασιάζονται συνεχώς;

Link to comment
Share on other sites

και μενα τα σαλιγκαρακια ξεκινησαν απο 2-3 και δεν ξερω που εχουν φτασει,,,,,τα ειχα βαλει οταν αγορασα τα φυτα,,,,

Link to comment
Share on other sites

και μενα τα σαλιγκαρακια ξεκινησαν απο 2-3 και δεν ξερω που εχουν φτασει,,,,,τα ειχα βαλει οταν αγορασα τα φυτα,,,,

Εμ γιατι πηγα και αγορασα 1 yoyo loach για να μου τρωει τα σαλιγκαρια γιατι και εγω ειχα κατι σαλιγκαρολαθρεπιβατες :P και μου τα εφαγε ολα ουτε ενα δεν αφησε. :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμ γιατι πηγα και αγορασα 1 yoyo loach για να μου τρωει τα σαλιγκαρια γιατι και εγω ειχα κατι σαλιγκαρολαθρεπιβατες :P και μου τα εφαγε ολα ουτε ενα δεν αφησε. :P:thumbup:

Γιώργο, αυτό το yoyo loach είναι κάποιο μεγάλο σαλιγκάρι που τρώει όλα τα μικρά σαλιγκαράκια; Με αυτή την ονομασία το ζητάω από το Pet Shop; Σου τρώει και τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, αυτό το yoyo loach είναι κάποιο μεγάλο σαλιγκάρι που τρώει όλα τα μικρά σαλιγκαράκια; Με αυτή την ονομασία το ζητάω από το Pet Shop; Σου τρώει και τα φυτά;

www.loaches.com.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, αυτό το yoyo loach είναι κάποιο μεγάλο σαλιγκάρι που τρώει όλα τα μικρά σαλιγκαράκια; Με αυτή την ονομασία το ζητάω από το Pet Shop; Σου τρώει και τα φυτά;

Το yoyo loach ειναι ψαρι το οποιο τρωει τα σαλιγκαρια .Και δεν μου τρωει τα φυτα.Αν το θες ξερω μαγαζι που εφερε τωρα τετοια ψαρια να πας να αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το yoyo loach ειναι ψαρι το οποιο τρωει τα σαλιγκαρια .Και δεν μου τρωει τα φυτα.Αν το θες ξερω μαγαζι που εφερε τωρα τετοια ψαρια να πας να αγορασεις.

Mπορει να ζήσει ενα yoyo loach μονο του ή είναι κοπαδοψαρο όπως και οι clown loach??

Δεν είναι επικίνδυνο για τα apple snails?

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να ζήσει ενα yoyo loach μονο του ή είναι κοπαδοψαρο όπως και οι clown loach??

Δεν είναι επικίνδυνο για τα apple snails?

Κανονικα θελει τρια μαζι αλλα ειναι μικρα .Αυτο δεν το γνωριζω εαν ειναι επικυνδινα.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να αγοραζετε 1 loach για να τρωει τα σαληγκαρια γιατι δεν περνετε μια παγηδα για σαληγκαρια??? η εστω ενα σαληγκαρι κανιβαλο και ταλαιποριτε το καιμενο το loach :P

Link to comment
Share on other sites

Αντι να αγοραζετε 1 loach για να τρωει τα σαληγκαρια γιατι δεν περνετε μια παγηδα για σαληγκαρια??? η εστω ενα σαληγκαρι κανιβαλο και ταλαιποριτε το καιμενο το loach :P

Kι εγω αυτης της αποψης ειμαι, γιαυτο και το ανεφερα!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει μέσα στο forum, υπάρχουν οι εξής λύσεις για να απαλλαγούμε από τα πολλά εκνευριστικά σαλιγκαράκια:

1. anentome Helena (σαλιγκάρι)

2. yoyo loach (ψάρι)

3. παγίδες

από τα παραπάνω φαίνεται ότι μια καλή και ανέμακτη λύση είναι οι παγίδες για ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με ένα τουλάχιστον apple snail μέσα.

Δεν ξέρω τι έχουν να πουν και οι πιο έμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω διαβάσει μέσα στο forum, υπάρχουν οι εξής λύσεις για να απαλλαγούμε από τα πολλά εκνευριστικά σαλιγκαράκια:

1. anentome Helena (σαλιγκάρι)

2. yoyo loach (ψάρι)

3. παγίδες

από τα παραπάνω φαίνεται ότι μια καλή και ανέμακτη λύση είναι οι παγίδες για ένα καλά φυτεμένο ενυδρείο με ένα τουλάχιστον apple snail μέσα.

Δεν ξέρω τι έχουν να πουν και οι πιο έμπειροι...

:P:P:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...