Jump to content

καινουργιο ξεκινιμα!!!!


Recommended Posts

Λοιπον εχω το 10λ ενυδρειο της tropica το οποιο κερδισα στην συνα ντησει του φεβρουαριου.Εχω ενα ζευγαρι μολλυ το οποιο θα δω θει στον νινταλ σημερα το απογευμα. Ο efthvag ο νονος του αδερφου μου θα με βοηθησει σε αυτο το εργο.Σημερα θα περασω απο τον νινταλ θα παρω ενα πιο μικρο φιλτρο γιατι αυτο που εχω του τρωει ανετα 1,5-2 λιτρα.Αφου αδιασω το ενυδρειο(χαλικι, πετρες,φυτα,αεραντλια) θα το καθαρισωκαι θα το αφησω στο μπαλκονι μου που εχει ηλιο για να στεγνωσει κανα δυο μερες και μετα θα μου φερει ο βαγγελης(efthvag) υποστρομα και μαυρο χαλικι.Αφου το γεμισω με νερο θα βγαλω λιγο substrat απο το φιλτρο που εχω τωρα και θα το βαλω στο φιλτρο που θα βαλω μεσα στο ενυδρειο μου.Μετα θα παω στο water inn και στο νινταλ να παρω καποια φυτα ενα μικρο ξυλο και καμια μικρη πετρα λαβας.Τωρα σε αλλο θεμα που ειχα ανοιξει παλια μου ειχαν πει να βαλω 5-6 γαριδες.Οι γαριδες οπου προκειτε να μπουν ειναι red cherry.

1)Θα ηθελα να μου πειτε καποια ωραια φυτα να βαλω οπως javamoos θα ηθελα και καποιο ετσι μικρο γρασιδακι να βαλω πειτε μου καποια .

2)Επειδη θελω να το στρωσο πρωτα και μετα να βαλω τις γαριδες τις γαριδες θα τις βαλω τελη αυγουστου με σεμπτεμβρη.Και το κανω και για να μεγαλωσουν τα φυτα.Και για τις ζεστες για να μην μου ψωφισουν.

Το προβλημα μου ειναι τι ψαρακι να βαλω για να κανει αμμωνια ωστε να ριξω βακτηρια (tetra Bactozum ,sera nitrivec)και να μου στρωσει?

Δεκτες ολες οι αποψεις .Λεω κατι λαθος η εχω κανει κατι λαθος/ :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και θα ηθελα πολυ να μου απαντησει ο Raven για το ντεκορ του οποιου ολα τα ενυδρεια ειναι φανταστηκα και για τα φυτα που ζητησα θελω να μου απαντησει. :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παντος γενικα πρεπει να παιξεις κυριος με τα MOSS, γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο σου.

τωρα αν βαλεις βαλισνεριες κερατοφυλλα κτλ θα θελουν συνεχεια κλαδεμα γιατι μεγαλωνουν πολυ.

μπορεις να βαλεις ανουμπια επισης καθος και μερικα ηδη φτερης.

γενικα προτημησε ευκολα φυτα.

γιατι ζεστη που ειπες δεν νομιζω να εχεις τοσο προβλημα πια!

κανε καλες αλλαγες νερου.

ενα παιδι απο το φορουμ καπου ανεφερε μια καλη λυση.

παρε απο τους κινεζους αυτα τα μικρα ανεμιστιρακια με μπαταρια. και θα εισαι μια χαρα. :thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Α εχω ενα ωραια ενταξει το κανονισαμε αυτο.Τωρα περιμενω αποψεις για φυτα και για αυτα που σας ζητησα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το 10λ ενυδρειο της tropica το οποιο κερδισα στην συνα ντησει του φεβρουαριου.Εχω ενα ζευγαρι μολλυ το οποιο θα δω θει στον νινταλ σημερα το απογευμα. Ο efthvag ο νονος του αδερφου μου θα με βοηθησει σε αυτο το εργο.Σημερα θα περασω απο τον νινταλ θα παρω ενα πιο μικρο φιλτρο γιατι αυτο που εχω του τρωει ανετα 1,5-2 λιτρα.Αφου αδιασω το ενυδρειο(χαλικι, πετρες,φυτα,αεραντλια) θα το καθαρισωκαι θα το αφησω στο μπαλκονι μου που εχει ηλιο για να στεγνωσει κανα δυο μερες και μετα θα μου φερει ο βαγγελης(efthvag) υποστρομα και μαυρο χαλικι.Αφου το γεμισω με νερο θα βγαλω λιγο substrat απο το φιλτρο που εχω τωρα και θα το βαλω στο φιλτρο που θα βαλω μεσα στο ενυδρειο μου.Μετα θα παω στο water inn και στο νινταλ να παρω καποια φυτα ενα μικρο ξυλο και καμια μικρη πετρα λαβας.Τωρα σε αλλο θεμα που ειχα ανοιξει παλια μου ειχαν πει να βαλω 5-6 γαριδες.Οι γαριδες οπου προκειτε να μπουν ειναι red cherry.

1)Θα ηθελα να μου πειτε καποια ωραια φυτα να βαλω οπως javamoos θα ηθελα και καποιο ετσι μικρο γρασιδακι να βαλω πειτε μου καποια . Aπ οτι καταλαβα το ενυδρειακι δεν θα εχει CO2 και θα ειναι χαμηλων απαιτησεων. Και πολυ σωστα, γιατι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινει σε τοσο λιγα λιτρα υψηλων απαιτησεων αλλα να ειναι και σταθερο στις παραμετρους του.Οποτε θα πρεπει να περιοριστεις σε καποια ευκολα φυτα. Διαφορες moss λοιπον, μια Ανουμπια, πετρες ξυλα, και μικροσωμα φυτα οπως ειπαν και πιο πανω για να μην θελει συνεχεια κλαδεμα. Η Valisneria nana ειναι καταλληλη για τις πισω γωνιες, μια μικροσωμη κρυπτοκορυνα οπως ειναι η becketti και εισαι ενταξει.

2)Επειδη θελω να το στρωσο πρωτα και μετα να βαλω τις γαριδες τις γαριδες θα τις βαλω τελη αυγουστου με σεμπτεμβρη.Και το κανω και για να μεγαλωσουν τα φυτα.Και για τις ζεστες για να μην μου ψωφισουν. Ετσι κι αλλιως , οι γαριδες καλο ειναι να μπαινουν σε νεο ενυδρειο επειτα απο 1-2 μηνες, αφου εχει ισορροπησει βιολογικα και εχουν αναπτυχθει βακτηρια στο υποστρωμα και σε ολες τις επιφανειες.

Το προβλημα μου ειναι τι ψαρακι να βαλω για να κανει αμμωνια ωστε να ριξω βακτηρια (tetra Bactozum ,sera nitrivec)και να μου στρωσει? Δεν βλεπω τον λογο γιατι να βασανισεις καποιο ψαρι στρωνωντας το ενυδρειο. Μπορεις να κανεις το στρωσιμο χωρις ψαρι μεσα και να ακολουθησεις την μεθοδο με την προσθεση αμμωνιας. Ειδαλλως, παιρνεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο και τοτε οντως βαζεις μεσα ενα μικρο ψαρακι να συντηρει την βιολογια, μεχρι να ερθει η ωρα να προσθεσεις τις γαριδες.

Δεκτες ολες οι αποψεις .Λεω κατι λαθος η εχω κανει κατι λαθος/ :thumbup::thumbup:

Στον επιλογο μου φιλε Γιωργο, θα σε στενοχωρησω, αλλα πρεπει να σου πω οτι διαφωνω καθετα με γαριδοενυδρεια κατω των 24 λιτρων. Το 10 λιτρο σου θα παρει μεσα 6-7 λιτρα καθαρο νερο. Με συγχωρεις αλλα αυτο εγω δεν το θεωρω ενυδρειο αλλα ανθοδοχειο ! Δεδομενης δε της ευαισθησιας και της αναγκης για σταθεροτητα που εχουν ολα τα ειδη γαριδων , καλυτερα ειναι αν θες να φτιαξεις γαρυδοενυδρειο και να το χαρεις πραγματικα, να πηγαινες σε κατι με τα 2πλασια λιτρα τουλαχιστον.

Βεβαια το 10 λιτρο θα μπορουσε να γινει ενας πολυ ομορφος μικρος κηπος με φυτα και 2-3 σαλιγκαρακια.

Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη, εσυ αν θελεις δεν σε εμποδιζει κανεις να δοκιμασεις, αλλα τουλαχιστον να εισαι ενημερωμενος για να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες που εχει ενα τοσο μικρο συστημα ωστε να συντηρησει με επιτυχια ζωντανα (γαριδες).

Link to comment
Share on other sites

Στον επιλογο μου φιλε Γιωργο, θα σε στενοχωρησω, αλλα πρεπει να σου πω οτι διαφωνω καθετα με γαριδοενυδρεια κατω των 24 λιτρων. Το 10 λιτρο σου θα παρει μεσα 6-7 λιτρα καθαρο νερο. Με συγχωρεις αλλα αυτο εγω δεν το θεωρω ενυδρειο αλλα ανθοδοχειο ! Δεδομενης δε της ευαισθησιας και της αναγκης για σταθεροτητα που εχουν ολα τα ειδη γαριδων , καλυτερα ειναι αν θες να φτιαξεις γαρυδοενυδρειο και να το χαρεις πραγματικα, να πηγαινες σε κατι με τα 2πλασια λιτρα τουλαχιστον.

Βεβαια το 10 λιτρο θα μπορουσε να γινει ενας πολυ ομορφος μικρος κηπος με φυτα και 2-3 σαλιγκαρακια.

Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη, εσυ αν θελεις δεν σε εμποδιζει κανεις να δοκιμασεις, αλλα τουλαχιστον να εισαι ενημερωμενος για να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες που εχει ενα τοσο μικρο συστημα ωστε να συντηρησει με επιτυχια ζωντανα (γαριδες).

+1 :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεκιναω απο αυτο και μετα θα παρω το 30λ της denerle.Αλλα θελω να μου πειτε καποια γρασιδακια για τι μεχρι να βαλω γαριδες θα εχω CO2.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα αυτο εγω δεν το θεωρω ενυδρειο αλλα ανθοδοχειο !

Η φίλη μου κέρδισε αυτό το ενυδρείο στη συνάντηση. Στην αρχή χάρηκα πολύ γιατί μου το έκανε δώρο για να το κάνω γαριδοενυδρείο. Όταν είδα όμως οτι χώραγε λιγότερο από 6 λίτρα νερό απογοητεύτηκα πλήρως. Πιστεύω πως τέτοιου μεγέθους γυάλες δεν κάνουν για κανένα ζωντανό οργανισμό, λόγω της αστάθειας των συνθηκών. Ούτως ή άλλως και η Tropica το προτείνει μόνο για διατήρηση φυτών. Τώρα το "ενυδρείο" είναι ενα φανταστικό βάζο με κεράκια μέσα και στολίζει τη βιβλιοθήκη μου. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

- Μπορείς να πεις και ένα ευχαριστώ στον Raven για την κατά παραγγελία απάντηση!

- Το CO2 πώς θα το βάλεις να δω...

- Δεν χρειάζεται να λες από ποιά μαγαζιά ψωνίζεις (μπορεί να θεωρηθεί γκρίζα διαφήμιση)

- Ευχαριστώ για το ξεμπρόστιασμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

- Μπορείς να πεις και ένα ευχαριστώ στον Raven για την κατά παραγγελία απάντηση!

- Το CO2 πώς θα το βάλεις να δω...

- Δεν χρειάζεται να λες από ποιά μαγαζιά ψωνίζεις (μπορεί να θεωρηθεί γκρίζα διαφήμιση)

- Ευχαριστώ για το ξεμπρόστιασμα :thumbup:

Tιποτα. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να παρω το ενυδρειο 20l dennerle complete η το dennerle complete plus.Θα ηθελα να μου πειτε τι περιλαμβανει το καθενα και αν αξιζει.(Γνωμη μου αξιζει γιατι ολα αυτα που θελω για να το φιαξω χωρις φυτα και γαριδες μονο 60-80. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να παρω το ενυδρειο 20l dennerle complete η το dennerle complete plus.Θα ηθελα να μου πειτε τι περιλαμβανει το καθενα και αν αξιζει.(Γνωμη μου αξιζει γιατι ολα αυτα που θελω για να το φιαξω χωρις φυτα και γαριδες μονο 60-80. :P;)

Ποσες Γαριδες???? :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Στο τι περιλαμβανει πηγαινε στο μαγαζι και ρωτα.

Εγω πηρα το complete και ολα ειναι μια χαρα.

Επισης λιγο στο Google αν ψαξεις θα τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες Γαριδες???? :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Στο τι περιλαμβανει πηγαινε στο μαγαζι και ρωτα.

Εγω πηρα το complete και ολα ειναι μια χαρα.

Επισης λιγο στο Google αν ψαξεις θα τα βρεις.

Εννοω 60-80 ευρω θα μου παει .Ποσο κανει θα μπορουσες να μου πεις τι περιλαμβανει επειδη το εχεις στο λεω? :P;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω 60-80 ευρω θα μου παει .Ποσο κανει θα μπορουσες να μου πεις τι περιλαμβανει επειδη το εχεις στο λεω? :thumbup::thumbup:

Λαμπα, υποστρωμα, φιλτρο, και χαλικι νομιζω.

Σιγουρα δεν εχει θερμοστατη παντως..

Link to comment
Share on other sites

Λαμπα, υποστρωμα, φιλτρο, και χαλικι νομιζω.

Σιγουρα δεν εχει θερμοστατη παντως..

Mονο αυτα?Και ποσο σου πηγε?Τιποτα αλλο? :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιωργο παιδι της τεχνολογιας εισαι..Κανε μια ρημαδοαναζητηση μην τα περημενεις ολα στο πιατο..Εγω εγραψα το ενυδριο που ειπες και το πρωτο λινκ στην σειρα μου ελεγε τι εχει μεσα.. :thumbup::thumbup:

Κοιτα...

Αρχιζε να ψαχνεις σιγα σιγα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ουφ...10 διαφορετικά σενάρια κάθε ημέρα...δεν την παλεύω άλλο...

Και είσαι και τεμπελόσκυλο, αφού ξέρεις το site της Dennerle...

Λοιπόν, αγγλικά ξερεις : http://www.dennerle.eu/en/index.php?option...&Itemid=184

Όσο για τιμές υπολόγιζε από 90 ευρώ ο σκέτος κύβος μέχρι 120-130 για το complete plus 30L..

Άντε με το καλό να το αγοράσεις...το tropica θα το πάρω εγώ, ε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το 24 λιτρων υφαλμυρο το κολλησα μονος μου.

Κοστος: 7ευρω τα τζαμια και 4 ευρω η σιλικονη. Φιλτρακι ειχα, θερμαντικο σωμα ειχα. Χαλικι απο ενα παλιο ενυδρειο. Υπαρχουν οικονομικες λυσεις.

Αν ομως σου αρεσει το design πραγμα...τοτε το κυβακι της dennerle ειναι αλμυρουτσικο αλλα πανεμορφο. Προτιμησε παντως το 30λιτρο για τις γαριδες ωστε να εχει χωρο οταν αρχισουν τις γεννες.

Απο την αλλη παλι, οι γαριδες δεν νοιαζονται για το υψος της στηλης νερου αλλα για την επιφανεια του βυθου. Οποτε ο κυβος για γαριδοενυδρειο δεν ειναι και το πιο καταλληλο σχημα. Κοιτα τα ενυδρειακια της sen-sen. Κινεζικα, φτηνα και πολυ ομορφα κατα την γνωμη μου. Α, ειναι ανοιχτα και εχουν και κρεμαστο φωτιστικο το οποιο βγαζει αρκετα watt/lit.

Kαι επειδη σε πικρανα πριν Γιωργακη, οι πρωτες σου red cherry και τα φυτα, θα ειναι δωρο απο μενα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το 24 λιτρων υφαλμυρο το κολλησα μονος μου.

Κοστος: 7ευρω τα τζαμια και 4 ευρω η σιλικονη. Φιλτρακι ειχα, θερμαντικο σωμα ειχα. Χαλικι απο ενα παλιο ενυδρειο. Υπαρχουν οικονομικες λυσεις.

Αν ομως σου αρεσει το design πραγμα...τοτε το κυβακι της dennerle ειναι αλμυρουτσικο αλλα πανεμορφο. Προτιμησε παντως το 30λιτρο για τις γαριδες ωστε να εχει χωρο οταν αρχισουν τις γεννες.

Απο την αλλη παλι, οι γαριδες δεν νοιαζονται για το υψος της στηλης νερου αλλα για την επιφανεια του βυθου. Οποτε ο κυβος για γαριδοενυδρειο δεν ειναι και το πιο καταλληλο σχημα. Κοιτα τα ενυδρειακια της sen-sen. Κινεζικα, φτηνα και πολυ ομορφα κατα την γνωμη μου. Α, ειναι ανοιχτα και εχουν και κρεμαστο φωτιστικο το οποιο βγαζει αρκετα watt/lit.

Kαι επειδη σε πικρανα πριν Γιωργακη, οι πρωτες σου red cherry και τα φυτα, θα ειναι δωρο απο μενα :bowdown:

:thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπι κερφουλ παιδια ΟΦΦΦ ΤΟΠΙΙΙΙΙΙΚ

Μπορεις να κανεις το στρωσιμο χωρις ψαρι μεσα και να ακολουθησεις την μεθοδο με την προσθεση αμμωνιας.

Εμενα Αλεξ γιατι δεν μ'αρεσε ποτε η ιδεα να ριξω ετοιμη αμμωνια στο ενυδρειο για στρωσιμο?

Πολυ αποστειρωμενο χειρουργειο μου θυμιζει και το ενυδρειο θελει "βρωμα" για να στρωσει ΙΜΟ.

Μηπως λοιπουν πολλα ακομα συστατικα για να στρωσει σωστα το φιλτρο και το ενυδρειο (βυθος κλπ) ?

Φυσικα συμφωνω στη απουσια ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το 24 λιτρων υφαλμυρο το κολλησα μονος μου.

Κοστος: 7ευρω τα τζαμια και 4 ευρω η σιλικονη. Φιλτρακι ειχα, θερμαντικο σωμα ειχα. Χαλικι απο ενα παλιο ενυδρειο. Υπαρχουν οικονομικες λυσεις.

Αν ομως σου αρεσει το design πραγμα...τοτε το κυβακι της dennerle ειναι αλμυρουτσικο αλλα πανεμορφο. Προτιμησε παντως το 30λιτρο για τις γαριδες ωστε να εχει χωρο οταν αρχισουν τις γεννες.

Απο την αλλη παλι, οι γαριδες δεν νοιαζονται για το υψος της στηλης νερου αλλα για την επιφανεια του βυθου. Οποτε ο κυβος για γαριδοενυδρειο δεν ειναι και το πιο καταλληλο σχημα. Κοιτα τα ενυδρειακια της sen-sen. Κινεζικα, φτηνα και πολυ ομορφα κατα την γνωμη μου. Α, ειναι ανοιχτα και εχουν και κρεμαστο φωτιστικο το οποιο βγαζει αρκετα watt/lit.

Kαι επειδη σε πικρανα πριν Γιωργακη, οι πρωτες σου red cherry και τα φυτα, θα ειναι δωρο απο μενα :bowdown:

Σε ευχαριστω!!!! :thumbup::thumbup::thumbup::bowdown::bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...