Jump to content

Ειδος αλγης?Φυτο?Τι ειναι?


Recommended Posts

Το παρακατω εχει φυτρωσει πανω σε ενα βραχακι και γινεται ολο και μεγαλυτερο.Ειναι καφε...οι ακρες του μοιαζουν με πλατανοφυλλο καιτα ψαρια δεν το πειραζουν καθολου.Τοχει ξαναδει κανεις?

post-258-1245332168_thumb.jpg

post-258-1245332191_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Η κοραλινη παρουσιαζεται και σε μορφη φυτου εκτος απο τη γνωστη μοβ κοραλινη που καλυπτει τα βραχια και τα τζαμια?Ελπιζω να διακρινεται στη φωτογραφια το φυτο που εξηγω και να μη επεσε το ματι σου μονο στην κοραλινη που εχει το τζαμι.

Ευχαριστω παντως για την απαντηση.

post-258-1245409376_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Η κοραλινη παρουσιαζεται και σε μορφη φυτου εκτος απο τη γνωστη μοβ κοραλινη που καλυπτει τα βραχια και τα τζαμια?Ελπιζω να διακρινεται στη φωτογραφια το φυτο που εξηγω και να μη επεσε το ματι σου μονο στην κοραλινη που εχει το τζαμι.

Ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Μάνο, τα φύλλα του "φυτού" είναι εύκαμπτα? Είχες και άλλες ανεπιθύμητες άλγες ή κυανοβακτήριο στο ενυδρείο σου όταν άρχισε να εμφανίζεται αυτό το "φυτό"? 'Εχω μιά υποψία αλλά... :P

Μπορείς να ανεβάσεις μιά καθαρότερη φωτογραφία?

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ευκαμπτα.ειναι σαν κανονικα φυλα ενος απλου φυτου.Αυτο ξεκινησε απο ενα πολυ μικρο φυλαρακι περιπου 1cm χωρις οστοσο να εχω παραλληλα και κυανο.Τωρα εχω καποια μικρα σημαδια κυανο,χωρις να δημιουργει ακομα προβλημα αλλα δεν πιστευω να εχει σχεση γιατι τα φυλαρακια αυτα ειναι αρκετους μηνες εκει.

Θα προσπαθησω για μια καλυτερη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καπως ετσι;

Aν ναι ειναι μαλακο κοραλι και λεγεται Lobophyton

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Οχι Στρατο...καμια σχεση.Ειναι απλα φυλαρακια ενος φυτου και σε οψη και σε αφη.

Βαζω αλλη μια φωτο με φλας μηπως και φαινεται καλυτερα.

post-258-1245411690_thumb.jpg

Ειναι πισω πισω και δεν μπορω να κανω καλυτερη ληψη μιας και η μηχανη μου δεν ειναι και απολυτης ακριβιας...

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Με τις πληροφορίες που δίνεις, το πιο πιθανό είναι να μιλάμε για το είδος της άλγης Lobophora variegata, η οποία συναντάται στη φύση, σε τρείς μορφές: α) Ruffled, β) decumbent και γ) encrusting.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μιά ερώτηση και στον Dr. Shimek. Τι τον πληρώνουμε? Για να κάθετε? :P:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...