Jump to content

Μουσειο Ακροπολης


Recommended Posts

20 Ιουνιου 2009 τα επισημα εγκαινια του μουσειου.

http://www.theacropolismuseum.gr/default.php?la=1

Θελετε να πειτε κατι στους Αγγλους για τα <<μαρμαρα τους >> ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

20 Ιουνιου 2009 τα επισημα εγκαινια του μουσειου.

http://www.theacropolismuseum.gr/default.php?la=1

Θελετε να πειτε κατι στους Αγγλους για τα <<μαρμαρα τους >> ? :thumbup:

Τι να τους πούμε φίλε Βασίλη, αφού μας έκαναν παρατηρήσεις ότι δεν μπορούμε να φυλάξουμε τέτοιους θησαυρούς καλύτερα από τους ίδιους, τη στιγμή που έπλεναν τα μάρμαρα με καυστικά υγρά και τα "σημάδεψαν" για πάντα, αλλά από εμάς ούτε φωνή, ούτε ακρόαση;

Αντιλήφθηκες ποτέ κάποια έντονη διαμαρτυρία; Μόνο φιλοσοφίες και φλυναφήματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να τους πούμε φίλε Βασίλη, αφού μας έκαναν παρατηρήσεις ότι δεν μπορούμε να φυλάξουμε τέτοιους θησαυρούς καλύτερα από τους ίδιους, τη στιγμή που έπλεναν τα μάρμαρα με καυστικά υγρά και τα "σημάδεψαν" για πάντα, αλλά από εμάς ούτε φωνή, ούτε ακρόαση;

Αντιλήφθηκες ποτέ κάποια έντονη διαμαρτυρία; Μόνο φιλοσοφίες και φλυναφήματα...

Αν θελαμε σαν ελληνες τα μαρμαρα θα τα ειχαμε...Ο ελληνικος λαος λεει μας εχουν κλεψει τα αγαλματα και τα μαρμαρα αλλα δεν κανει τπτ για να τα παρει πισω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελαμε σαν ελληνες τα μαρμαρα θα τα ειχαμε...Ο ελληνικος λαος λεει μας εχουν κλεψει τα αγαλματα και τα μαρμαρα αλλα δεν κανει τπτ για να τα παρει πισω... :thumbup:

Αυτο ισχυει εν μερει αλλα το πιο ωραιο ηταν που θελουν να μας τα <<δανεισουν>> αφου

πρωτα δεχθουμε οτι τους ανηκουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελαμε σαν ελληνες τα μαρμαρα θα τα ειχαμε...Ο ελληνικος λαος λεει μας εχουν κλεψει τα αγαλματα και τα μαρμαρα αλλα δεν κανει τπτ για να τα παρει πισω... :bowdown:

Ο μεγάλος Αλεξανδρινός ποιητής έλεγε πάντα πως ήθελε να μοιάσει στους Έλληνες.

Ποιός;

Αυτός, που ήταν από τους μεγαλύτερους Έλληνες.

Έλληνας, σημαίνει πολλά πράγματα.

Και πρώτ' απ' όλα να υπερασπίζεσαι την ιστορία σου.

Εμείς θεωρούμε, ότι έχουμε δικαιώματα επειδή απλά και μόνο γεννηθήκαμε εδώ.

Και περιμένουμε από τους άλλους να αποδεχθούν τα δικαιώματά μας χωρίς να τα υπερασπιζόμαστε.

Πόσο λάθος είμαστε.... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος Αλεξανδρινός ποιητής έλεγε πάντα πως ήθελε να μοιάσει στους Έλληνες.

Παλια εννοεις. Σημερα θα ελεγε το ιδιο?

Έλληνας, σημαίνει πολλά πράγματα.

Σωστα. Χμμμμ

Link to comment
Share on other sites

εδώ οι γα.....οι τουρκαλαδες μπαίνουν για χαβαλέ στην πατρίδα μας και όταν δολοφονησανε των ΗΛΙΑΚΗ η υπουργοί μας τρέχανε να δούνε αν είναι καλά ο τουρκαλας πιλοτος :thumbup::thumbup: για την ιστορία μας θα ασχολείται η δημοκρατική μας κατά τα άλλα βουλή μας...........την κορούλα του αδικοχαμένου αστυνομικού ποίος θα την μεγαλωση και θα της εξήγηση γιατί δολοφονήθηκε ο μπαμπάς της?????

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος Αλεξανδρινός ποιητής έλεγε πάντα πως ήθελε να μοιάσει στους Έλληνες.

Ποιός;

Αυτός, που ήταν από τους μεγαλύτερους Έλληνες.

Έλληνας, σημαίνει πολλά πράγματα.

Και πρώτ' απ' όλα να υπερασπίζεσαι την ιστορία σου.

Εμείς θεωρούμε, ότι έχουμε δικαιώματα επειδή απλά και μόνο γεννηθήκαμε εδώ.

Και περιμένουμε από τους άλλους να αποδεχθούν τα δικαιώματά μας χωρίς να τα υπερασπιζόμαστε.

Πόσο λάθος είμαστε.... :thumbup::thumbup::thumbup:

:bowdown::bowdown: + Κωστης!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου μου λετε βλακεις περι ιστοριας....Μερος της ιστοριας ηταν και που τα "εκλεψαν"...Τι να λεει αυτο..??

Αν ηταν ετσι θα επρεπε να ειχαμε και την κωνσταντινουπολη και την θρακη και την εγκυς ανατολη....Δεν ειναι ετσι ομως τα πραγματα...Αν θελουμε να μιλαμε για Ιστορια θα πρεπει να βλεπουμε ολες τις πλευρες...Και υπαρχουν χιλιαδες παραδειγματα απο ολους τους λαους... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε τι θα θα λενε οι Αγγλοι με τα Μαρμαρα του Παρθενώνα ..ειναι μια καλη ευκαιρια για να επαναπατριστουν επιτελους! :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μου μου λετε βλακεις περι ιστοριας....

Αν ξέραμε όλοι μας την ιστορία μας δεν θα ήμασταν αυτοί που είμαστε τώρα , και ο λόγος είναι διότι δεν θα επιτρέπαμε να μας κυβερνήσουν όλοι αυτοί που μας κυβερνάνε τόσα χρόνια .

Υπάρχουν πολλά πράγματα που συμβαίνουν σήμερα , και πολλά από αυτά δεν καταλαβαινουμε ουτε κάν οτι συμβαίνουν .

Θα μπορούσαμε όμως να τα καταλάβουμε αν γνωρίζαμε ιστορία .

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κακό που μπορείς να κάνεις σε ένα έθνος είναι να το αποχαυνώσεις και να μην θέλει να μάθει για την ιστορία του, να ξεχάσει και να αισθάνεστε παγκόσμιος πολίτης, ώστε να γίνει πιόνι των λίγων. Στην συγκεκριμένη φάση η Ελλάδα είναι ένα πιόνι, ο λαός της το έχει αποδείξει πολλές φορές.

Είμαστε ιστορικά ανιστόρητη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι χθες ειχα καλη εικονα για το μουσειο σημερα μπορω να αναθεωρησω τις αποψεις μου?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και ρομαντικα ολα αυτα. :P

Το εισητηριο δεν μου ειπατε μονο ποιος θα παιρνει και αν ανεβει ο τουρισμος με την επενδυση αυτη.

Οσο για την ελληνικοτητα και την κληρονομια ......

Ισως και να εχουν δικιο που ζηταν κι απο τους Ελληνες επισκεπετες να πληρωνουν εισοδο για να δουν κατι που ειναι κληρονομια τους και τους ανηκει.

Δεν την αξιζουμε.

:P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μονο αυτο την αλλη φορα εδειχνε εναν δημοσιογραφοο οποιος μπενει στην ακροπολη χωρις να δει κανεις οτι μπηκε χωρις εισιτιριο οι φιλακες κοιμοντουσαν παει εκει οπου υπαρχουν οι αρχαιες πετρες παιρνει την μοκροτερη και φευγει και μετα την ξαναπηγε. :P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμ το αλλο;Που τους ενοιαξε γιατι δεν ηρθε και ο τουρκος προσκεκλημενος...........ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ποια Ιστορια μιλαμε? ...σημερα εκλισε ο Ελευθερος Τυπος 500 ατομα μειναν στον δρομο ως συνηθως δεν θα παρει κανεις μετρα γι'αυτους ..ο θειος μου ηταν μεσα σε αυτους σε 4 χρονια μετα απο 35 χρονια δουλειας θα επαιρνε συνταξη ..για ποια Ιστορια και ποιο πολιτισμο μιλαμε? ..καμια κυβερνιση δεν νοιαζεται για τιποτα ...καθημερινα κανουμε τους χαμαλιδες (μισθωτοι στον ιδιωτικο τομεα) και καποια στιγμη ερχεται ο καιρος και μας πετανε στον καλαθο των αχρηστων ..δουλευω 2 χρονια σε τεχνικο γραφειο και αναρωτιεμαι αν αξιζει να πληρωνω την ασφαλεια μου (ΤΕΒΕ) με τα 700 ευρω που μου δινουν ..παιδεια δεν εχουμε ..υγεια δεν εχουμε ..ισσως τελικα να ειναι περισοτερο επικαιρα στην εποχη μας παρα ποτε το Ψωμι ,Παιδεια, Ελευθερια ...συγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος αλλα ειμαι πολυ αγανακτισμενος

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας στεναχωρισω αλλα επιδη διαβαζω διαφορα...

Παιδια δεν τα κλεψανε.. τα ΑΓΟΡΑΣΑΝ..

Ποια αγορασαν ρε Σταθη ....ο Ελγην ειχε παρει αδεια απο τον Σουλτανο να κανει καποια εκμαγεια ..για την βιλα του αλλα αυτος πηρε την ευκαιρια και τα εκλεψε ...μαλιστα λενε πως στο μουσειο της ακροπολης εχουν τα εκμαγια του Ελγιν ..τους τα ειχαν δωσει καποια στιγμη οι Αγγλοι για να τα εκθετουμε στον τοπο μας ,μαλιστα εχουν και την βουλα απο το Βρετανικο μουσειο που αποδικνιει την γνησιοτητα τους ....εδω θελω να πω και κατι αλλο ..απο πολλους δημοσιογραφους ακουγεται συνεχως το ''ελγινεια μαρμαρα'' αυτο μετα απο μια ματια που εριξα στον Μπαμπινιοτη ειναι λαθος γιατι οταν ''Ελγινειος'' δινεις την εντυπωση οτι αυτα ανηκαν στον Ελγιν ..αυτο ομως δεν ισχυει αφου ειναι του Παρθενωνα και απεικονίζουν την ζωοφορο του

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι Άγγλοι τα αποκαλούν Parthenon Marbles ή Parthenon Sculptures

Προφανώς δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο είναι κάποιοι δικοί μας να τα αποκαλούν "Ελγίνεια".

Όσο για τη διαδικασία απόκτησής τους, προφανώς δεν τα αγόρασαν αλλά και έτσι να ήταν φίλε μου Στάθη αυτό δεν νομιμοποιεί την απόκτηση.

Για παράδειγμα, το ίδιο θα λέγαμε και για τις περιουσίες των Ελληνοκυπρίων που αγοράζουν σωρηδόν (πάλι) οι Άγγλοι στη Βόρεια Κύπρο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι Άγγλοι τα αποκαλούν Parthenon Marbles ή Parthenon Sculptures

Προφανώς δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο είναι κάποιοι δικοί μας να τα αποκαλούν "Ελγίνεια".

Όσο για τη διαδικασία απόκτησής τους, προφανώς δεν τα αγόρασαν αλλά και έτσι να ήταν φίλε μου Στάθη αυτό δεν νομιμοποιεί την απόκτηση.

Για παράδειγμα, το ίδιο θα λέγαμε και για τις περιουσίες των Ελληνοκυπρίων που αγοράζουν σωρηδόν (πάλι) οι Άγγλοι στη Βόρεια Κύπρο?

Καταρχήν να συμφωνήσω με τον Ανδρέα.Λοιπόν πριν λίγο καιρό άκουγα τον υπευθυνο του βρεττανικού μουσείου που έλεγε οτι ο επισκέπτης στο βρεττανικό μουσείο μπορεί να δει τα εκθέματα του παγκόσμιου πολιτισμού όπως των Ελλήνων,ΑιγυπτίωνΒαβυλωνίων ,Ασσυρίων.Η απάντηση μου είναι οτι πράγματι έτσι είναι ,εγώ όμως το ρωτώ το εξής : Που οφείλεται όμως αυτό;Οφείλεται στο οτι η Μεγάλη Βρεττανία ήταν αποικιοκρατικη δύναμη αν δεν ήταν λύπάμαι αλλά το μουσείο θα ήταν άδειο ή τουλάχιστον θα είχε εκθέματα μετά το 1500μ.χ.

Τα μάρμαρα πρέπει να επιστρέψουν πίσω για να συμπληρωθεί το puzzle .Πας να δείς και βλέπεις το ενα άγαλμα το κεφάλι είναι εδώ και τα πόδια είναι στο λονδίνο.

Και κάτι άλλο ,Ο ελγίν όταν τα μετέφερε στην Αγγλία η βουλή των λόρδων τον κατηγόρησε ως κλέφτη και δεν ήθελε να τα αγοράσει γιατί αυτός ήθελε να τα πουλήσει στο αγγλικό κράτος.Μετά τη άρνηση της βουλής τα εκλεισε για δύο χρόνια σε καρβουναποθήκη και άρχισε να διαπραγματεύεται με τους Γάλλους.Βλέποντας τότε η βουλή των λόρδων οτι υπάρχει η πιθανότητα να τα αγοράσουν οι Γάλλοι ( αιώνια κόντρα Αγγλων- Γάλλων) αποφάσισε να τα αγοράσει.Αυτά τα λίγα για την ιστορία.

Στη Κύπρο γιατί η καταγωγή μου είναι απο εκεί ,εχουν κλαπεί εκατοντάδες πολιτιστικοί -θρησκευτικοί θησαυροί.Να σκεφτείτε οτι ξεκολλούν τα ψηφιδωτά απο τους ναούς και τα πουλάνε σε διάφορους οίκους δημοπρασιών.Το κυπριακό κράτος είνα στα δικαστηρια με πολλούς απο τους κυρίους αυτούς και ευτυχώς κατά καιρούς πολλοί θησαυροί επαναπατρίζονται.

Αντε πάλι κατάφερα και συγχύστικα νυχτιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

....Αντε πάλι κατάφερα και συγχύστικα νυχτιάτικα.

Ενα υδηποτο απο μενα στο Σωκρατη παρακαλω να ερθει στα ισα του :P:P:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα υδηποτο απο μενα στο Σωκρατη παρακαλω να ερθει στα ισα του :P:P:thumbup::thumbup:

Στη υγειά σου delta

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτη η κοιτοιδα πολιτισμου,τεχνων,επιστημων και γραμματων να εχει ξεπεσει τοσο χαμηλα!!!! (Μαλλον τα 400 χρονια, μας βγηκαν απ το στομα)............... :P

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτη η κοιτοιδα πολιτισμου,τεχνων,επιστημων και γραμματων να εχει ξεπεσει τοσο χαμηλα!!!! (Μαλλον τα 400 χρονια, μας βγηκαν απ το στομα)............... :P

Αν το πάρεις μακροπρόθεσμα και το δεις με τα μάτια της ιστορίας, το σημερινό μας χάλι οφείλετε χωρίς ίχνος ρατσισμού 100% στους τούρκους.

Την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης όπου τα άλλα κράτη ασχολούνταν με της εφευρέσεις, την βιομηχανία κτλ.

Εμείς παλεύαμε για την επιβίωση και φτιάχναμε σχέδια απελευθέρωσης που κατά καιρούς πνίγονταν στο αίμα. Δεν μας δόθηκε την δεδομένη στιγμή η ευκαιρία να αποδείξουμε το ποιόν μας.

Και είτε το θέλαμε είτε όχι τόσα χρόνια επηρεαστήκαμε από την τουρκική νοοτροπία. Και εδώ έρχεται η σωτήριος ιστορία. Κοιτάξαμε πίσω και είδαμε ποιοι ήμασταν και που φτάσαμε και σιγά σιγά προσπαθούμε να αποβάλουμε τον τωρινό λανθασμένο έλληνα και να ξανά φτιάξουμε τον παλιό Έλληνα. Έχω την πεποίθηση ότι θα τα καταφέρουμε, ιστορικά λοιπόν είμαστε ακόμη στην αρχή και δεν μπορούμε να περιμένουμε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...