Jump to content

Αμάν,γεμίσαμε μούχλα!!


Recommended Posts

Βοήθεια,τι θα κάνω με τη μούχλα; Γεμισαν μέχρι και οι σωλήνες του φίλτρου στο εσωτερικό τους! Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια,τι θα κάνω με τη μούχλα; Γεμισαν μέχρι και οι σωλήνες του φίλτρου στο εσωτερικό τους! Τι φταίει?

Σιγουρα ειναι μουχλα?

Μπορει να ειναι βρομια!

Αν βγαλεις τους σωληνες και με ενα λαστιχο περασεις απο μεσα τους πιεση νερου καθαριζουν αμεσως :thumbup:

Βγαλε μια φοτο ομως να το δουμε... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι μουχλα?

Μπορει να ειναι βρομια!

Αν βγαλεις τους σωληνες και με ενα λαστιχο περασεις απο μεσα τους πιεση νερου καθαριζουν αμεσως :thumbup:

Βγαλε μια φοτο ομως να το δουμε... :thumbup::thumbup:

Ειναι πρασινες σταμπες, αλλου μεγαλύτερες και αλλου μικροτερες,παντου, σε όλο το ενυδρειο.Την τελευταια φορα που ήθελα να αλλαξω τον ανθρακα στο εσωτερικο του φιλτρου,γεμισε ολο το σαλονι νερο.Πλυμμηρισα,πανικος.Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κάνω και πως,για να μπορω να ανοιγω το φιλτρο χωρίς να εχω αυτο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πρασινες σταμπες, αλλου μεγαλύτερες και αλλου μικροτερες,παντου, σε όλο το ενυδρειο.Την τελευταια φορα που ήθελα να αλλαξω τον ανθρακα στο εσωτερικο του φιλτρου,γεμισε ολο το σαλονι νερο.Πλυμμηρισα,πανικος.Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κάνω και πως,για να μπορω να ανοιγω το φιλτρο χωρίς να εχω αυτο το πρόβλημα.

Ειναι αλγη τοτε και οχι μουχλα :thumbup:

Δεν χρειαζεται ο ανθρακας μεσα στο φιλτρο εκτως και αν περασει καποια ασθενεια και θελουμε να απομακρυνουμε τα φαρμακα.

Βαλε καμια φοτο να δουμε ακριβως τι ειναι :thumbup::thumbup::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αλγη τοτε και οχι μουχλα :thumbup:

Δεν χρειαζεται ο ανθρακας μεσα στο φιλτρο εκτως και αν περασει καποια ασθενεια και θελουμε να απομακρυνουμε τα φαρμακα.

Βαλε καμια φοτο να δουμε ακριβως τι ειναι :thumbup::bowdown::bowdown:

Θα ανεβασω συντομα γιατι δυστυχώς τα εχω κάνει θαλασσα με το ενυδρειο μου :thumbup: Δεν το εστρωσα,εβαλα μεσα λιγα ψαρια και διαφορες αλλες παρατυπίες επειδή βιάστηκα. Πρεπει να τα κάνω όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβασω συντομα γιατι δυστυχώς τα εχω κάνει θαλασσα με το ενυδρειο μου :thumbup: Δεν το εστρωσα,εβαλα μεσα λιγα ψαρια και διαφορες αλλες παρατυπίες επειδή βιάστηκα. Πρεπει να τα κάνω όλα από την αρχή.

Σιγα σιγα με διαβασμα...

Τι ψαρια εχεις τωρα?

Ποσο καιρο τρεχει?

Κανενα τεστ εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα με διαβασμα...

Τι ψαρια εχεις τωρα?

Ποσο καιρο τρεχει?

Κανενα τεστ εχεις κανει?

Εχω δυο πλάτυ,εκ των οποιων το ενα μαλλον ειναι ετοιμο να πεθανει γιατι κρυβεται χαμηλά κ δεν ειναι ιδέα μου, εχει σκουρύνει το χρώμα του. Έχω επίσης ένα γκάπυ - ήταν δυο και ψόφησε το ένα. Το ενυδρειο - 350 λίτρα - τρεχει 1 μήνα χωρίς να έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Όσο για τεστ, ντρέπομαι, αλλά δεν εχω κάνει τίποτα. Έχω βάλει μεσα άμμο απο άλλο ενυδρείο, καλά πλυμένη και πέτρες από θάλασσα που τις ζεμάτισα με νερό. Επίσης και δυο φυτά όπου το ένα έχω πάλι την αίσθηση ότι σαν να σκούρυναν τα φύλλα του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο πλάτυ,εκ των οποιων το ενα μαλλον ειναι ετοιμο να πεθανει γιατι κρυβεται χαμηλά κ δεν ειναι ιδέα μου, εχει σκουρύνει το χρώμα του. Έχω επίσης ένα γκάπυ - ήταν δυο και ψόφησε το ένα. Το ενυδρειο - 350 λίτρα - τρεχει 1 μήνα χωρίς να έχω κάνει ακόμα αλλαγή νερού. Όσο για τεστ, ντρέπομαι, αλλά δεν εχω κάνει τίποτα. Έχω βάλει μεσα άμμο απο άλλο ενυδρείο, καλά πλυμένη και πέτρες από θάλασσα που τις ζεμάτισα με νερό. Επίσης και δυο φυτά όπου το ένα έχω πάλι την αίσθηση ότι σαν να σκούρυναν τα φύλλα του.

Mε τα ψαρια που εχεις σε 350 λιτρα δεν υπαρχει προβλημα.

Καλο θα ειναι να κανεις καμια αλλαγη τωρα καπου 25-30%

Επισης παρε υγρα τεστ, τα γνωστα ΝΗ4/ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3

Και αργοτερα ΡΗ, ΚΗ/GH.

Επισης προμηθευσου βακτηρια για το στρωσιμο του ενυδρειου..

Οσο για το πλατυ μπορει να θελει να γεννησει.

Βλεπεις κατι αλλο πανω του εκτως απο το χρωμα του?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Mε τα ψαρια που εχεις σε 350 λιτρα δεν υπαρχει προβλημα.

Καλο θα ειναι να κανεις καμια αλλαγη τωρα καπου 25-30%

Επισης παρε υγρα τεστ, τα γνωστα ΝΗ4/ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3

Και αργοτερα ΡΗ, ΚΗ/GH.

Επισης προμηθευσου βακτηρια για το στρωσιμο του ενυδρειου..

Οσο για το πλατυ μπορει να θελει να γεννησει.

Βλεπεις κατι αλλο πανω του εκτως απο το χρωμα του?

Βακτήρια είχα βάλει όταν πήρα τα ψάρια, της Sera, εκείνο με το κόκκινο καπάκι.Έβαλα μέσα όλο το μικρό μπουκάλι της εταιρείας, σε δυο δόσεις. Επίσης και το Βελτιωτικό νερού της ίδιας εταιρείας, στην ποσότητα που προβλεπόταν. Κατα τα άλλα δεν έβαλα τίποτα άλλο μέσα από υγρά. Το νερό της βρύσης, όπως ήταν. Να αναφερω κάτι βασικό όμως; Με αυτό το νερό καθαρίστηκε το καινούργιο φίλτρο, δεν το άλλαξα μετά. Μήπως έπρεπε να το αλλάξω;Και από το φίλτρο δεν έχω βγάλει τον άνθρακα (ο λευκός υαλοβάμβακας), είναι δυο φύλλα πάνω και κάτω από το ειδικό σφουγγάρι.Το πλάτυ δυστυχώς δεν έχει κουράγια ούτε ένα βήμα να κάνει, αναπνέει γρήγορα,ούτε έχει φουσκωμένη κοιλίτσα για να πω ότι είναι έγκυος. Είχα παρατηρήσει όμως ότι πριν από μερικές ημέρες τα περιττώμματα του ήταν εντελώς διάφανα και πολύ μακρυά, όσο μισό δάχτυλο σε μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βαλει αντιχλωριο, μετα βακτηρια, και μετα τα ψαρια λογικα εισαι ενταξει.

Ο ανθρακας δεν χρειαζεται, και συνηθως ειναι μαυρες μπιλιτσες η μαυρο σφουγκαρι.

Το λευκο που λες ειναι υαλοβαμβακας (filter wool), και υπαρχει για να μαζευει τις βρομιες.

Επισης οταν καθαριζεις το φιλτρο ποτε μην το κανεις με νερο βρυσης, μονο με νερο του ενυδρειου.

Για το πλατυ δεν ξερω, τι να σου πω, μπορει εσωτερικα παρασιτα.

Καλυτερα ανοιξε θεμα στις αρρωστιες γλυκου..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βαλει αντιχλωριο, μετα βακτηρια, και μετα τα ψαρια λογικα εισαι ενταξει.

Ο ανθρακας δεν χρειαζεται, και συνηθως ειναι μαυρες μπιλιτσες η μαυρο σφουγκαρι.

Το λευκο που λες ειναι υαλοβαμβακας (filter wool), και υπαρχει για να μαζευει τις βρομιες.

Επισης οταν καθαριζεις το φιλτρο ποτε μην το κανεις με νερο βρυσης, μονο με νερο του ενυδρειου.

Για το πλατυ δεν ξερω, τι να σου πω, μπορει εσωτερικα παρασιτα.

Καλυτερα ανοιξε θεμα στις αρρωστιες γλυκου..

Αυτές οι μαύρες μπιλίτσες ήταν μέσα στο φίλτρο, με τις οποίες δούλεψε δυο μέρες και μετά τις έβγαλα και έβαλα στη θέση τους το σφουγγάρι με τον υαλοβάμβακα. Όταν εννοώ ότι καθαρισα το φίλτρο,εννοώ ότι το έβαλα να δουλέψει με τον άνθρακα έχοντας μόνο νερό στο ενυδρείο και τίποτα αλλο. Αυτό το νερό όμως δεν το άλλαξα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ αν δεν θες να πλυμιριζεις πρεπει να βαζεις το φιλτρο σε εναν κουβα να κλεινεις τα βανακια και μετα να βγαζεις τους σωληνες..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι μαύρες μπιλίτσες ήταν μέσα στο φίλτρο, με τις οποίες δούλεψε δυο μέρες και μετά τις έβγαλα και έβαλα στη θέση τους το σφουγγάρι με τον υαλοβάμβακα. Όταν εννοώ ότι καθαρισα το φίλτρο,εννοώ ότι το έβαλα να δουλέψει με τον άνθρακα έχοντας μόνο νερό στο ενυδρείο και τίποτα αλλο. Αυτό το νερό όμως δεν το άλλαξα μετά.

Το φιλτρο ειναι οκ!

Κανε μια αλλαγη νερου οταν μπορεις αυριο!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι οκ!

Κανε μια αλλαγη νερου οταν μπορεις αυριο!

Σε ευχαριστώ γείτονα (ΠαλαιοΦαληριώτης και εσύ) για τις τόσες συμβουλές. Ευελπιστώ ότι το ενυδρείο μου θα βρει την ισορροπία του, όταν ασχοληθώ σοβαρά μαζί του. Γιατί έτσι όπως τα έκανα, τώρα πρέπει να τα διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες βαλει αντιχλωριο, μετα βακτηρια, και μετα τα ψαρια λογικα εισαι ενταξει.

Ο ανθρακας δεν χρειαζεται, και συνηθως ειναι μαυρες μπιλιτσες η μαυρο σφουγκαρι.

Το λευκο που λες ειναι υαλοβαμβακας (filter wool), και υπαρχει για να μαζευει τις βρομιες.

Επισης οταν καθαριζεις το φιλτρο ποτε μην το κανεις με νερο βρυσης, μονο με νερο του ενυδρειου.

Για το πλατυ δεν ξερω, τι να σου πω, μπορει εσωτερικα παρασιτα.

Καλυτερα ανοιξε θεμα στις αρρωστιες γλυκου..

:thumbup: Φυσικα και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. :thumbup:

Υ.Γ. Το νου σου γιατι διαβαζω.- :P:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...