Jump to content

Σάπισμα φύλλων και φυτών.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εδώ και κανα 20ήμερο έχω πτώση, σάπισμα και στίγματα στα φύλλα. Δεν έχω κάνει καμμία αλλαγή για να μπορώ να καταλάβω απο που είναι το πρόβλημα. Ξαφνικά ενω ήταν καταπράσινα - κόκκινα τα φύλλα άρχισε να έχω αυτά τα προβλήματα.

Το Ph είναι στα 6.7

το Kh είναι 2

αμμωνία - νιτρικά - σίδηρος - po4 ειναι φυσιολογικα.

επίσης απο την αρχή έχω φιάλη με co2 με βάνα και ph controller και όταν ανεβαίνει πάνω απο τα 6.74 φροντίζει να το γυρίσει στο 6.68 -6.7

Γνωρίζει κανένας σας μήπως λείπει κανενα είδος λιπάσματος? (κάθε μέρα - εβδομαδα - μηνα) ρίχνω σε μορφή σπρει λίπασμα απο 3 διαφορετικα μπουκαλακια.

Ελπίζω να μπορεσα να σας δώσω λεπτομέριες για το τι γίνεται.. Επισυνάπτω και μερικες φωτο, μήπως και μπορέσετε να καταλαβετε κατι παραπάνω.

http://www.flickr.com/photos/39641333@N08/...tzor%40yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις ακριβως τι και ποτε ριχνεις καθε λιπασμα?

Θα βοηθησει αρκετα :thumbup::thumbup:

Δες και αυτο--> http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις ακριβως τι και ποτε ριχνεις καθε λιπασμα?

Θα βοηθησει αρκετα :thumbup::thumbup:

Δες και αυτο--> http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

το εχω δει αυτο το link αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πιο συμπτωμα ειναι ακριβως γιατι μοιαζουν μεταξυ τους..

τα λιπασματα ειναι:

DENNERLE A1 DAILY NPK

DENNERLE S7 VITAMIX

DENNERLE V30 COMPLETE

(ειναι ημερας, εβδομαδας και μηνα αντιστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

τα λιπασματα που αναφερεις δεν τα εχω δουλεψει και ετσι δεν εχω αποψη.

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,και τι θερμοκρασια εχεις..?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακριβως τα λιπασματα χρησιμοποιω και εγω και πιστευω πως ειναι καλα. Για το προβλημα δυστυχως δεν ξερω να σου πω τιποτα. Περιμενε να απαντησουν πιο εμπειρα μελη.

Link to comment
Share on other sites

τα λιπασματα που αναφερεις δεν τα εχω δουλεψει και ετσι δεν εχω αποψη.

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,και τι θερμοκρασια εχεις..?

αλλαγη νερου κανω καθε 14 ημερες, και θερμοκρασια ειναι 27 βαθμους.. αν και εδω και 2 μερες μου εχει ξεφυγει στο ελαχιστο 27.5 ... λογω ζεστης.

Link to comment
Share on other sites

από φωτισμό τι γίνεται;

η θερμοκρασία ήταν και παλιότερα 27; Γενικά τα φυτά δεν τα πάνε πολύ καλά με ψηλες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω στην τριτη εικονα (DSC00037) μου φαινεται ως καθαρο σημαδι ελλειψης Καλιου (Potassium). Για δες, εχει κανενα απο τα λιπασματα που χρησιμοποιεις Καλιο;

Link to comment
Share on other sites

και τι δεν λειπει...

χαμηλωσε αρχικα τη θερμοκρασια σου πριν λειωσουν,και κανε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να τα φρεσκαρεις...

Link to comment
Share on other sites

και τι δεν λειπει...

χαμηλωσε αρχικα τη θερμοκρασια σου πριν λειωσουν,και κανε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου να τα φρεσκαρεις...

τι εννοεις με το ¨και τι δεν λειπει..."

για δωσε σε παρακαλω περισσοτερες οδηγιες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω στην τριτη εικονα (DSC00037) μου φαινεται ως καθαρο σημαδι ελλειψης Καλιου (Potassium). Για δες, εχει κανενα απο τα λιπασματα που χρησιμοποιεις Καλιο;

Συμφωνω με τον Θοδωρη ,οτι εχεις σιγουρα ελλειψη Καλιου. Το θεμα ειναι αν με αυτα τα λιπασματα που χρησιμοποιεις, γνωριζεις ακριβως το ποσοστο του καθε στοιχειου που ριχνεις σε ημερησια/εβδομαδιαια δοση ;

Αν δεν μπορεις να το υπολογισεις (δεν το αναγραφει) να προτιμας λιπασματα που να περιεχουν καθε στοιχειο ξεχωριστα. Πχ. nitrogen, ή, potassium ..

Αν ενα λιπασμα λεει οτι περιεχει ΝΡΚ κι εσυ εχεις υψηλη ιχθυοφορτιση, τοτε δεν θελεις καθολου Ν αφου τα νιτρικα σου ειναι ηδη ανεβασμενα. Επισης η αυξανομενη φυτομαζα απαιτει προσαρμογες στην λιπανση, το ιδιο και τυχον αναβαθμιση του φωτισμου της φωτοπεριοδου κλπ.

Η θερμοκρασια στους 27-27,5 δεν νομιζω οτι κανει τρυπες στα φυλλα, απλως επιβραδυνει την αναπτυξη σε καποια φυτα και ισως χρειαστει αναπροσαρμογη του φωτισμου και της λιπανσης. Πανω απο τους 28 ομως σιγουρα καποια φυτα αρχιζουν να εχουν σοβαρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω, ελλειψη καλιου.

Τα νιτρικα και τα φωσφορικα ποσα ειναι?

Τι λαμπες εχεις και ποσο καιρο λειτουργουν? Ανακλαστηρες? (σε ποσα λιτρα ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνω, ελλειψη καλιου.

Τα νιτρικα και τα φωσφορικα ποσα ειναι?

Τι λαμπες εχεις και ποσο καιρο λειτουργουν? Ανακλαστηρες? (σε ποσα λιτρα ενυδρειο)

Σήμερα το απόγευμα μετά την δουλειά θα τρέξω όλα τα τεστάκια για να δω πόσο ακριβώς είναι και θα τα ανεβάσω σε report.

Οι λάμπες λειτουργούν απο μέσα μαρτίου και έχω πάρει λάμπες με αρκετό φωτισμό (δεν θυμάμαι απ'εξω να σου πω ακριβώς).

το ενυδρείο ειναι 80lt.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τους παραπανω φιλους.

αρχικα βρες ενα καλυτερο σκευασμα,πμ potassium(καλιο) της σιτσεμ,και πλακωσε το μ'αυτο.

περιμενουμε τα αποτελεσματα των τεστ που θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τελικά τα τέστ τα έκανα κυριακή προτού αλλάξω το νερό και τα αποτελέσμα είναι τα εξής:

Ph: 6.5

Gh: 7

Kh: 2

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 0,25

PO4: 0

Fe: 0,25

Αυτό που άλλαξα είναι οτι κατέβασα το PH απο τα 6.6 στα 6.5 διότι έχω χαμηλό Kh (2).

Ρίχνω νερό σε ενα ποτήρι καθημερινά στην άκρη ενός κουταλιού μαγειρική σόδα μήπως ανέβει το Kh αλλά είναι σταθερό εδώ και μία βδομάδα.

Όσο αφορά τα φυτά, η κατάσταση είναι ίδια, την Δευτέρα θα πάρω το κάλλιο αυτό για να δω μήπως αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις ελλειψη σε PO4.

Εισαι σίγουρος οτι χρειάζεται το PO4??

Ξέρω οτι το PO4 όσο πιο μεγάλο είναι τόσο περισσότερο δημιουργεί άλγη.

Όσο καιρό είχα ενυδρείο το είχα πάντα στο 0

Link to comment
Share on other sites

Το PO4 πρεπει για να μην δημιουργει προβλημα να ειναι μεχρι το 0.5 Mg/l και να μην ξεπερναει το 1mg/l

Link to comment
Share on other sites

1. Η μετρηση ΝΟ3 ειναι 0,25 ppm ή 25 ppm (mg/L)?

(μαλλον το δευτερo, δεν νομιζω να μετραει καποιο τεστ τοσο λεπτομερως)

2. Τα φωσφορικα πρεπει να ειναι αναλογα των νιτρικων σε αναλογια περιπου 1 προς 10-15 (φυσικα αμμωνια και νιτρωδη μηδενικα, αφου στην παραγματικοτητα υπολογιζεται συνολικα η αναλογια του αζωτου σε σχεση με τα φωσφορικα)

Δοκιμαζεις και βλεπεις.

Αποτελεσματα : η green algae σημαινει λιγα φωσφορικα, αντιθετα η blue-green algae σημαινει πολλα φωσφορικα, καθολου αλγη σημαινει ισορροπια :P

(και φυσικα ολα αυτα αναλογα με το διοξειδιο και το φως που παρεχεται)

ΥΓ 12 σταγονες fleet enema (φαρμακειο) στα 100 λιτρα, ανεβαζουν τα φωσφορικα 1ppm ή αλλιως (εμποριου) πχ seachem phosphorus

ΥΓ2 σορυ για το μπακαλιστικο ισως της αναφορας, δεν ειμαι και χημικος :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Η μετρηση ΝΟ3 ειναι 0,25 ppm ή 25 ppm (mg/L)?

(μαλλον το δευτερo, δεν νομιζω να μετραει καποιο τεστ τοσο λεπτομερως)

2. Τα φωσφορικα πρεπει να ειναι αναλογα των νιτρικων σε αναλογια περιπου 1 προς 10-15 (φυσικα αμμωνια και νιτρωδη μηδενικα, αφου στην παραγματικοτητα υπολογιζεται συνολικα η αναλογια του αζωτου σε σχεση με τα φωσφορικα)

Δοκιμαζεις και βλεπεις.

Αποτελεσματα : η green algae σημαινει λιγα φωσφορικα, αντιθετα η blue-green algae σημαινει πολλα φωσφορικα, καθολου αλγη σημαινει ισορροπια :P

(και φυσικα ολα αυτα αναλογα με το διοξειδιο και το φως που παρεχεται)

ΥΓ 12 σταγονες fleet enema (φαρμακειο) στα 100 λιτρα, ανεβαζουν τα φωσφορικα 1ppm ή αλλιως (εμποριου) πχ seachem phosphorus

ΥΓ2 σορυ για το μπακαλιστικο ισως της αναφορας, δεν ειμαι και χημικος :P

Oι 12 σταγονες fleet enema στα 50LIT λιτρα, ανεβαζουν τα φωσφορικα 1ppm....

Link to comment
Share on other sites

Σωστα το ειπε ο Σπυρος... Fleet enema: 6 σταγονες στα 50 λιτρα ή 12 σταγονες στα 100 λιτρα = 1ppm

Link to comment
Share on other sites

Αν προσθέσουμε σ ένα κουβά 12,5 λιτ νερό 3 σταγόνες Fleet enema ... μας δίνει 1 ppm (το έχω κάνει) με τεστ

της sera και api ........συμφωνούσε σε αυτό και ο ( χοντρός ) που είναι μάνα στους υπολογισμούς....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εδώ και κανα 20ήμερο έχω πτώση, σάπισμα και στίγματα στα φύλλα. Δεν έχω κάνει καμμία αλλαγή για να μπορώ να καταλάβω απο που είναι το πρόβλημα. Ξαφνικά ενω ήταν καταπράσινα - κόκκινα τα φύλλα άρχισε να έχω αυτά τα προβλήματα.

Το Ph είναι στα 6.7

το Kh είναι 2

αμμωνία - νιτρικά - σίδηρος - po4 ειναι φυσιολογικα.

επίσης απο την αρχή έχω φιάλη με co2 με βάνα και ph controller και όταν ανεβαίνει πάνω απο τα 6.74 φροντίζει να το γυρίσει στο 6.68 -6.7

Γνωρίζει κανένας σας μήπως λείπει κανενα είδος λιπάσματος? (κάθε μέρα - εβδομαδα - μηνα) ρίχνω σε μορφή σπρει λίπασμα απο 3 διαφορετικα μπουκαλακια.

Ελπίζω να μπορεσα να σας δώσω λεπτομέριες για το τι γίνεται.. Επισυνάπτω και μερικες φωτο, μήπως και μπορέσετε να καταλαβετε κατι παραπάνω.

http://www.flickr.com/photos/39641333@N08/...tzor%40yahoo.gr

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω οταν ειχα φυτεμενο.ρειξε σιδηρο ποσο χρειαζεται για τα λιτρα σου και για το σαπισμα ταμπλετες λιπασμα στον πυθμενα και θα δεις διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...