Jump to content

Αυτοματη Αναπληρωση Νερου


Recommended Posts

Προσφατα συνδεσα τον κονντρολερ Eliwell IC915. Παρατηρω οτι η εξατμιση του νερου ειναι περιπου στο 1 λιτρο με τις τωρινες θερμοκρασιες. Επειδη λοιπον ερχονται και διακοπες θελω με καποιο τροπο να γινεται αυτοματη αναπληρωση νερου απο βαρελι.Ετσι λοιπον σκεφτηκα , και εδω θελω την γνωμη σας, να παρω μια μικρη αντλια την οποια να συνδεσω σε εβδομαδιαιο χρονοδιακοπτη.Στην εξοδο να βαλω λαστιχο με βανα για να ελεγξω την ροη και να μετρησω την ποσοτητα του νερου σε ροη 5-10 λεπτων ετσι ωστε να σταζει στο ενυδρειο μια ημερησια η ανα 2 μερες ποσοτητα νερου προς αναπληρωση. Τι λετε? Ειναι εφικτο? η θα πλυμηρισει το σπιτι? σσ Στο λαστιχο να βαλω τους ελεγκτες ροης αυτοματου ποτισμου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου!!!! Και εγω στο μεγαλο ενυδρειο ειχα τον ιδιο προβληματισμο. Πιστευω οτι θα λειτουργησει πολυ καλα!! Το μονο προβλημα απο οτι πιστευω θα ειναι οι ρυθμισεις. Θα το δοκιμασω και εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου!!!! Και εγω στο μεγαλο ενυδρειο ειχα τον ιδιο προβληματισμο. Πιστευω οτι θα λειτουργησει πολυ καλα!! Το μονο προβλημα απο οτι πιστευω θα ειναι οι ρυθμισεις. Θα το δοκιμασω και εγω!!

Τωρα για τις ρυθμισεις ροης, ωρας, ποσοτητα, χρονοδιακοπτη, μονο στην πραξη θα γινει ,απ τη στιγμη που θα παρω μια μικρη αντλια, γιατι οι υπολογισμοι θα πρεπει να ειναι ακριβεις!!!! Γιατι αλλιως θα εχουμε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο ειναι το δυσκολο μερος της υποθεσης. Πρεπει να το παρακολουθεις μερες πριν φυγεις για να εισαι σιγουρος!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως καλου κακου υπολογιζε την σταθμη πιο κατω..Μπορε δεν ξερεις...Που ξερεις μπορει να εχει και παγωνια τν επομενο μηνα :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο ειναι το δυσκολο μερος της υποθεσης. Πρεπει να το παρακολουθεις μερες πριν φυγεις για να εισαι σιγουρος!!

Αυτο εννοειται αλλα θελω να πιστευω οτι θα βρω τη χρυση τομη με την βανα και το ακροφυσιο. Και βασικα θελω να το κανω τωρα που ειμαι εδω για να δουλευει παραλληλα και να το παρακολουθω για διορθωσεις η αποτροπη του σχεδιου σε περιπτωση αποτυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς για ασφάλεια να συνδέσεις ένα φλοτέρ στη πρίζα της αντλίας και όταν φτάνει η στάθμη σε αυτό να διακόπτεται η παροχή, βέβαια αυτό μου "κατέβηκε" τώρα και δεν το έχω δοκιμάσει, ας πουν τη γνώμη τους και πιο έμπειροι επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο ψαρακια μπορει να μην ξερω και τοσα πολλα :thumbup: αλλα οι αυτοματισμοι ειναι η δουλεια μου :thumbup:

1ον το βαρελι σωστο γιατι δεν εχεισ να κανεισ με πιεση δικτιου

2ον το βαρελι παλι σωστο γιατι το νερακι θα ειναι ετοιμο με τα αντιχλωρια του κτλ.......

3ον δεν μπορεισ να προβλεψεισ ποση εξατμιση θα εχεισ ανα ημερα η σχετικη υγρασια του τοπου που μενεισ καθωσ και του σπιτιου σου αλλαζει καθημερινα και μη σου πω ανα ωρα (πχ αν δουλεωεισ κλιματισμο η εξατμιση θα ειναι πολυ μεγαλυτερη)

4ον με τον μονο τροπο που μπορεις να εισαι σιγουροσ για την σταθμη ειναι δυο ασθητηρες ενασ υψηλης σταθμης και ενας χαμηλης

5ον αν ειναι να φυγεισ για 10 μερεσ δεν νομιζω πως αξιζει τον κοπο

6ον αν παλι θελεισ εσυ η οποιοσ αλλος μεσα απο το φορουμ ειμαι στη διαθεση μεσο πμ η κινητου 6932225559

φιλικα χρηστος

ΥΓ οσο για τους moderetaror μην αγχονεσται για την δημοσιευση του κινητου μου !!

Link to comment
Share on other sites

...2ον το βαρελι παλι σωστο γιατι το νερακι θα ειναι ετοιμο με τα αντιχλωρια του κτλ......

Το νερο που εξατμιζεται το αναπληρωνουμε παντα με απιονισμενο ή (οποιος διαθετει) με νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης (ΑΟ).

Αφου τετοιο ειναι το νερο που φευγει απο το ενυδρειο μας κατα την εξατμιση.

Αν αναπληρωνουμε με νερο απο τη βρυση για το εξατμιζομενο, θα γινει θαλασσινο στο τελος το ενυδρειο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο που εξατμιζεται το αναπληρωνουμε παντα με απιονισμενο ή (οποιος διαθετει) με νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης (ΑΟ).

Αφου τετοιο ειναι το νερο που φευγει απο το ενυδρειο μας κατα την εξατμιση.

Αν αναπληρωνουμε με νερο απο τη βρυση για το εξατμιζομενο, θα γινει θαλασσινο στο τελος το ενυδρειο :thumbup:

Παρ' όλα αυτά μπορεί να γίνει 1-2 φορές συμπλήρωση με νερό βρύσης χωρίς να ανέβουν επικίνδυνα οι σκληρότητες, φυσικά μετά τις επαναφέρουμε με μια αλλαγή νερού. (αννοείται οτι πρέπει να μετρήσουμε για να είμαστε σίγουροι)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε delta σ ευχαριστω για τις διευθυνσεις αλλα τα περισσοτερα τα εχω δει εκτος απο καποια diy που ειναι αρκετα ενδιαφερον. Να σε ευχαριστησω επισης δημοσια και για την μεγαλη σου βοηθεια στον προγραμματισμο του Eliwell IC915 που χωρις την πληρη περιγραφη Σιγουρα ο χρονος προγραμματισμου θα ηταν πολυ παραπανω απο 10 λεπτα. Απλα Μπραβο!! :P

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα συνδεσα τον κονντρολερ Eliwell IC915. Παρατηρω οτι η εξατμιση του νερου ειναι περιπου στο 1 λιτρο με τις τωρινες θερμοκρασιες. Επειδη λοιπον ερχονται και διακοπες θελω με καποιο τροπο να γινεται αυτοματη αναπληρωση νερου απο βαρελι.Ετσι λοιπον σκεφτηκα , και εδω θελω την γνωμη σας, να παρω μια μικρη αντλια την οποια να συνδεσω σε εβδομαδιαιο χρονοδιακοπτη.Στην εξοδο να βαλω λαστιχο με βανα για να ελεγξω την ροη και να μετρησω την ποσοτητα του νερου σε ροη 5-10 λεπτων ετσι ωστε να σταζει στο ενυδρειο μια ημερησια η ανα 2 μερες ποσοτητα νερου προς αναπληρωση. Τι λετε? Ειναι εφικτο? η θα πλυμηρισει το σπιτι? σσ Στο λαστιχο να βαλω τους ελεγκτες ροης αυτοματου ποτισμου.

Μηπως θα επρεπε να αρχισουμε να σκεφτομαστε εναν επιπλεον σωληνα υπερχειλισης για επιστροφη

της τυχον περισσης ποσοτητας νερου κατα την αναπληρωση με επιστροφη στο βαρελι?

Τουλαχιστον οταν κατασκευαζουμε ενα ενυδρειο απο την αρχη. Τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να αρχισουμε να σκεφτομαστε εναν επιπλεον σωληνα υπερχειλισης για επιστροφη

της τυχον περισσης ποσοτητας νερου κατα την αναπληρωση με επιστροφη στο βαρελι?

Τουλαχιστον οταν κατασκευαζουμε ενα ενυδρειο απο την αρχη. Τι γνωμη εχετε?

Μιλάς για κανονική υπερχείληση "ασφαλείας" έτσι?Η αλήθεια είναι οτι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά θέλει δουλειά και πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για κανονική υπερχείληση "ασφαλείας" έτσι?Η αλήθεια είναι οτι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά θέλει δουλειά και πατέντα...

Ακριβως. Για πες ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να αρχισουμε να σκεφτομαστε εναν επιπλεον σωληνα υπερχειλισης για επιστροφη

της τυχον περισσης ποσοτητας νερου κατα την αναπληρωση με επιστροφη στο βαρελι?

Τουλαχιστον οταν κατασκευαζουμε ενα ενυδρειο απο την αρχη. Τι γνωμη εχετε?

Καλη ιδεα!! Τωρα τον σωληνα υπερχειλησης δεν θα τον εκανα τρυπωντας τον πατο αλλα μια μικρη τρυπα στο πλαι ακριβως προσωπο με την επιφανεια του νερου. Μμμμ και εχω μια μικρη στην πλατη διαμετρου περιπου 12/16 σαν το ενυδρειακο λαστιχο στην οποια περνανε τα σωληνακια του αερα και η υπολοιπη ειναι καλυμενη με σιλικονη. Θα το δοκιμασω,αν και θα ειναι λιγο ταλαιπωρια ,αλλα θα το προσπαθησω γιατι στο παρελθον 2 φορες ειχε βγει ποσοτητα νερου απο εκει!! Τωρα το θεμα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο γιατι το εχω κολλητα στον τοιχο καιι δεν μου δινει χερι αλλα θα το κανω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι οπως ειπε και ο φιλος viciouscircle, με ενα φλοτερ θα εισαι καλυμενος διοτι θα το ρυθμισης στο επιπεδο της σταθμης που θες να γεμιζει και μετα θα σταματαει μονο του. Και δεν εχεις και αγχος για τις διαφορες υγρασιας και εξατμισης των ημερων που λειπεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα!! Τωρα τον σωληνα υπερχειλησης δεν θα τον εκανα τρυπωντας τον πατο αλλα μια μικρη τρυπα στο πλαι ακριβως προσωπο με την επιφανεια του νερου. Μμμμ και εχω μια μικρη στην πλατη διαμετρου περιπου 12/16 σαν το ενυδρειακο λαστιχο στην οποια περνανε τα σωληνακια του αερα και η υπολοιπη ειναι καλυμενη με σιλικονη. Θα το δοκιμασω,αν και θα ειναι λιγο ταλαιπωρια ,αλλα θα το προσπαθησω γιατι στο παρελθον 2 φορες ειχε βγει ποσοτητα νερου απο εκει!! Τωρα το θεμα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο γιατι το εχω κολλητα στον τοιχο καιι δεν μου δινει χερι αλλα θα το κανω και θα σας πω.

Συμφωνω. Αν και η διατομη της τρυπας ειναι λιγο μικρη για δοκιμασε.

Καλα που τα ειπαμε γιατι φτιαχνω ενα και θα το κανω και εγω. :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Αν και η διατομη της τρυπας ειναι λιγο μικρη για δοκιμασε.

Καλα που τα ειπαμε γιατι φτιαχνω ενα και θα το κανω και εγω. :P

Τελικα στην τρυπα της πλατης ισα ισα που περναει γωνιτσα με ρακορακι και φοβαμαι πως θα το βιδωσω χωρις να γινει ζημια!! Και λογω τοu background ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. Ετσι αποφασισα την αγορα ενος ηλεκτρονικου φλοτερ post-10635-1245413360_thumb.jpg που θα το συνδεσω με την αντλια και ολα καλα. Τωρα αναμονη να ερθει το φλοτερακι. :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! :P

Να ρωτήσω τους εμπειρότερους, γίνεται ένα φλοτέρ να κολλήσει? και αν ναι με ποιους τρόπους μπορεί να γίνει? Πρόληψη? (εκτός από τη χρήση δεύτερου ασφαλείας...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! :P

Να ρωτήσω τους εμπειρότερους, γίνεται ένα φλοτέρ να κολλήσει? και αν ναι με ποιους τρόπους μπορεί να γίνει? Πρόληψη? (εκτός από τη χρήση δεύτερου ασφαλείας...)

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...