Jump to content

Recommended Posts

(edited)

Αγαπητοί φίλοι σας παρουσίαζω το γατόψαρο θηρευτής Bagrus meridionalis ή Kampango, ενδημικό είδος της λίμνης malawi.Φτάνει σε μέγεθος περίπου 150 cm .Είναι θηρευτής ,κυνηγά την νύκτα και τρώει μικρές κιχλίδες.Τα νεαρά ψαράκια τρώνε ασπόνδυλα.Υπάρχει μια περίεργη σχέση μεταξύ του Kampango και τις κιχλίδας Pseudotropheus crabo.Η κιχλίδα αυτή λειτουργεί ως καθαριστής του Kampango αλλά είναι και κλέφτης αυγών,έτσι αλλάζοντας το χρώμα της, για κάποια στιγμή μπαίνει στο χώρο που κράτα τα αυγά του το γατόψαρο και κλέβει αυγά.Μετά επιστρέφει πίσω στα καθήκοντα της ως καθαριστής του γατόψαρου.Ομολογουμένως περίεργη σχέση.Ο Kampango είναι πηγή τροφής για τον πληθυσμό αφού φτάνει περίπου τα 9.5 κιλά.

Για όλα αυτά : http://www.scotcat.com/factsheets/bagrus_meridionalis.htm

Ψάχνοντας το δίκτυο θα βρείτε και άλλες πηροφορίες.

:) :)

Έγινε επεξεργασία - argy1

(edited)

Πολυ ωραιες πληροφοριες Σωκρατη και ενδιαφερον!!!

και μια φωτο να δουν οι φιλοι μας πως ειναι..

bagrus%20meridionalis09.3-03bonitoML20cm.jpg

και μια φωτο της κιχλιδας...

Pseudotropheus_Crabo.JPG

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000

Να και μια εικόνα από την ''κλοπή'' των αυγών..

Πολυ ενδιαφερον θεμα :P

Και δυο φωτο απο μενα. :P

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από tkalamat
      Έτοιμο να υποδεχτεί τα ψάρια  Pseudotropheus Elongatus Mpanga, Metriaclima Red Zebra.

• Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,
      σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!
    • Από Manos Grammatikopoulos

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):150x50x60
      Συνολικά Λίτρα:400
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά:-
      Ψάρια:Malawi
      Άλλα είδη:synodontis catfishx3
      platydoras costatusx2
      common plecox2

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:blue dark
      Πέτρες:Γρανίτης
      Ξύλα:-
      Άλλα διακοσμητικά :Αρχαία/πιθάρι
      Υπόστρωμα:Αραγωνίτης
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):4χΤ5
      Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:fluval fx4
      Θέρμανση/ Ψύξη:300 watt
      Λίπανση:-
      Παροχή CO2:-
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:Viltalis small pellets/sera granured/sera granugreen/hikari exchel

Παράμετροι
      pH:8.0
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3):
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Κάθε εβδομάδα 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• Από Adiabroxos
      Γεια σας,
      Τα μικρά μου έχουν πια μεγαλώσει  Είναι 7μηνήτικα τώρα...
      Ενημερώτικα ο πληθυσμός του ενυδρείου μου είναι 2 ενήλικα (3+) ένα αρσενικό και 2 θυληκά, 3 7μηνήτικα μικρά και 1 3μηνήτικο  
      Τελευταίες μέρες, όπως βλέπετε στις φωτό το ένα φαίνεται να έχει ασπρίσει και υποθέτω είναι από stressάρισμα. 
      Κάθισα λίγο τα παρατήρησα τις προάλλες και με το άλλο ψάρι που φαίνεται στη φωτό (που είναι αδέλφια ίδιας γέννας) πιάνονται στομα με στόμα.
      Άρα να υποθέσω ότι είναι και τα 2 αρσενικά;

Γνώμες? 

Ευχαριστώ

• Από Bman47
      Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;
    • Από Niklas
      Καλημερα καλως σας βρηκα.Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εχω καποιες απωρειες.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα αλλα δεν εχω καταληξει και για να ειμαι ειλικρινης εχω μπερδευτει.Ασχολουμε με το ψαρεμα και θελω ενα δοχειο συντηρησης δολωματων για σουπιες ωστε να παραμενουν ζωντανες οσο γινεται περισσοτερο.
      Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης(οπου εχω λαθος παρακαλω διορθωστε με)
      1)Οι σουπιες ζουν σε θερμοκρασια νερου 16 βαθμους.Πως μπορω να διατηρω την θερμοκρασια σε σταθερη θερμοκρασια;
      2)Διαβασα οτι χρειαζομαι σκιμερ και sump.Πανω κατω καταλαβα τι κανει το καθενα αλλα το sump πρακτικα ειναι δυσκολο να μπει σε ενα δοχειο πχ 20 λιτρων .Το σκιμερ απο την αλλη κανει νομιζω.Οξυγονει το νερο και καθαριζει.
      3)Χρειαζεται ειδικος φωτισμος;
      4)Οσο αφορα την μελανι που θα βγαζει η σουπια υπαρχει τροπος να καθαριζεται διχως να χρειαζεται να ανανεωνω συνεχεια το νερο;
      5) Τι αλλο θα χρειαστω για να παραμενουν ζωντανες οι σουπιες;
      6)Στο site υπαρχουν ατομα που πουλανε μεταχειρισμενα?(γενικοτερα που μπορω να προμηθευτω τα ανταλλακτικα;) ευρω.Θα ηθελα να γινει σωστο ισως και καλυτερο απο του εμποριου.
      Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις .Ειμαι νεος στον χωρο 

• Από Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης