Jump to content

μαυρη τριχοειδη άλγη


gdani

Recommended Posts

Εχω ένα ενυδρείο εδώ και 1 μήνα περίπου (120lt) και ξαφνηκά μου παρουσίασε μαυρη τριχοειδη η καλήτερα δενδροειδή άλγη κυρίως πάνω στα φύλλα των φυτών. Εχω περίπου 10 ρίζες και πριν 2 μέρες έριξα Fe. Aπό ζωικό πληθυσμό έχω 10 νεον 3gupy 1ξυφοφόρο 1 γατοψαρο 1 λύφτη και3 γαρίδες. Την πράσινη τριχοειδη άλγη είχα καταφέρει να την περιωρίσω σε χαμηλά επίπεδα αν και σκεφτόμουν να αγοράσω κανα δυο γαρίδες ακόμα. Που ωφείλεται η μαυρη άλγη και τι πρέπει να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλώς Ήρθες....

Για διαβασε ενα πιο παλιο ποστ με το ιδιο

προβλημα...... ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=940

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλώς Ήρθες....

Για διαβασε ενα πιο παλιο ποστ με το ιδιο

προβλημα......  ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=940

17593[/snapback]

Ευχαριστω για την άμεση ανταποκριση στο πρόβλημά μου

διάβασα το παλιό ποστ καθώς και τον σύνδεσμο για την χρήση του οξυζενέ

και τα αποτελεσματα του, αλλα θα ήθελα να μου πείς τι δόση να χρησιμοποιήσω για το ενυδρείο μου (120lt) και αν είναι ασφαλές για τα ψάρια. Να αναφέρω ότι η άλγη είναι σε πολύ αρχικά στάδια.

Επίσης αν μπορείς να μου γράψεις και κάποιο σύνδεσμο για την χρήση του DIY Co2 (πως το φτιάχνουμε, πως το μετράμε κλπ) καθώς και αν η λάμπα των 25W ειναι ανεπαρκης. Στο ποστ διαβασα η μαύρη άλγη συνήθως οφείλεται σε χαμηλό CO2 σε συνδυασμό με χαμηλό φωτισμό

Απο μετρήσεις ελένχω μόνο το ph με πεχαμετρικες ταινίες και ειναι στο 7

Link to comment
Share on other sites

Η δόση είναι 0,3 ml / lt κάθε 24 ώρες και κάθε 36 αλλαγή 30% στο τέλος μια μεγάλη αλλαγή της τάξεως 70%

Για το CO2 δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=SF&s=&f=56

έχει πολλά θέματα ;)

Οι ταινίες δεν είναι και τόσο αξιόπιστες καλύτερα να προμηθευόσουν ένα υγρό test

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιασα παρομοιο προβλημα και οι ενεργειες που εκανα ηταν να κανω μια αλλαγη νερου 50% (ωστε να εχω αμεση προσβαση σε ολα τα φυλλα των φυτων μου) καθαρισα οση αλγη μπορουσα με τα χερια ( και αφαιρεσα αρκετη) και προσθεσα στο ενυδρειο μου 5 SΑΕ. Την επόμενη μέρα παρατήρησα ότι ενώ πριν οι 3 γαριδες japonica που ειχα και δεν ασχολουνταν με τη συγκεκριμενη αλγη,ξαφνικά επιασαν δουλεια εντατικα. Τα SΑΕ το ίδιο, ;) και μαζί τους, 6 μωρα guppy αρχισαν να τρωνε επισης την αλγη!!!!!!!! Αποτελεσμα η κατάσταση του ενυδρειου εχει βελτιωθεί άρδην!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρουσιασα παρομοιο προβλημα και οι ενεργειες που εκανα ηταν να κανω μια αλλαγη νερου 50% (ωστε να εχω αμεση προσβαση σε ολα τα φυλλα των φυτων μου) καθαρισα οση αλγη μπορουσα με τα χερια ( και αφαιρεσα αρκετη) και προσθεσα στο ενυδρειο μου 5 SΑΕ. Την επόμενη μέρα παρατήρησα ότι ενώ πριν οι 3 γαριδες japonica που ειχα και δεν ασχολουνταν με τη συγκεκριμενη αλγη,ξαφνικά επιασαν δουλεια εντατικα. Τα SΑΕ το ίδιο, ;)  και μαζί τους, 6 μωρα guppy αρχισαν να τρωνε επισης την αλγη!!!!!!!! Αποτελεσμα η κατάσταση του ενυδρειου εχει βελτιωθεί άρδην!!!!

17814[/snapback]

Σας ευχαρηστώ και τους δύο. Θα κάνω πρώτα μια δοκιμή με SEA και μετά βλέπουμε

Καλή Ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...