Jump to content

Recommended Posts

όσοι το διαβάσατε ολόκληρο τα θερμά μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Όχι μόνο το διάβασα όλο, αλλά σε υπέρ-ευχαριστώ για την ανάλυσή σου! Η αλήθεια είναι πως έχω μία μέρα (Κυριακή) μπροστά μου να το ξανασκεφτώ και να αποφασίσω αν θα ακυρώσω την ήδη υπάρχουσα παραγγελία και να πάω σε άλλη! Βέβαια το κύριο πρόβλημά μου δεν το εξέφρασα και καλό είναι να μην το πω "φανερά" οπότε και θα στο στείλω με ΠΜ.

Συγκεκριμένα σκεφτόμουν να "χτυπήσω" ΑΥΤΟ. Αν τυχόν έχεις ιδέα, μήπως ξέρεις το συνολικό ύψος της οθόνης μαζί με τη βάση? Ρωτάω, γιατί η οθόνη μου βρίσκεται κάτω από ράφι και αυτή τη στιγμή με την 21'' οθόνη μαζί με τη βάση την χωράει οριακά!

Link to comment
Share on other sites

τα xp είναι το καλύτερο (windows) λειτουργικό...τα vista είναι svista....όσο για windows 7 δεν ξέρω αν και κατα πόσο θα είναι πιο καλά..το λέω γιατί δεν χρειάζεται format στα vista για να βάλεις τα 7 μπαίνουν απο πάνω άρα έχουν την ίδια βάση...θα δείξει βέβαια η πορεία..

Link to comment
Share on other sites

τα xp είναι το καλύτερο (windows) λειτουργικό...τα vista είναι svista....όσο για windows 7 δεν ξέρω αν και κατα πόσο θα είναι πιο καλά..το λέω γιατί δεν χρειάζεται format στα vista για να βάλεις τα 7 μπαίνουν απο πάνω άρα έχουν την ίδια βάση...θα δείξει βέβαια η πορεία..

Το καλύτερο λειτουργικό σύστημα από θέμα Windows ήταν τα 2000 και μετά τα ΧΡ Professional (Αγγλική πάντα έκδοση)! Τα Home και οι Ελληνικές εκδόσεις πάντα ήταν της πλάκας. Τουλάχιστον στα χέρια μου, ποτέ δεν άντεξαν!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιααααααααα.

Ποσα λιτρα ειναι?

Τι θα βαλεις μεσα?

Οι διαστάσεις του κουτιού είναι 66x28x61.6 δηλαδή σχεδόν 114 λίτρα μεικτά. Έχει ενσωματωμένους ανεμιστήρες (2x18cm και 1x12cm), αλλά του λείπει ο Eliwell! Θα τον βάλω κι αυτόν. Σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο :P

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε τα xp professional αγγλική έκδοση...η ελληνική είχε μικροπροβλήματα...όσο για τα 2000 στα χέρια μου δεν άντεξαν καθόλου(είχα φτάσει σε σημείο να θέλω να πετάξω το pc απο το μπαλκόνι)...

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του κουτιού είναι 66x28x61.6 δηλαδή σχεδόν 114 λίτρα μεικτά. Έχει ενσωματωμένους ανεμιστήρες (2x18cm και 1x12cm), αλλά του λείπει ο Eliwell! Θα τον βάλω κι αυτόν. Σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο :P

Mε τι καρτες θα το φυτεψεις..??:P

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και σε λίγους μήνες βάλε τα win 7 είναι άπαικτα σε πολλούς τομής.

Πάντως εμένα και τα xp δεν κολάνε γιατί έχω συγκεκριμένα προγράμματα και δεν κάνω πειράματα αλλά και να κολήσουν σε βαθμό που θέλουν φορμάτ τότε είναι 10 λεπτά υπόθεση με το paragon recovery

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και σε λίγους μήνες βάλε τα win 7 είναι άπαικτα σε πολλούς τομής.

Πάντως εμένα και τα xp δεν κολάνε γιατί έχω συγκεκριμένα προγράμματα και δεν κάνω πειράματα αλλά και να κολήσουν σε βαθμό που θέλουν φορμάτ τότε είναι 10 λεπτά υπόθεση με το paragon recovery

Ώπα.. κάτσε! Πετάς κάτι και το αφήνεις στη μέση! Τί είναι αυτό το Paragon Recovery? Δουλεύει και με Vista?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόγραμμα που πρέπει να ‘’αγοράσεις’’ εγκαταστεις τα win xp ή vista στην σηνχεια τα drivers και τα προγράμματα που γουστάρεις. Μετά βάζεις το CD του προγράμματος και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή. Το πρόγραμμα φορτώνει προτού ανοίξουν τα win από εκεί με απλά κλικ επιλέγεις έναν σκληρό, εσωτερικό ή εξωτερικό ή κάποιο παρτίσιον.

Δίνεις εντολή να κανει τον δίσκο C Image, στην ουσία κάνει μια κλωνοποίηση του C και τελείωσες.

Αν σε κάποια φάση κρασάρουν τα win κάνεις επανεκκίνηση του pc με το CD του προγράμματος και από εκεί επιλέγεις αυτήν την φορά να αντιγράψει στον δίσκο C το Image που είχες δημιουργήσει και το αποθήκευσες στον δίσκο χ΄. και τα win επανέρχονται μαζί με τα driver και τα προγράμματα.

Για όσους ξέρουν είναι κάτι ανάλογο με το ghost nero αλλά πιο αξιόπιστο και καλό για τα δικά μου δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόγραμμα που πρέπει να ‘’αγοράσεις’’ εγκαταστεις τα win xp ή vista στην σηνχεια τα drivers και τα προγράμματα που γουστάρεις. Μετά βάζεις το CD του προγράμματος και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή. Το πρόγραμμα φορτώνει προτού ανοίξουν τα win από εκεί με απλά κλικ επιλέγεις έναν σκληρό, εσωτερικό ή εξωτερικό ή κάποιο παρτίσιον.

Δίνεις εντολή να κανει τον δίσκο C Image, στην ουσία κάνει μια κλωνοποίηση του C και τελείωσες.

Αν σε κάποια φάση κρασάρουν τα win κάνεις επανεκκίνηση του pc με το CD του προγράμματος και από εκεί επιλέγεις αυτήν την φορά να αντιγράψει στον δίσκο C το Image που είχες δημιουργήσει και το αποθήκευσες στον δίσκο χ΄. και τα win επανέρχονται μαζί με τα driver και τα προγράμματα.

Για όσους ξέρουν είναι κάτι ανάλογο με το ghost nero αλλά πιο αξιόπιστο και καλό για τα δικά μου δεδομένα.

Ξέρω και χρησιμοποιώ χρόνια το Norton Ghost. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κρατάει back up σε χωρητικότητα 1:1 ή είναι σε συμπιεσμένη μορφή???

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συμπιέσεις αλλά και όχι στο χέρι σου είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο με το Ghost κανει και το Acronis true image.

Πολυ πιο αξιόπιστο και επαναφερει το συστημα σε 10 λεπτα και με δισκο εκκίνησης αν σε καποια φαση δεν μπορεις να μπεις στα Windows.

Δεν χανεις να το δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κατι καινουργιο

εχουν βαλει σαν μεσο ψηξης λαδι, το οποιο λαδι ειναι ΜΗ αγωγιμο υλικο, δηλαδη δεν περναει ρευμα οποτε δεν προκαλει κανενα βραχυκυκλωμα

το επομενο βημα ειναι να το κανουμε με νερο οσμοσης (εαν ειχαμε καθαρο νερο, πραγματικα καθαρο τοτε ειναι και αυτο μη αγωγιμο) για να βαλουμε μεσα σε κουτι υπολογιστη δισκους :P :P :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιζει να ειναι οθφαλμαπατη? δηλαδη να εινια κρυμενο καπου αλλο το κουτι του υπολογιστη και εμεις απλα να βλεπουμε ενα ανεξαρτητο( χωρις ρευματα κλπ) ? ...παλι καλα που δεν εβαλε και ψαρια! :thumbup::thumbup::P:P

Link to comment
Share on other sites

Επιδη ελειπα για 3ημερο, ειδα το θεμα προχορισε.. και αγορασες pc τελικα..ευχομαι να πανε ολα καλα αλλα γνωμη μου λαθος σου...

θα μπεις παλι στο τριπακι virus - antivirus....format τκλ...

με ενα imac θα ειχες ολοκληρομενη λυση, ενα θα σου πω.. δουλευω ταυτοχρονα: photoshop - indesign - illustrator - firefox - msn - itunes και πεταει το μηχανιμα..

ο δε κολητος μου εχει στον firefox 30καρτελες ανοιγμενες εδω και ενα μηνα και δεν του εχει κρεμασει, ενω σε pc μια ωρα αν τις ετρεχες θα ηθελε restart..

τελος παιζεις οσα παιχνιδια εχουν βγει για mac π ειναι αρκετα, και οσα δν βρισκεις υπαρχει η πατεντα με τα windows..οπως σου ειπα και λειτουργεις ταυτοχρονα 2 λογισμικα.. Mac os x και wιndows

αυτα... :P

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ελα Αθηνα, κερναω καφε

θα ανοιξουμε οσους firefox θες με οσα tab θες (οκ πρακτικα δεν παω πανω απο 40, χανομαι μετα)

για οσες εβδομαδες θες και ολα αυτα σε φορητο με ημερομηνια κατασεκευης το 2003 που τρεχει WinXP εγκαταστειμενο πριν απο ενα χρονο (μην παει ο νους σου στο κακο, εσκασε ο πρηγουμενος δισκος απο πολλες πτωσεις)

εαν ο υπολογιστης ειναι οκ, δεν εχει προβλημα, βεβαια μπορει και να τα περνω απο τον gates :P:thumbup::thumbup:

παντως τωρα που το ξανασκεφτομαι καλυτερα να επερνε ο Νικος apple, μεχρι να το μαθει θα τον χαναμε καμια εβδομαδα-μηνα απο το internet, προς οφελος μας θα ηταν αυτο :lmao:

ο δε κολητος μου εχει στον firefox 30καρτελες ανοιγμενες εδω και ενα μηνα και δεν του εχει κρεμασει, ενω σε pc μια ωρα αν τις ετρεχες θα ηθελε restart..

τελος παιζεις οσα παιχνιδια εχουν βγει για mac π ειναι αρκετα, και οσα δν βρισκεις υπαρχει η πατεντα με τα windows..οπως σου ειπα και λειτουργεις ταυτοχρονα 2 λογισμικα.. Mac os x και wιndows

αυτα... :P

Link to comment
Share on other sites

παντως τωρα που το ξανασκεφτομαι καλυτερα να επερνε ο Νικος apple, μεχρι να το μαθει θα τον χαναμε καμια εβδομαδα-μηνα απο το internet, προς οφελος μας θα ηταν αυτο :P

Άκου... Το πρώτο πράγμα που θα έκανα με έναν Apple, θα ήταν να μάθαινα να μπαίνω internet και να κάνω login στο ΑΖ.... Πάνω από μία μέρα δεν θα μου έτρωγε... Οπότε δεν έχεις να ελπίζεις σε τίποτα... Ίσως βέβαια σε κανένα BAN, αλλά ακόμα κι αυτό να συμβεί, θα έρχομαι και θα σου χτυπάω τα κουδούνια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...