Jump to content

Αναγνώριση φύλου!!!


KOSTAS2A6

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια μετά απο πολύ καιρο που προσπαθούσα να αποφασίσω τι θέλω να φιλοξενήσει το ενυδρείο μου, κατέληξα σε 6 pseudotropheus.

Δεν ξέρω όμως πως να ξεχωρίζω το φύλο του κάθε ψαριού.

Έχω πιθανότητες να δω γέννα?

Θα καταλάβω ότι καποιο ψάρι θα γεννήσει?(Όπως πχ στα γκαπυ,ξιφοφόροι ή άλλα είναι προφανές)

Οι 3 είναι crabro.

Για τις άλλες δεν ξέρω ακόμα το ψάχνω.......

Αν μπορεί κάποιος με αυτα τα στοιχεία που έδωσα να μου απάντησει............

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τέταρτη είναι (Pseudotropheus sp. Acei)

σε λίγο και τις τελευταίες 2 θα ψάξω και θα σας πω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

λογο οτι εχω αυτο το ειδος νομιζω οτι μπορω να βοηθησω.ειναι δυσκολο οντως να τα αναγνωρισεις και ιδικα οταν ειναι μικρα σχεδον ακατορθωτο, το πρωτο και βασικο ειναι το μεγεθος το αρσενικο ειναι πιο μεγαλο απο το θυλικο οχι κατα αναγκη βεβαια μετα εχουμε τα eggspots ειναι κατι μικρες κιλιδες στο κατω-πισω πτερυγιο των αρσενικων συνηθως ασπρες και επισης τα αρσενικα ειναι πολυ πιο επιθετικα απο τα θυληκα.Αν παρατηρησεις τα αρσενικα εχουν μια ασπρη λεπτη γραμμη στο πανω πτερυγιο(δεν ειναι ενδυξη αληθεις οτι ειναι αρσενικο αλλα ειναι πολυ πιθανον) και τελος τα αρσενικα εχουν πιο εντονο χρωμα απο τα θυληκα πιστευω να βοηθισα αν μασ δωσεις και καμια φοτογραφια θα σου πουμε με σιγουρια πιο εμπειρα μελη

επισης οτι θα δεις γεννα αυτο ειναι σιγουρο και πεζουν πολυ παραγοντες ρολο οπως θερμοκρασια τροφη χημεια νερου σωστο στρωσιμο επισης μεγαλο ρολο πεζει το ποσο μεγαλο ενυδρειο εχεις γιατι χρειαζονται πολυ χωρο αυτα τα ψαρια συνιθως απο 250λτ και πανω και το ενυδρειο να εχει μακρος οχι υψος. τα ψαρια αυτα ειναι ζωοτοκα και γεννανε ψαρακια η θυλικια τα εχει στο στωμα της και οταν εκκολαφθουν τα αυγα τα απελευθερωνει οταν το στωμα της ειναι γεματο δεν τρωει καθολου μεχρι να γεννηθουν συνηθως το λεμε με τον ορο "μπουκωμενη"

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ.......

ΜΗΠΩΣ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ???

ναι ειχα δυο γέννες δυσκολα της πειρα γιατι 3 φορες απετυχαν οι προσπαθειες λογο στρες της θυληκιας και λογο οτι δεν υπολογισα καλα τον χρονο της γεννας την πρωτη φορα και τα νεογεννητα εγιναν ζωντανη τροφη :P

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε συγνωμη που στο λεω αλλα έχεις προβλημα ολα ειναι αρσενικα μονο για το 4ο δεν ειμαι σιγουρος ειναι λιγο θολη αλλα αρσενικο το κοβο να ειναι. τα διαλεξες λογο απο τα ωραια χρώματα? φανταζομαι...

και ολα ειναι διαφορετικα ειδη απο την λιμνη malawi αυτα ολα τα αρσενικα θελουν απο 4 θυληκες το καθενα και επισης ενα ενυδρειο 750Λτ το λιγοτερο :P

κρατα 2 αρσενικα που σου αρεσουν παρε και 3 θυληκες στο καθενα, θα εχεις 8 ψαρακια που θελουν χωρο πανω απο 100λτ+ και πολυ λιγα λεω

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν μιλαμε για τα 120 λιτρα που γραφεις στο προφιλ σου ειναι πολυ πολυ λιγα για τα ψαρια που αναφερεις.

Μιλαμε για ψαρια που φτανουν τους 15 ποντους η και λιγο παραπανω.Οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Ενημερωσου διαβαζοντας για τα ψαρια που σε ενδιαφερουν και για τις συμβατοτητες................

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΑΡΣΕΝΙΚΑ (πχ ασπρες βουλες στο πισω πτερυγιο και λευκη ριγα στο επάνω).

ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ ΚΙΟΛΑΣ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΝΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΑΡΣΕΝΙΚΑ (πχ ασπρες βουλες στο πισω πτερυγιο και λευκη ριγα στο επάνω).

ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΦΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕΣ ΚΙΟΛΑΣ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΝΤΕ?

Αν θελεις γραφε με μικρα :P

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι που ανεβασα φωτο ειναι ενα pseudotropheus crabro.

Προσπαθησε να ανεβασεις πιο καθαρες φωτογραφιες για να βρουμε ακρη τι ψαρια εχεις.

Και θα σε παρακαλεσω να γραφεις με μικρα.Γραφοντας με κεφαλαια,εινα σαν να φωναζεις. :P

Link to comment
Share on other sites

οκ

Περιμενουμε λοιπον φωτογραφιες σου......................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...