Jump to content

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ


Recommended Posts

ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,20μ ΚΑΙ ΦΑΡΔΟΣ 80π. ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 260λτ.

ΡΙΧΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΟΥΜΕ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΤΕ, ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

οκ,αλλα δεν χρειαζεται να φωναζεις κιολας.(με κεφαλαια και μαλιστα τονισμενα...).

1,20 υψος και φυτεμενο πολυ δυσκολο το βλεπω εως και απιθανο.ακομη και μεταλλου λαμπες να βαλεις..ισως ουτε αυτες δεν φτασουν....

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,20μ ΚΑΙ ΦΑΡΔΟΣ 80π. ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 260λτ.

ΡΙΧΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΟΥΜΕ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΤΕ, ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

μπορείς να μας πείς πως θα τα καταφέρεις να το φυτέψεις με 1,20 ύψος :P:P

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΥΨΟΣ 1,20μ ΚΑΙ ΦΑΡΔΟΣ 80π. ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 260λτ.

ΡΙΧΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΣΟΥΜΕ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΤΕ, ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

Όπως μας τα λες είναι 27x80x120, το μόνο λογικό που σκέφτομαι είναι να το κάνεις vivarium δηλαδή 30-40 πόντους νερό και το υπόλοιπο άδειο με φυτά από το νερό ή κρεμαστά να καλύπτουν το κενό.

Αυτό που θα έκανα εγώ αν ήθελα να το κάνω όλο ενυδρείο είναι:

1) Ψηλά ξύλα και δεμένα φυτά επάνω τους (στους τελευταίους 30 πόντους) για να είναι κοντά στο φως και να αναπτύσσονται κανονικά και κάτω από τα ξύλα σκοτάδια και κορύντορας, τέτρας κλπ.

2) Κάνω "πλαστική επέμβαση" στο ενυδρείο και του αλλάζω τις διαστάσεις, δηλαδή: μήκος 120, πλάτος 80, ύψος 27 και το κάνω όσο φυτεμένο θέλω λόγω μικρού ύψους.

Link to comment
Share on other sites

¨Αμμος,άφθονα ξύλα,δίσκοι άντε και κάποιο φυτό δεμένο ψηλά πάνω στα ξύλα...ή ένα φυλόδενδρο(αρκεί να ξέρεις να ξέρεις άν έχει λίπασμα) έξω από το νερό και τις ρίζες του μέσα..Πως δημιουργήθηκε ένα ενυδρείο με τέτοιες διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα

Link to comment
Share on other sites

ευκολο παιδια, εχω φωτοσπαθο (το κοκκινο του darth vader) θα το κοψουμε στα 3, θα το φερω στην επομενη συναντηση να τρομαξουμε τον κοσμο στην καφετερια

εγω θα προτεινα να ντυθει η πλατη με πετρα και να μπει μεσα μια παρεα απο σαυρακια gecko

Link to comment
Share on other sites

¨Αμμος,άφθονα ξύλα,δίσκοι άντε και κάποιο φυτό δεμένο ψηλά πάνω στα ξύλα...ή ένα φυλόδενδρο(αρκεί να ξέρεις να ξέρεις άν έχει λίπασμα) έξω από το νερό και τις ρίζες του μέσα..Πως δημιουργήθηκε ένα ενυδρείο με τέτοιες διαστάσεις;

Δισκοενυδρειο 260 λιτρα και σε αυτες τις διαστασεις; ΕΛΕΟΣ!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δισκοενυδρειο 260 λιτρα και σε αυτες τις διαστασεις; ΕΛΕΟΣ!!!! :P

Από λίτρα είναι οκ,αλλά εχεις δίκιο γιατί κακώς αγνόησα τα 27 cm,οπότε καλύτερα ξεχνάμε τους δίσκους.Βασικά φοβάμαι τις αντοχές του ενυδρείου με τέτοιο ύψος... :P

Link to comment
Share on other sites

Απο λιτρα ειναι οκ; :P Για εξηγησε μου ........ γιατι; :P

Link to comment
Share on other sites

Απο λιτρα ειναι οκ; :P Για εξηγησε μου ........ γιατι; :P

θεωρείς δηλ. ότι δεν αρκούν 260 λίτρα για 5-6(το πολύ) δισκους εκτροφής;Το θέμα να μου πείς(που κανείς μας δεν ρώτησε τον άνθρωπο) είναι πώς φιλτράρεται αυτό το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα θεωρω οτι ενα ενυδρειο μικροτερο απο 2.00 μ και αναλογα λιτρα ειναι συμβιβασμος (μικρο) για δισκους. Στην χειροτερη περιπτωση πανω απο 300 λιτρα και φυσικα οχι με τετοιου ειδους διαστασεις. Αυτο ειναι κατι που το εχω γραψει παρα πολλες φορες. Το συγκεκριμενο ενυδρειο με οτι και να φιλτραρεται για δισκους δεν κανει οπως και να το δουμε.- :P

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα θεωρω οτι ενα ενυδρειο μικροτερο απο 2.00 μ και αναλογα λιτρα ειναι συμβιβασμος (μικρο) για δισκους. Στην χειροτερη περιπτωση πανω απο 300 λιτρα και φυσικα οχι με τετοιου ειδους διαστασεις. Αυτο ειναι κατι που το εχω γραψει παρα πολλες φορες. Το συγκεκριμενο ενυδρειο με οτι και να φιλτραρεται για δισκους δεν κανει οπως και να το δουμε.- :P

Σου είπα δεν διαφωνώ για το συγκεκριμένο ενυδρείο!Δεν μπαίνουν δίσκοι σε αυτό.

Μίλαγα γενικότερα για δίσκους όπου σε ενυδρεία πάνω απο 250 λίτρα, τόσο εγώ όσο και φίλοι,κρατήσαμε δίσκους.¨Αλλωστε ο Bleher μίλησε για 10 δίσκους σε 300 λίτρα(συμφωνώ είναι ακραίο...).Στην βάση συμφώνησα μαζί σου....

Η φίλτρανση αναφερθηκε για να πάρουμε πληροφορίες να προτείνουμε κατι άλλο.... :P

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα δεν διαφωνώ για το συγκεκριμένο ενυδρείο!Δεν μπαίνουν δίσκοι σε αυτό.

Μίλαγα γενικότερα για δίσκους όπου σε ενυδρεία πάνω απο 250 λίτρα, τόσο εγώ όσο και φίλοι,κρατήσαμε δίσκους.¨Αλλωστε ο Bleher μίλησε για 10 δίσκους σε 300 λίτρα(συμφωνώ είναι ακραίο...).Στην βάση συμφώνησα μαζί σου....

Η φίλτρανση αναφερθηκε για να πάρουμε πληροφορίες να προτείνουμε κατι άλλο.... :P

Ναι ο Bleher το ειπε αυτο αλλα δεν ακουσες το υπολοιπο. Μπορεις οταν ειναι μικροι γιατι οταν

μεγαλωσουν λιγο πας για μεγαλυτερο. Δεν ειναι μονο να τους κραταμε σε καποια λιτρα ειναι

να ζουν σωστα. Το μηκος του ενυδρειου 80 εκ. ειναι πολυ λιγο ασχετα απο τα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Bleher το ειπε αυτο αλλα δεν ακουσες το υπολοιπο. Μπορεις οταν ειναι μικροι γιατι οταν

μεγαλωσουν λιγο πας για μεγαλυτερο. Δεν ειναι μονο να τους κραταμε σε καποια λιτρα ειναι

να ζουν σωστα. Το μηκος του ενυδρειου 80 εκ. ειναι πολυ λιγο ασχετα απο τα λιτρα.

Sorry. 25 εκ πλατος? Μηπως εχει κανει καποιο λαθος ο φιλος? :P

Εκει με το ζορι στριβει ο ροδοστομος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Bleher το ειπε αυτο αλλα δεν ακουσες το υπολοιπο. Μπορεις οταν ειναι μικροι γιατι οταν

μεγαλωσουν λιγο πας για μεγαλυτερο. Δεν ειναι μονο να τους κραταμε σε καποια λιτρα ειναι

να ζουν σωστα. Το μηκος του ενυδρειου 80 εκ. ειναι πολυ λιγο ασχετα απο τα λιτρα.

Ναι φίλε μου το άκουσα(που είπα ότι είναι ακραίο οι 10 δίσκοι,αν διάβασες προσεκτικά) και συμφωνώ ότι δεν μετράνε μόνο τα λίτρα,το σημαντικότερο είναι οι σωστές συνθήκες διαβίωσης.Και όλα αυτά αναπτύχθηκαν σε μία ολόκληρη συζήτηση...Το μόνο που είπα πρίν στην αντιπαράθεση με τον discus fan είναι ότι πιστεύω και έχω κρατήσει(όπως και φίλοι) 5-6 maximum δίσκους σε 250 λίτρα(1,10*50*50 ήταν τότε το ενυδρείο μου και φυσικά με καλή φίλτρανση και τακτικές αλλαγές νερού).Τι το περίεργο είπα;Και συμφώνησα ότι σε αυτό το ενυδρείο(αρχικά στάθηκα απο απροσεξία μόνο στο 1,20*0,80) δέν μπορούν να κρατηθουν δίσκοι.Που διαφωνείς σε κάποιο απο αυτά φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Sorry. 25 εκ πλατος? Μηπως εχει κανει καποιο λαθος ο φιλος? :P

Εκει με το ζορι στριβει ο ροδοστομος.

Επίσης απόρησα για τις διαστάσεις και εξέφρασα τον φόβο μου για τις αντοχές του ενυδρείου.Ισως έδωσε λάθος διαστάσεις ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου το άκουσα(που είπα ότι είναι ακραίο οι 10 δίσκοι,αν διάβασες προσεκτικά) και συμφωνώ ότι δεν μετράνε μόνο τα λίτρα,το σημαντικότερο είναι οι σωστές συνθήκες διαβίωσης.Και όλα αυτά αναπτύχθηκαν σε μία ολόκληρη συζήτηση...Το μόνο που είπα πρίν στην αντιπαράθεση με τον discus fan είναι ότι πιστεύω και έχω κρατήσει(όπως και φίλοι) 5-6 maximum δίσκους σε 250 λίτρα(1,10*50*50 ήταν τότε το ενυδρείο μου και φυσικά με καλή φίλτρανση και τακτικές αλλαγές νερού).Τι το περίεργο είπα;Και συμφώνησα ότι σε αυτό το ενυδρείο(αρχικά στάθηκα απο απροσεξία μόνο στο 1,20*0,80) δέν μπορούν να κρατηθουν δίσκοι.Που διαφωνείς σε κάποιο απο αυτά φίλε μου;

Οκ. Οταν λεμε οτι 10 δισκοι μπαινουν σε 300 λτ. και δεν λεμε και την συνεχεια αυτου, τι φαινεται σε

καποιον που το διαβαζει και δεν ηταν εκει να ακουσει τα υπολοιπα? Ειδικα οταν μιλαμε για τον Bleher.

Αυτο ηταν που ηθελα να διευκρινισθει. :P

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οταν λεμε οτι 10 δισκοι μπαινουν σε 300 λτ. και δεν λεμε και την συνεχεια αυτου, τι φαινεται σε

καποιον που το διαβαζει και δεν ηταν εκει να ακουσει τα υπολοιπα? Ειδικα οταν μιλαμε για τον Bleher.

Αυτο ηταν που ηθελα να διευκρινισθει. :P

Πιστεύω ότι απο την αρχη το διευκρίνησα (έμμεσα μάλλον.. :thumbup: ).Και όταν μιλάμε για Bleher οφείλαμε να είμαστε όλοι εκεί για να ακούσουμε και να δούμε(μαγεία η παρουσίαση-απογοήτευση ο αριθμός φίλων :thumbup: ).Τέλος καλά,όλα καλά :P

Υ.Γ:Περιμένουμε διευκρινήσεις απο τον φίλο chris12

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...