Jump to content

αντλια για Teco Tr 5 Chiller


BARTEZ

Recommended Posts

καλησπερα!εχω ενα boyu tl 550, 130λιτρα και το έχω κανει nanoreef. Επειδή το σπίτι είναι σχετικα ζεστο και χτυπησε ήδη με τις μεχρι τωρα ζεστες 28.5 βαθμους αγόρασα ένα chiller teco tr5, που υποτιθεται ότι καλυπτει τα λιτρα μου. Στο συγκεκριμενο ενυδρειο όλα τα παρελκόμενα, skimmer, φιλτρο, uv λαμπα, αντλια είναι στην πλατη του ενυδρειου και δεν φαινονται. Για να μπορει να στειλει τονερο στο chiller o πωλητής μου πρότεινε την αντλια eheim compact 1002. Όμως, ενώ έχω συνδέσει την αντλία με το λάστιχο που στέλνει το νερό στο chiller, αυτή δεν έχει δύναμη για να ανεβάσει το νερό από την πλάτη του ενυδρείου που την έχω τοποθετήσει στο chiller. Μήπως είναι μικρή η αντλία για να στείλει το νερό? Υποτίθεται ότι με βάση τα χαρακτηριστικά της μπορεί να στείλει το νερό σε μέγιστο ύψος 2 μέτρων, σε εμένα όμως δεν μπορεί να το στείλει ούτε σε ύψος 30 πόντων. Τί συμβαίνει. Θα εκτιμούσα τις γνώσεις σας γιατί έχω το chiller και ακόμα δεν ξέρω αν δουλεύει και πόσο αποτελεσματικό είναι! Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεία της αντλίας είναι μια χαρά για τον σκοπό αυτό, :P

εμένα στέλνει σε κύκλωμα σωλήνων της ψύξης 15 μέτρων

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια σου ειναι ρυθμιζομενη απο 150-1000 λιτρα την ωρα.Αν ειναι ρυθμισμενη στο minimum ειναι λογικο να μην αποδιδει.Για τσεκαρισε το.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι στο maximum ρυθμισμένη. Η απόσταση από το chiller είναι τέσσερα μέτρα, δεν ανεβάζει το νερό με τίποτα. Την έβαλα σε ένα κουβά με νερό να δουλέψει και δείχνει να έχει δύναμη. Τί προτείνεται να κάνω, να πάω για μεγαλύτρη ή να την επιστρέψω μήπως έχει πρόβλήμα. Έχει γεμίσει με νερό, το έχω τσεκάρει και δεν έχει κενά αέρος για να μην τραβάει. Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

βγάλε τις σωληνες απο το ψυκτικό και κάνε πάλι δοκιμή για να διαπιστωσεις τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε NAVY μου έδωσες τη λύση! Το έβγαλα από to chiller και έστειλε κανονικά το νερό, το ξαναέβαλα και έχει κανονική ροή!!! Σας ευχαριστώ πολύ, φαίνευαι ότι δουλεύει κανονικά τώρα! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...