Jump to content

Νέο μέλος!


kikipap

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι νέο μέλος και πολύ χαίρομαι γι 'αυτό!

Προχθές μου έκαναν δώρο ένα μικρό ενυδρείο (περίπου 13 L) με 2 χρυσοψαράκια και ήδη έχω μπει στο ''τρυπάκι'' να μάθω περισσότερα πράγματα για τα ψαράκια και τον τρόπο να ζήσουν καλύτερα κοντά μου! Ελπίζω να μάθω πολλά πράγματα κοντά σας και να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τα ψαράκια μου μαζί σας!

αααα...και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι νέο μέλος και πολύ χαίρομαι γι 'αυτό!

Προχθές μου έκαναν δώρο ένα μικρό ενυδρείο (περίπου 13 L) με 2 χρυσοψαράκια και ήδη έχω μπει στο ''τρυπάκι'' να μάθω περισσότερα πράγματα για τα ψαράκια και τον τρόπο να ζήσουν καλύτερα κοντά μου! Ελπίζω να μάθω πολλά πράγματα κοντά σας και να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τα ψαράκια μου μαζί σας!

αααα...και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ σε όλους!

Καλως ηρθες...Θα σου προτεινα να αρχισεις το εντατικο διαβασμα...Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!!!!

έχω μία απορία και ψάχνω αλλά δε βρίσκω!!!!

...τα χρυσοψαράκια μου σε ποιά οικογένεια ανήκουν? είναι ψαράκια γλυκού νερού?

είδα όλες τις κατηγορίες αλλά δεν κατέληξα κάπου!

Link to comment
Share on other sites

:P
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ψαρια κυρου γλυκου νερου..Επειδη θα στα πει και καποιος αλλος σιγουρα πρεπει να βαλεις στο μυαλο σου πως το καθε χρυσοψαρο χρειαζεται για να ζησει μια αξιοπρεπες ζωη 60 λιτρα(το ατομο)..Οποτε στα 13 που εχεις 2 καταλαβαινεις πως υπαρχει προβλημα...Θα σου συστηνα να τα εδινες πισω στο πετ σοπ.Να εκανες ενα καλο διαβασμα και μετα να αρχιζες παλυ απο την αρχη..Σε αυτο το ενυδριο με γαριδες..Η αλλιως σε αλλο ενυδριο...:P

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο νέο σου χόμπι! Είμαι σίγουρος πως θα κολλήσεις άσχημα :P

Καλό θα ήταν να ακούσεις τις παραπάνω απόψεις και να ξεκινήσεις το διάβασμα για να χαρείς περισσότερο καιρό τα ψαράκια σου.

Καλώς ήρθες!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ψαρια κυρου γλυκου νερου..Επειδη θα στα πει και καποιος αλλος σιγουρα πρεπει να βαλεις στο μυαλο σου πως το καθε χρυσοψαρο χρειαζεται για να ζησει μια αξιοπρεπες ζωη 60 λιτρα(το ατομο)..Οποτε στα 13 που εχεις 2 καταλαβαινεις πως υπαρχει προβλημα...Θα σου συστηνα να τα εδινες πισω στο πετ σοπ.Να εκανες ενα καλο διαβασμα και μετα να αρχιζες παλυ απο την αρχη..Σε αυτο το ενυδριο με γαριδες..Η αλλιως σε αλλο ενυδριο...:P

Τα σωστα λιτρα για τα κοινα χρυσοψαρα ειναι 30 - 50. :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι νέο μέλος και πολύ χαίρομαι γι 'αυτό!

Προχθές μου έκαναν δώρο ένα μικρό ενυδρείο (περίπου 13 L) με 2 χρυσοψαράκια και ήδη έχω μπει στο ''τρυπάκι'' να μάθω περισσότερα πράγματα για τα ψαράκια και τον τρόπο να ζήσουν καλύτερα κοντά μου! Ελπίζω να μάθω πολλά πράγματα κοντά σας και να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τα ψαράκια μου μαζί σας!

αααα...και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ σε όλους!

καλως μας ηρθες και καλο καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Με δυσκολα ξεκινας.

Εκανε λαθος οποιος σου εδωσε 13λιτρο με δυο χρυσοψαρα και φοβαμαι θα απογοητευτεις αν τα χασεις γρηγορα.

Κανονικα 13 λιτρα ειναι μονο για φυτα, ή ενα μονομαχο (και αυτο απο καποιον εμπειρο μονο).

Αν γινεται παρε ενα 80 λιτρα+ ενυδρειο για τα δυο χρυσοψαρα ή δωστα πισω στο πετσοπ και στρωσε το ενυδρειακι πρωτα και μετα βλεπουμε.

Εδω εχει τα πρωτα πραγματα που πρεπει να διαβασεις.

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων, Για αρχάριους

- Μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις, μην ταιζεις τα ψαρια ή το πολυ 1-2 φυλαρακια την ημερα (η τροφη αυξανει τους ρυπους και θα δηλητηριαστουν σε τοσο λιγα λιτρα).

- Κανε καθημερινες αλλαγες νερου, βγαζε το μισο νερο και βαζε φρεσκο απο τη βρυση με αντιχλωριο το οποιο να το αφηνεις σε δοχειο για μερικες ωρες να μενει.

- Βαλε ενα ανεμιστηρα να χτυπαει το νερο απο το ανοιχτο καπακι για να διατηρεις τη θερμοκρασια χαμηλα (ιδανικα κατω απο 25C).

Το νερο που θα εξατμιζεται λογω του ανεμηστηρα καλο ειναι να το αναπληρωνεις με απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ (αυτο για τα σιδερα)

Αν βρεις καποιο ανεμιστηρακι με μανταλακι ακομα καλυτερα (12βολτο ομως, οχι 240).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...