Jump to content

Εσωτερικο Φιλτρο, Αλλαγή Υλικου


nikoloutso

Recommended Posts

Χαιρετω τους συμφορουμητες, για αρχη.

Στη συνεχεια θετω τον προβληματισμο-σκεψη μου.

Εχω στο juwel ριο 125 το εργοστασιακο εσωτερικο φίλτρο παζί με τα υλικα που μοπυ δώσανε.

Θελω και πήρα ήδη, να βάλω μέσα siporax, ενα σακουλι, 270gr περιπου.

Πολλοί λένε οτι είναι καλυτερο από τα σφουγγαρακι που εχει, αλλα και καλυτερο να μην είναι, σιγουρα δεν είναι χειροτερο.

Το φιλτρο λοιπόν έχει μεσα τα εξής υλικά με την ακόλουθη σειρα:

Μπλε πυκνο

Μπλέ αραιο

Πετρες

Μπλε αραιο

Πρασινο

Μαυρο (ανθρακας)

Υαλοβαμβακας

Σίγουρα θα βγει ο ανθρακας, αλλα και πιο άλλο για να βάλω το siporax??

Ποια θα πρεπει να είναι η σειρα??

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε αυτο ειναι σχετικο!!!

η γνωμη μου ειναι οτι ο καθενας εχει το φιλτρο του οπως θελει!!!

κανα σφουγγαρι παντως βγαλε!!!(καποιο μπλε)

στο δικο μου juwel παντως εχω τα 3 σφουγγαρια,υαλοβαμβακα και μακαρονακι..

α και κατι μπαλεσ πλαστικες μαυρες...

εγω σου λεω καποιο μπλε αλλα ακου και αλλες γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ το ίδιο φίλτρο-ενυδρείο,

άποψη μου βγάλε άμεσα το μαύρο γιατι σε λίγο καιρό θα τρίβει και θα γεμίσεις όλο το ενυδρείο μαύρα κομματάκια και το πράσινο, γιατί δεν σου προσφέρει κάτι :P

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου.Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα βγαλε το εσωτερικο και βαλε εξωτερικο...

Οσο αναφορα το εσωτερικο βαλε ενυδριακο βαμβακι πυκνο βιολογικο υλικο και απο κατω το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις(άν θέλεις να δώσεις κάποια χρήματα) είναι να αντικαταστήσεις το εσωτερικό με εξωτερικό φίλτρο.¨Εστι θα προσφέρεις πιο πολύ χώρο στα ψάρια σου,καλύτερη κυκλοφορία του νερου και την δυνατότητα για αρκετό βιολογικό υλικό,που θα σε προφυλλάξει απο πολλές κακοτοπιές.Γνώμη μου(και για το εσωτερικό αν δεν αλλάξεις φίλτρο) είναι να φορτώσεις το φίλτρο με όσο πιο πολύ siporax μπορείς και λίγο υαλοβάμβακα.Τα σφουγγάρια θα τα έβγαζα :P

Link to comment
Share on other sites

καλλίτερα βγάλε το μαύρο από μέσα το είχα και εγώ αλλα το έβγαλα πριν βάλω νερό στο ενυδρείο όμως παρόλα αυτά είχαν μείνει μέσα μαυράκια και έγινε χαλια ο βυθός

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους συμφορουμητες, για αρχη.

Στη συνεχεια θετω τον προβληματισμο-σκεψη μου.

Εχω στο juwel ριο 125 το εργοστασιακο εσωτερικο φίλτρο παζί με τα υλικα που μοπυ δώσανε.

Θελω και πήρα ήδη, να βάλω μέσα siporax, ενα σακουλι, 270gr περιπου.

Πολλοί λένε οτι είναι καλυτερο από τα σφουγγαρακι που εχει, αλλα και καλυτερο να μην είναι, σιγουρα δεν είναι χειροτερο.

Το φιλτρο λοιπόν έχει μεσα τα εξής υλικά με την ακόλουθη σειρα:

Μπλε πυκνο

Μπλέ αραιο

Πετρες

Μπλε αραιο

Πρασινο

Μαυρο (ανθρακας)

Υαλοβαμβακας

Σίγουρα θα βγει ο ανθρακας, αλλα και πιο άλλο για να βάλω το siporax??

Ποια θα πρεπει να είναι η σειρα??

Προσωπικά βρίσκω τα εσωτερικά φίλτρα της Juwel καλοσχεδιασμένα και επαρκή αν χρησιμοποιηθούν σωστά, έχουν ακόμα και δυνατότητα απονιτροποίησης στα κατώτερα στρώματα οπότε αν ήμουν στη θέση σου θα το κρατούσα και δεν θα έκανα άλλα έξοδα για εξωτερικό φίλτρο.

Η πρότασή μου για υλικά από πάνω προς τα κάτω:

-Λεπτό κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι που θα αντικαθίσταται συχνά

-Μπλε πυκνο

-Μπλέ αραιο

-Ενυδρειακό βαμβάκι μια στρώση (ένα κομμάτι από το ρολό)

-siporax

-Πρασινο (Η εταιρία υποστηρίζει οτι είναι εμποτισμένο με απονιτροποιητικά βακτήρια: http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm http://www.aquaristikshop.com/cdshop/e_cd/...el-Aquarium.htm αυτό σε συνδυασμό με την κάτω σχάρα που επιτρέπει χαμηλή ροή στο τελευταίο σφουγγάρι, καθιστά το φίλτρο ικανό για μείωση των νιτρικών πράγμα που θα χρειαστείς στις αφρικάνες :P )

Aν χρειαστεί αργότερα βγάζεις και το ένα μπλέ, αν μπουκώνει γρήγορα το πυκνό, βγάζεις αυτό, αν δεν μπουκώνει βγάζεις το αραιό και συμπληρώνεις κι άλλη ποσότητα siporax.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρίσκω τα εσωτερικά φίλτρα της Juwel καλοσχεδιασμένα και επαρκή αν χρησιμοποιηθούν σωστά, έχουν ακόμα και δυνατότητα απονιτροποίησης στα κατώτερα στρώματα οπότε αν ήμουν στη θέση σου θα το κρατούσα και δεν θα έκανα άλλα έξοδα για εξωτερικό φίλτρο.

Η πρότασή μου για υλικά από πάνω προς τα κάτω:

-Λεπτό κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι που θα αντικαθίσταται συχνά

-Μπλε πυκνο

-Μπλέ αραιο

-Ενυδρειακό βαμβάκι μια στρώση (ένα κομμάτι από το ρολό)

-siporax

-Πρασινο (Η εταιρία υποστηρίζει οτι είναι εμποτισμένο με απονιτροποιητικά βακτήρια: http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm http://www.aquaristikshop.com/cdshop/e_cd/...el-Aquarium.htm αυτό σε συνδυασμό με την κάτω σχάρα που επιτρέπει χαμηλή ροή στο τελευταίο σφουγγάρι, καθιστά το φίλτρο ικανό για μείωση των νιτρικών πράγμα που θα χρειαστείς στις αφρικάνες :P )

Aν χρειαστεί αργότερα βγάζεις και το ένα μπλέ, αν μπουκώνει γρήγορα το πυκνό, βγάζεις αυτό, αν δεν μπουκώνει βγάζεις το αραιό και συμπληρώνεις κι άλλη ποσότητα siporax.

Eτσι το ειχα και εγω, ολα μια χαρα ηταν!

Μετα πηρα εξωτερικο :P

Link to comment
Share on other sites

Eτσι το ειχα και εγω, ολα μια χαρα ηταν!

Μετα πηρα εξωτερικο :P

Το καλό με το εξωτερικό είναι οτι το νερό πρεσάρεται από το μοτέρ και δεν έχει την ευχέρεια να ξενερίσει ή να μειωθεί απότομα η ροή όπως στο εσωτερικό, από την άλλη με ένα λεπτό κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι πάνω πάνω στο εσωτερικό, ελέγχεις εύκολα τη ροή αντικαθιστώντας το συχνά χωρίς φωνές και σφουγγαρίσματα... :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρίσκω τα εσωτερικά φίλτρα της Juwel καλοσχεδιασμένα και επαρκή αν χρησιμοποιηθούν σωστά, έχουν ακόμα και δυνατότητα απονιτροποίησης στα κατώτερα στρώματα οπότε αν ήμουν στη θέση σου θα το κρατούσα και δεν θα έκανα άλλα έξοδα για εξωτερικό φίλτρο.

Η πρότασή μου για υλικά από πάνω προς τα κάτω:

-Λεπτό κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι που θα αντικαθίσταται συχνά

-Μπλε πυκνο

-Μπλέ αραιο

-Ενυδρειακό βαμβάκι μια στρώση (ένα κομμάτι από το ρολό)

-siporax

-Πρασινο (Η εταιρία υποστηρίζει οτι είναι εμποτισμένο με απονιτροποιητικά βακτήρια: http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm http://www.aquaristikshop.com/cdshop/e_cd/...el-Aquarium.htm αυτό σε συνδυασμό με την κάτω σχάρα που επιτρέπει χαμηλή ροή στο τελευταίο σφουγγάρι, καθιστά το φίλτρο ικανό για μείωση των νιτρικών πράγμα που θα χρειαστείς στις αφρικάνες :P )

Aν χρειαστεί αργότερα βγάζεις και το ένα μπλέ, αν μπουκώνει γρήγορα το πυκνό, βγάζεις αυτό, αν δεν μπουκώνει βγάζεις το αραιό και συμπληρώνεις κι άλλη ποσότητα siporax.

Κι εγω συμφωνω μαζι σου φιλε μου γιωργο.

Το εργοστασιακο φιλτρο της juwel μου κραταει κρυσταλλο το νερο.

Τον ανθρακα τον εβαλα το σαββατο και θα τον βγαλω παλι το σαββατο.

Το εβαλα για να μου βγαλει τα χειμικα μετα τη θεραπεια που εκανα.

Παντως, θα ήθελα να αφήσω χωρο σε περιπτωση που ξαναχρειαστει ο ανθρακας να εχει χωρο να μπει και να μην αφαιρω υλικο και να το ξαναπροσθετω!

Δε θα επαιρνα siporax για να αντικατασησω τα αρχικα σφουγγαρια, αλλα κραταει την αμμωνια στο 0/

Συμφωνω με τη σειρα που μου προτεινεις, αλλα της πετρες τι να τις κανω που έχει απο την αρχη??

Το ενδειαμεσο υαλοβαμβακα σε τι βοηθαει και πρεπει να τον βαλω?

Αν τοποθετησω τις πετρες πανω από το σιποραχ, ειναι οκ??

Παντως με το εργοστασιακο φιλτρο, τον υαλοβαμβακα που εχει πανω - πανω μαζευει τα ΠΑΝΤΑ πριν περασουν στο φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω ευχαριστω για τις απαντησεις σας μαγκες!! :thumbup:

:P:P

Link to comment
Share on other sites

[...]

Συμφωνω με τη σειρα που μου προτεινεις, αλλα της πετρες τι να τις κανω που έχει απο την αρχη??

Τις αφαιρείς σε δόσεις για να μην φύγει πολύ βιολογία απότομα.

Το ενδειαμεσο υαλοβαμβακα σε τι βοηθαει και πρεπει να τον βαλω?

Το siporax είναι ευαίσθητο υλικό και απαιτεί τέλειο μηχανικό καθαρισμό πριν για να κρατάει ανοικτούς τους πόρους του και υψηλή την απόδοσή του.

Αν τοποθετησω τις πετρες πανω από το σιποραχ, ειναι οκ??

Αν περισσεύει χώρος ναι.

Παντως με το εργοστασιακο φιλτρο, τον υαλοβαμβακα που εχει πανω - πανω μαζευει τα ΠΑΝΤΑ πριν περασουν στο φιλτρο!

Ο "μαμίσιος" υαλο...τέτοιος :P είναι αδιαπέραστος όντως και μπουκώνει γρήγορα, όταν σου τελειώσει μπορείς να πάρεις σε σακούλα που είναι φθηνός, λεπτότερος-μαλακότερος και κόβεις όσο χρειάζεσαι, πάνω-πάνω δεν θα βάζεις πολύ, ίσα να πιάνει τα χοντρά, τη τέλεια μηχανική δουλειά θα την κάνει το βαμβάκι πριν το siporax

:P

Link to comment
Share on other sites

Δε θα επαιρνα siporax για να αντικατασησω τα αρχικα σφουγγαρια, αλλα κραταει την αμμωνια στο 0/

Συμφωνω με τη σειρα που μου προτεινεις, αλλα της πετρες τι να τις κανω που έχει απο την αρχη??

Φίλε μου επίμένω λίγο ακόμη στην χρησιμότητα του siporax έναντι των σφουγγαριών.Για να πάρεις την απόφαση σου δές λίγο εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/FilterMat.htm

και εδώ http://sera.de/index.php?id=473&L=14&type=ht

Link to comment
Share on other sites

Απο εσωτερικα φιλτρα, το juwel ειναι απο τα εξυπνοτερα κατασκευασμενα φιλτρα.

Μονα του μειονεκτηματα για μενα τα ιταλικα ηλεκτρικα (θερμαντηρας που εχει κολλησει σε πολλους και εχουν κανει μια ωραια ψαροσουπα, και αντλια που δεν ειναι και πολυ της προκοπης).

Η φιολοσοφια της κατασκευης ομως πανεξυπνη με την τρυπα στη μεση του εσωτερικου σωληνα για μικροτερη ροη στα κατω σφουγγαρια και καλυτερη απονιτροποιηση, επισης κανει και καταπληκτικο σκιμινγκ στην επιφανεια του νερου με τις γριλλιες ψηλα.

Εγω το αλλαξα μονο για το χωρο που επιανε και για το οπτικο του θεματος (αν και ειναι αρκετα διακριτικο) τπτ αλλο.

Το μαυρο σφουγγαρι στα φυτεμενα ειναι αχρηστο.

Τα αλλα τα βλεπουμε.

Εδω υπαρχει μια ωραια συζητηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...F0%EF&st=40

Link to comment
Share on other sites

:P

Έχω σε σακουλα της SERA και αλλαζω σχεδον καθε 5 μερες!!

Ομως, Ενυδρειακό βαμβάκι τι διαφορα εχει με τον υαλοβαμβακα?

Μηπως ειναι το ιδιο και το λες αυτο για να με μπερδεψεις??

Το Siporax mini εχω παρει, ειναι καλυτερο?

Οι πετρες που έχει μεσα είναι αυτες.

Το Μπλε σφουγγαρι που θα βγάλω να το βάλω στο καινουργιο φιλτρο που στρώνω το νεο ενυδρειο??

Μερικες πετρες απο αυτες να τις βάλω στα ενυδρειο με την οραντα να κρατει τη βιολογια??

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειακο βαμβακι καλως ¨η κακως το λεμε υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο εσωτερικα φιλτρα, το juwel ειναι απο τα εξυπνοτερα κατασκευασμενα φιλτρα.

Μονα του μειονεκτηματα για μενα τα ιταλικα ηλεκτρικα (θερμαντηρας που εχει κολλησει σε πολλους και εχουν κανει μια ωραια ψαροσουπα, και αντλια που δεν ειναι και πολυ της προκοπης).

Η φιολοσοφια της κατασκευης ομως πανεξυπνη με την τρυπα στη μεση του εσωτερικου σωληνα για μικροτερη ροη στα κατω σφουγγαρια και καλυτερη απονιτροποιηση, επισης κανει και καταπληκτικο σκιμινγκ στην επιφανεια του νερου με τις γριλλιες ψηλα.

Εγω το αλλαξα μονο για το χωρο που επιανε και για το οπτικο του θεματος (αν και ειναι αρκετα διακριτικο) τπτ αλλο.

Το μαυρο σφουγγαρι στα φυτεμενα ειναι αχρηστο.

Τα αλλα τα βλεπουμε.

Εδω υπαρχει μια ωραια συζητηση.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...F0%EF&st=40

για το οπτικό του θέματος: εγώ χρησιμοποίησα σιλικόνη και πετραδάκι.. το κόλλησα ολόκληρο και μοιάζει με πέτρινο τοίχο.. οποιος έχει την υπομονή και ιδέες μπορεί να το καλύψει με υλικά και να μην βλέπει το μαύρο πλαστικό μέσα στο ενυδρείο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...