Jump to content

Φιλτρο Juwel


karaman

Recommended Posts

Καλησπερα.Στο ενυδρειο Juwel Rio 125 εαν βγαλω ολο το εσωτερικο φιλτρο με σκοπο να καθαρισω ολο το εσωτερικο του επειδη ''ρουφαει'' χωμα απο το υποστρωμα υπαρχει η δυνατοτητα να ξανακολλησει?Γιατι το βλεπω πολυ καλα κολλημενο και δεν μπορω καν να το βγαλω μονο με τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

στα juwel τα ενυδρεια τα φιλτρα ειναι κολλημενα με σιλικονη!!!

για μενα κακως..

τελωσπαντων αν μπορεις να το βγαλεις θα πρεπει να το κολλησεις παλι με σιλικονη!!

παντως πως θα καταφερις να το βγαλεις;;

εγω με τιποτα δεν μπορω!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βγάλεισ το εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς μια χορδή από κιθάρα ώστε να "κοψεις" όλες τις σιλικονες που έχει (αν θυμαμαι καλά 8 σημεία). Μετά μην το ξανακολλήσεις με σιλικόνη αλλά βρες κάποιο άλλο τρόπο πχ βεντούζες διότι άμα θες αργότερα να το ξαναβγαλεις θα κανεις πάλι ίδια διαδικασία?

επίσης το χώρισμα που έχει μέσα το φίλτρο αν θες βγαίνει και μένει μόνο το εξωτερικό κουτί, αν σε βοηθάει αυτό για το καθάρισμα

ρουφαει'' χωμα απο το υποστρωμα

μήπως αυτό πρέπει να το προσέξεις? :P αν είναι έτσι θα μπουκώνει συνέχεια το φίλτρο και θα έχει πάντα πρόβλημα, πχ ανέβασε το φίλτρο λίγο πιο ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκεφτει ενα τροπο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχει.Σε μια 50% περιπου αλλαγη νερου οταν θα εχω βγαλει το νερο θα παρω ενα κομματι πετονια το οποιο θα το εχω αλλειψει με λιγο λαδακι και θα το περασω απο τις ενωσεις και ελπιζω βαση λογικης να ξεκολλησει.Το θεμα αν το κανω και μετα το ξανακολλησω με σιλικονη δεν θα πρεπει να μην το βρεξω για καποιο διαστημα?? :P

Link to comment
Share on other sites

αν θες να βγάλεισ το εσωτερικό φίλτρο θα χρειαστείς μια χορδή από κιθάρα ώστε να "κοψεις" όλες τις σιλικονες που έχει (αν θυμαμαι καλά 8 σημεία). Μετά μην το ξανακολλήσεις με σιλικόνη αλλά βρες κάποιο άλλο τρόπο πχ βεντούζες διότι άμα θες αργότερα να το ξαναβγαλεις θα κανεις πάλι ίδια διαδικασία?

επίσης το χώρισμα που έχει μέσα το φίλτρο αν θες βγαίνει και μένει μόνο το εξωτερικό κουτί, αν σε βοηθάει αυτό για το καθάρισμα

μήπως αυτό πρέπει να το προσέξεις? :P αν είναι έτσι θα μπουκώνει συνέχεια το φίλτρο και θα έχει πάντα πρόβλημα, πχ ανέβασε το φίλτρο λίγο πιο ψηλά

Τωρα παρατηρησα αυτο που λες με το χωρισμα και η αληθεια ειναι οτι θα βοηθησει μεχρι ενος σημειου.Τπ φιλτρο δεν ανεβαινει πιο ψηλα.Υπαρχει ενα κενο μεταξυ φιλτρου και του κατω τζαμιου μεριπου 2-3 εκατοστα και απο εκει ρουφαει το υποστρωμα.Τωρα το εχω διορθωσει γιατι εχω βαλει 2 πλαστικα κομματια κατω στο ανοιγμα που σου ελεγα σε στυλ Γ και εχουν κλεισει το κενο που υπαρχει.Το θεμα ειναι ομως οτι οσο υποστρωμα εχει μενει στο ανοιγμα αυτο πουφαει συνεχει το χωμα με αποτελεσμα καθε 4-5 μερες να γεμιζουν χωμα τα σφουγγαρια και να μπουκωνει το φιλτρο.Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να ξηλωσω ολο το φιλτρο και να παω να παρω ενα καλο εξωτερικο να κανω τη δουλεια μου χωρις προβληματα.Και εδω θελω τις προτασεισ σας. :P

Link to comment
Share on other sites

Τπ φιλτρο δεν ανεβαινει πιο ψηλα.Υπαρχει ενα κενο μεταξυ φιλτρου και του κατω τζαμιου μεριπου 2-3 εκατοστα και απο εκει ρουφαει το υποστρωμα

αν ξεκολήσεις το φίλτρο που λες για να το καθαρίσεις μετά τοποθέτησε το λίγο πιο ψηλά , οι τρύπες που έχει για την είσοδο είναι στο πλάι , ίσως να έκλεινες το χαμηλό κομμάτι τους.

Μια αλλη λυση που σκεφτηκα ειναι να ξηλωσω ολο το φιλτρο και να παω να παρω ενα καλο εξωτερικο να κανω τη δουλεια μου χωρις προβληματα.Και εδω θελω τις προτασεισ σας.

αυτό θα ήταν η καλύτερη λύση :P αλλά να μην δώσεις και μια περουσία για να πάρεις ένα φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκολήσεις το φίλτρο που λες για να το καθαρίσεις μετά τοποθέτησε το λίγο πιο ψηλά , οι τρύπες που έχει για την είσοδο είναι στο πλάι , ίσως να έκλεινες το χαμηλό κομμάτι τους.

Σωστο αυτο που λες αλλα υπαρχει και μια εισοδος για το νερο στο κατω μερος του φιλτρου.Για υτο ρουφαει το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και θα ξεκολησεις το φιλτρο μονο για να το καθαρισεις? :P

Αδειασε το απο υλικα και σιφωναρισε με σκουπα βυθου η αλφαδολαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Και θα ξεκολησεις το φιλτρο μονο για να το καθαρισεις? :P

Αδειασε το απο υλικα και σιφωναρισε με σκουπα βυθου η αλφαδολαστιχο.

Τι εστι αλφαδολαστιχο???Πρωτη φορα το ακουω!! :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εστι αλφαδολαστιχο???Πρωτη φορα το ακουω!! :P

Λαστιχο ειναι, απλο λαστιχο, το πρασσινο που ποτιζουμε τους κηπους :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...