Jump to content

Εκπαιδευτικό σύστημα Φινλανδία-Ελλάδα


Recommended Posts

Αν δεν είχε τόση συννεφιά θα την έκανα για Φιλανδία, μιλούσα με έναν φίλο Ελληνο-φιλανδό σήμερα και ήμουν να δακρύσω...

Διαβάστε και σκεφτείτε τι αξίζετε εσείς και τα παιδιά σας: Εκπαιδευτικό σύστημα Φινλανδία-Ελλάδα.

...τώρα που το σκέφτομαι με λίγες Metal Halide και μερικά ενυδρεία μάλλον θα άντεχα... :P:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε, αυτό είναι πραγματικά το ιδανικό.

Κορυφαίο.

Εκεί όμως ο χαρακτηρισμός "σωστός πολίτης που πληρώνει τους φόρους του" δεν σημαίνει κορόιδο.

Εκεί ο καθένας το θεωρεί υποχρέωση του.

Παράδειγμα:

Πήγε κάποιος συγγενής και κάθησε να πιει καφέ.

Πλήρωσε και άφησε και φιλοδώρημα.

Η υπάλληλος δεν το δέχτηκε λέγοντας "αυτό δεν φορολογείται" !!!

Σκέψου το ίδιο σκηνικό σε καφέ εδώ

και σκάσε ελέυθερα στα γέλια...

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που διαβασα οτι δεν χρειαζεται να αποστηθιζουν καταλαβα τι "παιζει"

"Οι παιδαγωγοί τους δεν έχουν κανένα λόγο να απαιτήσουν από τα παιδιά να μάθουν απ έξω πράγματα, που μετά από μερικές εβδομάδες δε θα θυμούνται. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μάθουν τα παιδιά τους να σκέπτονται λογικά, με κριτική αναλυτική σκέψη, κατανοώντας περίπλοκα νοήματα και αλληλοσυσχετισμούς"

Βλεπετε ειναι πιο ευκολο να διορθωνεις κειμενο "αντιγραμμενο" παρα κειμενο με σκεψη.

Εκει πρεπει να βαλει και ο δασκαλος το μυαλο του να δουλεψει.

Απαιτειται και πολυς χρονος.

Θα επρεπε να υπαρχουν περισσοτεροι καθηγητες.

Δεν "βγαινουμε".

Εχουμε και τα μιστα τοσων πολιτικων και μιζαδορων να πληρωσουμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Α, ρε Καποδίστρια... εσύ μας αγάπησες και εμείς πόσο σε απογοητεύουμε... ακόμα ψηφίζουμε τους Μαυρομιχαλαίους...

Link to comment
Share on other sites

Για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα, ρίξτε μία ματιά και σε αυτό:

http://www.euro.who.int/document/E77922.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα, ρίξτε μία ματιά και σε αυτό:

http://www.euro.who.int/document/E77922.pdf

Για αυτό λέω μερικές Metal Halide και μερικά ενυδρεία... πολύ συννεφιά... :P

Link to comment
Share on other sites

Θαρσείτε παλληκάρια δεν είμαστε μόνη σε τούτο τον ντουνιά υπάρχουν και άλλα κράτη με τα ίδια χάλια…, ή μήπως όχι.

Προσωπικά δεν έχω δει χειρότερο σύστημα από το ελληνικό ακόμη και οι λεγόμενες τριτοκοσμικές χώρες έχουν καλλίτερο σύστημα από εμάς. Το έχουμε αντιληφτεί αυτό αλλά επειδή μια ζωή μαθαίνουμε στραβά αντιδρούμε και στραβά, πχ κάνουμε καταλήψεις και καλά για να βελτιωθεί το σύστημα, δεν μάθαμε να αντιδρούμε σαν σώφρων άνθρωποι.

Από την νεαρή ηλικία μπαίνουμε στο σάπιο σύστημα και κάνουμε εκλογές στα ανώτατα ιδρύματα χωρισμένοι σε κομματικές παρατάξεις, απορώ που αποσκοπούν αυτές η εκλογές.

Επειδή εγώ πήγα σχολείο στην Γερμανία παιδιά δεν έχω δει πιο ηλίθιο σύστημα από το ελληνικό, ούτε για γέλια ούτε για κλάματα είναι. Απλός μένεις παγωμένος και θαυμάζεις.

Αισθάνομαι ότι τα παιδιά μου χαραμίζονται εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω για αυτον τον τοπο εχω αρχισει να πιστευω το εξης: Ο τελευταιος να κλεισει την πορτα.

Συζηταγα με εναν πελατη του πατερα μου. Δικηγορο απο Αμερικη. Προσπαθει ο ανθρωπος να βγαλει αδειες κλπ για κατασκευες και εχει πελαγωσει με τα γραφικα ελληνικα δρωμενα. Τελικα επειδη εχω δει κι εγω δυο πραγματα απο εξωτερικο καταληξαμε οτι η Ελλαδα ειναι πολυ ωραια... Για διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί ήμουν ονειροπόλος και πατριώτης όχι με την στραβή ένια. Γύρισα γιατί πίστευα στην Ελλάδα, γιατί αγαπώ την Ελλάδα που να πάρει. Ήθελα τα παιδιά μου να αποκτήσουν ελληνική νοοτροπία να μην πάνε εκεί σχολείο γιατί εκεί εγώ δεν έμαθα καλά τα ελληνικά (φαίνεται και από την ορθογραφία μου) ούτε την ιστορία μου, ούτε τη εστί Ελλάδα.

Και ήρθα εδώ για καλύτερα υποτίθεται, και ποιος θα το έλεγε ότι στα παιδιά μου στην τελική εγώ μαθαίνω την ιστορία μας γιατί στο σχολείο δεν μαθαίνουν τίποτα. Είναι τόσο κακογραμμένα τα βιβλία που λίγο διάβασα και αναγούλιασα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο κακογραμμένα τα βιβλία που λίγο διάβασα και αναγούλιασα.

Προσωπικά δεν τα θεωρώ κακογραμμένα! Είναι πανέξυπνα γραμμένα για κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς! Ψάξτε λίγο να δείτε ποιοι τα γράψανε... :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα θεωρώ κακογραμμένα! Είναι πανέξυπνα γραμμένα για κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς! Ψάξτε λίγο να δείτε ποιοι τα γράψανε... :P

Τότε εγώ είμαι χαζός γιατί με αυτά τα βιβλία δεν θα περνούσα σε κανένα πανεπιστήμιο.

Αυτά δεν προωθούν την μάθηση, αυτά τα μαθαίνεις απλά για να περάσεις και τίποτα παραπάνω.

Εμένα με ενθουσιάζει η φυσική και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία αλλά τα βιβλία του σχολείου δεν τα διάβασα ούτε θα τα διαβάσω ποτέ, με απωθούν από αυτό που αγαπάω. Σκέψου τώρα ένας που δεν αγαπάει την φυσική που τον στέλνουν, όχι μόνο τον απωθούν αλλά , μην πω τώρα…. $&^%$#|}

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια λες "δεν το αξίζω ρε! Όπου γης και πατρίς" από την άλλη "Να φύγω και να αφήσω την Ελλάδα ως τόπο και ιστορία στους παθολογικούς εγκληματίες?"

Μήπως να πάμε έξω και να βοηθάμε από μακρυά?... :P:P

Link to comment
Share on other sites

@ Χρήστο

Δεν είπα ότι είναι σωστά. Είπα ότι έχουν τον σκοπό τους. Δεν μιλάω φυσικά τόσο για τις φυσικοχημείες, αλλά ΚΥΡΙΩΣ για τα βιβλία της ιστορίας (Ελληνικής και Παγκόσμιας) και των θρησκευτικών!

Μην αμελήσετε αυτό που σας είπα... Να ψάξετε δηλαδή ποιοι γράψανε τα βιβλία! Πραγματικά αξίζει! Θα έψαχνα τα link αλλά:

1) Νυστάζω!!!

2) Δεν έχω τα βιβλία για να βάλω τα ονόματα των συγγραφέων στο google. Κάποτε το είχα κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Από τη μια λες "δεν το αξίζω ρε! Όπου γης και πατρίς" από την άλλη "Να φύγω και να αφήσω την Ελλάδα ως τόπο και ιστορία στους παθολογικούς εγκληματίες?"

Μήπως να πάμε έξω και να βοηθάμε από μακρυά?... :P:P

Το να φυγουμε ρε vicious το θεωρω ψιλοηττα!!!!Και γιατι να φυγουμε εμεις και οχι οσοι εχουν κ..α..τ..α..ν..τ..η..σ..ε..ι αυτον τον τοπο ετσι? Μηπως να παρουμςε την Μπαλλα να παιξουμε ποδοσφαιρο μονοι μας????

Link to comment
Share on other sites

Για να γυρισει το πραγμα θα πρεπει να προβουμε σε ακροτητες, αλλιως... τρεχα εξω και γυρνα τα μυαλα του κοσμου. Κριμα.

Πιο ρεαλιστικο μου φαινεται το να βοηθαμε απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

Για να γυρισει το πραγμα θα πρεπει να προβουμε σε ακροτητες, αλλιως... τρεχα εξω και γυρνα τα μυαλα του κοσμου. Κριμα.

Πιο ρεαλιστικο μου φαινεται το να βοηθαμε απ'εξω. Καποιοι αλλοι που εφυγαν καποτε ακομα τους κατηγορουν. Και θελω να ειμαι μερος της ιστοριας που γραφεται......................

+1000.......... για να γυρισει ο ηλιος θελει δουλεια πολυ :P

Link to comment
Share on other sites

....αλλά επειδή μια ζωή μαθαίνουμε στραβά αντιδρούμε και στραβά, πχ κάνουμε καταλήψεις και καλά για να βελτιωθεί το σύστημα, δεν μάθαμε να αντιδρούμε σαν σώφρων άνθρωποι.

Από την νεαρή ηλικία μπαίνουμε στο σάπιο σύστημα και κάνουμε εκλογές στα ανώτατα ιδρύματα χωρισμένοι σε κομματικές παρατάξεις, απορώ που αποσκοπούν αυτές η εκλογές.

+1.000.000

Link to comment
Share on other sites

Για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα, ρίξτε μία ματιά και σε αυτό:

http://www.euro.who.int/document/E77922.pdf

Προτελευταιοι ειμαστε στις αυτοκτονιες.

Μας περναει μονο η Μαλτα (με λιγοτερες αυτοκτονιες)

Και μεις περναμε την Αλβανια. Τριτοι απο το τελος οι Αλβανοι. Καλοπερνανε μαλλον γιαυτο δεν εχουν αυτοκτονιες :P

Εχεις σκεφτει και αλλο? Οτι δεν δηλωνονται οι αυτοκτονιες για να μην εχουν προβλημα με την εκλλησια στη ταφη?

Λες να εχουν το ιδιο προβλημα με την εκκλησια και στην υπολοιπη ευρωπη?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προτελευταιοι ειμαστε στις αυτοκτονιες.

Μας περναει μονο η Μαλτα (με λιγοτερες αυτοκτονιες)

Και μεις περναμε την Αλβανια. Τριτοι απο το τελος οι Αλβανοι. Καλοπερνανε μαλλον γιαυτο δεν εχουν αυτοκτονιες :P

Εχεις σκεφτει και αλλο? Οτι δεν δηλωνονται οι αυτοκτονιες για να μην εχουν προβλημα με την εκλλησια στη ταφη?

Λες να εχουν το ιδιο προβλημα με την εκκλησια και στην υπολοιπη ευρωπη?

Όχι δεν πιστεύω αυτό, ότι αποκρύπτονται η αυτοκτονίες. Απλός έχουμε σαν Έλληνες διαφορετική αντίληψη και αντιδρούμε διαφορετικά. Η περισσότερες αυτοκτονίες γίνονται για κοινωνικούς και αισθηματικούς λόγους και σπανίως είναι αυτές που γίνονται για οικονομικούς.

Μέσα σε όλοι την καταχνιά μας έχουμε και ένα καλό πάντα συγκριτικά με την κεντρική Ευρώπη έχουμε αυξημένη την κανονικότητα μας, ο ευρωπαίος αισθάνεται μοναξιά ο έλληνας σπάνια.

Αυτή η κανονικότητα μας κρατάει ακόμη και ήμαστε από τα λίγα κράτη που παρόλο τον οικονομικό μας πάτο προσπαθούμε και τα καταφέρνουμε να περνάμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper για πες τίποτα για τους συγγραφείς...

Δεν τα θυμάμαι όλα και με ακρίβεια και δεν έχω και πολύ χρόνο να τα ψάξω!

Ένα στοιχείο είναι πως κάποιοι από τους συγγραφείς των βιβλίων ιστορίας είναι ή Εβραίοι ή εργάζονται για κάποια Εβραϊκή τράπεζα ή κάτι τέτοιο.

Για τα θρησκευτικά θυμάμαι πως υπήρχε ένα απίστευτο στοιχείο ξεμπροστιάσμαντος, και σπάω το κεφάλι μου να το θυμηθώ αλλά δεν... ακατοίκητο το κεφάλι μου!!!

Koing Koing, βοήθησε μας λίγο, και όλοι οι υπόλοιποι που έχετε την δυνατότητα...

Γράψτε τα ονόματα των συγγραφέων Ιστορίας και Θρησκευτικών 5ης-6ης δημοτικού και όλου του Γυμνασίου! Νομίζω πως στου Λυκείου δεν είχα βρει κάτι. Επίσης δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που άλλαξαν τα βιβλία και τί ισχύει τώρα ή αν τότε που το έψαξα ήταν τα ίδια με τώρα.... :P

Μάλιστα είχα κάνει ένα ωραίο λευκωματάκι πάνω στο θέμα "Εκπαίδευση" το οποίο μάλλον το πέταξα στην τελευταία γενική που έκανα στο σπίτι :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...