Jump to content

μετακομιση απο 80 λιτρα σε 400!!!


Recommended Posts

σημερα θα κανω την μετακομιση του παλιου μου ενυδρειου σε ενα RIO 400

τωρα εχω μεσα 2 κλοουν και 25 κιλα ζωντανο βραχο και 4 κιλα αραγωνιτη ,ενα εξωτερικο EHEIM 2213 και ενα ντελτεκ mce 600....

Πια ειναι η σειρα που πρεπει να ακολουθησω? Επισης να πω οτι η αλλαγη ειναι σε διαφορετικο σπιτι με αποσταση 20 λεπτα περιπου με αμαξι...

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει η δυνατοτητα να προετοιμασω απο πριν 400 λιτρα νερο, Ετσι οπως το σκευτομαι εγω θα κανω το εξεις.....

1. γεμιζω το RIO μεχρι περιπου την μεση , (Για να μπορω να ριξω τον βραχο μεσα , χωρις να μινει εξω απο το νερο πανω απο μιση ωρα.) και Ριχνω το αλατι

2. μεταφερω τον ζωντανο βραχο βραχο και τον τοποθετω

3. ριχνω 30 κιλα ζωντανο αραγωνιτη που εχω αγορασει

4. γεμιζω με το υπολοιπο νερο μαζι με το υπολοιπο αλατι που πρεπει

5. περιμενω 1 ημερα να διαλυθει με τους κυκλοφοριτες και τελος μεταφερω τα ψαρια

6. το εξωτερικο EHEIM 2213 , το καταργω και δεν το βαζω καθολου

περιμενω γνωμες - συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικα τα νεα σου λιτρα..!!

κατ'αρχας Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις αυτο που σκεφτεσαι με το βραχο... :P:P:thumbup:

θα τον καψεις αν βαλεις κατ'ευθειαν αλατι.

οργανωσε το καλυτερα,ετοιμασε νερο για τουλαχιστον 24 ωρες πριν...

το νερο που εχεις ηδη χωρισε το και βαλε σε ενα δοχειο οτι ψαρια εχεις,σε ενα αλλο τα κοραλια σου,και το υπολοιπο ο βραχος.

στη συνεχεια φτιαχνεις το ακουασκειπινγκ,ριχνεις το αλατονερο που εχεις ετοιμασει(οσο εχεις ετοιμασει απο το καινουργιο σου),και φροντιζεις τουλαχιστον να σκεπαζει το βραχο.στη συνεχεια σιγα-σιγα αρχιζεις να βαζεις τα κοραλια πρωτα και στη συνεχεια τα ψαρια.φροντιζεις να εχεις ακριβως τις ιδιες συνθηκες νερου με το παλιο σου νερο (αλατοτητα κλπ....).

δεν ειναι κατι ευκολο,αλλα αν κανεις κατι αλλο κινδυνευουν ολα .

το 2213 το κανεις χημικο με φουλ αντιφωσφορο ανθρακα.

ΥΓ.αληθεια στο παλιο σου το 80λιτρο,που τον ειχες χωρεσει 25 κιλα βραχο...??

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ελεγα να βαλω στην αρχη το νερο μεχρι την μεση για να μπορω να δουλεψω πιο ευκολα τον βραχο και αφου τοποθετησω τον βραχο αμεσοσ να ριξω το υπολοιπο νερο και το αλατι. Λαθος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εντελως..!!!!

κανε αυτο που σου ειπα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα βαλω μονο νερο και αραγωνιτη και αλατι για 24 ωρες περιπου και μετα θα βαλω τον βραχο

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν μπορουμε να συνενοηθουμε...

2 τροποι.

1)η βαζεις νερο οσμωσης σε ολο το ενυδρειο,και το καταλληλο αλατι και το διαλυεις μινιμουμ για 24 ωρες,και στη συνεχεια βαζεις τον αραγωνιτη και το βραχο κλπ....

2)διαλυεις εκτος ενυδρειου το νερο με το αλατι(εδω θελεις πολλα βαρελια για να το φτιαξεις),εχεις βαλειηδη μεσα στεγνο τον αραγωνιτη,και στη συνεχεια βαζεις το νερο τον βραχο κλπ....

εχω την εντυπωση πως συνεχιζεις να σκεφτεσαι λανθασμενα......

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζεις το νερό σε ξεχωριστό χώρο......

φτιάχνεις / στήνεις την βάση......

στρωνεις τον αραγωνίτη.....

στήνεις τον βράχο.....

βάζεις το νερό....

μεταφέρεις τα ζωντανά..... :P

Τ Ε Λ Ο Σ

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...