Jump to content

Γινε και εσυ καταδοτης...μπορεις!


Recommended Posts

post-9275-1245748664_thumb.jpg

Την προτροπή «γίνετε καταδότες» - γειτόνων, γνωστών και ανταγωνιστών – απευθύνει στους φορολογούμενους το υπουργείο Οικονομικών. Μέσω της ιστοσελίδας της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων οι πολίτες μπορούν να συμπληρώνουν – επίσημα – φόρμα καταγγελίας με το όνομα του καταγγελλόμενου, την επαγγελματική του δραστηριότητα και το είδος της φοροδιαφυγής που διαπράττει.

Ουσιαστικά, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, το υπουργείο Οικονομικών καλεί τους πολίτες να παίζουν τον ρόλο του εφοριακού και μέσω του ηλεκτρονικού χαφιεδισμού να γεμίσουν τα άδεια ταμεία του κρατικού κορβανά που για το πρώτο εξάμηνο του έτους έχουν κυριολεκτικά πατώσει.

Οι πολίτες θα μπορούν να «δίνουν» το ονοματεπώνυμο, το τηλέφωνο και το ΑΦΜ του καταγγελλόμενου υποκαθιστώντας με αυτό τον τρόπο οι πολίτες τον εκλεκτικό μηχανισμό του υπουργείου Οικονομικών.

Το site του υπουργείου

Πηγή: nooz.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, αν γράψω τα ονόματα όλων των πολιτικών θα το ψάξουν?

Link to comment
Share on other sites

Προς χαρη της συζητησης....

ΝΑΙ, η Πολιτεία θα έπρεπε να είναι οργανωμένη και να διαθέτει τους κατάλληλους ελεγκτικούς μηχανισμούς για την φοροδιαφυγή...

ΝΑΙ, η Δικαιοσύνη θα έπρεπε να είναι αμείλικτη σε θέματα φοροδιαφυγής... ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..

ΟΜΩΣ, απλά ας σκεφτούμε και το εξής... Οταν ο διπλανός μας, ο γείτονας, ο φίλος φοροδιαφεύγει, την ίδια στιγμή στην ουσία κλέβει το κράτος...δηλαδή ΕΣΕΝΑ! Ο οποίος σαν έντιμος πολίτης πληρώνεις κανονικά...και με το παραπάνω γιατί κάποιοι άλλοι, "φίλοι σου" φοροδιαφεύγουν και το δικό τους βάρος πέφτει σε σένα.

Λίγο απλοικό, αλλα αν ο "φίλος" σου εμπαινε στο σπίτι σου και σε εκλεβε, εσύ θα σκεφτόσουν ότι θα γίνεις καταδότης αν σηκώσεις τηλέφωνο και τον καταγγείλεις στην αστυνομία...???

Απλά αν το δεις μεμονομένα το ζήτημα λες, χμμ εχεις δίκιο, όντως φοράω κουκούλα και "δίνω" ανθρώπους... Ομως αν εχεις βαρεθεί να βλέπεις και να γνωρίζεις ότι αυτοί οι άνθρωποι ζουν εις βάρος σου...τότε ισως να πεις...χμμμμ ναι ας κάνω κατι για αυτο...

Δεν μπαίνω καν στην κουβέντα για κακόβουλη χρήση της παραπάνω ενέργειας και πόσο αυτό μπορεί να κάνει κακό.... Σε αυτο μαζί σου.

Φιλικά,

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το έκλεβαν μόνοι τους, τώρα θα το κάνουν τσάμπα και θα θα μας βάζουν να τρωγόμαστε κιόλας...

...το καλύτερο???

Θα είμαστε και χαρούμενοι γιατί επιτέλους θα σταματήσει να μας κλέβει ο γείτονας και η Ελλάδα θα γίνει καλύτερη χώρα!

Δείτε εδώ ποιοι κλέβουν και όπως λέει ο tags συμπληρώστε τις φόρμες: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=231547

Διαίρει και βασίλευε...

ΟΥΣΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο απλοικό, αλλα αν ο "φίλος" σου εμπαινε στο σπίτι σου και σε εκλεβε, εσύ θα σκεφτόσουν ότι θα γίνεις καταδότης αν σηκώσεις τηλέφωνο και τον καταγγείλεις στην αστυνομία...???

Δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες φιλε louklk .

Κάποιοι άλλοι θέλουν να μας κλέψουν και μας κλέβουν .

Επειδή όμως απο το πολύ κλέψιμο δεν υπάρχουν άλλα κοιτάζουν με "νόμιμο" τρόπο να μαζέψουν τα επόμενα χρήματα που θα φάνε .

Δικά μας χρήματα θα ήταν αν τα βλέπαμε στα έργα που θα έπρεπε να γίνουν για μας και όχι να φτιάχνουν έργα με κεφαλικούς φόρους όπως αεροδρόμιο , γέφυρα του Ρίο- Αντίρριο , Αττική οδός και άλλα πολλά .

Ας ξεκινήσουν αν θέλουν με τό λίνκ του viciouscircle .

Link to comment
Share on other sites

Η σελίδα δεν λειτουργεί για την ώρα... Τους έγραψα μια καταγγελία με συχτήρια και αφού πάτησα αποστολή δεν πήγε. Αν την ανοίξουν έχουν να φάνε spam καθημερινό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, αν γράψω τα ονόματα όλων των πολιτικών θα το ψάξουν?

Εσενα θα ψαξουν.......και πιστεψε με θα σε βρουν.Κι οταν σε βρουν.......

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι συνεχεια της φορολογικης συνειδησης που λανσαραν πριν απο κανα εξαμηνο (οταν την προηουμενη περιοδο ειχαν ακουστει για αυθαιρετα υπουργων, για τον αλλο που ειχε αλλοδαπους εργατες αδηλωτους, το νομιμο και ηθικο με τις παρακτιες κλπ)

τιμη και δοξα στους φοροφυγαδες

εαν θελουν να αλλαξει κατι πρεπει ΑΥΤΟΙ να δωσουν το καλο παραδειγμα και οχι εμεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, αν γράψω τα ονόματα όλων των πολιτικών θα το ψάξουν?

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ο λογιστής μου έχει πει ότι αν μια επιχείρηση ξεκινήσει και δουλεύει απολύτως νόμιμα

με μαθηματική ακρίβεια σύντομα θα πτωχεύσει

πρέπει να κλείσουμε τις ιδιωτικές τράπεζες που μας πίνουν το αίμα με <νόμιμη> τοκογλυφία

και να απαιτήσουμε εξορθολογισμό της φορολόγησης , απόλυτη διαφάνεια στη διαχείριση των φόρων που εισπράττονται και γενικά του δημόσιου χρήματος

με στόχο ο φορολογούμενος να θέλει να δίνει περισσοτέρους φόρους γιατί θα βλέπει τα λεφτά του να γίνονται έργα και όχι να καταλήγουν στις στέπες των κουμπάρων

ζητάνε να τους βοηθήσουμε να ελέγξουν τους φοροφυγάδες

να ξεκινήσουν πρώτα από τους υπαλλήλους που στέλνουν για ελέγχους (ΣΔΟΕ ετσι δε το λένε? ) αν δε κάνω λάθος αποκαλύφθηκε τεράστιο κύκλωμα διαφθοράς εκεί . να δούμε τι θα γίνει στο τέλος

το αναμενόμενο είναι να γίνει κάτι παρόμοιο με αυτό που έγινε και στη γέφυρα Ρίου – Αντίρριου

εκεί ένα υπάλληλος ανάφερε στους ανώτερους του ότι δυο άλλοι συνάδελφοι του έκλεβαν τις εισπράξεις των διοδίων

μαντέψετε ποιος έχασε τη δουλειά του

Link to comment
Share on other sites

εαν θελουν να αλλαξει κατι πρεπει ΑΥΤΟΙ να δωσουν το καλο παραδειγμα και οχι εμεις

"ΑΥΤΟΙ" με την δική μας ψήφο βγαίνουν. Εμείς τους διαλέγουμε.

Εκτός κι αν βαριόμαστε να ψηφίσουμε καν.

"Κράτος" δεν είναι σαν να λέμε "Κόκα κόλα".

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.

Αν έχουμε @@ ας κοιτάξουμε τον εαυτό μας και τον διπλανό μας.

Αυτοί είναι που μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα.

Στην τελική, όταν επιτρέπουμε να ζημιώνουν την Ελλάδα, εμείς φταίμε.

Ας μην δίνουμε 2η ευκαιρία να το ξανακάνουν.

Η τακτική του "είμαι ένα απλό θύμα" είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική, όταν επιτρέπουμε να ζημιώνουν την Ελλάδα, εμείς φταίμε.

Ας μην δίνουμε 2η ευκαιρία να το ξανακάνουν.

Η τακτική του "είμαι ένα απλό θύμα" είναι βούτυρο στο ψωμί τους.

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε... από τη στιγμή που στην πρώτη επαφή ενός νέου με το κράτος μετά το σχολείο όταν δίνει για δίπλωμα οδήγησης είναι "αν δεν λαδώσεις θα φτύσεις αίμα για να περάσεις και αν..."

Γενικά έχουμε ξεχάσει να ρωτήσουμε γιατί σε πολλά, όπως στη δήλωση "έτσι είναι τα πράγματα" .

Για δείτε κάτι ενδιαφέρον:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα διαφωνησουμε σε αυτο

και εγω εδωσα για διπλωμα και εμενα μου ειπε ο δασκαλος (πιθανος ηταν στο κολπο) οτι εαν δεν λαδωσω δεν θα γινει δουλεια, απο πεισμα και ιδεολογια δεν εδωσα τιποτα

κοπηκα (για να λεμε την αληθεια εκανα ενα λαθακι δευτερευουσας σημασιας βεβαια αλλα λαθακι)

ξαναεδωσα και περασα (χωρις φυσικα να λαδωσω κανεναν)

συμπερασμα, πληρωσα τα ιδια λεφτα αλλα εχω να λεω οτι το πηρα το διπλωμα μου χωρις λαδωμα

ΔΕΝ ΤΑΙΣΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Τι να λέμε... από τη στιγμή που στην πρώτη επαφή ενός νέου με το κράτος μετά το σχολείο όταν δίνει για δίπλωμα οδήγησης είναι "αν δεν λαδώσεις θα φτύσεις αίμα για να περάσεις και αν..."

Γενικά έχουμε ξεχάσει να ρωτήσουμε γιατί σε πολλά, όπως στη δήλωση "έτσι είναι τα πράγματα" .

Για δείτε κάτι ενδιαφέρον:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

...απο πεισμα και ιδεολογια δεν εδωσα τιποτα

ΔΕΝ ΤΑΙΣΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Ετσι ρε Παναγιώτη, κι εγώ το ίδιο έκανα.

Και για να σπάμε και τις φήμες που αναμασάμε

και συντηρούν το κατεστημένο,

πέρασα με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους 2, εγώ έδωσα από πείσμα έτσι την πρώτη, μου σπάσανε τον τσαμπουκά με καψόνια, ψάρωσα και κόπηκα και την δεύτερη λάδωσα και όλα μέλι γάλα, φυσικά και θα το χαιρόμουν αν το έπαιρνα με την αξία μου αλλά ήθελα να τελειώνω να μην ξαναδώ τα μούτρα τους.

Φυσικά και δεν προτείνω σε κανέναν να λαδώσει αλλά να τους ξεφτιλίσει κι από πάνω αλλά αυτό που είδα πριν 3 χρόνια με έκανε πραγματικά να ντρέπομαι για λογαριασμό τους και μετά και για δικό μου, μεταδιδόμενη σαπίλα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα πω αυτά που είχα ξαναπεί

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣΥΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι λέω να ΔΩΣΩ :P τον Κύριο Προτζέκτορα (stormtrooper) γιατί φοροδιαφεύγει από το εμπόριο λευκής σάρκας που κάνει...

Γιατί νομίζεται ότι κάνει συχνά πυκνά ταξίδια στην ανατολική αλλοδαπή...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι λέω να ΔΩΣΩ :P τον Κύριο Προτζέκτορα (stormtrooper) γιατί φοροδιαφεύγει από το εμπόριο λευκής σάρκας που κάνει...

Γιατί νομίζεται ότι κάνει συχνά πυκνά ταξίδια στην ανατολική αλλοδαπή...

Λευκής, μαύρης, κίτρινης... Εγώ δεν είμαι ρατσιστής! Το έχω ξαναπεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...