Jump to content

Ο κυριος καβουρης!!!


Recommended Posts

Σημερα το μεσημερακι ειχα παει σε ενα πετ σοπ να παρω μια anubia nana και εκει που χαζευα τα ψαρια ειδα μπροστα μου τον κυριο καβουρι!!!

Αυτο ηταν.Ερωτας κεραυνοβολος!Ενιωσα οτι ημασταν πλασμενοι ο ενας για τον αλλον..Τελος..

Το μονο που καταφερε να μου πει ο ανιδεος πετσοπας ηταν οτι δεν μπαινει με αλλα ψαρια γιατι τα τρωει και μπορει να μπει σε οποιοδηποτε μικρο ενυδρειο μονος του!Τι τρωει τι απαιτησεις εχει και αλλα προφανως δεν ειχε ιδεα..

Σκεφτηκα να μαθω οτι μπορω και να δω αν μπορω να τον παρω και να τον βαλω σε ενα 30αρι αντε 40αρι γιατι δεν μου εχει μεινει και πολυ χωρος..

Περιμενω να μου πειτε γνωμες και γνωσεις για τον συγκεκριμενο κυριο.

post-11486-1245762400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα παντως θα τα εσπαγε ενας τετοιος καβουρας στο ενυδρειο :P

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα τα σπαγε ειναι το μονο σιγουρο..Αλλα δυστυχως θα καταστρεφει και οτι φυτο βρεθει στο δρομο του!! :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

να σε ρωτησω κατι..

σε ποιο απο τα καταστηματα το βρηκες;

Γλυφαδα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Στον πειραια.Αλλα λογικα θα υπαρχει και στην Γλυφαδα που το καταστημα ειναι 5πλασιο σε σχεση με αυτο του Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαθε ωσες περρισοτερες πληροφοριες σου πουν απο το καταστημα το ονομα του και πατα στο ιντερνετ το ονομα μηπως βρεις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Γιώργηδες... :P ...Μετά από μία σύντομη αναζήτηση στο γούγλη, και αφού κατάφερα να ταιριάξω το όνομα από την κατατοπιστικότατη τεμπελίτσα του καταστήματος :thumbup: αρχικά με το Cherax quadricarinatus το οποίο αποδείχτηκε Lobster (!), είχα την τύχη να μου ταιριάξει η φωτό σε μια σελίδα με το όνομα Cardisoma armatum. Δυστυχώς ο χρόνος δεν μου επιτρέπει περαιτέρω αναζήτηση, με περιμένει η γοργόνα μου να πάμε για...κούνια!!!

Σας παραδίδω τη σκυτάλη και περιμένω το βράδυ που θα επιστρέψω αποτελέσματα :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας με τετοιο καβουρι δεν μπορει να συνυπαρξει ψαρι.

αν θελετε κανεντε ενα ωραιοτατο ενυδρειο μονο με τετοια καβουρακια..

καλη αναζητηση και συνεχεια.. :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Γιώργηδες... :P ...Μετά από μία σύντομη αναζήτηση στο γούγλη, και αφού κατάφερα να ταιριάξω το όνομα από την κατατοπιστικότατη τεμπελίτσα του καταστήματος :thumbup: αρχικά με το Cherax quadricarinatus το οποίο αποδείχτηκε Lobster (!), είχα την τύχη να μου ταιριάξει η φωτό σε μια σελίδα με το όνομα Cardisoma armatum. Δυστυχώς ο χρόνος δεν μου επιτρέπει περαιτέρω αναζήτηση, με περιμένει η γοργόνα μου να πάμε για...κούνια!!!

Σας παραδίδω τη σκυτάλη και περιμένω το βράδυ που θα επιστρέψω αποτελέσματα :P

Φιλε Βαγγελη φυγε γρηγορα!!!Ποτε δεν αφηνουμε τις γοργονες να περιμενουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας με τετοιο καβουρι δεν μπορει να συνυπαρξει ψαρι.

αν θελετε κανεντε ενα ωραιοτατο ενυδρειο μονο με τετοια καβουρακια..

καλη αναζητηση και συνεχεια.. :P

Και εγω αυτο σκεφτηκα.Ειναι πολυ καλη ιδεα.

Το θεμα ειναι τι διακοσμηση θα πηγαινε σε ενα τετοιο ενυδρειο??? :P

Πιστευω οτι το θεμα διακοσμηση και φυτα θελει ιδιαιτερη προσοχη σε ενα τετοιο ενυδρειο.Τα φυτα ομως δεν ξερω κατα ποσο θα επιζησουν στο περασμα του!

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι ΟΧΙ φυτα!!!

μονο πετρες,βραχους κλπ

Αυτα τα καβουρια μπορουν και κολυμπανε η μενουν συνεχεια στο πατο του βυθου?

Δηλαδη anubia δεμενη σε καποιο ξυλο μακρια απο τον βυθο θα μπορουσε να επιβιωσει???

Link to comment
Share on other sites

οριστε για να παρεις μερικες ιδεες...

20125578.JPG

Καλη ιδεα..

Αλλα δεν ειναι κριμα να εχεις ενα τετοιο ενυδρειο και να εχεις τα 2/3 περιπου του ενυδρειου ανεκμεταλλευτα???

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε φιλε τα 2/3 ειναι ανεκμεταλευτα??

Καλη ιδεα..

Αλλα δεν ειναι κριμα να εχεις ενα τετοιο ενυδρειο και να εχεις τα 2/3 περιπου του ενυδρειου ανεκμεταλλευτα απο νερο???

Τωρα που το διορθωσα καταλαβες τι εννοω?

Link to comment
Share on other sites

Για χελωνες δεν ξερω..Για σφουγγαρια και καλαμαρια και ενα καβουροπατι σιγουρα θα ταιριαξει. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...