Jump to content

αφαιρεση εσωτερικου φιλτρου σε Rio 400


ababapanos

Recommended Posts

σκευτομαι να το βγαλω για να κερδισω χωρο αλλα και αισθητικα. τι λετε αξιζει? δυστηχω ειναι κολημενο με σιλικονη στο τζαμι. και φοβαμαι. υπαρχει κυνδινος να κανω καμια ζημια?

ευχαρηστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ προσοχη με κοπιδια και σπατουλες, στην προσπαθεια μου να το βγαλω με πολυ πιεση στο κοπιδι λιγο ελειψε να κοψω κομματι απο το δαχτυλο μου (και δεν ειμαι και στην Αμερικη να κανω μηνυση στην juwel που δεν εχει ταμπελακι να προειδοποιει για τον συγκεκριμενο κινδυνο :P)

τελικα το καταφερα με μαχαιρι κουζινα και ΠΟΛΥ πιεση με τα χερια

να ξερεις οτι οι 4 επανω κολησεις ειναι οι δυσκολες οι κατω βγαινουν απλα τραβωντας το

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω όσον αφορά την διαδικασία αφαίρεσης του φίλτρου με τους φίλους πιο πάνω.Το αφαίρεσα και εγώ για να κερδίσω χώρο αλλά μετά είδα οτι δεν υπήρχε λόγος.Και έτσι εχασα ενα φίλτρο που θα μπορούσα να το εμπλουτίσω με σοβαρά βιολογικά υλικά για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω.Σου γράφω τις σκέψεις αυτές για να το σκεφτείς πρώτα καλά και να μην βιαστείς.Υπάρχουν κάποια πλεονηκτήματα που έχουν ενδιαφέρον.

Φιλικά Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο σε ένα RIO400 να αφαιρέσεις το εσωτερικό φίλτρο. Έχεις ήδη κάμποσα λίτρα και το εσωτερικό φίλτρο θα σου κάνει θαυμάσια κυκλοφορία μαζί και φίλτρανση. Να το αφήσεις εκεί που είναι και να το καλύψεις γύρω γύρω με βράχο.

:P

Link to comment
Share on other sites

μολις εβγαλα το φιλτρο μου απο το juwel μου το μικρο!!!

φιλε ειναι παλουκι!!!

καλυτερα μην το σκεφτεσαι!!!

με πετονια ,κλωστες,σχοινια κλπ δε γινεται!!!

αυτα δεν υπαρχουν..

χρησιμοποιησα 3 μαχαιρια που εξ αυτων εσπασα τα 2!!! :P

και μου πηρε και 2 ωρες!!!

αν εχεις το χρονο σιγα σιγα ασχολησου..

τι να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε 5 λεπτα με χορδη κιθαρας το εβγαλα εγω, βαλε ομως γαντια μηχανης για να μην κοπουν τα χερια σου.Το βγαζεις, βαζεις 2 εξωτερικα και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

μολις εβγαλα το φιλτρο μου απο το juwel μου το μικρο!!!

φιλε ειναι παλουκι!!!

καλυτερα μην το σκεφτεσαι!!!

με πετονια ,κλωστες,σχοινια κλπ δε γινεται!!!

αυτα δεν υπαρχουν..

χρησιμοποιησα 3 μαχαιρια που εξ αυτων εσπασα τα 2!!! :P

και μου πηρε και 2 ωρες!!!

αν εχεις το χρονο σιγα σιγα ασχολησου..

τι να σου πω..

:P:thumbup::thumbup::lmao:

κι εγω παιδευτηκα τοσο πολυ!!!

πφφφφ.. :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καυτη φαλτσετα, ή σπατουλα

Μπαααααααααααα!!!! Σταματησες να προτεινεις χορδες κιθαρας; :P Καλα που υπαρχουν κι'αλλοι (βλεπε πιο πανω ....doufas).- :P

Link to comment
Share on other sites

Μπαααααααααααα!!!! Σταματησες να προτεινεις χορδες κιθαρας; :P Καλα που υπαρχουν κι'αλλοι (βλεπε πιο πανω ....doufas).- :P

Πιο ευκολο απο τη χορδη :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζετε οτι αν βγαλουμε το φιλτρο απο τα Juwel ενυδρεια χανουμε την εγγυηση?Και η εγγυηση ισχυει για 2 χρονια.

Με το που το εμαθα το ξανασκεφτομαι αν θα βγαλω το φιλτρο απο το ενυδρειο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το εχω βγαλει!!!

:P:thumbup::thumbup:

παντως ειμαι της γνωμης να προσπαθουμε να εχουμε εξωτερικα φιλτρα!!!

για πολλους λογους.. :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτης της γνωμης ειμαι..Αλλα εαν σε καποιο χρονικο διαστημα παρατηρησεισ καμια διαρροη τι κανεις?

Ενω αν δεν εχεισ βγαλει το φιλτρο σου δινουν καινουργιο και ουτε γατα ουτε ζημια.

Οποτε καλυτερα ειναι να βαλουμε παραλληλα να τρεχει ενα εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτης της γνωμης ειμαι..Αλλα εαν σε καποιο χρονικο διαστημα παρατηρησεισ καμια διαρροη τι κανεις?

Ενω αν δεν εχεισ βγαλει το φιλτρο σου δινουν καινουργιο και ουτε γατα ουτε ζημια.

Οποτε καλυτερα ειναι να βαλουμε παραλληλα να τρεχει ενα εξωτερικο.

Αμα δεις τον σχεδιασμο ενος εξωτερικου φιλτρου θα καταλαβεις πως διαροη θα εχεις μονο αν σπασει ο κουβας η αν τρυπισει ο σωληνας...

Πραγμα αδυνατο μιας και μενει σταθερο...

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι,θα ξεκολησει μονο του,πιστεψε με...στα 13-15 χρονια τωρα που εχω το juwel μου,ξεκολησε μονο του πριν 5 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις τον σχεδιασμο ενος εξωτερικου φιλτρου θα καταλαβεις πως διαροη θα εχεις μονο αν σπασει ο κουβας η αν τρυπισει ο σωληνας...

Πραγμα αδυνατο μιας και μενει σταθερο...

Δεν καταλαβες τι ειπε,

Διαρροη στο ενυδρειο εννοουσε.

Αν παθει λοιπον κατι το ενυδρειο (πχ διαρροη) και εσυ εχεις ηδη ξεκολησει το εσωτερικο του φιλτρο, δεν σε καλυπτει η εγγυηση.

Γι'αυτο πρωτα θα το γεμιζουμε το ενυδρειο με νερο να τσεκαρουμε για διαρροες και μετα θα ξεκολαμε το εσωτερικο φιλτρο :):):D

Σοβαρα τωρα αν δεν σε ενδιαφερει τα 5-10 λιτρα που σου τρωει χωρο και αν εχεις τροπο (φυτα-ξυλα-πετρες αναλογα) να το καλυψεις να μη φαινεται, δεν ειναι ασχημο φιλτρο να δουλευει παραλληλα με ενα εξωτερικο.

πχ ενυδρειο 400 λιτρων με εσωτερικο και εξωτερικο ταυτοχρονα. (παρολη την πλακα που κανω στον imichal δεν εχει αδικο που επεμενει στο εσωτερικο)

IMG_1586.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...