Jump to content

Dennerle Fertilization : V30 + S7 +e15 & Daily Npk!


gfdimopo

Recommended Posts

καλημέρα παιδιά!

Είπα να αλλάξω εταιρία λιπασμάτων και να χρησιμοποιήσω της Dennerle! Eπειδη ειχα μείνει ευχαριστημένος με κάποια αλλα της προιόντα .

Πήρα ενα βασικο σετάκι το οποίο περιλαμβάνει το V30 S7 και τις ταμπλέτες E15.

Επειδή έχω βαρύ φυττεμένο μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω και το Daily NPK.

Οι δολολογίες που γράφει η συσκευασία όμως είναι πολύ μικρές και ανυσηχώ μήπως δεν αντέξουν τα φυτά!

Παλαιότερα χρησιμοποιούσα της floorish τα λιπάσματα και χάλαγα κάθε δυο βδομάδες ενα κουτάκι Nitrogen για να διατηρώ τα νιτρικά γύρω στα 10 ml.

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς? να μου πει απο την εμπειρία του αν ειναι οκ η δοσολογία?

Παλαιότερα που χρησιμοποιούσα της floorish τα προιόντα εριχνα κάθε μερα 20 ml Nitrogen, 5 ml Potasium , 10 ml Phosporus και 2.5 Iron και floorish.

Τι μου προτείνεται να κάνω?

Χρησιμοποιώντας διπλάσια ποσότητα απο αυτή που αναγράφει στο Daily NPK παρατήρησα οτι σε μία μέρα τα νιτρικά μου ήταν πάλι στο 1mg/l

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

δεν μπορεις να παρεις απαντηση απλα με ενα ναι η ενα οχι.

υπαρχουν παραγοντες οπως η συνολικη σου φυτομαζα, ο αριθμος των ψαριων σου,ο φωτισμος,τα λιτρα κλπ.που κανουν δυσκολη την απαντηση που περιμενεις.

εαν δεν μας δωσεις λεπτομερειες για ολα τα παραπανω δεν μπορουμε ουτε να μαντεψουμε,ουτε σωστη πληροφορια να σου δωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

δεν μπορεις να παρεις απαντηση απλα με ενα ναι η ενα οχι.

υπαρχουν παραγοντες οπως η συνολικη σου φυτομαζα, ο αριθμος των ψαριων σου,ο φωτισμος,τα λιτρα κλπ.που κανουν δυσκολη την απαντηση που περιμενεις.

εαν δεν μας δωσεις λεπτομερειες για ολα τα παραπανω δεν μπορουμε ουτε να μαντεψουμε,ουτε σωστη πληροφορια να σου δωσουμε.

Ξεχασα ταστοιχεία του ενυδρείου :P !

Όγκος Ενυδρείου: 125λτ (μεικτά)

Φωτισμός: 1x 28 nature + 1 x24 amazon day + 1x 24 special plant + 1x28W special plant

Ψάρια: 18 καρδινάλιους +2 σαε +2 ancistrus + 2 κλοουν (είναι σαν είδος κλοουν κατάλληλο για φυτεμμένο) +2 γαρίδες

Φυτά: 3 anubies + cuba + hydrofilia diformis + hydrofilia polysperma + rotala mayaca + sessiflora + 4 ακόμα συστάδες με μεσαίων απαιτήσεων φυτά.

Παροχή CO2 : μπουκάλα + controller + σκαλα διάχυσης Nutrafin

Υποστρωμα: Dennerle deponit mix (δύο χρόνων) + εμπλουτισμένο με refresh tabs της dennerle πρόσφατα

Φίλτρανση:Εξωτερικό eheim 2236

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα σου ψαρια ειναι μικρα οποτε ειναι λογικο να μετρας σχεδον μονιμα λιγα νιτρικα.

απο εκει και μετα δεν μπορω να πω λογικα οτι ειναι φουλ φυτεμενο.

θα βαδισεις περισσοτερο εμπειρικα,ξεκινωντας με λιγες δοσεις τα λιπασματα με αυξητικη ταση και βλεπεις.

να θεωρεις δεδομενη την καθε αλλαγη μετα απο περιπου 40 μερες.ολα θελουν το χρονο τους και δεν χρειαζεται βιασυνη.

ΥΓ. για να μην χαθεις καλο ειναι να κρατας αρχειο με τις λιπανσεις-αλλαγες και μετρησεις που κανεις χρονολογικα,ετσι ωστε να ξερεις στο μελλον πως θα κινηθεις.

καλη συνεχεια φιλε μου. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...