Jump to content

Α/Ο ή ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ


Recommended Posts

για να βγαλω 200 λιτρα που χρειαζομαι για αλλαγη νερου πρεπει να αφησω την βρυση ανοιχτη για 24 ωρες δεν υπαρχει αλλος τροπος για να καθαριζει το νερο?το απιονισμενο νερο για το σιδερο απ τα σουπερ μαρκετ δεν κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το γεμιζεις με το λαστιχο;;

εγω γεμισα 270 λιτρα σε 50 λεπτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια έρευνα που είχα κάνει (πριν αγοράσω όσμωση) είχα βρει στον ΜΑΣΟΥΤΗ απιονισμένο νερό με τη μέθοδο της αντίστροφης όσμωσης (το ανέγραφε και στην ετικέτα).

Μάλιστα είχα επικοινωνήσει και με το εργοστάσιο παραγωγής για επιβεβαίωση και όντως μου το επιβεβαίωσαν.

Μου είχαν προτείνει κιόλας να πηγαίνω όποτε χρειάζομαι νερό να παίρνω όσο θέλω με μια συμβολική τιμή….

Στη τελική ανάλυση όμως μη νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει πιο φτηνά (αν αυτός είναι ο λόγος).

Άσε και τον κόπο του κουβαλήματος….

Όσον αφορά το θέμα οικονομίας νερού.. όντως είναι ένα θέμα. Δεν έχουμε όλοι κήπο και λουλούδια.

Το θέμα το έλυσα κάπως με τη χρησιμοποίηση του βρόμικου νερού από την όσμωση τροφοδοτώντας το καζανάκι και κάποιους κουβάδες για σφουγγάρισμα !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Μπορείς να πάρεις μεγαλύτερη Α/Ο ή να ρίξεις κάποιο water conditioner (π.χ., Seachem Prime) στο νερό της βρύσης. Υπάρχουν επίσης οι στήλες απιονισμού αλλά χρησιμοποιούνται κυρίως λόγω οικονομίας νερού. Δε ξέρω αν είναι και "γρήγορες"...

Η καλύτερη λύση ΙΜΗΟ, είναι η μεγαλύτερη μεμβράνη Α/Ο. Δε θα εμπιστευόμουν το κάθε απιονισμένο νερό για σίδερα, κλπ. Εξάλλου, το κόστος του είναι απαγορευτικό αν υπολογίσεις ότι κάθε 4λιτρο κοστίζει περίπου 1 ευρώ, τότε χρειάζεσαι 50 τέτοια μπετόνια! :P

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν ριξω Seachem Prime μεσα σε ενα βαρελι γεματο νερο βρυσης με μια αντλια να ανακατεφτει για κανα 24ωρο θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

δηλαδη αν ριξω Seachem Prime μεσα σε ενα βαρελι γεματο νερο βρυσης με μια αντλια να ανακατεφτει για κανα 24ωρο θα ειναι οκ?

Κοίτα, γενικά τα conditioners δεσμεύουν τα πιό βλαπτικά βαρέα μέταλλα και τη χλωρίνη-χλωραμίνη από το νερό της βρύσης, αλλά σίγουρα δε κάνουν το νερό της βρύσης σαν το νερό από Α/Ο. Για παράδειγμα, δε "μηδενίζουν" την Γενική (GH) και Ανθρακική Σκληρότητα (KH), ούτε επηρρεάζουν ιδιαίτερα το pH του νερού της βρύσης, νομίζω. 'Ετσι, θα πρέπει να μετρήσεις τουλάχιστον pH και KH και ανάλογα να προσθέσεις buffer.

Πολλοί χομπίστες που διατηρούν F.O. συστήματα, δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ νερό Α/Ο και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα. Βάζουν πάντα conditioners σε νερό βρύσης. Το νερό Α/Ο συστήνεται κυρίως στα reef συστήματα που οι απαιτήσεις ιδιαίτερα σε φωσφορικά άλατα είναι πολύ μεγάλες.

Ειδικά για το Prime μπορώ να σου πώ ότι δρά άμεσα και δε χρειάζεται να περιμένεις 24 ώρες. Πέντε λεπτά με ένα κυκλοφορητή νομίζω ότι είναι υπερ-αρκετά. :P

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

για να βγαλω 200 λιτρα που χρειαζομαι για αλλαγη νερου πρεπει να αφησω την βρυση ανοιχτη για 24 ωρες δεν υπαρχει αλλος τροπος για να καθαριζει το νερο?το απιονισμενο νερο για το σιδερο απ τα σουπερ μαρκετ δεν κανει δουλεια?

εγω θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο.για να γεμισω 600λ για θαλασσινο πρεπει να συνδεσω στην βρυση μου Α/Ο?? ΓΙΑΤΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aπλα ακομα και το καλυτερο νερο,ειναι πολυ πολυ μακρυα σε καθαροτητα και ποιοτητα απο το νερο απο μια Α/Ο 4 σταδιων.

Link to comment
Share on other sites

παντος η αληθεια ειναι οτι το θεμα με τη μεγαλη σπαταλη που γεινεται στο νερο ειναι ενα φρενο για πολους χομπειστες να ασχοληθουν σοβαρα με ψαρια απο αμαζονιο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

παντος η αληθεια ειναι οτι το θεμα με τη μεγαλη σπαταλη που γεινεται στο νερο ειναι ενα φρενο για πολους χομπειστες να ασχοληθουν σοβαρα με ψαρια απο αμαζονιο

ενοεις για το αχρηστο νερο που βγαζει να το χρεισημοποιω για κιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

ενοεις για το αχρηστο νερο που βγαζει να το χρεισημοποιω για κιχλιδες?

1. Τι κιχλιδες?

Υπαρχουν κιχλιδες που ζουν σε 4.5 πεχα και κιχλιδες που ζουν σε 9.5

2. Αχρηστο νερο εννοεις το "βρωμικο" της ΑΟ?

Εχουν γραφτει πολλα θεματα για τις χρησεις που μπορει να γινουν με αυτο ετσι ωστε να μη πηγαινει χαμενο.

παντος η αληθεια ειναι οτι το θεμα με τη μεγαλη σπαταλη που γεινεται στο νερο ειναι ενα φρενο για πολους χομπειστες να ασχοληθουν σοβαρα με ψαρια απο αμαζονιο

Μπορουν αριστα να διατηρηθουν ψαρια Ν Αμερικης και χωρις ΑΟ (με χρηση τυρφης) αλλα και με μικρη χρηση της ΑΟ (πχ μιξη μικρου ποσοστου απο ΑΟ και το υπολοιπο βρυσης).

Δεν ειναι απολυτο.

Ειναι και το κυριο θεμα για ποια ψαρια Ν Αμερικης μιλαμε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...