Jump to content

σαμπ σε Rio125


Recommended Posts

αποφασισα να κανω σαμπ στο rio125.

ηθελα να ρωτησω:

1. αντεχει η βαση της μανας του για το σαμπ στο ντουλαπακι?

2. θα μπορεσω να βαλω το εσωτερικο του φιλτρο στο σαμπ?

( το εσωτερικο εχει υψος 40cm άρα και το σαμπ πρεπει ναχει τουλαχιστον αυτο τουψος προφανως?)

3. ειναι εφικτο ναγινει τρυπα υπερχιλησης ? ( ο τσαμης αναφερει πως δεν κανουμε τρυπα σε ετοιμα ενυδρεια)

υπόψη οτι μιλαμε για fish only και εχει αγοραστει και το εξωτερικο eheim ecco pro 2032

Link to comment
Share on other sites

αν πιανουν τα χερια σου καντο..

εγω παντως δε θα εκανα τρυπα στο ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται αρκει να εχει γινει μελετη σωστη πρωτα και να απευθινθεις στον καταλληλο επαγγελματια.Ειχα ακριβως το ιδιο ενυδρειο και ειχα κανει και sump και τρυπα οποτε σου λεω απο πρωτο χερι οτι και τρυπιεται και κραταει η βαση!!Στο θεμα μου στα nano reef θα δεις και φωτο του sump!Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο του θα μπορεσει να μπει στο σαμπ?

εαν μπορεις στηλε ενα πμ που να απευθυνθω και στο περιπου το κοστος του (τρυπα και μια γυαλα σαμπ)

Link to comment
Share on other sites

μηκος 47εκ όσο και το μηκος ντουλαπιου (αφηνω 2-3 εκ δεξια και αριστερα περιθωριο λογω μεντεσεδων)

βαθος 24εκ όσο και το βαθος του ντουλαπιου (αφηνω 2-3εκ μπροστα για να κλεινουν τα πορτακια)

υψος 42εκ όσο και το εσωτερικο φιλτρο που θα μπει στο σαμπ.

το εξωτερικο θα μπει εκτος ντουλαπιου....

πως σας φαινεται? ποσα λιτρα περιπου θα βγει ? ειναι καλο για 125λιτρα ενυδρειου?

τυχον μελοντικο σκιμερ θα μπορεσει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

κοντα στα 40λιτρα καθαρα θα βγει καλα ειναι για 125λιτρα ενυδρειο. Σκιμερ μπορει να μπει αλλα λογο οτι ειναι μικρο sump υπολογίστε καμια 2-3 δωματια να κανεις.Επισης καλο ειναι να γνωρίζεις πιο σκίμερ θα βαλεις για να εισαι σιγουρος και να αφησεις και τον αναλογο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα δεν θα βαλω σκιμερ.

οποτε κανω ενα δωματιακι για το εσωτερικο φιλτρο και αφηνω το υπόλιπο για βιολογια και χημικα και οταν παρω σκιμερ τοτε το χωριζω(αν γινεται)

Link to comment
Share on other sites

η σειρα???? : χωρος 1ος: skimmer , επειτα χωρος 2ος: βιολογια ή χημικα , χωρος 3ος: το εσωτερικο φιλτρο που θα στελνει το νερο στο ενυδρειο με την αντλια του 600l/h

Link to comment
Share on other sites

εαν γινει η τρυπα για υπερχιλιση κατω απο το μαυρο πλαισο θα φαινεται η σταθμη του νερου!

επομενως δεν πρεπει να γινει στο μαυρο πλαισιο?

απο την αλλη οπως βλεπετε στη φωτο απο εκει που ξεκιναει το μαυρο πλαισιο μεχρι τη γραμμη νερου που δινει η juwel ειναι 1 εκ μολις!!! και ετσι θα χρειαστει να κοπει και το μαρο πλαστικο !!!

τι κανουμε?

:lmao::lmao::lmao::lmao::buttrock::hysterical::rasp::P:P:thumbup::thumbup::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

μηπως η απαντηση ειναι στις φωτο?

γινεται η τρυπα για τον σωληνα κατω απο το πλαστικο αλλα βαζοντας το πλαστικο κουτι στο εσωτερικο του ενυδρειου αναγκαζεται το νερο να φτανει στο πλαστικο πλαισιο και οποτε εμεις δεν βλεπουμε τη σταθμη απο εξω ?

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο του θα μπορεσει να μπει στο σαμπ?

εαν μπορεις στηλε ενα πμ που να απευθυνθω και στο περιπου το κοστος του (τρυπα και μια γυαλα σαμπ)

Θελεις να βαλεις το εσωτερικο φιλτρο μεσα στο sump;

Link to comment
Share on other sites

1. θελω να κανω σαμπ. ποιος αναλαμβανει να κανει τρυπα σε Rio?

2. αν μπορεσω να βαλω το εσωτερικο στο σαμπ θα ειναι πολυ καλα, και αυτο να στελνει το νερο πανω στο ενυδρειο (αντλια της juwel 66l/h), γινετε?

ευχαριστω dias :)

Link to comment
Share on other sites

η σειρα???? :

χωρος 1ος: skimmer , Μαζι σου!

επειτα χωρος 2ος: βιολογια ή χημικα ,Ασε τα βιολογικα υλικα και στηριξε το βιολογικο σου καθαρισμο σε βραχο κα αμμο.

χωρος 3ος: το εσωτερικο φιλτρο που θα στελνει το νερο στο ενυδρειο με την αντλια του 600l/h Αυτο απλα δεν γινεται!!! Χρειαζεσαι αντλια δυνατη ετσι ωστε να μπορει να ανεβασει ανετα αρκετα λιτρα την ωρα.

Η απορια μου ειναι η εξης: Προς τι ο καημος να κρατησειςτο εσωτερικο??? Δεν προκειται να σου προσφερει απολυτως τιποτα..................

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να κρατησω και το εσωτερικο, με τα σφουγγαρια του κλασικα,

τα χημικα στο εξωτερικο

και βιολογικα προτεινετε να δωσω βαρυτητα σε αραγωνιτη και ζβ. (εγω σκεφτομουνα το αντιθετο δηλ αρκετα sera riporax, eheim substrat pro και λιγοτερο ζ.β.)

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να κρατησω και το εσωτερικο, με τα σφουγγαρια του κλασικα,

τα χημικα στο εξωτερικο

και βιολογικα προτεινετε να δωσω βαρυτητα σε αραγωνιτη και ζβ. (εγω σκεφτομουνα το αντιθετο δηλ αρκετα sera riporax, eheim substrat pro και λιγοτερο ζ.β.)

Αν θες τη γνωμη μου ασε το εσωτερικο!

Οσον αφορα στο θεμα της φιλτρανσης, να ξερεις οτι οσο περισσοτερα βιολογικα, τοσο περισσοτερα Νιτρικα αρα και αλγες!!!

Link to comment
Share on other sites

thanks... μενει να βρω που θα κανω την τρυπα υπερχειλισης στο rio.

αν γνωριζετε παρακαλω πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...