Jump to content

Sony Dsc-t70 8.1 Megapixels(ποια είναι η γνώμη σας)


Recommended Posts

Απο τον Ιανουάριο έχω την SONY DSC-T70 και θα ήθελα να μου πει κάποιος πως μπορώ να βγάζω όσο το δυνατών καλύτερες φωτογραφίες(ενυδρείου και όχι μόνο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

καταρχας με ολο το σεβασμο αλλα οσο αγαπαω την SONY, ψηφιακες φωτ. δεν εχει αξιολογες..

περα απο αυτο επιδη βγαζεις λεπτομερια φροντισε η ρυθμιση "Macro" να ειναι "on" ειναι η ρυθμιση π εχει σαν εικονα ενα λουλουδακι για να σε βοηθησω..

ο φωτισμος να ειναι παντα κοντρα και οχι φλας..

καλη συνεχεια.. :P

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανή σου.. και με τις δυνατότητες που έχει μπορεί να σου βγάλει ότι φωτογραφίες θέλεις (στο μέτρο του δυνατού της μηχανής σου πάντα) αλλά και των δικό σου. Για τη φωτογράφιση ενυδρείου να θυμάσαι ότι δεν θα χρησιμοποιείς φλας (κάνει αντανάκλαση στο τζάμι), προτίμησε στη θέση μάκρο και όσο πιο κοντά στο θέμα γίνεται και φυσικά με τον υπάρχοντα φωτισμό του ενυδρείου. Βγάλε καμιά.. όπως νομίζεις εσύ και θα σου πούμε πώς να την κάνεις καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως το ενυδρείο μου είναι 20 και κάτι λίτρα.Σε λίγο καιρο ξεκινάω την κατασκευή καινούργιου ενυδρείου πάνω απο 240λίτρα.Το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό στην συγκεκριμένη φωτογραφία έβαλα μια λάμπα δαπέδου πάνω απο το ενυδρείο και φωτογράφησα.Το Macro είναι ενεργοποιημένο.

Το ξέρω πως γκάπι και χρυσόψαρα δεν είναι συμβατά είδη..... :P

post-2228-1245937328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω σχόλιο για την επιλογή των ψαριών (δεν ξέρω άλλωστε), παρά μόνο για τον τρόπο της φωτογράφισης.

Όπως βλέπεις η μηχανή σου δεν βγάζει άσχημες φώτο, απλά ο φωτισμός είναι λιγάκι χαμηλός.

Επίσης έχει μια κιτρινωπή απόχρωση η φωτογραφία που προφανώς είναι από την ρύθμιση όσον αφορά την ισορροπία λευκού. Βάλε αυτή τη ρύθμιση σε διάφορες θέσεις έως ότου δεις τη φώτο σου με χρώματα πιο κοντά στο φυσικό. Η κάθε φωτιστική πηγή βγάζει και διαφορετικό χρώμα που στο μάτι μας δεν γίνεται αντιληπτό.. ενώ στη φωτογραφία φαίνεται. Μάλλον το είχες στο αυτόματο ε?

Βγάλε μερικές ακόμη.. κάνε πειραματισμούς με τις ρυθμίσεις και κάνε πιο κοντινά πλάνα. Απομόνωσε το ψαράκι κοντά στο φυτό και κάνε μια όσο πιο κοντινή λήψη μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

:P Επεισης τον φωτισμο στην μηχανη βαλτον στην λαμπα φθωριου...

Και ενα σκουρο φοντο πισω θα ειχε ακομα καλυτερα απο τελεσματα...

Τελος ειναι καλυτερα να τραβαμε το βραδυ τις ενυδριακες φωτογραφιες μας για να εχουμε και πιο σταθερο φωτισμο(μονο του ενυδριο) κλεινουμε ολα του δωματιου και δεν τραβαμε με φλας..:P

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω πως το ενυδρείο μου είναι 20 και κάτι λίτρα.Σε λίγο καιρο ξεκινάω την κατασκευή καινούργιου ενυδρείου πάνω απο 240λίτρα.Το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό στην συγκεκριμένη φωτογραφία έβαλα μια λάμπα δαπέδου πάνω απο το ενυδρείο και φωτογράφησα.Το Macro είναι ενεργοποιημένο.

Το ξέρω πως γκάπι και χρυσόψαρα δεν είναι συμβατά είδη..... :P

αν προσεξες πλεον τιθετε θεμα μονο φωτησμου. σαν αναληση και καθαροτητα ειναι αριστη!!!

:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη φωτογραφία όλες οι ρυθμίσεις είναι στο AUTO με ενεργοποιημένοτο Macro.

Η λάμπα που χρησημοποίησα είναι πυρακτώσεως γιατί να βάλω την ρύθμιση στο λάμπα φθορισμού?

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να ρυθμίζεις την ισορροπία λευκού αναλόγως με τη φωτιστική πηγή που έχεις.

Το αυτόματο δεν έχει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα. Αν οι ρυθμίσεις δεν είναι στη σωστή θέση υπάρχει αλλοίωση χρωμάτων.

Κάνε μερικά τέτοια πειράματα με τις ρυθμίσεις ώστε να το κατανοήσεις καλύτερα και καμιά φορά θα δεις ότι με την «λάθος» ρύθμιση μπορείς να βγάλεις «περίεργα» αισθητικά αποτελέσματα !!! Ένα παράδειγμα… αν είσαι έξω και ρυθμίσεις την κάμερα για εσωτερικό φωτισμό, οι φωτογραφίες σου θα έχουν μπλε απόχρωση. Αυτό φαινομενικά είναι λάθος… αλλά από την άλλη αυτή η λάθος ρύθμιση σου δίνει ένα αισθητικό/χρωματικό αποτέλεσμα του σούρουπου.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη φώτο που έβγαλες, ο αισθητήρας και το διάφραγμα της μηχανής «επηρεάστηκαν» από το λευκό χρώμα του τοίχου, με αποτέλεσμα να βγει ποιο σκοτεινή απ ότι πραγματικά είναι. Αν είχες μαύρο φόντο και φωτογράφισες πάλι στο αυτόματο, ο αισθητήρας θα διάβαζε τη πληροφορία του μαύρου φόντου μιας και καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της εικόνας και θα στο έβγαζε πολύ πιο ανοιχτό απ ότι πραγματικά είναι.. κάτι σαν γκρι, αλλά όλα τα άλλα θα ήταν υπερφορτισμένα. Το αντίθετο δηλαδή απ ότι έγινε σ αυτή τη φώτο.

Και κάτι ακόμη.. μιας και έβαλες το φωτιστικό από πάνω, προσπάθησε να φωτίζει όσον το δυνατό λιγότερο τον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...