Jump to content

Άρρωστος Μονομάχος


Recommended Posts

Γειά σας!

Εδώ και τρία χρόνια περίπου, έχει πάρει η αδελφή μου γύρω στους 6 μονομάχους από τους οποίους κανείς δεν ζει μέχρι σήμερα.

Πίστευα οτι το πρόβλημα ήταν οτι τους είχε σε μία μικρή γυάλα 10λτρ. χωρίς φίλτρο και θερμοστάτη.

Όμως εδώ και τρείς μήνες έχω και εγώ έναν μονομάχο σ' ένα ενυδρείο 180 λτρ. ο οποίος από χθες παρουσιάζει τα συμπτώματα που είχαν και όλοι οι μονομάχοι της αδελφής μου πριν ψωφίσουν.

δηλαδή έχουν φουσκώσει τα βραγχια του, είναι την περισσότερη ώρα στον πάτο του ενυδρείου και ανεβαίνει κατά διαστήματα και για λίγο στην επιφάνεια με μεγάλη δυσκολία και ξαναπέφτει στο βυθό. Επίσης δεν τρωει και γενικά δεν κουνιέται καθόλου ....

Απο τί πάσχουν συνήθως οι μονομάχοι ?

Τι είναι αυτό που μπορεί να τους πειράξει τόσο, μπορώ να σώσω τον μονομάχο μου ?

Και πόσος είναι ο μέσος όρος ζωής τους ?

Μήπως ζούν μόνο ένα χρόνο ?

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις συμπληρωσε την φορμα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Link to comment
Share on other sites

επελεξε με το βελακι σου αυτα που εστειλα (να γινουν ολα μπλε)

και πατα ctrl +c (για αντιγραφη)

και εκει που θα γραψεις ctrl+v (για επικοληση)

Link to comment
Share on other sites

οκ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 σκαλάρι, 10νέον, 1 μονομάχος

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5 - 8

- KH:10

- GH:0

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0,5

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Αμμωνία

-Strips:όλα τα υπόλοιπα

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Φουσκωμένα βραγχια, δεν τρωει, δεν κινείται

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 πως γίνεται να έχεις 0,5 και GH:0 έχεις κάποια εξήγηση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν τι σημαίνουν αυτά ......

Έγραψα ότι λέει το τεστ που έχω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πόσο καιρό ζουν οι μονομάχοι ?

Πόσος είναι ο μέσος όσος ζωής τους ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 πως γίνεται να έχεις 0,5 και GH:0 έχεις κάποια εξήγηση ;

Φιλε Σταματη απο οτι καταλαβα και ετσι ειναι τα ΝΟ3 και GH ειναι 0 επιδη ο φιλος μας δεν εχει τα τεστ!

:P:P

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έχω μπροστά μου, είναι το DENNERLE το έχω βάλει στο νερό του ενυδρείου μου και μου έχει βγάλει κάποια χρώματα, κοιτάζοντας εγώ μία κλίμακα που έχει το τεστ, μου βγάζει τα νουμερα που έιπα ......

Δεν μπηκα εδώ για να παίξω και να περάσω την ώρα μου, μπήκα μήπως ξέρει κάποιος πως θα γίνει καλά το ψάρι μου και σας λέω ότι ξέρω, τίποτα παραπανω τίποτα λιγότερο ......

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έχω μπροστά μου, είναι το DENNERLE το έχω βάλει στο νερό του ενυδρείου μου και μου έχει βγάλει κάποια χρώματα, κοιτάζοντας εγώ μία κλίμακα που έχει το τεστ, μου βγάζει τα νουμερα που έιπα ......

Δεν μπηκα εδώ για να παίξω και να περάσω την ώρα μου, μπήκα μήπως ξέρει κάποιος πως θα γίνει καλά το ψάρι μου και σας λέω ότι ξέρω, τίποτα παραπανω τίποτα λιγότερο ......

ουτε εμεις παιζουμε αν εννοεις αυτο..

οι μετρισεις του νερου ειναι το Α και το Ω του ενυδρειου και των ψαριων. και ειναι πολυ συμαντηκες γιαυτο τις ζηταμε επιμονα..

πχ το ξερεις οτι η αμμονια ειναι υπευθηνη για τον θανατο των ψαριων επιδη δηλιτιριαζει τα ψαρια..

κανε λιγη υπομονη και θα σου απαντησουν οι πιο εμπηροι...

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα έχω μπροστά μου, είναι το DENNERLE το έχω βάλει στο νερό του ενυδρείου μου και μου έχει βγάλει κάποια χρώματα, κοιτάζοντας εγώ μία κλίμακα που έχει το τεστ, μου βγάζει τα νουμερα που έιπα ......

Δεν μπηκα εδώ για να παίξω και να περάσω την ώρα μου, μπήκα μήπως ξέρει κάποιος πως θα γίνει καλά το ψάρι μου και σας λέω ότι ξέρω, τίποτα παραπανω τίποτα λιγότερο ......

Ούτε εμεις εχουμε καμια όρεξη να παίξουμε έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε . :P

Βοήθησε μας να σε βοηθήσουμε ψάχνουμε να βρούμε αν το ΝΟ2 ειναι πράγματι ανεβασμένο και έχεις κάποια εξήγηση ή ειναι λάθος η μέτρηση .

Εγώ σε ρώτησα πριν το θεωρήσω οτι είναι σίγουρο , γιατί θα σου πω να αλλάξεις τα υλικά απο φίλτρο σου και να βάλεις βιολογικά υλικά ή να ψάξεις να βρεις τί έχει σαπίσει μέσα στο νερό σου .

Το GH:0 με KH:10 δεν στέκει κάτι συμβαίνει μηπως σου έχουν πάρει υγρασία τα τεστ , μήπως έχουν λήξει , μήπως δεν τα χρησιμοποιείς σωστα και κάνεις κάτι λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα πάλι το τεστ, μου έδειξε τα εξής

NO2 0

NO3 0

GH 10

KH 17 Τι είναι αυτό ?

PH 7,5

Το να μην έκανα σωστά το τεστ είναι πολύ πιθανό, αλλά να λες φίλε Στάθη οτι δεν έχω κάνει τεστ και να τα έβγαλα απ' το μυαλό μου είναι κακοπιστία και με προσβάλει .....

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγονται ποιο φυσιολογικές οι τιμές αυτές θα ήθελα όμως κάποια φωτογραφία καλή του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

ωχ δεν ειπα αυτο ειπα οτι εβαλες μειδεν επιδη δεν εκανες μετριση πως βαζουν αλλοι παυλα η το αφηνουν κενο.

χαλαρωσε να βοηθησω προσπαθω.

και το ειπα αυτο επιδη εβαλες GH 0, κατι π δεν υφιστατε..

μη τα παρεξηγεις ολα :P

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψαρακι.

Προτεινω να ενημερωθεις για μερικα βασικα στοιχεια του χομπυ του ενυδρειου για το καλο των υπολοιπων ψαριων. (Στο τελος θα σου δωσω καποια λινκ με πληροφοριες)

Συμφωνω με τους προηγουμενους συνχομπυστες, οτι η χημεια του νερου ειναι το κυριοτερο πραγμα στη υγεια του ενυδρειου.

Οι μετρησεις με τα στικ ειναι γνωστο οτι ειναι αναξιοπιστες.

Δυο εκανες και εδειξαν αλλα πραγματα.

Το kH 17 με pH 7,5 ειναι φυσιολογικο Σταματη?

Αυτο δεν το συμπληρωσες και ειναι πολυ σημαντικο οπως καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου, πως το προετοιμαζεις, τι καθε ποτε και ποσο ταιζεις κλπ

Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Φιλτρανση (υλικα φιλτρου και φιλτρο) αν εχεις κανει καποια επεμβαση στη δομη του μαμισιου και στα υλικα κλπ

Επισης καθε ποτε κανεις συντηρηση/καθαρισμο στο φιλτρο και στα υλικα του και πως?

Οι μονομαχοι εχει αναφερθει να εχουν ζησει και πανω απο 5 χρονια σε ενυδρειο με καταλληλες συνθηκες νερου και διακοσμησης.

Μη ξεχνας ομως οτι οι συνθηκες του ενυδρειου και η ποιοτητα της διαβιωσης τους ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας για το προσδοκιμο ζωης τους (Life span).

Επισης μη ξεχνας τι περασε το ψαρι μεχρι να καταληξει στο ενυδρειο, συνηθως ταξιδι μεσα σε ενα σακουλακι με μια δαχτυληθρα νερο και φουλ στα φαρμακα, πλακωμενο απο αλλα 500 σακουλακια με αλλα ψαρια σε μια κουτα και οποιο επεζησε μετα μεταφορα σε ενα ποτηρακι συνηθως με λιγο νερακι βρυσης :P

Τα μονομαχακια της αδερφη σου πηγαν πιθανως απο ..... μονομαχιες.

Δεν ονομαζονται στην τυχη μονομαχοι τα ψαρια.

Δεν ανεχονται στο χωρο τους αλλα ψαρια του ειδους τους (αρσ-θηλ) και οτι αλλο ψαρια μοιαζει μαζι τους πχ τα guppies με τις επισης μεγαλες ουρες.

Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο βλεπω λαθη που μπορουν μα αποβουν κι αυτα μοιραια καποια στιγμη οπως :

Τα neon μπορει να γινουν τροφη του σκαλαριου.

Το σκαλαρι ειναι κοπαδοψαρο που ζει σε ομαδες 6-7 μινιμουμ ατομων και που το καθενα, για την ευκολη συντηρηση του, χρειαζεται 40 λιτρα νερο, και υψος ενυδρειου πανω απο 60-70 εκ.

Το νερο ειναι οξυνο (δλδ pH-πεχα πανω απο 7) και μαλλον σκληρο (δεν ειναι σιγουρες οι μετρησεις) και για neon και για σκαλαρι.

Πιθανως (παλι λογω μετρησεων) δεν ειναι σιγουρο οτι διατηρειται υγειης η βιολογια στα φιλτρα.

Και το πιο σημαντικο ειναι οτι για να διατηρησεις υγειες ενα ενυδρειο πρεπει να μαθεις μερικα πραγματα που οπως δηλωσες δεν γνωριζεις και ελπιζω να μελετησεις.

Η κυκλος της ζωης του ενυδρειου το Α και το Ω που πρεπει να κατανοησεις : Ο κύκλος του αζώτου

Τι ειναι το pH κλπ :Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά, Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το kH 17 με pH 7,5 ειναι φυσιολογικο Σταματη?

Γιατι το ΝΟ3 να ειναι 0 μετα απο 3 μηνες ειναι φυσιολογικο ;

Γι αυτο και απάντησα οτι αυτές οι μετρήσεις "μου ακούγονται ποιο φυσιολογικές" και εννοούσα σε σχέση με τις προηγούμενες που παρα λίγο να γινει και ολόκληρη μανούρα .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καλα ολα αυτα που λετε αλλα σε ενα απο τα links που εδωσε ο delta λεει οτι τα ΝΟ3 δεν ειναι επιβλαβη για τα ψαρια!!!!

και η ερωτηση μου ειναι γιατι πρεπει να τα μετραμε??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καλα ολα αυτα που λετε αλλα σε ενα απο τα links που εδωσε ο delta λεει οτι τα ΝΟ3 δεν ειναι επιβλαβη για τα ψαρια!!!!

και η ερωτηση μου ειναι γιατι πρεπει να τα μετραμε??

Ανοιξε νεο θεμα εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=42

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Ο μονομάχος μου κάθεται συνέχεια κάτω κάτω δίπλα από το φυτό του και δεν τρώει κιόλας δεν έχω θερμάστρα και έχω μια γυάλα περίπου 4 λίτρα τον έχω σχεδόν 4 μήνες  σας παρακαλώ βοηθήστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...