Jump to content

Το ενυδρείο μου!


Recommended Posts

Σας παρουσιάζω το καινουργιο μου ενυδρείο, το οποίο λειτουργεί μόνο 2 μήνες.

Πρός το παρόν φιλοξενεί 19 tropheus, 6 neolambrologous, 2 altolambrologous,2 γατόψαρα και 1 πλακόστομο.

θα χαρώ πολύ να ακούσω τις εντυπώσεις και τα σχολια σας.

post-10034-1245861810_thumb.jpg

post-10034-1245861859_thumb.jpg

post-10034-1245861893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες..

Oμορφο Τanganyika και πολλα λιτρα...Εγω θα σου προτεινα να εφτιαχνες ενα πιο φυσικο Aquascape..

Επεισης θα πρεπει να βγαλεις τους Pleco μιας και δεν ζουν στην αφρικη..Οταν λες γατοψαρα εννοεις τους Συνοδοντες..??

Επεισης θα προτεινα να μην εβαζες τα Tropheus αλλα να εφτιαχνες ενα υπεροχο με Bichardi...:P

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!

Καλως ηλθες στην αφρικα!!

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!

πρωτα απο ολα πες μας τις τιμες του νερου καθως και τις διαστασεις του ενυδρειου...

μερικες παρατηρισεις τωρα.

αν και το βλεπω μια χαρα το setup σου καλο θα ηταν η πετρες να ειναι κατενεμημενες στα 2 ακρα του ενυδρειου και οχι στο ενα. θα ειναι καλητερο πιστευω και πρακτικα και αισθητικα.

και αν θελεις μπορεις να βαλεις ενα φυτο για να σπαει την μονοτονια, πχ βαλισνερια.. θα δειξει πιο ομορφο πιστευω!!

αυτα απο εμενα..

καλη συνεχεια σου ευχομαι φιλε.. :P:P

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες..

Oμορφο Τanganyika και πολλα λιτρα...Εγω θα σου προτεινα να εφτιαχνες ενα πιο φυσικο Aquascape..

Επεισης θα πρεπει να βγαλεις τους Pleco μιας και δεν ζουν στην αφρικη..Οταν λες γατοψαρα εννοεις τους Συνοδοντες..??

Επεισης θα προτεινα να μην εβαζες τα Tropheus αλλα να εφτιαχνες ενα υπεροχο με Bichardi...:P

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα

κωστη δεν θα το ξαναπω..να αφησεις τις my love(Tropheus ) ισυχες.. :P:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες..

Oμορφο Τanganyika και πολλα λιτρα...Εγω θα σου προτεινα να εφτιαχνες ενα πιο φυσικο Aquascape..

Επεισης θα πρεπει να βγαλεις τους Pleco μιας και δεν ζουν στην αφρικη..Οταν λες γατοψαρα εννοεις τους Συνοδοντες..??

Επεισης θα προτεινα να μην εβαζες τα Tropheus αλλα να εφτιαχνες ενα υπεροχο με Bichardi...:P

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου.

Ναι, τα γατόψαρα είναι συνοδόντες.

Τί εννοείς ποιό φυσικό aquascape?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου. :P

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου αν και θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε ο φιλος Σταθης για τις πετρες.

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου!!

Καλως ηλθες στην αφρικα!!

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!!

πρωτα απο ολα πες μας τις τιμες του νερου καθως και τις διαστασεις του ενυδρειου...

μερικες παρατηρισεις τωρα.

αν και το βλεπω μια χαρα το setup σου καλο θα ηταν η πετρες να ειναι κατενεμημενες στα 2 ακρα του ενυδρειου και οχι στο ενα. θα ειναι καλητερο πιστευω και πρακτικα και αισθητικα.

και αν θελεις μπορεις να βαλεις ενα φυτο για να σπαει την μονοτονια, πχ βαλισνερια.. θα δειξει πιο ομορφο πιστευω!!

αυτα απο εμενα..

καλη συνεχεια σου ευχομαι φιλε.. :P:P

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σου καθώς και για την υποστήριξη σε οτι αφορά τα tropheus τα οποία είναι και ο λόγος που έφυγα απο τα 100 λίτρα.

Οι τίμές του νερού του ενυδρείου μου είναι:

pH= 8.2

kH=12

gH=18

εννοείται πως ΝΗ4,ΝΗ3 κ ΝΟ2 δεν υπάρχουν...

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι:

μήκος=1.51

πλάτος=0.46

ύψος=0.80

χρησιμοποιώ 3 φίλτρα:

2 Eheim pro II 2028 -γεμάτα siporax ως βιολογικά,

1 fluval 305 ως χημικό

Όσο για τα φυτά,επιχείρησα στην αρχή με 2 ανούμπιες, αλλά τις ξήλωσαν τα tropheus...μάλλον δεν τους άρεσαν!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου. :P

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου αν και θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε ο φιλος Σταθης για τις πετρες.

Καλη συνεχεια!!!

Ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια και εσένα φίλε μου...

Όσο για το στήσιμό μου, όταν σκεφτόμουν πώς να το κάνω άκουσα την συμβουλή φίλου πολύ σχετικό με τα ψάρια ΓΕΝΙΚΑ, πως αν τα κατασκευαζα 2 συστάδες με πέτρες, αν ήθελα να έχω και πολλά tropheus, θα είχα και πολλές μάχες στο ξέφωτο.

Πράγματι έχω παρατηρήσει πως παρά το γεγονος οτι τα tropheus έχουν διαφορετικά μεγέθη, συμβιώνουν αρμονικά και χωρίς αψιμαχίες!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχολια σου καθώς και για την υποστήριξη σε οτι αφορά τα tropheus τα οποία είναι και ο λόγος που έφυγα απο τα 100 λίτρα.

Οι τίμές του νερού του ενυδρείου μου είναι:

pH= 8.2

kH=12

gH=18

εννοείται πως ΝΗ4,ΝΗ3 κ ΝΟ2 δεν υπάρχουν...

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι:

μήκος=1.51

πλάτος=0.46

ύψος=0.80

χρησιμοποιώ 3 φίλτρα:

2 Eheim pro II 2028 -γεμάτα siporax ως βιολογικά,

1 fluval 305 ως χημικό

Όσο για τα φυτά,επιχείρησα στην αρχή με 2 ανούμπιες, αλλά τις ξήλωσαν τα tropheus...μάλλον δεν τους άρεσαν!

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμενα για τις αριστες τιμες του νερου για τα σωστα φιλτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου!! σε βρισκω αψογο!!!

καλη συνεχεια οτι και αν κανεις... :P:P

Link to comment
Share on other sites

Οντως αφου υπαρχουν οι βασεις ειμαι σιγουρος πως θα γινει καλη δουλεια...:thumbup:

Οσο για τα Tropheus δεν λεω τελεια ψαρια αλλα θελουν Minimum 500 λιτρα για μια ομαδα των 8-10 ατομων...(Τουλαχιστων ετσι αναφερει ο δασκαλος μας Ad Koinings)

Ελπιζω στα βιολογικα σου φιλτρα να εχεις και μηχανικο γιλτραρισμα η αν τα εχεις με γεφυρα με το μηχανικο..

Γιατι ενα βιολογικο χωρις ενα καλο μηχανικο στην αρχη δεν δουλευει σωστα...

Τα ειπα λιγο μπερδεμενα ελπιζω να ειμαι κατανοητος...

Κeep Going :P:P

Y.Γ οσο για το Aquascape που ειπα οταν λεω πιο φυσικο δηλαδη να στηθουν οι πετρες λες και ειναι ενα κοματι της λιμνης...Τις εχεις αρκετα στημενες και ισως να μην ειναι και τοσο πρακτικο το Aquascape σου..

Πρεπει να δημιουργησεις περασματα και σπηλιες..:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα οφείλω να ομολογήσω οτι εμένα μου αρέσει το aquascaping που έκανες μπορεί να μην φαίνεται φυσικό αλλά είναι κάτι διαφορετικό ,έχει ενδιαφέρον.Μια μικρή επιφύλαξη ως πρός τα neolamprologus,δεν θα τα έβαζα.Ο pleco είναι καλά να βγεί εφόσον ζούν σε άλλες συνθήκες.Εξάλλου έχεις τους συνοδόντηδες.

Φίλτρανση εξαιρετική.Στο fluval τι βάζεις απο χημεία ;

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους :P

Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γινω κακως,αλλα θα σου πω πως για τις διαστασεις σου,ειναι πολλα τα 30 ψαρια.

Και εκτος απο τα tropheus βλεπω και brichardi........Δυσκολα τα πραγματα.

Ολα ξεκινουν απο κει που δεν το περιμενεις..................

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν γινω κακως,αλλα θα σου πω πως για τις διαστασεις σου,ειναι πολλα τα 30 ψαρια.

Και εκτος απο τα tropheus βλεπω και brichardi........Δυσκολα τα πραγματα.

Ολα ξεκινουν απο κει που δεν το περιμενεις..................

Συγνώμη δεν πρόσεξα τις διαστάσεις.Πρέπει να παραδεκτώ και εγώ οτι είναι λίγο μικρό για τον αριθμό και πόσο μάλλον για tropheus.

Φιλικά Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο για μια δωδεκάδα tropheus. Μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Απο παραμέτρους νερού, φίλτρανση και όγκο πετρών είναι μια χαρά.

Το στήσιμο των πετρών θα πρέπει να γίνει λίγο φυσικότερο (περί ορέξεως βέβαια).

Επίσης, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αλλαγή στην σύθεση των ψαριών.

Είτε θα κρατήσεις μόνο τα tropheus, είτε θα κάνεις ένα συνδυασμό με Neolamprologus και ίσως synodontis.

Τα λίτρα σου είναι αρκετά και μπορείς να κάνεις θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Κώστα οφείλω να ομολογήσω οτι εμένα μου αρέσει το aquascaping που έκανες μπορεί να μην φαίνεται φυσικό αλλά είναι κάτι διαφορετικό ,έχει ενδιαφέρον.Μια μικρή επιφύλαξη ως πρός τα neolamprologus,δεν θα τα έβαζα.Ο pleco είναι καλά να βγεί εφόσον ζούν σε άλλες συνθήκες.Εξάλλου έχεις τους συνοδόντηδες.

Φίλτρανση εξαιρετική.Στο fluval τι βάζεις απο χημεία ;

Καλώς ήλθες στους Αφρικάνους :P

Σωκράτης :P

στο χημικό χρησιμοποιώ:

Sera phosvec granulat k silicate clear

Carbon bio-chem zorb (2 τεμ)

δεν ξέρω αν φαινεται καθαρά στην φωτογραφία, αλλά οι πέτρες δεν είναι στημένες μόνο στην πλάτη του ενυδρείου αλλά καταλαμβάνουν σχεδόντα 3/4 του πλάτους του ενυδρείου στην βάση του και ελατώνονται κλιμακωτά καθ'ύψος. Με αυτό τον τρόπο υπάρχουν σπηλιές για όλα τα ψάρια. Επισυνάπτω σχετική φωτό...ελπίζω να ειναι πίο διαφωτιστική.

post-10034-1245930387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου!!!

εμενα μου αρεσει!!!

τις πετρες απο που τις πηρες;;

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου!!!

εμενα μου αρεσει!!!

τις πετρες απο που τις πηρες;;

Ευχαριστώ πολύ!

Οι πέτρες είναι μια πονεμένη ιστορία! Τις εχω πάρει απο είδη κήπου, είναι οι λεγόμενες moonstones. Δυστυχώς όμως μου πήρε πάαααααρα πολύ καιρό μέχρι να τις καθαρίσω για να μπούν στο ενυδρείο. πολύ χώμα και ρίζα βρε αδερφέ!

Link to comment
Share on other sites

για πες μου λιγο..

γιατι μου αρεσουν πολυ και ψαχνω για το δικο μου!!!

οταν λες ειδη κηπου φυτωριο???

και πως θα τις ζητησω??

ειναι πολυ ακριβες??

πες μου γιατι με ενδιαφερει πολυ!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

για πες μου λιγο..

γιατι μου αρεσουν πολυ και ψαχνω για το δικο μου!!!

οταν λες ειδη κηπου φυτωριο???

και πως θα τις ζητησω??

ειναι πολυ ακριβες??

πες μου γιατι με ενδιαφερει πολυ!!!! :P

Ναί. Εννοώ από φυτώριο. Συνήθως τα μεγάλα καταστήματα έχουν και πέτρες για την διακόσμηση του κήπου. Είναι οι ίδιες με αυτές που βρίσκεις στα pet shop αλλά είναι πολύ πιο φτηνές γιατί είναι ακαθάριστες. Τα 100ν κιλά που πήρα εγώ πρέπει να είχαν γύρω στα 50 ευρώ. ( αλλά σκέψου το καλά! είχαν πολύυυυυυυυυυ καθάρισμα!!!!! Δύο οδοντόβουρτσες έλιωσα για να τις καθαρίσω!Ααααα κ μία συρματόβουρτσα)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ

ρε εγω πηρα τηλεφωνο σε ενα φυτωριο και μου ειπαν οτι εχουν βοτσαλα μονο!!!

:P:(

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχ

ρε εγω πηρα τηλεφωνο σε ενα φυτωριο και μου ειπαν οτι εχουν βοτσαλα μονο!!!

:P:(

Πρέπει να πάς σε μεγαλύτερα φυτώρια! Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site. Εγώ απο εκεί τις πήρα.

http://www.antemisaris.gr/CategList.asp?ITMID=2765

Link to comment
Share on other sites

Απο παραμέτρους νερού, φίλτρανση και όγκο πετρών είναι μια χαρά.

Το στήσιμο των πετρών θα πρέπει να γίνει λίγο φυσικότερο (περί ορέξεως βέβαια).

Επίσης, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αλλαγή στην σύθεση των ψαριών.

Είτε θα κρατήσεις μόνο τα tropheus, είτε θα κάνεις ένα συνδυασμό με Neolamprologus και ίσως synodontis.

Τα λίτρα σου είναι αρκετά και μπορείς να κάνεις θαύματα!

[/quot

Τί εννοείται όταν λέτε όλοι πιο φυσικό στήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο για μια δωδεκάδα tropheus. Μόνο.

Στις ίδιες διαστάσεις ενυδρείου το μαγαζί που συμβουλευομαι και αποκλειστικά ψωνίζω εχει βάλει 50 περίπου ψάρια. Εκεί αποσκοπώ να φτασω κ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...