Jump to content

Το ενυδρείο μου!


Recommended Posts

Στις ίδιες διαστάσεις ενυδρείου το μαγαζί που συμβουλευομαι και αποκλειστικά ψωνίζω εχει βάλει 50 περίπου ψάρια. Εκεί αποσκοπώ να φτασω κ εγώ.

Eχεις διαβασει καθολου για τα ψαρια που φιλοξενεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις ίδιες διαστάσεις ενυδρείου το μαγαζί που συμβουλευομαι και αποκλειστικά ψωνίζω εχει βάλει 50 περίπου ψάρια. Εκεί αποσκοπώ να φτασω κ εγώ.

Πλακα κανεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις! :P

Μαλλον δεν κανει πλακα Τριανταφυλλε,γι'αυτο τον ρωταω.

Ξερει τι καλα παιδια εχει βαλει στο ενυδρειο του;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν κανει πλακα Τριανταφυλλε,γι'αυτο τον ρωταω.

Ξερει τι καλα παιδια εχει βαλει στο ενυδρειο του;

Ξέρω τι καλά παιδιά εχω βάλει στο ενυδρείο μου. Για τα 50 ψάρια δεν κάνω πλάκα.Δεν είπα ωστόσο οτι και τα 50 θα ειναι tropheus. Από tropheus έχω τελειώσει...ίσως να βάλω 1-2 ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις διαβασει καθολου για τα ψαρια που φιλοξενεις;

Και διαβάζω και ενημερώνομαι και έχω και κοντά μου γνώστες του ειδους...χρόνια στο κουρμπέτι!

Link to comment
Share on other sites

Και διαβάζω και ενημερώνομαι και έχω και κοντά μου γνώστες του ειδους...χρόνια στο κουρμπέτι!

Αυτο που λες το σεβομαι.Αλλα μην κρυβομαστε πισω απ'το δαχτυλο μας.Κανεις γνωστης της αφρικης δεν θα εβαζε 50 ψαρια αυτου του ταμπεραμεντου στις διαστασεις(το τονιζω) του δικου σου ενυδρειου.

Και μονο που σε συμβουλευσαν σε δυο μονο μηνες λειτουργιας να εχεις μεσα αυτη τη στιγμη 30 ψαρια,φτανει.

Εφ'οσον λοιπον εχεις τοσο γνωστες αφρικανους στο πλευρο σου,ποιος ο λογος να ασχοληθεις με εμας τους κοινους θνητους;Γιατι ετσι οπως το θετεις,σνομπαρεις ολα τα παιδια που σου απαντησαν και σου ειπαν τις γνωμες και προτασεις τους.

Εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι ξανα με το θεμα σου,δεν υπαρχει λογος εξαλλου,και το μονο που σου ευχομαι,ειναι να ειναι καλα τα ζωντανα σου και να τα χαιρεσαι χωρις προβληματα.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το σεβομαι.Αλλα μην κρυβομαστε πισω απ'το δαχτυλο μας.Κανεις γνωστης της αφρικης δεν θα εβαζε 50 ψαρια αυτου του ταμπεραμεντου στις διαστασεις(το τονιζω) του δικου σου ενυδρειου.

Και μονο που σε συμβουλευσαν σε δυο μονο μηνες λειτουργιας να εχεις μεσα αυτη τη στιγμη 30 ψαρια,φτανει.

Εφ'οσον λοιπον εχεις τοσο γνωστες αφρικανους στο πλευρο σου,ποιος ο λογος να ασχοληθεις με εμας τους κοινους θνητους;Γιατι ετσι οπως το θετεις,σνομπαρεις ολα τα παιδια που σου απαντησαν και σου ειπαν τις γνωμες και προτασεις τους.

Εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι ξανα με το θεμα σου,δεν υπαρχει λογος εξαλλου,και το μονο που σου ευχομαι,ειναι να ειναι καλα τα ζωντανα σου και να τα χαιρεσαι χωρις προβληματα.

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα που στους 2 μήνες λειτουργίας έχω 30 ψάρια μέσα?

ΕΓΩ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ απλά παρουσίασα το ενυδρείο μου όπως έχει την δυνατότητα κάθε μέλος να πράξει.

ΕΓΩ δεν σνομπάρω κανέναν................!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το πρόβλημα που στους 2 μήνες λειτουργίας έχω 30 ψάρια μέσα?

ΕΓΩ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ απλά παρουσίασα το ενυδρείο μου όπως έχει την δυνατότητα κάθε μέλος να πράξει.

ΕΓΩ δεν σνομπάρω κανέναν................!!!

Εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι ξανα με το θεμα σου,δεν υπαρχει λογος εξαλλου,και το μονο που σου ευχομαι,ειναι να ειναι καλα τα ζωντανα σου και να τα χαιρεσαι χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω το καινουργιο μου ενυδρείο, το οποίο λειτουργεί μόνο 2 μήνες.

Πρός το παρόν φιλοξενεί 19 tropheus, 6 neolambrologous, 2 altolambrologous,2 γατόψαρα και 1 πλακόστομο.

θα χαρώ πολύ να ακούσω τις εντυπώσεις και τα σχολια σας.

Αμα θυμασε καλα στο πρωτο τοπικ μας ζητησες να σου πουμε τα σχολια μας..

Στα ειπαμε...

Οσο για την ενημερωση θα σου προτεινα να διαβαζες κανα βιβλιαρακι...

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω πολυ να μην δοθει συνεχεια με προσωπικες αντιπαραθεσεις.

Οποιος θελησει ξανα να κανει σχολια περι του ενυδρειου καλως.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε οι συναδέλφοι απο ενδιαφέρον -εξάλλου το ζήτησες εσύ-καταθέτουν τις γνώμες τους και καλά κάνουν.

Σίγουρα και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό ,έχεις μια ισχυρή φίλτρανση.Αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις 40 ή 50 ή και 100 ψάρια στο ενυδρείο σου.Επειδή και εγώ ο ταπεινός καθώς και άλλοι εδώ μέσα πολεμάνε με αφρικάνικά ψάρια εδώ και αρκετά χρόνια ,σου λέω οτι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν κάτι κρίσιμο.

Το κρίσιμο είναι η συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών.Τα αγαπημένα σε όλους Tropheus είναι ψάρια με πολύ ισχυρό ταμπεραμέντο τόσο απέναντι στο ίδιο είδος όσο και απέναντι στα άλλα είδη.Εγώ στη αρχή της συζήτησης σου έγραψα οτι εγώ δεν θα έβαζα τις neolampologus είτε είναι brichardi είτε leleupi.Προκαλώ φίλο που είναι στο φόρουμ που είχε παλιά φροντόζες και brichardi να μας πεί τι συνέβηκε στη φροντόζα όταν γέννησε το brichardi.

Αυτά όλα γράφονται οχι μόνο απο μένα αλλά και απο όλους τους συναδέλφους χωρίς καμμία μα καμμία διάθεση αντιπαράθεσης ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ,γνώμονας είναι η καλή συννενόηση και ή σωστή κατά την γνώμη μας - γνώμη που απορρέει απο την πείρα των μελών και την διεθνή βιβλιογραφία- διαβίωση των οργανισμών που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου.

Ευχαριστώ Σωκράτης Γεωργίου.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε οι συναδέλφοι απο ενδιαφέρον -εξάλλου το ζήτησες εσύ-καταθέτουν τις γνώμες και καλά κάνουν.

Σίγουρα και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό ,έχεις μια ισχυρή φίλτρανση.Αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις 40 ή 50 ή και 100 ψάρια στο ενυδρείο σου.Επειδή και εγώ ο ταπεινός καθώς και άλλοι εδώ μέσα πολεμάνε με αφρικάνικά ψάρια εδώ και αρκετά χρόνια ,σου λέω οτι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν κάτι κρίσιμο.

Το κρίσιμο είναι η συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών.Τα αγαπημένα σε όλους Tropheus είναι ψάρια με πολύ ισχυρό ταμπαραμέντο τόσο απέναντι στο ίδιο είδος όσο και απέναντι στα άλλα είδη.Εγώ στη αρχή της συζήτησης σου έγραψα οτι εγώ δεν θα έβαζα τις neolampologus είτε είναι brichardi είτε leleupi.Προκαλώ φίλο που είναι στο φόρουμ που είχε παλιά φροντόζες και brichardi να μας πεί τι συνέβηκε στη φροντόζα όταν γέννησε το brichardi.

Αυτά όλα γράφονται οχι μόνο απο μένα αλλά και απο όλους τους συναδέλφους χωρίς καμμία μα καμμία διάθεση αντιπαράθεσης ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ,γνώμονας είναι η καλή συννενόηση και ή σωστή κατά την γνώμη μας - γνώμη που απορρέει απο την πείρα των μέλων και την διεθνή βιβλιογραφία- σωστή διαβιώση των οργανισμών που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου.

Ευχαριστώ Σωκράτης Γεωργίου.

:P

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα το σκεπτικο "παστωνω το ενυδρειο" δεν το καταλαβαινω...

...ας μας εξηγήσει ο φίλος σας παρακαλώ! :P

Link to comment
Share on other sites

Στις ίδιες διαστάσεις ενυδρείου το μαγαζί που συμβουλευομαι και αποκλειστικά ψωνίζω εχει βάλει 50 περίπου ψάρια. Εκεί αποσκοπώ να φτασω κ εγώ.

Κώστα,

το μαγαζί που αγοράζεις τα έχει για πούλημα τα ψάρια και δεν τα κρατάει χρόνια στα ενυδρεία του. Τα ψάρια είναι απλά για λίγο χρόνο στα ενυδρεία αυτά. Μην συγκρίνεις τις συνθήκες των καταστημάτων με εκείνες των δικών μας ενυδρείων. Υπό κάποιες προϋποθέσεις μπορεί να αυξηθεί η ιχθυοφόρτωση σε ένα ενυδρείο (κρυψώνες, φίλτρανση, φυτεμένα κλπ) αλλά υπάρχουν και όρια τόσο στο πλήθος όσο και στη συγκατοίκηση.

Όσο για το αν οι συμβουλές που παίρνεις από ένα κατάστημα είναι αξιόπιστες σε σχέση με τις γνώμες (και όχι κατ' ανάγκη συμβουλές) που προσπάθησαν οι φίλοι εδώ να διατυπώσουν, μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς λιγάκι ? Γνωρίζω συνεπέστατους και πολύ καλούς φίλους καταστηματάρχες που ποτέ δεν θα σου έδιναν τέτοια συμβουλή. Γνωρίζω και άλλα καταστήματα όμως στα οποία απλά ψωνίζω διότι οι συμβουλές στοχεύουν αλλού.

Από και και πέρα αφού δεν ζήτησες συμβουλή, κάνε ότι νομίζεις, άλλωστε όλοι οι φίλοι τη γνώμη τους εκφράζουν (αυτό δεν ζήτησες??) και τη γνώμη μου (και όχι τη συμβουλή μου) την είπα και νωρίτερα:

Πολύ ωραίο ενυδρείο για 12 tropheus ΜΟΝΟ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα το σκεπτικο "παστωνω το ενυδρειο" δεν το καταλαβαινω...

...ας μας εξηγήσει ο φίλος σας παρακαλώ! :P

Έχω βάλει τόσο πολύ βράχο για να υπάρχουν κρυψώνες για όλα τα ψάρια, με αποτέλεσμα:

1) να αποφεύγονται οι τσακωμοί για μια περιοχή

2) να υπάρχει τρόπος διαφυγής ενός ψαριού όταν το κυνηγάνε.

ΈΤΣΙ λοιπόν έχω την δυνατότητα να βάλω περισσότερα ψάρια από ότι θα έβαζα στο ίδιο ενυδρείο με λιγότερο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τόσο πολύ βράχο για να υπάρχουν κρυψώνες για όλα τα ψάρια, με αποτέλεσμα:

1) να αποφεύγονται οι τσακωμοί για μια περιοχή

2) να υπάρχει τρόπος διαφυγής ενός ψαριού όταν το κυνηγάνε.

ΈΤΣΙ λοιπόν έχω την δυνατότητα να βάλω περισσότερα ψάρια από ότι θα έβαζα στο ίδιο ενυδρείο με λιγότερο βράχο.

Φιλε μου σορυ κιολλας αλλα αυτο ειναι ο κοσμος τον κιχλιδων. αν ειναι ετσι βαλε και προστατευτικο διχτυ να μην μπορει να πλησιασει το ενα ψαρι το αλλο.

ισα ισα χανεις και ολη την μαγεια τις αφρικης.

εγω θα σου προτηνω για ακομα μια φορα να βαλεις τις πετρες στα 2 ακρα του ενυδρειου και να αφερεσεις μερικες. και δεν θα το μετανωσεις.

εξαλου δεν ειμαστε τρελοι ολοι εμεις που το εχουμε ετσι.... :P:P

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τόσο πολύ βράχο για να υπάρχουν κρυψώνες για όλα τα ψάρια, με αποτέλεσμα:

1) να αποφεύγονται οι τσακωμοί για μια περιοχή

2) να υπάρχει τρόπος διαφυγής ενός ψαριού όταν το κυνηγάνε.

ΈΤΣΙ λοιπόν έχω την δυνατότητα να βάλω περισσότερα ψάρια από ότι θα έβαζα στο ίδιο ενυδρείο με λιγότερο βράχο.

Το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις ένα μινι-στρατόπεδο συγκεντρώσεως και φυσικά ένα τσούρμο δυστυχισμένα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που καταφέρνεις είναι να έχεις ένα μινι-στρατόπεδο συγκεντρώσεως και φυσικά ένα τσούρμο δυστυχισμένα ψαράκια!

Έχεις δίκιο είναι πολύ δυστυχισμένα δες και μόνος σου................... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο ακομα.

Μακαρι να μην σου παρουσιαστει προβλημα.........

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο ακομα.

Μακαρι να μην σου παρουσιαστει προβλημα.........

OOOOO :) Μέγα Dia ούτε αυτό το video σε επισε? :)

Link to comment
Share on other sites

OOOOO :) Μέγα Dia ούτε αυτό το video σε επισε? :)

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει, αλλα ολοι εμεις δεν εχουμε κατι προσωπικο μαζι σου.. ουτε σε μισουμε...

ουτε θελουμε να σε μειωσουμε.. ουτε θελουμε να το "παιξουμε" καποιοι.

αντιθετος θελουμε να σε βοηθησουμε ο καθενας οσο μπορει και αναλογα με τις γνωσεις και την εμπιρια π εχει πανω στο θεμα τις Αφρικης.

ποιος ο Λογος να ειρωνευεσε τον Δια??? τι θα κερδισεις?? δεν σε καταλαβαινω.. :D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,γιατί γίνεσαι ειρωνικός με κάποια απο τα παιδιά;Για καλό σε συμβούλεψαν..στο κάτω κάτω ,άν διαφωνείς με την άποψη τους,απλά αγνόησε την.Καλοπροαίρετα πάντα τα σχόλια μου :)

Link to comment
Share on other sites

OOOOO :) Μέγα Dia ούτε αυτό το video σε επισε? :)

Στο θεματικο της Αφρικης,εχουμε συνηθισει να ειμαστε κοσμιοι,και να συζηταμε σε κοσμιο και φιλικο επιπεδο.

Την ειρωνια σου αυτη τη φορα στο προσωπο μου,δεν τη λαμβανω υπ'οψιν,αλλωστε οταν εσυ πηγαινες,εγω ερχομουν.

Επειδη ομως η κατηγορια εχει ενα επιπεδο,την επομενη φορα θα υποστεις τις συνεπειες.........

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάτι με κανένα μέσα στο forum. ούτε θέλω να έρχομαι με κανέναν σε σύγκρουση. άπλα δεν μπορώ τους ανθρώπους που έχουν για όλα άποψη (κατ εμένα όχι κ απαραίτητα πολύ καλή γνώση) κ δεν καταλαβαίνουν πότε πρέπει να βάλουν τελεία. εσείς δεν το είδατε το video? γιατί δεν το σχολιάσατε με τον τρόπο που το σχολίασε ο dias?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...