Jump to content

Νεα διαμορφωση ενυδρειου


Recommended Posts

Για το φιλτρο δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry209620

Το πρωτο μπλε ειναι χοντροτρυπο για να μη βουλωνει ευκολα με τα χοντρα σκουπιδια και τα δυο στο τελος ειναι ψιλα για τελικο καθαρισμα αλλα και για απονιτροποιηση λογω χαμηλης ροης απο την τρυπα που υπαρχει στη μεση του φιλτρου.

Αν αφήσω ένα σφουγγάρι επάνω, ένα σφουγγάρι κάτω και στη μέση βάλω δύο διχτάκια με βιολογικό υλικό θα έχω ικανοποιητική μηχανική φιλτρανσή ; ( με την δεδομένη ιχθυοφώρτηση)

Να διοθώσω ότι και στο εξωτερικό φίλτο έχω δύο σφουγγαράκια πάνω και κάτω από το substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσω ένα σφουγγάρι επάνω, ένα σφουγγάρι κάτω και στη μέση βάλω δύο διχτάκια με βιολογικό υλικό θα έχω ικανοποιητική μηχανική φιλτρανσή ; ( με την δεδομένη ιχθυοφώρτηση)

Να διοθώσω ότι και στο εξωτερικό φίλτο έχω δύο σφουγγαράκια πάνω και κάτω από το substrat pro.

Νομιζω θα εισαι ΟΚ

Πανω filterwoll (ή και καθολου) , μετα χοντρο μπλε, μετα βιολογικο, στο τελος κατω κατω ψιλο μπλε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Σπύρο για τις απαντήσεις :)

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, Τ5 στα 24 watt. Η λάμπα αυτή θα ελέγχεται από ξεχωριστό χρονοδιακόπτη. Η φωτοπερίοδος μέχρι τώρα ήταν 8 ½ ώρες, από τις 15:00 ως τις 23:30. Όμως όλες τις πρωινές ώρες μέχρι να ανάψουν τα φώτα, το ενυδρείο παραμένει σκοτεινό και δεν μπορώ να το απολαύσω. Ιδίως το σαββατοκύριακο που είμαι σπίτι.

Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.

Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Περιμένω τις συμβουλες σας... :D

Καμιά γνώμη για τον φωτισμό; Μπορώ να εχω πολύ χαμηλό φωτισμό για 12 ώρες και για 8 από αυτές να ανάβουν όλες οι λάμπες ή θα έχω προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια μικρή ενημέρωση καθώς μετά από κάποιες θεραπείες και μπόλικη άλγη τα φυτά έχουν πάρει λίγο τα πάνω τους.

Η πιο σημαντική αλλαγή είναι πως φύγανε οι ροδόστομοι και οι καρδινάλιοι ( 2 διαφεύγουν ακόμα μέσα στο ενυδρείο) και στην θέση τους μπήκαν 12 Hyphessobrycon megalopterus

Μπήκαν και κάποια ακόμη φυτάκια : κλαδεματάκια από Gymnocoronis Spilanthoides (ακόμα είναι βρέφη ), Micranthemoides από τον Σταύρο, τα οποία περάσανε τα πάνδεινα μετά από μια θεραπεία στο ενυδρείο αλλά τώρα ανακάμπτουν και Hydrocotyle Verticillata (ακόμα προσαρμόζονται).

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις για βελτίωση...

post-9106-1261580429_thumb.jpgpost-9106-1261580454_thumb.jpgpost-9106-1261580481_thumb.jpgpost-9106-1261580508_thumb.jpgpost-9106-1261580540_thumb.jpgpost-9106-1261580566_thumb.jpgpost-9106-1261580596_thumb.jpgpost-9106-1261580625_thumb.jpgpost-9106-1261580653_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και πολυ ωραια και η αλγη πανω στο ξυλο :D

Το φυτο στην επιφανεια ποιο ειναι? Βλεπω λιγη Leucocephala αλλα εχει και κατι αλλο μπλεγμενο που δεν μου αρεσει τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο!

Στην επιφάνεια έχω μόνο λίγη Leucocephala. Αυτό το κάτι άλλο που βλέπεις μπλεγμένο είναι οι ρίζες του φυτού που έχουν πιάσει λεπτές ίνες πράσινης άλγης. Παλεύω αρκετές μέρες με αυτήν την άλγη αλλά η καταπολέμηση της χωρίς CO2 είναι αρκετά χρονοβόρα. Το ενυδρείο μου είναι λίγο μικρό και δεν έχω αρκετό χώρο, αλλιώς θα δοκίμαζα να φυτέψω σαν χαλάκι την Leucocephala. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.

Αυτο γινεται γιατι ειναι ελευθερο στην επιφανεια και το παρασερνει το ρευμα του νερου ανακατευοντας το.

Εγω το ελυσα αυτο το θεμα και τωρα βλεπω το φυτο πολυ ομορφο απο οταν επιασα με βεντουζες για σωληγνακι για αεραντλια ή απο θερμομετρα, 2-3 ακρες του στο τζαμι του ενυδρειου και με τετοιο τροπο ωστε να το χτυπαει η ροη του νερου και να το κραταει τεντωμενο.

Δεν το πολυ πειραζω γιατι αναποδογυριζει και για να δειχνει ομορφο, και πρεπει να μενουν τα φυλλα στην επιφανεια σαν νουφαρα και οι ριζουλες να κρεμονται μεσα στο νερο.

Αν το αφησεις και μεγαλωνει ησυχο και πιασμενο με βεντουζιτσες θα δωσει μονο του αυτο το θεαμα. :angry2:

Για χαλακι το βλεπω δυσκολο αφου θελει πολυ φως και οταν το εχουμε στην επιφανεια του νερου, ο απλος φωτισμος ενος ενυδρειου του φτανει, αν το βαλεις στο βυθο θα θελει κοντα στο 1W ανα λιτρο φως, και αν ειναι ετσι φυτευεις καλυτερα glossostigma ή cuba που ειναι πιο ωραια "χαλακια".

Δεν νομιζω να δωσει ωραιο θεαμα η leucocephala στο βυθο.

Δοκιμασε ομως δεν χανεις τιποτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είδες αυτό το θέμα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=33932&hl=

Δες εδώ τις φωτογραφίες από 14 ως 20. Αλλά όπως είπα, το ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό για να δοκιμασω κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειχα δει.

Οντως εντυπωσιακο.

Φαντασου στις φωτο οτι βλεπεις ενυδρειο και υπολογισε ποσο φως χρειαζεται για να φαινονται ετσι φωτεινα τα φυτα :D

Δοκιμασε παντως, θα ειναι πολυ ωραιο αν πετυχει.

Αλλιως ανεβασε watt και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα!

Θα μπορουσες να μου πεις ποιο υποστρωμα χρησημοποιεις?

Δεν χρησημοποιώ κανένα υπόστρωμα. Σκέτη, λεπτή, χαλαζιακή άμμο.

Ναι το ειχα δει.

Οντως εντυπωσιακο.

Φαντασου στις φωτο οτι βλεπεις ενυδρειο και υπολογισε ποσο φως χρειαζεται για να φαινονται ετσι φωτεινα τα φυτα :angry2:

Δοκιμασε παντως, θα ειναι πολυ ωραιο αν πετυχει.

Αλλιως ανεβασε watt και διοξειδιο.

Έχεις δίκιο, θέλει πολλαααα watt και εγώ θέλω να μείνω χαμηλά :D

Link to comment
Share on other sites

Σκετη λεπτη χαλαζιακη αμμο και δεν σαπιζουν τα φυτα?? :D Και εγω πληρωνω υποστρωμα...?
Αναλογα τα φυτα.

Τα ευκολα φυτα δεν χρειαζονται υποστρωμα, και τα μετρια με ταμπλετες λιπασματος τα πανε περιφημα.

Και μιλαμε παντα για φυτα που τρεφονται απο τη ριζα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Αφού έχασα τους περισσότερους otocinclus, σκέφτομαι να προσθέσω ένα κοπαδάκι από ψαράκια βυθού.

Οι κάτοικοι του ενυδρείου είναι 2 Bolivian ram, 12 Black phantom tetra και μόνο 1 otocinclus. Δεδομένου ότι δεν θέλω να επιβαρύνω πολύ το ενυδρείο από πλευράς ψαριών και του μικρού μεγέθους του ενυδρείου, θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας.

Θα μπορούσα να προσθέσω ένα κοπαδάκι από μικρά cory, και αν ναι ποιά; (Βέβαια κοπαδάκι εννοώ μια εξάδα). Ή θα ήταν καλύτερο να αυξήσω και πάλι των αριθμό των otos;

Σαν πιο εφικτή λύση βλέπω μάλλον την δεύτερη, αλλά για πείτε μου και την γνώμη σας καθώς ποτέ δεν είχα στο ενυδρείο μου cory...

Link to comment
Share on other sites

Σε ριο 125 παιζεις ανετα σε ομαδα 8 coris.

Τωρα δες πιο σου αρεσουν και βλεπουμε :bowdown:

τα Corydoras leucomelas ειναι ωραια επιλογη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα εβγαζα εντελώς τον οτο και θα έβαζα μια ομάδα κοριντορας ( ας πούμε panda) και ένα μικρο πλεκο Αncistrus sp. ή L183 ή L052 που είναι και υπέροχο :bowdown::bowdown::rasp: !!!

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε παίρνει από ιχθυοφόρτηση γιατί έχεις αρκετα τετρα!!!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε, είχα 4 corys στο δικό μου που έκαναν χωματουργικές εργασίες. Πρόσεξε να πάρεις κάποια που δεν μεγαλώνουν πολύ, όπως την πάτησα εγώ με τα πανέμορφα sterbai που όμως και πιο ζεστό νερό ήθελαν και έγιναν τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ριο 125 παιζεις ανετα σε ομαδα 8 coris.

Χμμ, λες; Με δεδομένο τον αριθμό των tetra και τα 100 περίπου καθαρά λίτρα

Τωρα δες πιο σου αρεσουν και βλεπουμε :thumbup:

τα Corydoras leucomelas ειναι ωραια επιλογη :hysterical:Το θέμα είναι και ποια μπορώ να βρώ και να έχουν το κατάλληλο μικρό μέγεθος

Στην θέση σου θα εβγαζα εντελώς τον οτο μόνος του δεν πρόκειται να μείνει, ή θα βρει παρέα ή θα χαριστεί και θα έβαζα μια ομάδα κοριντορας ( ας πούμε panda) πόσα άτομα προετείνεις χωρίς να βάλω pleco και ένα μικρο πλεκο Αncistrus sp. ή L183 Μπα, δε μου αρέσει η φάτσα του :thumbup: ή L052 Αυτός είναι πιο συμπαθητικός (και πιο μεγάλος όμως) αλλά νομίζω πως θέλει να ροκανίζει και ξύλο στην διατροφή του που είναι και υπέροχο :bowdown::bowdown::rasp: !!!

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε παίρνει από ιχθυοφόρτηση γιατί έχεις αρκετα τετρα!!! Εμ! Εκεί είναι το θέμα μας. Άσε που αν μπουν όλοι αυτοί θα έχουμε κυκλοφοριακό στον βυθό :ninja:

Θόδωρε, είχα 4 corys στο δικό μου που έκαναν χωματουργικές εργασίες. Για τις ελαφριές δουλειές έχω τους mikrogeophagus, έχουν πασπαλίσει με άμμο κάθε γωνιά του ενυδρείου. Πρόσεξε να πάρεις κάποια που δεν μεγαλώνουν πολύ, όπως την πάτησα εγώ με τα πανέμορφα sterbai που όμως και πιο ζεστό νερό ήθελαν και έγιναν τεράστια. Τα είδα στον bokostas, κουκλιά είναι αλλά όπως είπες και εσύ αρκετά μεγάλα για το ενυδρείο μου

Πιστεύω κάποια μικρά cory να μην το κάνουν μπάχαλο το ενυδρείο, εκτός και αν μου αρέσουν πολύ, οπότε χαλάλι τους.

Όπως καταλάβατε το βασικό είναι να μπουν σε εξάδα, να είναι σχετικά μικρόσωμα και να μην "πνίγονται" στο Rio 125...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανετα 8 coris μικροσωμα και οχι panda.

Τα panda ειναι αρκετα δυσκολα, και τα προσπαθησα πολλες φορες..

Τα νεον δεν θα πειραζουν τα κορις γιατι ειναι στον βυθο.

Τωρα αν εχεις καλο φιλτρο πιστευω κανενα προβλημα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανετα 8 coris μικροσωμα και οχι panda.

Τα panda ειναι αρκετα δυσκολα, και τα προσπαθησα πολλες φορες..

Τα νεον δεν θα πειραζουν τα κορις γιατι ειναι στον βυθο.

Τωρα αν εχεις καλο φιλτρο πιστευω κανενα προβλημα :thumbup:

:bowdown::bowdown::thumbup::ninja::rasp::hysterical:

Μάλλον τα Black phantom tetra εννοεις!

Ανέφερα τα panda λόγω μεγέθους!!!Όταν λες είναι δύσκολα τι εννοείς???

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνοντας ένα μήνα, τελικά βρήκα κάτι που με ενθουσίασε! :ninja: Δεν είναι κουκλιά; :hysterical:

post-9106-1268260654_thumb.jpgpost-9106-1268260711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας ένα μήνα, τελικά βρήκα κάτι που με ενθουσίασε! :ninja: Δεν είναι κουκλιά; :hysterical:

post-9106-1268260654_thumb.jpgpost-9106-1268260711_thumb.jpg

corydoras adolfois....

Πανεμορφα!!!

Υ.Γ. Πόσο τα πηρες??

Link to comment
Share on other sites

corydoras adolfois....

Πανεμορφα!!!

Υ.Γ. Πόσο τα πηρες??

Από Αθήνα τα παρηγγείλα, από το water inn. 7 ευρώ το ένα. Εδώ τελικά στη Θεσσαλονίκη, πραγματικά είμαστε ένα μεγάλο χωριο. Τα Black phantom tetra περίμενα πάνω από 2 μήνες για να τα βρω. Ψάχνοντας περίπου ένα μήνα για κόρυ, τα μόνα μικρού σχετικά μεγέθους και όχι τόσο συνηθισμένα cory που βρήκα ήταν τα panda με 4,5 ευρώ.

Τι να πω, ίσως φταίει και η κρίση που πάγωσε την αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...