Jump to content

Νεα διαμορφωση ενυδρειου


Recommended Posts

Τώρα που μου το είπατε, το έψαξα λίγο παραπάνω και πρέπει να έχετε δίκιο.

Ευχαριστώ για την διόρθωση :hysterical:

ΥΓ : Εξακολουθούν να είναι πανέμορφα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου το είπατε, το έψαξα λίγο παραπάνω και πρέπει να έχετε δίκιο.

Ευχαριστώ για την διόρθωση :hysterical:

ΥΓ : Εξακολουθούν να είναι πανέμορφα :hysterical:

Rio negro φιλε .... μη το ψαχνεις.

:ninja::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα δει απο κοντα στο pet shop... αλλα μου εκανε εντυπωση η τιμη...

Στο ενα να εχουν 24 και στο αλλο 7??

Οποτε δεν ξερω...

Αλλα οπως ειπε... εξακολουθουν να ειναι πανεμορφα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα δει απο κοντα στο pet shop... αλλα μου εκανε εντυπωση η τιμη...

Στο ενα να εχουν 24 και στο αλλο 7??

Οποτε δεν ξερω...

Αλλα οπως ειπε... εξακολουθουν να ειναι πανεμορφα!!

ΠΟΣΟΟΟΟ;;; :ninja::hysterical::hysterical:

Δηλαδή στην Θεσσαλονίκη πόσο θα τα πουλούσαν;

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟΟΟΟ;;; :hysterical::hysterical::hysterical:

Δηλαδή στην Θεσσαλονίκη πόσο θα τα πουλούσαν;

Ναι... αλλα στο ενα ειναι adolfois... στο αλλο τα φαβτησαν.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλα στο ενα ειναι adolfois... στο αλλο τα φαβτησαν.. :ninja:

Και όμως, ψάχνοντας στο net είδα ότι τα adolfoi είναι από λίγο ως αρκετά φθηνότερα από τα duplicareus.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, ψάχνοντας στο net είδα ότι τα adolfoi είναι από λίγο ως αρκετά φθηνότερα από τα duplicareus.

Εγω νομιζα το αντιθετο....

Anyway.... αφου σαου αρεσουν εσενα... και αρεσουν και μενα!!! Πασο....

Υ.Γ. Σε πετ NY τα ειχε 3€ το ενα τα adolfois.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελπίζω να έκανα τις τελευταίες αλλαγές τόσο στην σύνθεση των ψαριών όσο και στο aquascape του ενυδρείου μου. Αν και ένα φυτεμένο (έστω και ελαφρά) ενυδρείο ποτέ δε σταματά να μεταλλάσσεται εμφανισιακά νομίζω πως πλησίασα αρκετά αυτό που είχα από την αρχή κατά νου. Τουλάχιστον από την πλευρά των ψαριών δεν θέλω να κάνω άλλες αλλαγές. Αφού τα mikrogeophagus altispinosus δόθηκαν και μπήκαν και τα corys, θέλοντας να τους δώσω περισσότερο χώρο με άμμο, αφαίρεσα τις πέτρες από την αριστερή πλευρά και μετέφερα τις bacopa. Ακολούθησα λοιπόν την προτροπή του φίλου Raven και ιδού το αποτέλεσμα.

Επίσης άλλαξαν και οι λάμπες σε πιο χαμηλά Kelvin.

Βέβαια τώρα μένει ακάλυπτο το μπαστούνι του εξωτερικού φίλτρου, αλλά δεν μπορεί να τα έχει όλα κανείς...

Για πέστε μου την γνώμη σας, πήγα προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο; ;)

post-9106-1269558078_thumb.jpg post-9106-1269558210_thumb.jpg post-9106-1269558358_thumb.jpg post-9106-1269558449_thumb.jpg post-9106-1269558550_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο. ;)

Γιατι δεν το εστηνες ετσι ωστε να ειναι το μπαστουνι απο τη μερια των φυτων, και η εξοδος του φιλτρου που ειναι πιο διακριτικη, απο την "αφυτευτη" πλευρα του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με αρέσει η εξέλιξη του ενυδρείου αλλά όπως είπες από την στιγμή που έχεις φυτεμένο μέσα σε ένα μήνα θα αλλάξουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο. :D

Γιατι δεν το εστηνες ετσι ωστε να ειναι το μπαστουνι απο τη μερια των φυτων, και η εξοδος του φιλτρου που ειναι πιο διακριτικη, απο την "αφυτευτη" πλευρα του ενυδρειου?

Γιατι θελω να υπαρχει ροη και στην αριστερη πλευρα. Καποια στιγμη ειχε κανει την εμφανιση του κυανοβακτηριδιο και απο τοτε προσπαθω να εχω παντου καποια ροη. Αν εβαζα το μπαστουνι απο την φυτεμενη πλευρα, τοτε και το εξωτερικο φιλτρο θα τραβουσε νερο απο το ιδιο σημειο με το εσωτερικο. Κατι τετοιο δεν θα μειωνε την κυκλοφορια του νερου στην αριστερη πλευρα;

Εμένα με αρέσει η εξέλιξη του ενυδρείου αλλά όπως είπες από την στιγμή που έχεις φυτεμένο μέσα σε ένα μήνα θα αλλάξουν πολλά.

Ευχαριστω πολυ Χρηστο, αλλα επειδη ειμαι ακομα χωρις CO2 τα φυτα δεν εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη, και ελπιζω να παρω και εγω και αυτα μια ανασα και να ηρεμησουμε λιγο ολοι μας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

θόδωρε η εξέλιξη του ενυδρείου σου είναι πολύ όμορφη. αν δει κάποιος την πρώτη και την τελευταία φωτό θα νομίζει ότι μιλάμε για άλλο ενυδρείο και άλλο ιδιοκτητη. και πάλι μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Πείτε μου αν γνωρίζεται είναι αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες κυανοβακτηρίδιο σε αρχικό στάδιο; Μετά από πενθήμερη συσκότιση περιορίστηκε αισθητά αλλά τώρα συνεχίζει να εξαπλώνεται. Επανειλημμένη θεραπεία με ερυθρομικίνη δεν είχε αποτέλεσμα. Για την ώρα βρίσκεται μόνο πάνω στην άμμο...

post-9106-1271627864_thumb.jpgpost-9106-1271627910_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kυανοβακτηρίδιο είναι μάλλον. Τα έχει αυτά η άμμος. Προσωπικά το "νίκησα" με σκούπα βυθού και ανακάτεμα της άμμου. Σε μεγάλη έξαρση το καθάριζα τακτικά με ενυδρειακό "μαλλί" ώσπου εξαφανίστηκε. Εμφανίστηκε πάλι όταν πρόσθεσα λίγη καινούρια άμμο και πάλι εφάρμοσα την ίδια τακτική. Χωρίς συσκότιση, χωρίς χημικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα γι bga μου κανει.

Τι αμμο εχεις??

Από που την εχεις παρει??

Link to comment
Share on other sites

Kυανοβακτηρίδιο είναι μάλλον. Τα έχει αυτά η άμμος. Προσωπικά το "νίκησα" με σκούπα βυθού και ανακάτεμα της άμμου. Σε μεγάλη έξαρση το καθάριζα τακτικά με ενυδρειακό "μαλλί" ώσπου εξαφανίστηκε. Εμφανίστηκε πάλι όταν πρόσθεσα λίγη καινούρια άμμο και πάλι εφάρμοσα την ίδια τακτική. Χωρίς συσκότιση, χωρίς χημικά.

Σκούπα βυθού δεν βάζω καθόλου. Η άμμος προφανώς έχει πιάσει βιολογία και δεν αφήνει να φαίνονται βρωμιές στην επιφάνεια της. Αυτά που φαίνονται στην φωτογραφία είναι σαλιγκαράκια. Ακόμα δεν είναι σε μεγάλη ποσότητα αλλά εξαπλώνεται με σταθερό ρυθμό. Δεν έχει δημιουργήσει δηλαδή την χαρακτηριστική "κρούστα" στην επιφάνεια της άμμου. Θα δοκιμάσω με αφαίρεση άμμου στα σημεία που εμφανίζεται η bga. Ανακάτεμα της άμμου μόνο τοπικά για να μην εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο.

Κι εμενα γι bga μου κανει.

Τι αμμο εχεις?? Λεπτή μπεζ χαλαζιακή άμμο, κοκομετρίας περίπου 0.3mm.

Από που την εχεις παρει?? Από μαγαζί στην περιοχη Θέρμη Θεσσαλονίκης, που εμπορευεται γενικά πετρώματα, νομιζω και είδη κηπου. Στην καταπληκτική τιμή των 5,5 ευρώ το τσουβάλι των 25 κιλών. Φυσικά ήθελε και λίγο πλυσιματάκι

Link to comment
Share on other sites

Από μαγαζί στην περιοχη Θέρμη Θεσσαλονίκης, που εμπορευεται γενικά πετρώματα, νομιζω και είδη κηπου. Στην καταπληκτική τιμή των 5,5 ευρώ το τσουβάλι των 25 κιλών. Φυσικά ήθελε και λίγο πλυσιματάκι

Σε αυτο λοιπον οφειλεται ισως η bga που ΔΕ μπορει να εξαφανηστει και επανερχεται.

Τι ύψος έχει η αμμος?? Πόσο καιρο την εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Την έχω περίπου 10 μήνες και το ύψος της άμμου είναι γύρω στα 6 με 7 εκατοστά.

Δηλαδή λες πως δεν παλεύεται; Μήπως αύξηση της κυκλοφορίας και καλύτερη οξυγόνωση έχει κάποιο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Την έχω περίπου 10 μήνες και το ύψος της άμμου είναι γύρω στα 6 με 7 εκατοστά.

Δηλαδή λες πως δεν παλεύεται; Μήπως αύξηση της κυκλοφορίας και καλύτερη οξυγόνωση έχει κάποιο αποτέλεσμα;

Δεν ειπα οτι δεν παλευεται. Δοκιμασε όλες τις σωστες μεθοδους και βλεπουμε.

Απλα σε αντιστοιχη περίπτωση, με ενυδρειο 7 μηνων.... κατεληξε αλλαγη aquascape και τοποθετησης corat.

Επανερχοταν συνεχεια. Αυτο οφειλεται στην ποιοτητα της αμμου και αν αφηνει να κυκλοφορει το νερό και εντος αυτης.

Δοκιμασε τις αποδεκτες μεθοδους...χωρις να γεμισεις χημικα το ενυδρειο σου και χωρις να δοκιμαζεις κοκτειλ φαρμακων.

Με τις αποδεκτες μεθοδους.

Δυστηχως δεν τις γνωριζω για να σου πω ποιες ειναι. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ με το ενυδρείο.

Τα φυτά που έχουν μείνει (προς το παρόν) είναι τα εξής :

HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES Δεν περίμενα να έχει τέτοια ανάπτυξη, σίγουρα θέλει ένα καλό κλάδεμα. Ή μήπως όχι; Να το αφήσω όπως είναι;

SAGITTARIA SUBULATA Έχει αρχίσει να παίρνει αρκετό ύψος και μου φαίνεται πως δεν ταιριάζει πλέον με το στήσιμο που έχω κάνει.

ALTERNANTHERA REINECKII 'ROSAEFOLIA' Το κοκκινάκι που χρειάζεται σε ένα ενυδρείο για να σπάει την πολλή πρασινίλα.

ECHINODORUS PARVIFLORUS 'TROPICA' Αρκετές ριζούλες από τον μικρό αυτό εχινόδορο, νομίζω τον καταλληλότερο για τέτοια ενυδρεία μικρού μεγέθους.

ECHINODORUS QUADRICOSTATUS Σκέφτομαι να πάρει τη θέση του Sagittaria, καθότι είναι πιο κοντό φυτό

LITORELLA UNIFLORA Ενώ στην αρχή έβγαζε παντού δρομείς, τελευταία παραμένει στάσιμο. Έχει κανένας εμπειρία με αυτό το φυτό;

HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA Προσπαθεί να καλύψει το φίλτρο

ROTALA ROTUNDIFOLIA Η μοναδική ασιατική νότα στο ενυδρείο μου

SALVINIA MINIMA Το διατηρώ σε ελάχιστη ποσότητα στην επιφάνεια

HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA Μια μπαίνει στο ενυδρεί, μια μπαίνει στο κουβά. Δεν αποφάσισα ακόμα.

Από ψάρια :

12 Black phantom tetra (Hyphessobrycon megalopterus)

5 corydoras duplicareus

4 Otocinclus vittatus

Τιμές νερού : gH=5, kH=2, pH=7-6.8

Ακούω σχόλια και παρατηρήσεις προς βελτίωση...

post-9106-1276898860_thumb.jpgpost-9106-1276899171_thumb.jpgpost-9106-1276899328_thumb.jpgpost-9106-1276899493_thumb.jpgpost-9106-1276899041_thumb.jpgpost-9106-1276899437_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο... Οι συντονιστές μας δείχνουν το δρόμο !!!

Δες χαρούμενα ψαράκια.. Τέλειο κοπάδι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν ήθελα λίγο να χαλαρώσω, και φυτεμένω χωρίς να το ανακατεύεις κάθε τρεις και πέντε είναι λίγο δύσκολο, κούρεψα, αραίωσα και συμμάζεψα :bowdown:

phg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...