Jump to content

Ο ρόλος των συντονιστών


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι θα συμφωνήσω με τον Σταμάτη σε όλα τα επίπεδα καθώς και με άλλους φίλους που έγραψαν την γνώμή τους.Πραγματικά ανοίχτηκε αυτό το θέμα απο τον moderator μας και θέλω να πιστεύω οτι η παρούσα συζήτηση θα βοηθήσει όλους.Ολοί ξέρούμε οτι υπάρχει κανονισμός λειτουργίας και πρέπει να τον σεβόμαστε καθώς επίσης -και ζητώ συγνώμη απο τον admin και τους συντονιστές για αυτό που θα πω- υπάρχει και κανονισμός που αφορά μόνο τους συντονιστές που περιέχει πολλές οδηγίες και θα έλεγα είναι αρκετά αυστηρός για μας και τον σεβόμαστε.

Είμαστε πια πολλοί και χαρά μου θα έιναι να γίνουμε διπλάσιοι και ακόμα περισσότεροι,αυτό όμως αυξάνει δραματικά το φόρτο εργασίας.Δείτε τί ώρα είναι τώρα,κάποιοι συντονιστές είναι μέσα και απαντούν και καλά κάνουν και είναι καθήκον τους..Αλλά όπως ελέχθει πιο πάνω έιναι καί ανθρωποι με εκατοντάδες υποχρεώσεις.Γιαυτό πάντα συνιστώ υπομονή.

Τον τελευταίο καιρό έχω την χαρά να συντονίζω μαζί με τον Dias ( Ευστράτιος) βοηθούμενοι πάντα απο εξέχοντα μέλη της Αφικανικής κοινότητας :P το θεματικό των αφρικάνων.Γνώμονας μας .. βοηθούμε και εξυπηρετούμε τους ανθρώπους που συμπεριφέρονται με ευγένεια.Για μας είναι το άλφα και το ωμέγα, για τους αγενείς δυστυχώς... αλλά δεν θα μπορέσουμε.

Να είστε σίγουροι οτι με την βοήθεια όλων με αγάπη ,υπομονή και ΕΥΓΕΝΕΙΑ αυτό το φόρουμ θα προχωρήσει.

Ευχαριστώ Σωκράτης :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθυστερημένα θα επιμείνω στα λόγια του Νίκου (stormtrooper):

Στα παλιά threads του aquazone υπάρχουν όλες οι απαντήσεις!

Προσωπικά βαριέμαι και εγώ να περιμένω απάντηση στις απορίες μου, οπότε καταλήγω να διαβάζω με τη σειρά παλιά threads. Το αποτέλεσμα είναι ότι πάντα μου λύνονται οι απορίες. Αυτό θα πρέπει να το έχουν στο μυαλό τους όσα μέλη γράφονται.

Ένα μπράβο από εμένα στους συντονιστές αλλά και σε όσους απαντούν ανά δεύτερη μέρα στα ίδια και τα ίδια (πχ ΕΡ: Γιατί η ανούμπια ξεραίνεται; ΑΠ: Επειδή έχεις φυτέψει τον κορμό της.) για την υπομονή τους. Εγώ δεν την έχω πάντα και το 'χω φάει το warning μου! :P

Νομίζω το πιο σημαντικό σε τίτλους SOS, HELP κ.ο.κ. είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση όταν ψάχνεις παλιότερες δημοσιεύσεις. Ίσως κιόλας να έπρεπε να προτείνουμε στα παιδιά όταν ανοίγουν thread στις ασθένειες να γράφουν πρώτα από όλα το είδος του ψαριού (πχ ζωοτόκα, pleco, ασπόνδυλα) ώστε να κερδίζουν χρόνο όσοι δεν γνωρίζουν και να παρακινούνται περισσότερο όσοι γνωρίζουν ή έχουν το ίδιο είδος.

Τέλος πρέπει εμείς οι νεότεροι μαζί με εσάς τους παλιότερους να βρούμε ένα τρόπο να δείξουμε στα παιδιά που ξεκινάνε τώρα πόσο σημαντικό είναι να επιλέξουν σωστά τα ψάρια τους. Να καταλάβουν την σημασία. Τα ψάρια δεν είναι σαν τους ανθρώπους που ανεξαρτήτου φυλής μπορούμε όλοι να ζήσουμε φυσιολογικά παρέα σε μια πόλη. Και επίσης να καταλάβουν ότι το ενυδρείο είναι Χ η μ ε ί α! Αν καταφέρουμε να τους περάσουμε αυτό και τη φόρμα θα συμπληρώνουν και θα προσέχουν τι βάζουν μέσα στο ενυδρείο τους.

Αυτές οι σκέψεις από εμένα γράφηκαν σε αυτό το thread που ελπίζω να διαβαστούν από πολλούς για να βρούμε όλοι μαζί τις λύσεις.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αμφισβητώ τη δουλειά των συντονιστών, πολύ παλιότερα ήμουν και εγώ σε μια πύλη (με διαφορετική θεματολογία) και γνωρίζω.

Χρειάστηκε πολλές να δώσω απαντήσεις σε παρεμφερείς καταστάσεις (πάντα θα συμβαίνουν αυτά), αλλά και πολλές φορές «αποποιούμουν» της ιδιότητάς μου ως συντονιστής και απαντούσα σαν ένα απλό μέλος.

Άλλη βαρύτητα έχει η απάντηση του ΧΧΧ ως συντονιστή, και άλλη ως ΧΧΧ.

Δεν μπόρεσα να ανταπεξέλθω, δεν μπορούσα να υποστηρίξω την ευθύνη που ανέλαβα (εθελοντικά και εγώ) οπότε έκρινα σκόπιμο να αποχωρίσω «του τίτλου».

Και τονίζω του «τίτλου», διότι όταν είσαι μέσα στα πράγματα, είναι πολύ διαφορετικά από τον έξω κόσμο, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Το θετικό απ όλη αυτή την ιστορία είναι ότι δόθηκε μια ευκαιρία σε όλους μας, μέσω αυτού του διαλόγου ή και άλλων που ίσως ακολουθήσουν, να κατανοήσουμε εμείς οι απλοί χρήστες τον τρόπο «λειτουργίας» των συντονιστών και πολύ καλά έκανε ο Σταμάτης που το έθεσε σαν θέμα.

Πάντα με καλή διάθεση…

Αίολος

Link to comment
Share on other sites

..Προσωπικά βαριέμαι και εγώ να περιμένω απάντηση στις απορίες μου, οπότε καταλήγω να διαβάζω με τη σειρά παλιά threads. Το αποτέλεσμα είναι ότι πάντα μου λύνονται οι απορίες.

...Τα ψάρια δεν είναι σαν τους ανθρώπους που ανεξαρτήτου φυλής μπορούμε όλοι να ζήσουμε φυσιολογικά παρέα σε μια πόλη. ....

Φιλε Γιαννη στο πρωτο καλο ειναι να διασταυρωνεις τις πληροφοριες γιατι πολλα αλλαζουν με τον προοδο του χομπυ και καποιες φορες αλλαζουν και οι ιδιες οι αποψεις των συγγραφεων.

Οσο για τη δευτερη αναφορα σου μακαρι να ηταν ετσι τα πραγματα.

Πιο ευκολα βλεπω ειρηνικη συμβιωση πιρανχας με τετρας σε ενυδρειο παρα ανθρωπων διαφορετικης φυλης σε μια πολη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολα βλεπω ειρηνικη συμβιωση πιρανχας με τετρας σε ενυδρειο παρα ανθρωπων διαφορετικης φυλης σε μια πολη.

Βάλε με εμένα σε μία πόλη με Κινέζες, Ρωσίδες, Ιταλίδες, Γαλλίδες, Ινδές κλπ και σου υπόσχομαι πως θα μπορέσω μία χαρά να συμβιώσω μαζί τους :P

Το θέμα νομίζω πως έχει κλείσει! Θεωρώ πως έπρεπε να γίνει αυτή η κουβέντα ώστε να καταλάβουν οι νεότεροι, αλλά και για να ξαναθυμηθούν οι παλαιότεροι τον λόγο ύπαρξης, τον σκοπό αλλά την πολιτική του συγκεκριμένου φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε με εμένα σε μία πόλη με Κινέζες, Ρωσίδες, Ιταλίδες, Γαλλίδες, Ινδές κλπ και σου υπόσχομαι πως θα μπορέσω μία χαρά να συμβιώσω μαζί τους :P

Το θέμα νομίζω πως έχει κλείσει! Θεωρώ πως έπρεπε να γίνει αυτή η κουβέντα ώστε να καταλάβουν οι νεότεροι, αλλά και για να ξαναθυμηθούν οι παλαιότεροι τον λόγο ύπαρξης, τον σκοπό αλλά την πολιτική του συγκεκριμένου φόρουμ!

Αμεσως εσυ.... :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το φορουμ ..εχω γνωρισει πολλα μελη με πολλους απο αυτος θα μπορουσα να πινω καφεδακι χαλαρα ..θελω να προτεινω κατι για πολλα θεματα υπαρχουν διπλες και τριδιπλες αναφορες αλλα γραφονται στην μια μερια αλλα στην αλλη προτινω καποια βασικα θεματα να δακτυλογραφιθουν ''συγκεντρωτικα'' και να γινουν αρθρα (σαν συμπερασματα ) ετσι θα διευκολυνεται και η ενυμερωση των μελων και παραλληλα θα γινεται διχειριση-αξιοποιηση του ογκου των δεδομενων που εχουμε εδω μεσα (πληροφοριες) προτεινω μαλιστα παραλληλα να υπαρχουν και ερωτοαπαντησεις που θα διευκολυνουν την αναγνωση

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το θεμα βλεπω οτι με ψιλοαφορα!!!!

και χωρις να θελω ισωσ να ξανανοιξω τους ασκους του αιολου:)!!!!!

για αυτο θα απαντησω στον καθενα ξεχωριστα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η άποψη μου είναι οτι το φόρουμ υπάρχει για να μπορούν τα μέλη να ανταλλάσσουν απόψεις και εμπειρίες .

Λόγο όμως του οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να γραφτεί και να αρχίσει να γράφει οτιδήποτε καλυπτόμενος πίσω από την ανωνυμία , θα πρέπει να υπάρχει και κάποια επιτήρηση .

Η επιτήρηση αυτή τυπικά γίνεται απο τους ιδιοκτήτες του φόρουμ και ειναι ανάλογη με τους σκοπούς ύπαρξης του φόρουμ .

Πολλοί νομίζουν οτι η επιλογή των συντονιστών γίνεται με βάση τις γνώσεις και μόνο .

Κάνουν λάθος !

Και κάνουν λάθος γιατί όπως είπα και ποιο πάνω δεν είναι δυνατόν αντικειμενικά να υπάρχει η γνώση .

Η επιλογή των συντονιστών γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες , και με βάση το πνεύμα του φόρουμ , τη θέληση δηλαδή για μάθηση και τη θέληση για μετάδοση της γνώσης .

φιλε σταματη σιγουρα το φορυμ υπαρχει για να ανταλλασονται αποψεις και εμπειριες λαι οχι επιθεσεις

οσο για την ανωνυμια καθε μελος εχει ενα nickname οταν κανεισ ενα reg δεν δινεις και αφμ :)

απλα σαν ανδρας με επιγνωση των πραξεων μου μπορω να παραθεσω τα εξεις:

κατιρτζολου χρηστος

κ κων/νιδη 89 56431

θεσ/νικη

τηλ 2310 660820 φαχ 660522 email info@firstclima.gr η com

αυτα περι ανωνυμιας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν εξετασα ποτε τη γνωση καποιου αλλα τη θεληση για οπως προανεφερα και στο ποστο για το tiger

5 ωρες για να βοηθησεις ειναι πολλες 2.5 ωρες για να κραξεις ειναι λιγες----προς δελτα 66 αν θυμαμαι καλα

οσο για τη θεληση μαθησης και μεταδοσης τησ γνωσης αφου εχω κανει τετοιο θεμα για ενα tiger barb

δηλαδη για ενα ψαρακι 2.5 cm παει πει οτι ειμαι πραγματικος χομπιστας( για μενα τουκλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως σταματη!!

και χαιρομαι που ειπωθηκε αυτο...

Μπραβο. :):)

σταθη καλο ειναι να παιρνεις ουδετερη σταση αλλα εωσ ενος σημειου!!

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εξετασα ποτε τη γνωση καποιου αλλα τη θεληση για οπως προανεφερα και στο ποστο για το tiger

5 ωρες για να βοηθησεις ειναι πολλες 2.5 ωρες για να κραξεις ειναι λιγες----προς δελτα 66 αν θυμαμαι καλα

οσο για τη θεληση μαθησης και μεταδοσης τησ γνωσης αφου εχω κανει τετοιο θεμα για ενα tiger barb

δηλαδη για ενα ψαρακι 2.5 cm παει πει οτι ειμαι πραγματικος χομπιστας( για μενα τουκλαχιστον)

Νομιζω οτι εληξε το θεμα αυτο, σωστα?

Μην προσωποποιουμε λοιπον τα παντα. Το συγκεκριμενο thread ανοιχτηκε για γενικη συζητηση και οχι για να λυσουμε τα προσωπικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλοι τυποι ανθρωπων που γραφουν στο φορουμ και απο τα ποστ τους γενικα, μπορει ο καθενας να βγαλει συμπερασματα για τον γραφωντα και οχι απο μια φραση του.

Αν αποκλεισουμε απο τη συζητηση στο φορουμ, το ειδος αυτων που κανουν απλα πλακα.

Αλλοι ειναι νεοι στο χομπυ και ψαχνουν απαντησεις σε λεπτομεριες και αποριες που τους εχουν μεινει απο τα αρθρα και τις συζητησεις μεσω της αναζητησης που εχουν βρει και διαβασει.

Αλλοι ειναι νεοι που βαριουνται να διαβασουν και ψαχνουν γρηγορη απαντηση σε ενα προβλημα τους, οπως καποιος που μαγειρευει και ρωταει σε καθε φαγητο τι υλικα να χρησιμοποιησει χωρις να κατσει να μαθει τα βασικα, οτι χρειαζεται μια κατσαρολα, μια ηλ. κουζινα, αλατι, πιπερι. λαδι κλπ και καθε φορα (και μαλιστα μεσα σε λιγα λεπτα της ωρας) πρεπει να του δινεται η απαντηση "αναψε το ματι, βαλε επανω την κατσαρολα, ριξε μεσα λαδι" κλπ κλπ (και αν τους πει "διαβασε και λιγο τα βασικα" να γινεται και κακος), οχι πως ειναι βαρετο να απαντα συνεχως καποιος τα ιδια, απλα δειχνει απο τη μερια του ο ερωτων, ελλειψη θελησης και αγαπης για το χομπυ και παραλληλα νομιζει οτι ειναι εξυπνος και εκμεταλευομενος αυτον που απαντα καθε φορα χωρις να ξερει οτι αυτος το κανει γνωριζοντας τι γινεται, και περισσοτερο το κανει για το χομπυ και τα ζωντανα που φιλοξενει ο εκαστοτε ερωτων.

Αλλοι δεν γνωριζουν και απλα για να περασει η ωρα τους και να ανεβασουν τα ποστ τους (λες και παιζει ρολο).

Αλλοι μαθαινουν ακομα μελετωντας και απ'οτι εχουν μαθει γραφουν και στους αλλους.

Αλλοι απλα για να κανουν επιδειξη γνωσεων.

Και αλλοι ειναι περισσοτερο γνωστες και απαντουν με ολη την καλη διαθεση συμπληρωνοντας/διορθωνοντας και τους προηγουμενους.

Το σιγουρο ειναι οτι σε πολλα απο τα θεματα υπαρχει συζητηση με περιεχομενο που οφελει τον αναγνωστη που θελει να μαθει πληροφοριες για το χομπυ του αρκει να μαθει να τις "φιλτραρει".

Και μπορει καποιος πολυ ευκολα να δει μελη που ξεκινησαν ασχετοι με το αντικειμενο και γρηγορα με τη μελετη τους να ειναι σε θεση να βοηθουν κι αλλους, και αλλα μελη που εμφανιστηκαν εκαναν τις "ερωτησεις" τους και εξαφανιστηκαν απλα απο το φορουμ, ισως και απο το χομπυ γενικοτερα.

Και για να ξεκαθαρισω ενα θεμα που βλεπω να δημιουργειται με απαιτητικα ποστ του στυλ "πειτε μου (τωρα) τι εχει το ψαρι μου", ή "ποιο ψαρι ειναι στη φωτογραφια" κλπ κλπ, οπως οι συντονιστες δεν ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν απαντησεις και να απαντουν σε ολα, το ιδιο δεν ειναι υποχρεωμενα και τα υπολοιπα μελη.

Ειναι γνωστο οτι ο γραπτος λογος παραξηγειται ευκολα.

Πριν "αρπαχτει" λοιπον καποιος με τα γραφωμενα αλλου και δεν τον γνωριζει, μπορει να μπει στο προφιλ του και να δει τα ποστ του και το υφος του και παλι ομως το σιγουροτερο ειναι να ερθει στη μηνιαια συναντηση μελων του φορουμ για καφε, να γνωρισει απο κοντα αλλα μελη και να συζητησει μαζι τους.

Υπαρχουν μελη που (γραπτα) αρπαχτηκαν και τωρα πινουν διπλα διπλα καφεδακι σε καθε συναντηση.

Και επειδη κανεις δεν ειναι υπαλληλος κανενος, λιγος σεβασμος στο φορουμ στους συντονιστες και στους συνχομπιστες που προσπαθουν να βοηθησουν, και παραλληλα ας τους βοηθουν να απαντουν με στοιχεια που ζητουνται.

Οσο για την "ταξη" στο φορουμ υπαρχουν συντονιστες που ξερουν ποτε και που θα την "επιβαλουν".

Αν καποιος εχει προβλημα προσωπικο μπορει να στειλει ΠΜ στο μελος ή να πατησει το κουμπακι απο κατω απο το ποστ που λεει "αναφορα" ή να στειλει ΠΜ στο αναλογο συντονιστη.

Για ποιον χτυπάει η καμπάνα.... :)

Link to comment
Share on other sites

....δεν εξετασα ποτε τη γνωση καποιου αλλα τη θεληση για οπως προανεφερα και στο ποστο για το tiger

5 ωρες για να βοηθησεις ειναι πολλες 2.5 ωρες για να κραξεις ειναι λιγες----προς δελτα 66 αν θυμαμαι καλα

οσο για τη θεληση μαθησης και μεταδοσης τησ γνωσης αφου εχω κανει τετοιο θεμα για ενα tiger barb

δηλαδη για ενα ψαρακι 2.5 cm παει πει οτι ειμαι πραγματικος χομπιστας( για μενα τουκλαχιστον)

Επιμενεις??

Αυτο το ποστ σε μενα δεν δειχνει οτι εισαι πραγματικος χομπυστας αλλα ειρων απεναντι σε ολο το φορουμ, και γι'αυτο πηρες την απαντηση που πηρες.

Η δημοσιευση των προσωπικων στοιχειων δεν ειναι ενδειξη ανδριοσυνης αλλα κατι αλλο.

Αν υπονοεις οτι γραφω στο φορουμ την αποψη μου κρυμμενος πισω απο την ανωνυμια μου κανεις λαθος.

Οποιος ερχεται στην μηνιαια συναντηση του ΑΖ με γνωριζει, δεν χρειαζεται να του δωσω τα στοιχεια μου δημοσια στο ιντερνετ.

ΥΓ ξεχασες το αριθμο της πιστωτικης καρτας σου και το κινητο. :)

ΥΓ2 μεχρι τωρα δεν ασχοληθηκα σοβαρα, με με πιεζεις :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...