Jump to content

Βατραχάκι νερού (help)


Recommended Posts

καλησπέρα, πήρα ενα βατραχάκι δεν ξερω πως ονομάζεται επιστημονικά, το συνανταμε σε πολλά pet shop ειναι βατραχάκι μικρούλι κιτρινο, ειναι νερού δεν βγαινει εξω, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...md=si&img=9

Έχει κανεις κατι τετοιο?

Ρωτησα τον υπάλληλο και μου ειπε οτι το μονο που χρειάζεται ειναι να του δινω τροφη ψαριών και γαριδούλες, χρειαζεται κατι επιπλέον? τι γνωρίζεται σχετικα?

ποσο νερο χρειζεται? τι μεγεθος γίνεται, θελει πετρα να βγαινει εξω? καποια ειδική λάμπα? :P

Έγινε επεξεργασία - Πωλίνα
Link to comment
Share on other sites

Το βατραχακι σου αν δεν κανω λαθος λεγετε albino Clawed Frog

οριστε και ενα σιτε με πληροφοριες..

http://www.repticzone.com/caresheets/485.html

αυτα απο εμενα. δεν ξερω περσοτερα.

καλη συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Το βατραχακι σου αν δεν κανω λαθος λεγετε albino Clawed Frog

οριστε και ενα σιτε με πληροφοριες..

http://www.repticzone.com/caresheets/485.html

αυτα απο εμενα. δεν ξερω περσοτερα.

καλη συνεχεια :P

σωστος ο σταθης...αυτος λεγετε επηστιμονηκα HYMENOCHIRUS BOETTGERI στα ελληνικα νανος βατραχος με νυχια,κανονικα ειναι φρυνος (διαφορα φρυνου-βατραχου οτι τα πρωτα εχουν γλωσσα που την πετανε περιπου οπως οι χαμελεοντες),αλλα εχει πολυ μικρη γλωσσα...το αρσενικο φτανει στα 3-3,5 εκατοστα και το θηλυκο 3,5-4 εκατοστα...ειναι απο την δυτικη αφρικη σε λιμνες με ελαφρος οξινο προς ουδετερο νερο...κανονικα λενε οτι θελει και ενα μικρο μερος στεριας για να βγενει...(εγω τοσα χρονια μονο μεσα στο νερο τους βλεπω να καθονται)...διαφορα αρσενικου και θηλυκου το μεγεθος και ενας εμφανης αδενας στην κοιλια του αρσενικου πισω απο τα μπροστινα ποδια...απο τροφη τρωει ολες τις βυθιζομενες τροφες των ψαριων,εχει ιδιαιτερη αγαπη εννοειτε στο κατεψυγμενο κοκκινο σκουλικι (εγω τα ταιζω και με το tetra fresh delica for amphibians)...για νερο τυλαχιστον 5 λιτρα ανα ατομο,θελουν καποια σπηλια στον πυθμενα και αντι να βαλεις πετρα (που θα σε κανει να κατεβασεις πολυ την σταθμη του νερου...) βαλε επιπλεοντα νουφαρα...θερμοκρασια απο 23-30 βαθμους...απο λαμπα κανονικα χρειαζετε μια D3 2%-5% UVB αλλα αυτες δεν κανουν για ψαρια...οποτε αν το εχεις σε ενυδρειο με ψαρια αστο με την λαμπα που εχεις...σπανια,οταν μεγαλωσει πληρως,μπορει να φαει και κανενα μικρο ψαρακι...ελπιζω να σε βοηθησα

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

5 λιτρα δεν ειναι πολυ λιγα..??Οτι ζωακι και να ειναι μου φαινονται ελαχιστα

γι αυτο λεω τουλαχιστον κωστα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομίζω πως είναι Xenopus laevis Δηλαδή:

Common Name:African Clawed Frog

Alternate Common Name: Water Frog

Latin Name: Xenopus laevis

Χωρις να σε αμφισβητώ αλλα στα pet shop που κοιταξα εγώ αυτον είχαν.

Αυτός με τι ψαρακια μπορει να συμβειώσει??

Μαλλον... μπορει??

Link to comment
Share on other sites

Αυτός με τι ψαρακια μπορει να συμβειώσει??

Μαλλον... μπορει??

μπααααα...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομίζω πως είναι Xenopus laevis Δηλαδή:

Common Name:African Clawed Frog

Alternate Common Name: Water Frog

Latin Name: Xenopus laevis

Χωρις να σε αμφισβητώ αλλα στα pet shop που κοιταξα εγώ αυτον είχαν.

Αυτός με τι ψαρακια μπορει να συμβειώσει??

Μαλλον... μπορει??

κοιτα αυτα τα 2 ειδι μοιαζουν παρα πολυ...το βασικο ειναι να μας πει η πωλινα αν το κεφαλι του ειναι μικροτερο κατα πολυ,αναλογικα με το σωμα του...συνηθως τα στελνουν στα μαγαζια και τα 2 ειδη σαν ενα ....με ψαρακια μπορει να μπει,αρκει να ειναι μεγαλυτερα των 3 εκατοστων ωστε να μην μπορει να τα καταπιει...στο μαγαζι ζουνε αυτη τη στιγμη με μεγαλωμενα guppi θηλυκα...

Link to comment
Share on other sites

πωλινα αν ειναι το xenopus laevis ισχυουν πανω κατω τα ειδια....μεγεθος 3-3,5 το αρσενικο και 3,5-4 το θηλυκο,θερμοκρασιακο ευρος απο 10-30...διατροφη κυριως με κατεψυγμενο και ζωντανο σκουλικι,η τροφη βυθηζομενη σε ταμπλετες...ειναι αποκλειστικα υδροβιοι και δεν βγαινουν ποτε απο το νερο....τα αρσενικα με τα θυληκα εκτος απο το μεγεθος διαφερουν και στην αμαρα,το θηλυκο αν το δεις απο κατω θα διακρινεισ χοντρα χειλει γυρω απο την αμαρα,και απο πισω θα δεις οτι προεξεχει κατι σαν πολυ μικρη ουριτσα αναμεσα στα πισω ποδια...μια αλλη διαφορα τον δυο ειδων ειναι οτι το henopus laevis εκτος απο μεγαλυτερο κεφαλι,σε συγκριση με το HYMENOCHIRUS BOETTGERI,εχουν και βλεφαρα στα ματια τους...επεισης σε αυτο το ειδος εμφανιζοντε σπανια φαινομενα κανιβαλισμου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομίζω πως είναι Xenopus laevis Δηλαδή:

Common Name:African Clawed Frog

Alternate Common Name: Water Frog

Latin Name: Xenopus laevis

Χωρις να σε αμφισβητώ αλλα στα pet shop που κοιταξα εγώ αυτον είχαν.

Αυτός με τι ψαρακια μπορει να συμβειώσει??

Μαλλον... μπορει??

πρώτα απο ολα σας ευχαριστω ολους που απαντησατε, δευτερον ειναι African Clawed Frog

αψαξα φωτογραφίες και απο το ειδος το άλλο που ειπε ο Dr Zoo.

αυτό λέει για Size

Males weigh 2 oz. amd are about 2.5" long. Frmales are larger, weighing 7 oz. and are about 4.5" long.

αυτός απο οτι εχω παρατηρήσει τρωει τροφή που επιπλέιε, οτνα ειναι στον βυθό δεν ασχολείται, του δινω μονο γαριδούλες (που τρωνε και οι χελώνες) μέχρι στιγμής και του εχω πετρα για να ανεβαινει αν θέλει.τί αλλο μπορω να του δίνω?

Απο προσωπική μου εμπειρία καλο ειναι αν μην ειναι με ψαρια μαζί γιατι τα τρωει, ειχα παλιοτερα κι αλλον αλλα δεν μου εζησε πολύ και τον εβαλα σε ενυδρειο με ψαρια και εφαγε τα γκαπι :P

Link to comment
Share on other sites

που το βρηκες

Link to comment
Share on other sites

αυτός απο οτι εχω παρατηρήσει τρωει τροφή που επιπλέιε, οτνα ειναι στον βυθό δεν ασχολείται, του δινω μονο γαριδούλες (που τρωνε και οι χελώνες) μέχρι στιγμής και του εχω πετρα για να ανεβαινει αν θέλει.τί αλλο μπορω να του δίνω?

σε ολλα τα αμφιβια αρεσει το κατεψυγμενο και ζωντανο σκουλικι,η τροφη βυθηζομενη σε ταμπλετες,και μια καλη λυση που σου ειπα (εμενα τα τρωνε τουλαχιστον) ειναι το tetra fresh delica for amphibians που εχει μεσα και γαριδες και σκουλικι....

Απο προσωπική μου εμπειρία καλο ειναι αν μην ειναι με ψαρια μαζί γιατι τα τρωει, ειχα παλιοτερα κι αλλον αλλα δεν μου εζησε πολύ και τον εβαλα σε ενυδρειο με ψαρια και εφαγε τα γκαπι :P

αφου ειναι σαρκοφαγα και τα βατραχια και οι φρυνοι και οι σαλαμανδρες

Link to comment
Share on other sites

ποιό που βρήκα?

Τον βρεκεκεξ κουαξ κουαξ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...