Jump to content

Αμμος και υποστρωμα


karaman

Recommended Posts

Χρειαζεται υποστρωμα η αμμος για την σωστη αναπτυξη των φυτων??

Η μπαινει μονη της??

Link to comment
Share on other sites

H άμμος καλύτερα μόνη της αφού με τον καιρό θα πάει κάτω από το υπόστρωμα και από την άλλη με τον καιρό και μόνη της να είναι θα ωριμάσει και θα λειτουργεί σαν υπόστρωμα.

Μπορείς να βάλεις καμιά ταμπλέτα στην αρχή στις ρίζες φυτών με πλούσιο ριζικό σύστημα, πχ κρυπτοκορύνες, εχινόδρους κλπ.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιω ποτασσιο και σιδηρο σε υγρη μορφη η αυτα ειναι ειναι αποκλειστικα για το υποστρωμα?

Η αμμος θα μπορει να κρατησει τα φυτα η θα χρειαστει και κατι ωστα τα φυτα να μεινουν φυτεμενα και να μην φευγουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα τα κρατήσει τελειότερα από οποιοδήποτε άλλο υλικό, όσο για τη λίπανση, μπορεί να γίνεται και εξ ολοκλήρου με υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!!! :P

Το μονο που μενει τωρα ειναι να παρω την αποφαση και να το κανω.Πρεπει να διαλεξω καποια ειδικη αμμο η ολες ειναι το ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ειδος του ενυδριου...Σε αυτα που χρειαζομαστε χαμηλο Ph βαζουμε Χαλαζιακη ωστε να μην μας επειρεασει την σληροτητα του νερου...

Στα ψαρια με σκληρα Ph(πχ Αφρικανες) βαζουμε αμμο θαλασσης η αραγωνητι ωστε να μας ανεβασει τις σκληροτητες.... :P

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.Οποτε παω για χαλαζιακη αμμο.Εχει καποιο συγκεκριμανο χρωμα η υπαρχουν διαφορες αποχρωσεις?Θα προτιμουσα κατι σε λευκο..Πιστευω θα φωτισει ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν δυο αποχρωσεις. Μπεζ και λευκη. Εγω μολις χθες εβαλα μπεζ αμμο, με το σκεπτικο οτι δεν θα φαινεται η παρμικρη βρωμια πανω της. Τωρα με τον καιρο θα δω αν θα σκουρυνει και αλλο. Οταν βαλω φυτα και ψαρακια θα σε ενημερωσω για το αν στρεσαρηστουν στην αρχη τα ψαρακια.

Οπως σου ειπαν παραπανω, δεν μπορει να μπει υποστρωμα και αμμος μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ειπαν στο WaterInn οτι η αμμος κανει μονο για φυτα χαμηλων απαιτησεων.

Τελικα τι γινεται βρε παιδια??? :P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα τα κρατήσει τελειότερα από οποιοδήποτε άλλο υλικό, όσο για τη λίπανση, μπορεί να γίνεται και εξ ολοκλήρου με υγρά.

Ετσι τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες δεν θα αναγκαστουν να πεταξουν ριζες μεσα στο νερο και εξω απο το βυθο με αντιαισθητικο αποτελεσμα?

Ο σιδηρος δεν ειναι πιο ασφαλης (σε θεματα αλγων) να χρησιμοποιειται σε μορφη ταμπλετας μεσα στο βυθο (και μαλιστα με προσοχη να μη ξεθαβεται) και οχι σε υγρη μορφη?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ειπαν στο WaterInn οτι η αμμος κανει μονο για φυτα χαμηλων απαιτησεων.

Τελικα τι γινεται βρε παιδια??? :P:P:thumbup:

Χαμηλών αποτίσεων ως προς τη;

Προφανώς ως προς το ρίζωμα πιστεύω γιατί πχ μια ροταλια υψηλών απαιτήσεων δεν την ενδιαφέρει ο βυθός αλλά η λίπανση στην στήλη και ο φωτισμός.

Οι εχινοδορή και οι κρυπτοκορινες έχουν απαιτητικό ρίζωμα.

Εγώ δεν θα πω τίποτα παραπάνω από το να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από φυτά με απαιτητικό ρίζωμα που μεγάλωσαν στην άμμο

post-2663-1245958799_thumb.jpg post-2663-1245958838_thumb.jpg post-2663-1245958860_thumb.jpg post-2663-1245958885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλών αποτίσεων ως προς τη;

Προφανώς ως προς το ρίζωμα πιστεύω γιατί πχ μια ροταλια υψηλών απαιτήσεων δεν την ενδιαφέρει ο βυθός αλλά η λίπανση στην στήλη και ο φωτισμός.

Οι εχινοδορή και οι κρυπτοκορινες έχουν απαιτητικό ρίζωμα.

Εγώ δεν θα πω τίποτα παραπάνω από το να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από φυτά με απαιτητικό ρίζωμα που μεγάλωσαν στην άμμο

post-2663-1245958799_thumb.jpg post-2663-1245958838_thumb.jpg post-2663-1245958860_thumb.jpg post-2663-1245958885_thumb.jpg

εχω και γω μερικα απο αυτα τα Δεντρα του φιλου χρηστου.. (απο την συναντηση):P:P:thumbup:

και εγω σε αμμο τα εχω και πανε μια χαρα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...