Jump to content

Τάισμα Μονομάχου


efthvag

Recommended Posts

Τον τελευταίο μήνα, λόγω...έξωσης από το προηγούμενο σπίτι του, φιλοξενώ εκτάκτως και για πρώτη φορά έναν μονομάχο, σε ένα DIY 60λιτρο που είχα και καθόταν. Από τροφή έχω το Betta Banquet της Seachem και αναρωτιέμαι πόσα pellets να του δίνω ημερησίως! Μέχρι τώρα του δίνω δύο φορές την ημέρα,2 με 3 pellets κάθε φορά και δύο φορές την εβδομάδα του δίνω και Tetra Pro Color πάλι 2-3 crisps. Αλλά τον βλέπω λίγο παχουλό σε σχέση με αυτούς που βλέπω στα pet-shop. Γι' αυτό είπα να ρωτήσω καλού κακού.

ΥΓ: Στις οδηγίες η Seachem λέει το κλασικό, "ταίστε τόση τροφή ώστε να έχει καταναλωθεί μέσα σε 2 λεπτά", αλλά ο δικός μου θέλει το πολύ 3 δευτερόλεπτα για να εξαφανίσει κάθε pellet!

Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει να του ριχνεις κι αλλο!!!

:P:P:thumbup::thumbup:

Συνονόματε φίλε μου, λίγα μαθηματικά (μη ξεχνάμε και τη δουλειά μας :lmao: ):

Τα δύο λεπτά αντιστοιχούν σε 120 δευτερόλεπτα. Θέλοντας 3 περίπου δευτερόλεπτα να καταναλώσει το κάθε pellet, σημαίνει ότι στα δύο λεπτά θα πρέπει να τον ταϊσω 40 pellets. Άντε να κάνουμε 5 τα δευτερόλεπτα, πέφτουμε στα 24 pellets ημερησίως...λίγο υπερβολικό νομίζω(?)

Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διαβάσει ότι χοντρικά τα ψάρια έχουν στομάχι τόσο μεγάλο όσο το μάτι τους και το μάτι του δικού μου έχει μέγεθος περίπου 3 pellets (νέα μονάδα μέτρησης, τρέχω να την κατοχυρώσω :lmao: )

Να του ρίχνω λοιπόν κι άλλο, αλλά πόσο;

Link to comment
Share on other sites

μεινε στην ποσοτητα που δινεις και 1 μερα τη βδομαδα νηστικος.

Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει να του ριχνεις κι αλλο!!!

:P:P:thumbup::thumbup:

****ας προσεχουμε παρακαλω τι λεμε και τι γραφουμε...
Link to comment
Share on other sites

****ας προσεχουμε παρακαλω τι λεμε και τι γραφουμε...

+1000

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις να τον ταϊζεις ετσι και οχι παραπανω τροφη

Link to comment
Share on other sites

Και λιγη ποικιλια δεν βλαπτει.

Κανενα bloodwarm (κατεψυγμενο ή FD) ή και ζωντανη τροφη (

) ακομα και
φρεσκοπιασμενα τωρα το καλοκαιρι κατι θα κυκλοφοραει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως του ριχνω 5-6 pellets το πρωι και το βραδυ και για ποικιλια 4-5 αποξηραμενα σκουληκια παλι πρωι βραδυ.Ολα παντως χανονται εν ριπη οφθαλμου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :P

Η ημέρα νηστείας ισχύει, αλλά ξέχασα να το αναφέρω, επίσης ήθελα να ρωτήσω και για ποικιλία αλλά με υπερ-καλύψατε. Όσο για το grindal θα κάνω μια αναζητησούλα, αλλιώς ξαναρωτάω :P

Link to comment
Share on other sites

...Η ημέρα νηστείας ισχύει...

Ποια ημερα μεσα στην ρουτινα κανεις την νηστεια? (πριν μετα την αλλαγη και γιατι?)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ημερα μεσα στην ρουτινα κανεις την νηστεια? (πριν μετα την αλλαγη και γιατι?)

Δεν έχω συγκεκριμένη ημέρα...οπότε η νηστεία μπορεί να είναι και μια φορά στις 10 ημέρες, αν και τελευταία η νηστεία γίνεται το Σάββατο (και μπαίνοντας Ιούλιο-Αύγουστο μπορεί και όλο το Σ-Κ) που λείπω λόγω δουλειάς.Αλλαγή κάνω πριν φύγω, Παρασκευή απόγευμα ή Σάββατο πρωί. Άρα η απάντηση στο "γιατί" είναι λόγω δικού μου προγράμματος!

Γιατί; :P

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί; :P

Γιατι σκεφτομαι οτι αν γινεται προγραμματισμενα νηστεια καλο θα ηταν να γινεται μετα την αλλαγη νερου που ειναι λιγο πιο αδυναμη η βιολογια και δεν θα την επιβαρυναμε με το ταισμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αυτό σκέφτηκα και εγώ, απλά έλεγα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο..Ευχαριστώ και πάλι..

ΥΓ: Για να μην ενοχλώ με ΠΜ, η αγγελία για το grindal ισχύει; (αν και δε με βλέπω να μπορώ να έρθω στον επόμενο καφέ :P ) Απλά να το έχω υπόψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...