Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Εμαθα να δουλεβω την Α/Ο .εχει αρχισει να μαλακωνει σιγα σιγα το νερο.Μου μενουν τα ψαρια και ενα βαρελι με αντλια.Αν καποιοσ πουλαει πιρανχα πητε μου :(:(

Στο watterinn δεν εχει προς το παρων

Ευχαριστω για ολην την βοηθεια σας :blink:

χαιρομαι που το ξαναπηρες πιο ζεστα... προσεξε πολυ αυτο που σου ειπε ο σπυρος..

και να θυμασαι τα πιρανια ειναι πολυ ευπροσαρμοστα και ανθεκτικα ψαρια.. ζουν ανετα σε νερο βρυσης...

Πρεπει να προσεξεις το εξης.

Εστω οτι εφτιαξες το νερο καταλληλο για πιρανχα.

Τα ψαρια που θα παρεις εισαι σιγουρος οτι θα ειναι σε νερο σωστο σαν το δικο σου ή θα τα εχουν σε νερο βρυσης? :blush:

Αν ειναι ετσι θα πρεπει να τα βαλεις σε ιδιο νερο (βρυσης) και μετα να το φερεις αργα σταδιακα σε σωστες παραμετρους.

Πρεπει να ξερεις σε τι νερο ζουν τα ψαρια που θα αγορασεις :(

:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχς διαβασει για την ποιοτιτα νερου που φελουν τα πιρανχα και σιγα σιγα τωρα θα αρχησω να την κατεβαζω με αλαγες.αναφερθηκα στα ψαρια για μεχρη τοτε να τα εχω βρει.ετιμασα τωρα εναν κουβα για αλαγη με νερο απο Α/Ο και βρησης .εβαλα αντιχλοριο.εκανα τεστ PH και εχει 7,4.τα αλα δεν τα εκανα γιατι ειναι βραδι τωρα και λεω να το αφησω για αβριο

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Καλητερα τοτε αν ειναι να αγορασω τα ψαρια απο καποιον που να τα δινει εδω στο φορουμ για να ειμαι σιγουρος.

Καλητερα πιστεβε ετση?

Link to comment
Share on other sites

Μου επεσε λιγο νερο απο εξω και το σκουπισα γρηγορα αλα πρεπει να πηγε και λιγακη απο κατο.Λετε να υπαρξει κανα προβλημα με το ξυλο?Αν και το επιπλο εχει 2 ξυλα.post-10007-1251088416_thumb.jpg ενα που εξεχει απο πανο και απο κατω αλο ενα ετση οστε να μην κανει καμπιλη απο το βαρος το ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστης του επίπλου ήξερε οτι προορίζεται για ενυδρειακή χρήση.

Πιστεψε με.... το δικό μου έχει φάει πολλα ίτρα νερου!!!

Μη σε νοιαζεια, εχουν φτιαχει για να αντεχουν.

Link to comment
Share on other sites

εμενα και κλωτσια εχει φαει... χτυπαγε ενα μικρο το τζαμι και του λεω μην το χτυπας με το χερι σου γιατι τα τρομαζεις , μου λεει οκ και αρχισε να κλωτσαει την βαση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ριο 400 εχει διαστασεις 150χ50χ60=450 litra (λεγετε ριο 400 γτ 400 ειναι τα καθαρα) ενα πιρανχα 70-80 λιτρα , αρα 6-5 πιρανχας το πολυ ,λογικα( αμα μιλαμε για pygocentrus nattereri )

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

το ριο 400 εχει διαστασεις 150χ50χ60=450 litra (λεγετε ριο 400 γτ 400 ειναι τα καθαρα) ενα πιρανχα 70-80 λιτρα , αρα 6-5 πιρανχας το πολυ ,λογικα( αμα μιλαμε για pygocentrus nattereri )

αν τα παρεις μικρα παρε 8!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχει πει ο αντονης θα κανω αν ειναι μικρα θα βαλω παραπανο.Πηγα στο watterinn αγωρασα αντλια και τυρφη και διαφορα πραγματακαι που ειχαν μηνει.αβριο θα παω να παρω ενα βαρελι με 14 ευρο που βρηκα.Μου ηπαν στο watterinn οτι θα φερουν τον ωκτοβριο πιρανχα :( .Σημπληρωσα και οοτι νερο ειχε εξατμιστει με νερο απο βρησει και Α/Ο. :(

Link to comment
Share on other sites

οκ. γι αυτο σε ρωτησα. εγω εχω αυτη τη στιγμη μονο 4 διαθεσιμα (2cm). αλλα καλυτερα να βαλεις 7-8 αφου εχεις μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

:(

αν εισαι προσεκτικος σε τι κανεις και προσεχεις πολυ και τα ψαρια σου δεν θα εχεις απολιες... αν οχι ειναι φυσικο επακολουθο... :(

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα να προσεχεις. τα πιρανχας οταν ειναι μικρα συνεχως δαγκωνονται. λογικο ειναι καποιο να ειναι

πιο αδυναμο και το τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα να προσεχεις. τα πιρανχας οταν ειναι μικρα συνεχως δαγκωνονται. λογικο ειναι καποιο να ειναι

πιο αδυναμο και το τρωνε.

:(:(

Για αυτο πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο μεγεθος :(

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν μεχρη να φερει το watterinn μικρα πιρανχα(οκτωβριο μου ηπαν)να βαλω μεσα 2 oskar να εχω να χαζεβω κατι και οταν ειναι θα τα δωσω και θα βαλω πιρανχα.γιατι τα πιρανχα μεγαλα τσημπανε λιγο στην τιμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...