Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Σκεφτομουν μεχρη να φερει το watterinn μικρα πιρανχα(οκτωβριο μου ηπαν)να βαλω μεσα 2 oskar να εχω να χαζεβω κατι και οταν ειναι θα τα δωσω και θα βαλω πιρανχα.γιατι τα πιρανχα μεγαλα τσημπανε λιγο στην τιμη

Oταν λες μικρα πιρανχας;

Μικρα red belly;

Για πες μου γιατι με ενδιαφερουν πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

την "εκαψες" με το φωτοσοπ την φωτογραφια? ή ετσι φαινεται το ενυδρειο στην πραγματικοτητα :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι το ενυδριο δεν ειναι ετση στην πραγματικοτητα.την εβγαλα την φοτο απο κινιτο και δεν βγηκαν καλα τα χρωματα. :(

Ναι για μικρα Red belied μιλαω :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.

Οταν εκανα την αλαγη νερου και προσθεσα νερο απο Α/Ο και βρησης το PH που ειχε το νερο ηταν 7,6.(Νερο απο την βρηση δεν εβαλα πολυ.Εβαλα κανα 20%)

Και σκεφτηκα αμα κανω της αλαγες συνεχεια με 7,6 PH που εχει το νερο πως θα πεσει το PH στο 6,4 με 6,8?

Μηπως χρειαζομαι λιγοτερο νερο βρησης η παρολο που το νερο απο την Α/Ο με της βρησης εχει 7,6 PH το νερο του ενυδριου θα αρχησει να πεφτει ακομα και ποιο χαμηλα με τον καιρο?

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Το πεχα θα πεσει σταδιακα γιατι τι νερο απο την ΑΟ εχει kH μηδεν (πρακτικα ειναι παραγοντας σταθεροτητας του πεχα και οσο πιο χαμηλο τοσο πεφτει και το πεχα και το αντιθετο) αναμιγνυωντας το με νερο βρυσης εχεις μια νεα τιμη kH, αυτη ειναι που δινει την τελικη τιμη του πεχα στο ενυδρειο.

Απλα μη βιαζεσαι να δεις την πτωση.

Επισης οσο ωριμαζει το ενυδρειο τοσο πιο ευκολα θα πεφτει το πεχα.

Αναλογα την τιμη της βρυσης σου θα κανονιζεις την μιξη.

Ποσο kH gH pH εχει η βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις tds meter για να μετρησεις το νερο της ΑΟ και να εισαι σιγουρος οτι βγαινει καθαρο, θα πρεπει οταν το μιξαρεις με βρυσης πχ μισο μισο να εχεις τις μισες τιμες σε σκληροτητες.

Εσυ με kH 3, gH 4 θα εισαι ΟΚ, αυτο γινεται λογικα με 30-70, βρυση-ΑΟ και θα εχεις και ενα πεχα περιπου 6,5.

Για δοκιμασε ετσι και αστο να τρεξει αρκετες μερες πριν σταθεροποιηθει..

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με τα τεστ.Οταν παω να κανω το τεστ για KH παω να ρηξω μια σταγωνα μεσα στο νερο αλα βγενει με φουσκαλα με αποτελεσμα να μην πεφτει μια ολοκλιρομενη σταγωνα.Πιστεβω οτι ετση δεν μπορω να μετρησω σωστα επιδι πεφτει κατα καποιο τροπο πεφτει μηση σταγωνα.

Τι μπορω να κανω για να μην βγενει ετση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με τα τεστ.Οταν παω να κανω το τεστ για KH παω να ρηξω μια σταγωνα μεσα στο νερο αλα βγενει με φουσκαλα με αποτελεσμα να μην πεφτει μια ολοκλιρομενη σταγωνα.Πιστεβω οτι ετση δεν μπορω να μετρησω σωστα επιδι πεφτει κατα καποιο τροπο πεφτει μηση σταγωνα.

Τι μπορω να κανω για να μην βγενει ετση?

Του πειραξες εσυ καθολου την τρυπα?

Σε καινουριο τεστ γινε αυτο? να το πας πισω?

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνω κι εγώ με σταγονόμετρα συγκεκριμένης εταιρίας.

Ακούμπα την φυσαλίδα προσεκτικά σε μια χαρτοπετσέτα ή ένα πανάκι

και στάξε την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Τον κυκλοφορητη μπορω να τον χρεισημοποιω και στο ενυδριο ?να την εχω συνεχως μεσα η δεν χρειαζετε για τα πιρανχα?

μονο για αναταραξη της επιφανειας...αν και με το 2080 που εχεις εαν κοιταει η εξοδος του προς τα πανω θα εισαι κομπλε... :)

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

αντε...να σου ζησουν τα ψαρακια,πιστευω οτι πεσανε σε καλα χερια και οτι θα τα προσεχεις Μιχαλη! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα προσεχω :) . κοβουν βολτες τωρα.ορεξατα τα βλεπω.

Δεν μπορω να βγαλω φοτο :D βγενουν πολυ φωτηνες και δεν βλεπεις τιποτα.προσπαφησα να ρηξω την φωτηνοτητα αλα τιποτα.

Καθε διημερο να τα ταιζω τωρα? η καθε μερα απο λιγο?Γλωσα 2 μερες την εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου....\

Πυρανχοβιος.... πως ενιωσες που αποχωριστηκες τα μικρα σου???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκανες την καλυτερη επιλογη!!!! τα ψαρια του τασου ειναι διαμαντια!!!!

ευχομαι να σου ζησουν και να τα προσεχεις οσο αυτος....

περιμενουμε φωτος :):D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκανες την καλυτερη επιλογη!!!! τα ψαρια του τασου ειναι διαμαντια!!!!

ευχομαι να σου ζησουν και να τα προσεχεις οσο αυτος....

περιμενουμε φωτος

+++++++++ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...