Jump to content

Εριξα τον αραγωνιτη και ολα εγιναν μαυρα...


Recommended Posts

χτες στο καινουριο μου ΡΙΟ 400, αφου με πολυ κοπο το γεμισα και του εφτιαξα και την αλατοτιτα, εριξα τα 30 κιλα ζωντανο αραγωνιτη (CARIB SEA ARAGALIVE) που ειχα αγωρασει apo water in , και το νερο μου εγινε θολο. και στην επιφανεια ολη εχουν βγει καφε αφροι. Ελεγα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα περιμενα μια ημερα να ξεθολοσει και ειναι ακομα στην ιδια κατασταση. Μηπως ηθελε πλησιμο πρωτα? (να πω οτι ο αραγωνιτης δεν ηταν ακριβως ζωντανος. ηταν στεγνος μεσα στην σακουλα του αλλα ειχε μεσα ενα φακελακι με ζωντανα βακτηρια που ελεγε τα προσθετεις μετα στο νερο νομιζω, τα οποια δεν τα εριξα ακομα.

Να πω οτι εχω κλεισει τους κυκλοφοριτες και το εσωτερικο φιλτρο απο χτες, γιατι νομιζα οτι θα βοηθουσε στο να ξεθολοσει πιο γρηγορα.

Τι να κανω? να περιμενω κιαλο? η θα πρεπει δυστηχως να πεταξω 400 λιτρα νερου και να βαλω αλλα?

παρακαλω βοηθεια!!! :P

Link to comment
Share on other sites

χτες στο καινουριο μου ΡΙΟ 400, αφου με πολυ κοπο το γεμισα και του εφτιαξα και την αλατοτιτα, εριξα τα 30 κιλα ζωντανο αραγωνιτη...............σου έγραψα πρώτα αραγωνίτη - βαση - βράχο - νερό

(CARIB SEA ARAGALIVE) που ειχα αγωρασει apo water in , και το νερο μου εγινε θολο. και στην επιφανεια ολη εχουν βγει καφε αφροι. Ελεγα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα περιμενα μια ημερα να ξεθολοσει και ειναι ακομα στην ιδια κατασταση. Μηπως ηθελε πλησιμο πρωτα? .........ΝΑΙ

(να πω οτι ο αραγωνιτης δεν ηταν ακριβως ζωντανος. ηταν στεγνος μεσα στην σακουλα του αλλα ειχε μεσα ενα φακελακι με ζωντανα βακτηρια που ελεγε τα προσθετεις μετα στο νερο νομιζω, τα οποια δεν τα εριξα ακομα................να τα ρίξεις

Να πω οτι εχω κλεισει τους κυκλοφοριτες και το εσωτερικο φιλτρο απο χτες, γιατι νομιζα οτι θα βοηθουσε στο να ξεθολοσει πιο γρηγορα.............βάλε να δουλευουν κανονικά μαζι και το σκίμερ

Τι να κανω? να περιμενω κιαλο? η θα πρεπει δυστηχως να πεταξω 400 λιτρα νερου και να βαλω αλλα?..................ΥΠΟΜΟΝΗ

παρακαλω βοηθεια!!! :P

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

δεν υπηρχε δυνατοτητα να προετοιμασω 400 λιτρα νερο απο πριν. τα ερειξα μεσα στο ενυδρειο. αφησα το αλατι μια ημερα και μετα εριξα τον αραγωνιτη και υπαρχει αυτο το αποτελεσμα.

εβαλα να λειτουργει το εσωτερικο φιλτρο του ριο 400 με τα σφουγγαρια , μπας και ξεθολοσει. τους κυκλοφοριτες δεν τους ανοιγω γιατι τους ειχα βαλει να χτθπανε προς τα κατω και θα μου δημιουργησουν αναταραξη παλι

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις πάρει τις δικές σου αποφάσεις και τις εφαρμόζεις , γιατι γράφεις το ποστ και ζητας βοήθεια ???

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

συμβουλες ζηταω με βαση αυτα που μπορω να κανω... αν ειχα ενα βαλελι 400 λιτρα και εγω θα μπορουσα απο πριν να το κανω αλλα και παλι δεν βλεπω πια ειναι η διαφορα. οσο για τον αραγωνιτη, απο την στιγμη που τον αγορασα γοα ζωντανο, που να φανταστω οτι ηθελε πλυσιμο. Δηλαδη επειδη δεν τον επλυνα εγινε αυτη η θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

και αυτό που μπορείς να κάνεις ακόμα είναι να βάλεις σε λειτουργία τις αντλίες και να τις γυρίσεις προς αλλη κατευθυνση.

βάλε το σκίμερ σε λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

συμβουλες ζηταω με βαση αυτα που μπορω να κανω... αν ειχα ενα βαλελι 400 λιτρα και εγω θα μπορουσα απο πριν να το κανω αλλα και παλι δεν βλεπω πια ειναι η διαφορα.

τεραστια διαφορα φιλε μου...

οταν απο πριν εγω σου ελεγα τις κινησεις που πρεπει να κανεις,και εσυ κανεις περιπου αλλα...τι να πω...?

δηλαδη εγω προσφατα που γεμισα το νεο μου 500λιτρο,κκαι μαζευα αλατονερο με 100λιτρο βαρελι μια ολοκληρη βδομαδα,χαζος ημουνα.....?

κανε ακριβως οτι σου ειπε ο navy.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μπόλικο υαλοβάμβακα στο εξωτερικό σου φίλτρο, σίγουρα θα βοηθήσει! :P

Καλη συνέχεια και ακολούθα τις συμβουλές που σου δίνουν τα παιδιά και δεν θα χάσεις!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τη μεγαλυτερη αντλια που εχεις μεσα στο ενυδρειο και στην εξοδο της βαλε ενα μεγαλο τουλι η δυχτακι και γεμισε το ομορφα μεσα με πολυ βαμβακι.Αλαξε το βαμβακι 3-4 φορες και σε 1 μερα θα εισαι κρυσταλλενιος :P δοκιμασμενη λυση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...