Jump to content

Πέθανε ο «βασιλιάς της ποπ»...


Recommended Posts

Πέθανε ο «βασιλιάς της ποπ» Μάικλ Τζάκσον

1027023_b.jpg

Η παγκόσμια μουσική σκηνή θρηνεί για το θάνατο του διάσημου Αμερικανού τραγουδιστή Μάικλ Τζάκσον, ο οποίος απεβίωσε την Πέμπτη σε ηλικία 51 ετών.

Ο «βασιλιάς της ποπ» μεταφέρθηκε εσπευσμένα το μεσημέρι της Πέμπτης (τοπική ώρα) από την έπαυλη του στο Μπέβερλι Χιλς σε νοσοκομείο του Λος Αντζελες, έχοντας υποστεί καρδιακό επεισόδιο.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Los Angeles Times οι τραυματιοφορείς που έφτασαν στο σπίτι του βρήκαν τον ποπ σταρ να μην αναπνέει και του έκαναν καρδιοαναπνευστική ανάνηψη επί τόπου. Στη συνέχεια τον μετέφεραν με ασθενοφόρο στο Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου UCLA.

Η ιστοσελίδα TZM ήταν η πρώτη που ανέφερε το θάνατό του, προκαλώντας παγκοσμίως σοκ. Ακολούθησαν πληροφορίες της εφημερίδας Los Angeles Times, τού τηλεοπτικού δικτύου CBS και του ειδησεογραφικού πρακτορείου Associated Press που ανέφεραν το θάνατο του, επικαλούμενοι έγκυρη πηγή.

Δύο ώρες αργότερες, η δυσάρεστη είδηση επιβεβαιώθηκε και επισήμως από τον ιατροδικαστή του Λος Αντζελες, Φρεντ Κόραλ, ο οποίος με δηλώσεις του στο CNN επιβεβαίωσε το θάνατο του Μάικλ Τζάκσον από καρδιακό επεισόδιο. Ανέφερε, επίσης, ότι την Παρασκευή θα πραγματοποιηθεί η απαραίτητη νεκροψία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάικλ Τζάκσον ήταν έτοιμος για τη μεγάλη επιστροφή του στην παγκόσμια μουσική σκηνή, καθώς επρόκειτο να δώσει σειρά συναυλιών στο O2 Arena του Λονδίνου, αρχής γενομένης της 13ης Ιουλίου. Μάλιστα, τα εισιτήρια για τις εμφανίσεις του είχαν εξαντληθεί από τον Μάρτιο.

Ο Μάικλ Τζάκσον γεννήθηκε στις 29 Αυγούστου 1958 στο Γκάρι της Ιντιάνα. Ξεκίνησε την καριέρα του ως «παιδί θαύμα», μέλος του οικογενειακού συγκροτήματος The Jackson 5. Έφτασε στο απόγειο της δόξας του με παγκόσμιες επιτυχίες όπως τα τραγούδια Thriller, Billie Jean και Βad. Μεταξύ άλλων, είχε κερδίσει 13 φορές βραβείο Grammy.

Ο ίδιος δήλωνε «κατά βάθος Πίτερ Παν», όμως η αμφιλεγόμενη αγάπη του για τα παιδιά αλλά και η πληθώρα πλαστικών εγχειρήσεων που είχε κάνει στο πρόσωπό του είχαν επηρεάσει αρνητικά το κοινωνικό του προφίλ.

Είχε ιστορικό προβλημάτων υγείας και δεν είχε δώσει συναυλίες εδώ και 12 χρόνια. Παράλληλα, είχε εμπλακεί δικαστικώς μετά από κατηγορία για κακοποίηση ανηλίκου, από την οποία απαλλάχθηκε το 2005. Έκτοτε ζούσε απομονωμένος και έχοντας καταστραφεί οικονομικά.

Πλήθη θαυμαστών άρχισαν να συρρέουν έξω από το Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου UCLA από τη στιγμή που έγινε γνωστή η μεταφορά του σε αυτό και ξέσπασαν σε λυγμούς όταν ανακοινώθηκε ο θάνατός του.

Συντετριμμένος δήλωσε στο MSNBC ο Κουίνσι Τζόουνς, ο οποίος είχε συνεργαστεί με τον Μάικλ Τζάκσον στα άλμπουμ Thriller και Off the Wall. «Έχασα τον μικρό αδελφό μου σήμερα και ένα κομμάτι της ψυχής μου έφυγε μαζί του» τόνισε χαρακτηριστικά.

Πηγη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέθανε !

Θεός σχωρές

Και για όσους δεν πιστεύουν στον θεό δεν ξέρω τη ευχή κάνουν (καλώ κάψιμο; Καλό λιώσιμο; )

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πει πως δεν άκουγε ή ακούει Michael είναι απλά ψεύτης! Προσωπικά δηλώνω οπαδός του! Δεν μπορώ να πω πως με συνέτριψε το γεγονός του θανάτου του, καθότι νομίζω πως ήταν κάτι το αναμενόμενο... τουλάχιστον σε όσους έβλεπαν σε τί κατάσταση ήταν τα τελευταία χρόνια! Φυσικά αυτό αφορά προσωπικές του επιλογές για τις οποίες πλήρωσε!

Τα τραγούδια του όμως θα παραμείνουν στην ιστορία, καθότι αποδεικνύονται διαχρονικά!

R.I.P. Michael

Link to comment
Share on other sites

Έως στα μέσα της δεκαετίας του 80 άκουγα όλα τα τραγούδια του θρίλερ, μετά όμως μεταλλάχτηκα σε ράσταμαν και τον έκοψα τον Μιχαλάκι. :P

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πει πως δεν άκουγε ή ακούει Michael είναι απλά ψεύτης! Προσωπικά δηλώνω οπαδός του! Δεν μπορώ να πω πως με συνέτριψε το γεγονός του θανάτου του, καθότι νομίζω πως ήταν κάτι το αναμενόμενο... τουλάχιστον σε όσους έβλεπαν σε τί κατάσταση ήταν τα τελευταία χρόνια! Φυσικά αυτό αφορά προσωπικές του επιλογές για τις οποίες πλήρωσε!

Τα τραγούδια του όμως θα παραμείνουν στην ιστορία, καθότι αποδεικνύονται διαχρονικά!

R.I.P. Michael

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Ηταν φοβερος καλλιτεχνης!

:P

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ηταν πολυ μεγαλος σε αυτο που εκανε:P !!!Αλλα δυστυχως δεν μπορει κανεις να τα βαλει με την φυση ή να παει κόντρα στην φύση του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πιστέψει ακόμα..

Μεγάλη απώλεια..

R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πιστέψει ακόμα..

Μεγάλη απώλεια..

R.I.P.

Εγω δεν μπορω να το κατακρινω ως καλλιτεχνη παντως δεν θα μου αραισε σαν προτυπο για τα παιδια μου εκανε χιλιες δυο καταχρισεις και ειχε κατηγοριθει και για πολλα

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πει πως δεν άκουγε ή ακούει Michael είναι απλά ψεύτης! Προσωπικά δηλώνω οπαδός του! Δεν μπορώ να πω πως με συνέτριψε το γεγονός του θανάτου του, καθότι νομίζω πως ήταν κάτι το αναμενόμενο... τουλάχιστον σε όσους έβλεπαν σε τί κατάσταση ήταν τα τελευταία χρόνια! Φυσικά αυτό αφορά προσωπικές του επιλογές για τις οποίες πλήρωσε!

Τα τραγούδια του όμως θα παραμείνουν στην ιστορία, καθότι αποδεικνύονται διαχρονικά!

R.I.P. Michael

εγω :P:P

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θα μας λείψει κιόλας δέν πρόσφερε και τίποτα σημαντικό στην ανθρωπότητα...ούτε είναι άξιος θαυμασμού.

Ά τί κάνετε κιόλας έχουμε καιρό να τα πούμε.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σε βλεπω και με την ελληνικη την σημαιουλα αρχοντα, εχεις ιδεα απο τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη?? Πολιτισμος και η προσφορα του ξερεις τι σημαινει?? Χαρα στους ανθρωπους ξερεις τι σημαινει?? Η εισαι απο αυτους που δεν εχοθν ιδεα απο μουσικη και οταν ακουνε τζακσον το μονο που τους ερχεται μες την ανιδεοτητα τους ειναι ενας τρελος αραπακλας παιδεραστης?? Μηπως εισαι απο αυτους που στα 80ης και 90ης του *******τις γκομενες αυτοι που χορευαν Τζακσον?? Μονο ετσι εξηγειτε τοσο μισος . Αμπαλε

*********************προσεχε τον τροπο εκφρασης σου..!!!!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σε βλεπω και με την ελληνικη την σημαιουλα αρχοντα, εχεις ιδεα απο τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη?? Πολιτισμος και η προσφορα του ξερεις τι σημαινει?? Χαρα στους ανθρωπους ξερεις τι σημαινει?? Η εισαι απο αυτους που δεν εχοθν ιδεα απο μουσικη και οταν ακουνε τζακσον το μονο που τους ερχεται μες την ανιδεοτητα τους ειναι ενας τρελος αραπακλας παιδεραστης?? Μηπως εισαι απο αυτους που στα 80ης και 90ης του******* τις γκομενες αυτοι που χορευαν Τζακσον?? Μονο ετσι εξηγειτε τοσο μισος . Αμπαλε

Πάω να πάρω μπύρες!!! ΠΕΡΙΜΕΝΤΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Frank86,

Καλό μου παλικάρι, γιατί...??? Απλά γιατί??? Τί σου έχει κάνει ο κόσμος και τον μισείς έτσι? Τί σε κάνει να μην μπορείς να δεχτείς άλλη άποψη από τη δική σου? Τί σε κάνει μη πολιτισμένο ον ώστε να μη μπορείς να κάνεις συζήτηση??? Τί σου συνέβει όταν ήσουν μικρό παιδάκι? Άνοιξε την ψυχή σου! Εμείς εδώ θα σε ακούσουμε και θα σε βοηθήσουμε!!! :P

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Πάω να πάρω μπύρες!!! ΠΕΡΙΜΕΝΤΕ ΜΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

Frank86,

Καλό μου παλικάρι, γιατί...??? Απλά γιατί??? Τί σου έχει κάνει ο κόσμος και τον μισείς έτσι? Τί σε κάνει να μην μπορείς να δεχτείς άλλη άποψη από τη δική σου? Τί σε κάνει μη πολιτισμένο ον ώστε να μη μπορείς να κάνεις συζήτηση??? Τί σου συνέβει όταν ήσουν μικρό παιδάκι? Άνοιξε την ψυχή σου! Εμείς εδώ θα σε ακούσουμε και θα σε βοηθήσουμε!!! :P

ρε φιλε εχεις δικιο , δεν μου εχει συμβει κατι απλα μερικες φορες τρελαινομαι εντελως με το τι μπορει καποιος νε λεει. Ζητω συγνωμη λοιπον και ζητω απο τον φιλο να μας πει αν ξερει εστω 1/1000 τι σημαινει michael jackson και να μας εξηγησει γιατι θεωρει οτι δεν ειναι αξιος θαυμασμου.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα προς το παρων τουλαχιστον :P

****** frank86,προσεχε σε παρακαλω πολυ τον τροπο και τις λεξεις που χρησιμοποιεις :P

Link to comment
Share on other sites

αφου ηρεμισαμε,το θεμα ειναι ξανα ενεργο... :P:P

Link to comment
Share on other sites

οκ κριμα που πεθανε κανεις δεν λεει κατι διαφορετικο

αλλα δεν μπορω να πω οτι συγκλονιστηκα κιολας

ειχε τοσα χρηματα και τι εκανε; σεξ με ανηλικα παιδακια; ναρκωτικα; ειχε τοσα ψυχολογικα προβληματα που δεν μπορεσε να δεχθει αυτο που ειναι (κακο ειναι να εισαι μαυρος; )

ωραια προτυπα εχουμε...

Χρηστο οσοι δεν πιστευουν δεν εχουν καποια φραση-κλειδι που λενε μεταξυ τους, λεει ο καθε ενας οτι πιστευει καλυτερο

Σταθη θα μου φτιαξεις και εμενα ενα τετοιο σχεδιακι; το θελω για τον δικο μου ταφο, θα ηθελα με μαυρα ρουχα και κοκκινα ματια, μπορεις; )

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να το πω χημα επιδη βαρεθηκα τον ΜJ παρακαλω να μην σχολιαζουν και να κρατουν την γνωμη τους.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κριμα,.............

τουλαχιστον αν προλαβαινε να δωσει τις προγραμματισμενες συναυλιες και εκανε το come back,

θα ειχε φυγει οπως του επρεπε......πανω στη δοξα και στην επιτυχια....

δε σχολιαζω την προσωπικη του ζωη και επιλογες....(στο φιναλε ποτε δεν αποδειχθηκε τιποτα εναντιον του),

και παρολο που τα ακουσματα μου ειναι κυριως ροκ και πανκ,

τον θαυμαζα παντα και γουσταρα τη σκηνικη του παρουσια....

δε βγαινουν συχνα τετοιοι καλλιτεχνες..ειμαστε τυχεροι που ηταν κομματι της γενιας μας.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι δεν ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να το πω χημα επιδη βαρεθηκα τον ΜJ παρακαλω να μην σχολιαζουν και να κρατουν την γνωμη τους.

Ευχαριστω.

Σταθη ενα ποπ ειδωλο ειναι και τιποτα παραπανω ....πανω του στηριχτηκαν δεκαδες καμπανιες της Pepsi κλπ κλπ παντως απο πολλους μουσικους παραγωγους ακουγοταν πως δεν ηταν και πολυ καλα στα μυαλα του ...παντως συμφωνω οτι επηρεασε 100% ολους τους POP τραγουδιστες και αυτο που βλεπουμε σημερα χορος+ τραγουδι προερχεται κυριως απο αυτον Beyonce κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Το Θεμα αφορα το ΘΑΝΑΤΟ ενος ανθρώπου (ειτε ειναι τραγουδιστης ειτε ενας οποιοσδηποτε) και θα παρακαλουσα ολοι οι χρειστες του φορουμ να το σεβαστουν. και να μη κανουν ειρωνικα σχολια.

Ευχαριστω πολυ. και καλη συνεχεια :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...